Muž, který sázel stromy

• Kanada The Man Who Planted Trees (více)
Krátkometrážní / Animovaný / Drama / Rodinný
Kanada, 1987, 30 min

Režie:

Frédéric Back

Předloha:

Jean Giono (povídka)

Krátký poetický animovaný film podľa rovnomennej novely Jeana Giona rozpráva príbeh pustovníka, ktorý celý svoj život v absolutnej skromnosti zasvätil krásnemu cieľu. Je to vizuálne krásne spracovaná meditácia o sile človeka a kráse tvorby a zároveň nesmierne humanistická, pacifistická a panteistická výpoveď. (Jordan)

Jakubisko

LFŠ 2007 ... Krásný a dojemný příběh plný lidskosti...který dle mého názoru nesklouzává ke kýči, i když to tak možná místy působí... Přiznejte se, kdo po tomto filmečku neměl chuť vykonat nějaký dobrý skutek pro svět? Kurva, kam se hrabe Shrek...tohle je animovaný film... ()

Hem.m

Dojemný příběh o jednom starci, co opravdu žil! Kvůli filmu, který dostal oscara, jsem si i s radostí přečetl knížku, která byla tomuto filmu předlohou. Toto je jednoduchý film o člověku, který umí inspirovat a o člověku, který to nevzdal a díky tomu pomohl spoustu lidem a celému, kraji. Spousta lidí něco vzdá, když se jim to hned nedaří, ale když si člověk za něčím stojí a dělá to takhle důkladně, tak se jim může podařit. Celkem dosti inspirující, (ekologický) příběh. Ke zhlédnutí tady ()

yakoob

Tento krátký film, jsme si na KAMu pouštěli jako příklad vize, kterou chceme ve svém životě mít...Vize, která ovlivní druhé lidi na celý život...Příběh je příkladem toho, že vize se opravdu plní, jenom je třeba vytrvat...Někdy i pár desítek let... ()

NinonL

Nádhera. Stejnojmennou knihu Jeana Giona mám moc ráda. Je o pokoře, nezištnosti člověka, který v krajině, již kvůli suchu opustili lidé, sázel tisíce stromů. Beze svědků, v očích laika i bez důvodu. I tento animovaný film je skvělý. ()

frashmaker

Takovýto lyrický skvost bych dokázal bez mrknutí oka hltat i kdyby byl roztažen na celovečerní film. Opravdu jeden z nejhezčích animovaných filmů nejen z pohledu animace samotné, ale i co se příběhu týče. Pohlazení na duši a radost z lehkosti bytí z tohoto snímku čiší tak daleko, že by snad měl i potenciál někomu změnit pohled na svět. Úžasné! ()

Z0oMb3E

Nádherný epický príbeh o sile ducha. Príbeh rozpráva to, že i jeden človek dokáže zmeniť svet. Netreba pritom mať peniaze, tituly či priateľov na vysokých miestach, ale stačí mať cieľ a byť tomu jedinému cieľu oddaný. Netreba sa báť neúspechu, či len čiastočného úspechu, pretože už aj také myšlienky odvádzajú človeka z cesty. Mňa ako absolventa lesníckej školy tiež veľmi potešila ukážka previazanosti prírody, konkrétne stromov, na ľudskú spoločnosť. Ukazuje, že ako upadá príroda, upadá aj spoločnosť.Taktiež príbeh poukazuje na to, že drevo človeka sprevádza od narodenia v kolíske, až po jeho funus v drevenej rakve. Zaujímavé je aj prevedenie. Príbeh je vlastne rozhlasová hra, alebo monológ, no namiesto predstavovania si hovoreneho deju sa nám pred očami premietajú obrazy. Animácia je robená presne tak ako si to poslucháč predstavuje v mysli splývajúce a rozmazané scény, ktoré sa prelievajú jedna cez druhú. Vrelo odporúčam. ()

MissJ

"Když uvážím, že jeden člověk, jediné tělo a jediný duch stačil přeměnit poušť v zemi kanánskou, pak přece jen věřím, že osud člověka může být nádherný. A když pomyslím, kolik vášnivé odhodlanosti a neúnavné šlechetnosti přitom projevil, skláním se v obdivu před tím starým, nevzdělaným sedlákem, který vykonal dílo hodné Boha." Jímavý film s nádhernou hudbou Normanda Rogera. A také výborné české vydání knihy Jeana Giona s krásnými ilustracemi Pavla Čecha. ()

fragre

Krásný příběh, krásná animace. Teď jen doufám, že někdo nevyšťárá, že si to Jean Giono zgruntu vymyslel. ()

ABLABLABLA

Nádherné, příjemné, nikam nespěchající.... překrásné animované provedení... i pouze lehkými čarami a jemnou kresbou jde vyjádřit příběh, který pomalu plyne a ukazuje nám, jak čas, trpělivost, krásu přírody, pošetilost lidí, ničení přírody lidmi, ale i to, že jen jeden člověk dokáže změnit svět. Ač se to zdá být patetické a vůbec, tak je to pravda.. jeden starý muž dokázal změnit tvar krajiny jen díky své trpělivosti, odhodlanosti a píli. Je pravda, že jsem si říkala místy, zda by to mohlo být krapet kratší, ale v závěru to na mě mělo velký vliv a musela jsem se zamyslet tak vůbec nad vším lidským bytím. ()

Verka13

Ze začátku mi zlehka lezla krkem animace, nicméně pointa filmu to s přehledem přebila. Nádherná myšlenka, krásný příběh. Teď si jen přát, aby takových lidí bylo víc... ()

harfuska

Nádherne pozitívny príbeh o odhodlanosti a viere človeka. Hlas rozprávača ma nútil prežívať príbeh so zatvorenými očami, ovšem nedalo mi nesledovať jedným očkom čarovnú animáciu. ()

gojackill

Zdá se být univerzální líbivost a správnost cesty "sázej stromy" , jenom mám výhrady k výtvarné stránce, asi protože jsem vždy dával přednost tužce před giocondou a detailní kontuře před letmým tahem. Moc tomu nepřidala ani nevýrazná hudba. ()

dr.Orlok

Nádherná tužková animace. V tele vizi říkali že tomuto půlhodinovému filmu na nějakém festivalu tleskali 30 minut:-) ()