Reklama

Reklama

Velká čínská zeď

  • Čína Čchang čcheng (více)
Trailer 2

Obsahy(1)

Její tvůrci museli mít dobrý důvod, proč z ní udělali největší stavbu na světě. Velká čínská zeď je opředena mnoha mýty. Jednoho z nich se chopil legendární režisér Čang Yimou, který s pomocí Matta Damona natočil velkolepé dobrodružné fantasy, v němž nepůjde o nic menšího než o záchranu lidské civilizace. Hollywoodská superstar hraje ve Velké čínské zdi mnoha bitvami zoceleného žoldáka Williama Garina, který přijel na Dálný východ získat tajemství střelného prachu. Mimořádně nebezpečná mise v exotickém prostředí nemohla dopadnout dobře, a ani tak výjimečný lukostřelec, jakým je Garin, se nedokázal ubránit obrovské přesile bojovníků tajného seskupení, zvaného Bezejmenný řád. Jejich prvotním úkolem je ochrana masivní a zdánlivě nekonečné zdi, při pohledu na níž by Garinovi i jeho příteli Pero Tovarovi (Pedro Pascal) spadla čelist, kdyby jim nehrozila poprava. Na tu však nedojde, na zeď zaútočí armáda monster a pomoc skvělých vojáků se jejich věznitelům hodí. Těžko ale říct, jestli si tváří v tvář valícím se nemilosrdným hordám neměli raději vybrat tu popravu. (Cinemart)

(více)

Videa (13)

Trailer 2

Recenze (582)

sniper18 

všechny recenze uživatele

V tomto prípade bolo nevyhnutné úplne zabudnúť na to, že Great wall natočil kedysi mimoriadne talentovaný Zhang Yimou, ktorý sa ale už upísal komerčnejším projektom bez štipky osobitosti, ale čakať len obyčajný blockbuster v západnom štýle a takto to nedopadlo zase až tak zle. Dlhší čas ma to dokonca aj celkom bavilo, síce hrdinovia zo západu sú tu nadbytoční, ale prostredie múru je atraktívne, mám slabosť pre dokonalo organizované veľkolepé armádne manévre, v čom Čína nemá moc konkurenciu, o tvoroch spoza hradieb sa rozpráva správne tajomne a navyše prvá bojová sekvencia je poriadne veľkolepá a rozmanitá, takže som si to v rámci možností celkom užil. Ale vydrží to prinajlepšom polovicu filmu a potom to síce tiež nie je najhoršie, ale už celý čas len obyčajné dialógové sekvencie, ktoré dej prakticky v ničom neposúvajú striedajú priemerné akčné scény, ktoré sa zábavnosťou a ani veľkoleposťou s tou prvou nemôžu porovnávať a už je to len čakanie na koniec, ktorý ale tiež sklame, nemám rád takéto rýchle a relatívne jednoduché riešenia nebezpečných hrozieb. Sklamaním sú aj postavy, Matt Damon sa tu absolútne nehodí a síce inokedy si bojovníkov, ktorí sú majstrami v práci s lukom užívam, ale tu mi to frajerenie s lukom prišlo len trápne, Pedro Pascal už je typovo podstatne vhodnejší, ale tiež ma moc nebavil a Willem Dafoe mi prišiel zbytočný. A tak to musia zachraňovať čínski herci, ktorí tu sú jednoducho doma. Jing Tian ma veľmi bavila a tak ma mrzí, že ku spolupráci nemala niekoho vhodnejšieho, než Damona, charizmatický Andy Lau má zase prekvapivo málo priestoru a okrem nich už nikto nevyniká. Takže po akčnej stránke určite stojí za pochvalu prvá veľkolepá bojová sekvencia, ktorá slušne navnadí a tak o to viac zamrzí, že tie ostatné jej nemajú vôbec v ničom konkurovať, chýba im akýkoľvek zaujímavejší moment. A režijne je to presne to, čo som aj čakal, o nejakej osobitosti nemôže byť ani reči, ale predsa len vizuálna stránka je na tom veľmi dobre, rozpočet je vidieť a Zhang Yimou tomu občas dokáže navodiť príjemnú rozprávkovú atmosféru, ale tým to končí. A ani samotné netvory ma moc nebavili, viac ma bavilo, keď sa o nich len rozprávalo, ako keď aj dostali nejakí priestor. Ale chválim hudbu, tá sa mi celkom páčila. Takže Great wall je film určený len pre štandardného diváka blockbusterov, taký by mal byť spokojný, ako fanúšik čínskej kultúry tiež nie som sklamaný, raz sa na to pozrieť dalo, ale tým to aj končí. 60% ()

castor 

všechny recenze uživatele

K Velké čínské zdi se váže několik legend. Pro středoevropana je zřejmě jedno, zda měla takovou nebo onakou roli, zvlášť když ví, že z režisérského ostrůvku vše řídí zkušený Zhang Yimou. Toho máme spojeného třeba s poetickým Hrdinou, tady ovšem tušíme, že půjde o obyčejnou dobrodružnou řežbu. Navrch hodně digitální. Nic víc, nic míň. Nyní na legendární zeď narazili dva žoldáci, jeden má pro zaoceánského diváka zatraceně profláklou tvář, záhy jsou zajati těmi, kteří zeď střeží, aby se přidali na čínskou stranu před dotírajícími monstry. Zdá se, že pro různé „strany“ natáčí i režisér, protože jde o štědrou koprodukci. Možná se mu z toho trochu rozklepala kolena, ač jsou některé scény skutečně dechberoucí a kostýmy nebo hudba jsou na jedničku, neubráníme se místy pitomým dialogům, kecům o smyslu života, představením všech vznešených klišé a několika dlouhých pohledů do očí v platonické rovině. Naštěstí je to celé poměrně krátké, takže na další nadávky už tak nějak nezbývá čas. ()

Reklama

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Vypadá to jako Vikingové křížení s Princem z Persie a snad i Johnem Carterem nebo Třemi mušketýry od P. W. Andersona, příběh je nesmírně nablblý, leccos je digitální a každý druhý záběr je zpomalený, herci jsou takřka zbyteční... A přesto to je docela zábavný film s několika efektními scénami, který mi svým zvláštním způsobem připomněl ta kouzelná béčka, k nimž dělal triky Ray Harryhausen. Určitě bych nebyl tak přísný. ()

Frajer42 odpad!

všechny recenze uživatele

Myslím si, že je zcela jasné, kdo si pochutná na Zlatých malinách, a to hned v několika kategoriích. Matt Damon se upsal vskutku vynikajícímu filmu, kde si mohl ve zpomalených záběrech zaválčit proti hordám rozběsněných ještěrek. Není tajemstvím, že se v Číně hojně holdovalo opiu. A právě při jednom z opiových dýchánků vznikla i tato legenda, která nikdy neměla být brána vážně a už vůbec se neměla dočkat filmového zpracování. Zeď byla příliš vysoká na to, aby Čína odrážela útoky Mongolů či nějakého podobného póvlu. Na scéně se tedy objevily ještěrky a musím říct, že než se objevily, tak mi film nevadil. Hrál všemi barvami a zeď byla skutečně kolosální. Bohužel se to postupně zvrhlo v nesnesitelnou píčovinu. Dialogy se nedaly poslouchat, ani když je vedli páni herci. Příběh má neskutečně primitivní a debilní vývoj. Zpomalené záběry působily maximálně komicky. Stejně tak i záběry, které zpomalené nebyly. Neskutečná bída. Prostě tvůrci vymysleli totální píčovinu a aby to celé bylo alespoň trošku divácky atraktivní, tak tuhle píčovinu zasadili na Velkou čínskou zeď. Očekávání jsem neměl velká, ale toto jsem neočekával ani v těch nejhorších snech. Tvůrci nepodcenili pouze inteligenci ještěrek, nýbrž i diváků. Katastrofa! ()

Oktavianus 

všechny recenze uživatele

Tohle ne. Mohl z toho být velkolepý spektákl. Výpravná freska, která líčí setkání Západu s Východem a stavbu velké čínské zdi vysvětluje trochu jinak, než se obvykle říká v dějepise. Jenže výsledná zpotvořenina se nejen nepovedla - to se občas stává i ambicióznějším filmům. Horší je, že Velká čínská zeď je prostě hloupá. Ve fikčním světě, kde na čínské impérium útočí hromady příšer, jsem ochoten překousnout ledacos. Ale kromě blockbusterovsky vymazlenému výtvarnému pojetí filmu, na který dobře kouká, všechno je plastické, barevné a vymydlené, hrají tu jenom hezcí lidé (v čele s čínskou krasavicí Tian Jing s krásným úsměvem, jež je v brnění docela hodně sexy), je to průšvih. Příběh je velice hloupý a s naprosto strašnými dialogy. Třeba ty na téma důsledně kladných Číňanů, vždy bojujících nezištně a ve jménu správné věci, versus do té doby prohnilí zápaďáci, co se bili jen pro prachy, až konečně pochopili, že válka pro ideály může mít smysl, který celý život postrádali. A tak podobně. Jeden by si myslel, že poté, co se takové věci řekly ve stovkách filmů snad tisíckrát a každý včetně tvůrců je už v televizi musel slyšet, scenáristé už je psát nebudou, ale stejně tyto plky znovu a opět zazní. A v ději to samý. Tak například hradební obránci mají k dispozici celou řadu zajímavé bojové techniky včetně střelného prachu. Co myslíte, používají je? Kdepak, při jednom útoku se brání jedním způsobem, při druhém zase jiným, vybuchující katapulty se jednou použijí, podruhé ne; efektní, a dokonce i celkem efektivní bungee jumping obránců ze zdi mezi nepřátele se pro ohromení použije poprvé, ale potom zase ne... Asi aby mohli příšery pokaždé něčím překvapit. Anebo spíš diváky. Na úkor logiky. ()

Galerie (107)

Zajímavosti (10)

  • S rozpočtom 135 miliónov dolárov ide o najdrahší čínsky film do roku 2016. Kvôli obrovskému množstvu príslušnej posádky pracovalo na produkcii viac ako sto prekladateľov. (beso74)
  • Štáb nedostal povolenie natáčať pri Veľkom Čínskom múre, neskôr bol v post-produkcii dosadený zvlášť. (belinko)
  • Natáčení začalo 30. března 2015. Většina filmu se natáčela v Číně, zbylé scény na Novém Zélandě. (cihlenka)

Související novinky

Princ Oberyn a Velká čínská zeď?

Princ Oberyn a Velká čínská zeď?

22.12.2014

Chilského herce Pedra Pascala možná znáte jako prince Oberyna ze Hry o trůny. Tahle role mu přihrávala nejen nové fanoušky, ale také pozornost Hollywoodu, takže se v příštích letech začne objevovat i… (více)

Damon postaví Velkou čínskou zeď?

Damon postaví Velkou čínskou zeď?

23.09.2014

Matt Damon se momentálně chystá na natáčení sci-fi The Martian od Ridleyho Scotta. A hned po ní by se měl pod dohledem Paula Greengrasse vrátit do bourneovského kabátu. Už si ale stihl vyhlédnout i… (více)

Zwickova Velká zeď chrání před... démony?

Zwickova Velká zeď chrání před... démony?

13.06.2012

Nový projekt epického vypravěče Edwarda Zwicka The Great Wall se nějakou dobu tvářil jako tradiční historický velkofilm o stavbě Velké čínské zdi. Ve skutečnosti tvůrci pečou fantasy. Ale popořadě:… (více)

Reklama

Reklama