Velká čínská zeď

• Čína Čchang čcheng (více)

Její tvůrci museli mít dobrý důvod, proč z ní udělali největší stavbu na světě. Velká čínská zeď je opředena mnoha mýty. Jednoho z nich se chopil legendární režisér Čang Yimou, který s pomocí Matta Damona natočil velkolepé dobrodružné fantasy, v němž nepůjde o nic menšího než o záchranu lidské civilizace. Hollywoodská superstar hraje ve Velké čínské zdi mnoha bitvami zoceleného žoldáka Williama Garina, který přijel na Dálný východ získat tajemství střelného prachu. Mimořádně nebezpečná mise v exotickém prostředí nemohla dopadnout dobře, a ani tak výjimečný lukostřelec, jakým je Garin, se nedokázal ubránit obrovské přesile bojovníků tajného seskupení, zvaného Bezejmenný řád. Jejich prvotním úkolem je ochrana masivní a zdánlivě nekonečné zdi, při pohledu na níž by Garinovi i jeho příteli Pero Tovarovi (Pedro Pascal) spadla čelist, kdyby jim nehrozila poprava. Na tu však nedojde, na zeď zaútočí armáda monster a pomoc skvělých vojáků se jejich věznitelům hodí. Těžko ale říct, jestli si tváří v tvář valícím se nemilosrdným hordám neměli raději vybrat tu popravu. (Cinemart)

kenkaku

Z filmu hrozně moc čiší styl (a takové to přehánění) země původu. O to víc matoucí je přítomnost západních tváří. Prostě je to divný... ještě více nesedí prazvláštní monstra (jestli je to součástí nějaké mytologie nebo co nevím). Co se musí nechat je plynulost děje. Neuběhne ani 20 minut a už tu máme velkolepou bitvu, která není zdaleka poslední (žádné šetření na konec... nebo byplácání munice hned na začátku). To že pár věcí nedává smylje podružné. V tomto filmu jde hlavně o vizuál. ()

sedm.1

Tak to dopadá, když se divák brání jakýmkoliv informacím o ději a náplni daného filmu a pak čumí jako vejr, když místo očekávaného výpravného historického velkofilmu dostane pohádkovou fantasy frašku. Tím tedy nechci tvrdit, že by to bylo nějak na škodu, efektní fantasy příběhy mému oku a duši lahodí daleko více než historické dramata, ovšem jen v případě, že ono fantasy za něco stojí, a to bohužel zrovna není případ Velké čínské zdi. Celý ten příběh mi přijde strašně mdlí, utahaný, nevyvážený, se spoustou nudných a zbytečných scén a postav, než dojde k první akci, máme pomalu půlku filmu za sebou, a navíc ona akce pak není ani kdoví jak efektní a přesvědčivá, naopak na mě působila spíš lacině, trikově slaboučce, nedynamicky a choreograficky naprosto bez nápadu, což mimochodem platí i pro celkový vizuál Velké čínské zdi, kdy hledat nějakou velkolepost a dech beroucí výpravnost nemá smysl, takže v tomto ohledu mě tato podívaná zklamala asi nejvíc. Nevýrazně na mě působili pak i veškeré postavy a jejich představitelé, a to včetně ústředního Matta Damona, který se do takovýchto rolí podle mě vůbec s tím jeho ksichtíkem ani nehodí, takže jediné pozitivní v tomto směru je alespoň pohledná tvářička Tian Jing, což je ale fakt málo. Mě tato fantasy zkrátka příliš nezaujala a nebavila, prostě mi to přišlo ve všech ohledech opravdu nevýrazné a krapet odfláknuté. ()

MsUtahraptor

Jo, objektivně to není zas až TAK dobrý. Ale nesmrdí to americkým patosem (čínský závan je příjemná změna) a hlavni geroj je nakonec ženská, což dá hvězdu navíc za diversitu. Příšerky jsou obstojné, přátelství správně pevná a Djawadi odvedl na své poměry standardní práci. Příjemně strávená hodinka a tři čtvrtě a až to budou dávat v televizi, klidně se podívám znova. ()

herr_carter

Není voják jako voják ! Zatímco ti v modrých stejnokrojích jsou pěšáci, ti růžově odění jsou čuráci...jedno mají ale společné- touhu po juanech. Všichni podstupují složitý trénink ( Jestřabí útok vyznávají místní, střelbu šípem pod misku zase američtí hosté) aby se pak všichni rozmrdali před zeleným plátnem společně se zelenými příšerami...hodnocení oscilující mezi 1 a 1,5 hvězdou, za tu čínskou štětku ale nadhodnocuji.............. moje hodnocení = 3,5 z 10. ()

Silwer

Modrej ninja,žlutej ninja,fialovej ninja červenej ninja a Mat Damon... potvory mohli být víc rozmanitější ale má to spád a je to koukatelný..já se bavil.. ()

Benedygtus

12 minutovy zaverecny titulky se zaslouzily o poklonu i vysmech, myslim, ze jestli to neudelali meli by zavolat Guinnessoj. Kazdopadne, nejvetsi zklamani filmu je to skakani modrych asijskych pannen a vraceni zpatky, to mi vazne malem mozek vyskocil z lebky. To jsou jako na bungee-jumping lane nebo co? Vizual mohl byt urcite hezci a propracovanejsi. No a konec?Tak s tim si hlavu asi opravdu nikdo nelamal.. ()

iXtr3m3

70% Maximálne jednoduché a skratkovité ale tiež maximálne efektné a vymazlené. Skvelý Djawadiho podmaz na čele s bubnovačkami to tlačil ešte vyššie, ako by som bol čakal. Škoda, že to bolo tak krátke. Po prvých traileroch som očakával tak minimálne epos o dĺžke 130 minút a ono to malo ledva hodinu a trištvrte. ()

Seti

Sakra kdo ukázal Číňanům počítače a digitální triky, tak jim dal dacanštější dar než oni celýmu světu v podobě střelnýho prachu. V poslední době se totiž už nedá na jejich historický flákoty (dobře fantasy) přes ten digibordel pomalu ani koukat. Velká čínská zeď je navíc naprosto pitomoučká, plochoučká a bezkrevňoučká slátanina (asi jako jeden level libovolný béčkový střílečky), na čemž nic nezmění ani tři známý západní ksichty a kupa čínskejch prachů voňavejch. Je pravda, že ústřední dvojka sympaťáků přeci jen něco málo zachraňuje a pár akčních scén je taky fajn, ale bez scénáře se to prostě nedá. ()

Han22

Jaj, tady je zas inťošů a hnědopichů, jak by prohlásil můj milovaný strejda verbal, kdyby se k nim tentokrát hrdě nepřidal. Jasně Matt Dejmon neumí hrát, příběh je řídký jako ranní stolice, celá vedlejší linie s černých prachem je zbytečná, stejně jako Willem Dafoe i Pedro Pascal ale co na tom! Je to brutální fantasy řezničina, jaká tu dlouho nebyla. Na úvod si střihneme bez různých keců jednu brutální a velkolepou bitvu, kde armáda brání zeď před mnohem větší armádou nasraných monster a pak to pokračuje ve svižném tempu až k finální likvidaci jejich královny. Je to řízné, akční, krvavé, většinou bez zbytečných odboček i trapné romantiky a celé mě to připomělo fantasy verzi Hvězdné pěchoty (filmu ne knihy) - armáda nezastavitelných potvor, královna a řežba v níž se životnost vojáka počítá na sekundy. Já se bavil královsky. ()

Loki_Six

"I fought for Harold against the Danes. I saved a Duke's life. I fought for him until he died. Fought for Spain against the Franks. Fought for the Franks against the Boulogne. I fought for the Pope. Many flags." ()

JamesSi

Neeironicky natolik shit, že jsem se nehorázně bavil. Velký spektákl pro čínsko-západní publikum, který s historií má společného asi tolik jako random díl Vetřelce nebo Terminátora od režiséra Klanu Létajících Dýk. Je vidět, že tvůrci mají naprosto nakoukaná americká klišé a dialogy, jen je totálně nepochopili a všechno působí stojeně. Trošku vidina budoucnosti, kdy velká čínská studia ovládla kompletní produkci filmů. ()

divak84

perfectly simple, simply perfect.. vy sluničkáři z kavárny a zhulenci v pleteném svetru podemnou tomu prostě nerozumíte .. :) ()

Corpsegrinder

Neškodnej čínskej velkofilm s velkolepejma bitevníma scénama jak z Pána prstenů. Nemá cenu v tom hledat něco víc než jen efektovou podívanou. Matt Damon je tu celkem navíc neboť hrdinsky se tu obětujou pouze číňani a on umí leda tak dobře střílet :)) ()

Hanys_

Damonova čínská brigádka, která názvem láká na "něco o Velké čínské zdi", ale ve skutečnosti to je slaboučká historická bojovka, která se oné zdi vlastně ani pořádně netýká. Tentokrát spolu neválčí dva národy, ale lidi proti miniGodzilkám, wow. Boužel mám strach, že se tenhle trend (čínské prachy, hollywoodské lidské zdroje) stane čím dál častějším. ()

Ashar

Nečekal jsem nic světoborného a dostal jsem skvělou zábavu na večer. Líbí se mi filmy s příšerkami a napravenými hrdiny. Co dodat. Lepší, než když vám žraloci padají z nebe. ()

Princ Oberyn a Velká čínská zeď?

Princ Oberyn a Velká čínská zeď?

22.12.2014

Chilského herce Pedra Pascala možná znáte jako prince Oberyna ze Hry o trůny. Tahle role mu přihrávala nejen nové fanoušky, ale také pozornost Hollywoodu, takže se v příštích letech začne objevovat i… (více)

Damon postaví Velkou čínskou zeď?

Damon postaví Velkou čínskou zeď?

23.09.2014

Matt Damon se momentálně chystá na natáčení sci-fi The Martian od Ridleyho Scotta. A hned po ní by se měl pod dohledem Paula Greengrasse vrátit do bourneovského kabátu. Už si ale stihl vyhlédnout i… (více)

Zwickova Velká zeď chrání před... démony?

Zwickova Velká zeď chrání před... démony?

13.06.2012

Nový projekt epického vypravěče Edwarda Zwicka The Great Wall se nějakou dobu tvářil jako tradiční historický velkofilm o stavbě Velké čínské zdi. Ve skutečnosti tvůrci pečou fantasy. Ale popořadě:… (více)