Bělyj tigr

Biely tiger

White Tiger, The

Akční / Válečný / Fantasy

Rusko, 2012, 104 min

Film trochu mysteriózní válečný, výjimečný v tom, jak blízko je divák. Palec nahoru že tvůrci nechali zvuky co nejreálnější. Zvuk Tigra, když střílí to je neskutečný něco (i když zbytek je jen předělaný ruský SJ-2, tak aby vypadal na Tigra). koho zajímá může si přečíst Otto Carius je to zajímavý. 4,5/5(8.11.2013)

• Tuax

Hodně velká podivnost z válečného prostředí a tankových bitev především. Výprava rozhodně stojí ta to, to se povedlo. Natočeno je to slušně uběhlo mi to poměrně rychle, tedy až na finální rozplizlost posledních cca dvaceti minut, ty kdyby byly vystřižené tak by se o nic ani skoro nepřišlo. Působí to trochu moc pohádkově o nezničitelném tanku, bez lidské posádky, který se objevuje kdy se mu zachce, projíždí si skrze bažiny, likviduje celé zástupy protivníků. Pak najednou potká tank, který ušetří a hraje s i s ním na kočku a myš. Závěr je vedený hodně do ztracena a když už to mohlo být slušně vygradované, tak najednou šílený skok v čase, událostech a vše předchozí z filmu zahozeno, jako nic. Dříve jsem něco o tancích četl, navíc i tankovou klasiku "Čtyři tankisté a pes", ale tohle filmové zpracování tankového válečného filmu mě ve finále hodně zklamalo. Tank netank střílel v hodně rychlé kadenci, skoro jako by měl ke kanonu připevněný pás s náboji a díky tomu mohl střílet jako automatická ruční zbraň. Vizuílně zajímavé. Dialogy dosti otřesné, lepší by to bylo asi jako němý film. Ta mysteriózní stránka filmu byla fajn, ale ne zrovna moc dobře využitá. Navíc to nějak postrádalo atmosféru, čekal jsem minimálně napětí a nebo emoce zmaru, ale ono nic. Film na jedno zhlédnutí kvůli fakt pěkné výpravě a povinnost pro milovníky tančíků, jinak zbytečný film. 4/10(7.8.2012)

Reziser Sachnazarov mi hovori leda tak hovno, a nepaci sa mi kombinacia fantasy + vojnovy film. Nuda dostala neprirodzene vela priestoru, holt Sachnazarov nie je novodoby Tarkovskij. 50 %(19.5.2015)

,,VOJNA JE PRIRODZENÁ, OBYČAJNÁ VEC. VOJNA JE VŽDY A VŠADE. NEMÁ ZAČIATOK ANI KONIEC. VOJNA JE ŽIVOT SÁM. VOJNA - TO JE POČIATOK VŠETKÉHO." __ Napriek počiatočným obavám spojenie vojnovej akčnej snímky s fantasy žánrom vyšlo takmer na výbornú! Už od začiatku je film zaujímavý a vďaka postupnej mystifikácii záhadného tanku naberá nielen slušné tempo a technicky dobre zvládnuté konfrontačné sekvencie (chválim kameru a zvuk), ale taktiež zaujímavú príťažlivú atmosféru. Už dávno pred vyslovením domnienky, že nemecký tank Biely tiger vlastne nikto neriadi som si spomenul na námetovo veľmi podobný americký film ,,The Car" z roku 1977 a tešil som sa na veľkolepé finále. Žiaľ, pôsobivá ostreľovacia scéna v opustenej dedine je len slabou náplasťou, po ktorej film síce ešte korunuje Hitlerov zádumčivý záverečný monológ oslavujúci podstatu vojny, avšak - ako sa vyjadrili aj iní - tých posledných 20 minút pôsobí akoby boli vystrihnuté z iného filmu a pre dovtedajší dej sú - nielen pre svoju zdĺhavosť - prakticky nepodstatné. Ak by mal film iný záver, tunajšie 59% hodnotenie by istotne bolo o dosť vyššie. Použitie hudobného fragmentu z Wagnerovho ,,Súmraku bohov" pri ,,ústupe Bieleho tygra" zo scény aj na konci záverečných titulkov je pre vytvorenie si ucelenejšieho obrazu skvelým ťahom. (294. hodnotenie, 43. komentár k filmu)(16.7.2015)

Hufff. Tak dneska jsem viděl rozhodně něco - velmi zvláštního. Přiznávám, že jsem k filmu přistupoval s velkou nedůvěrou a asi půl roku jsem se odhodlával se na něj podívat. Na jednu stranu mě velmi zaujal námět, na druhé jsem si nedovedl představit, jak právě to dokážou dát do filmu. Výsledek? No, rozporuplný. Co musím pochválit je pohled na válku zevnitř tanku. Takových pohledů je ve filmech málo, pokud nepočítám polského Šaryka a čtyři postradatelné, takhle narychlo si vzpomenu na Bitvu v Ardenách a Osvobození. Přitom tanky mají ve filmu opravdu hodně prostoru. Na ruské poměry nevídaně tu vidíme nejen téčka a bé téčka, ale též matildy Mk II a M 3 Lee. A co víc, nevidíme jen nablýskané stroje v plné síle, ale bezpočet vypálených vraků všemožných typů. Vůbec scény ze zázemí jsou asi nejlepší stránkou filmu, jsou dost propracované se spoustou detailů. Někdy ovšem jako kdyby patřily do úplně jiného filmu, zejména poslední dvacetiminutovka s podpisem aktu kapitulace či průvod německých zajatců. Pak, aby se film vrátil k původní náplni a mysterióznímu nádechu, přilepil se ještě prazvláštní Hitlerův monolog o válce jako trvalém stavu lidstva. Bez nějaké logické vazby na zbytek děje. A tím se dostávám k tomu horšímu. Vzdor námětu se filmu většinou nedaří vybudovat atmosféru tajemna a pocit setkání s něčím nepřirozeným (s výjimkou scény, kdy Naydyonov sedí v poli uprostřed zničených tanků). Většinou to jednoduše vypadá jako běžné scény z válečného filmu, a to poměrně průměrného. Na akčních scénách zaslouží ocenění maximálně už zmíněné množství použité techniky, a pak značná nekašírovanost, není to zkrátka uhlazené. Ale také tomu chybí napětí a gradace, s výjimkou toho závěrečného souboje "mano a mano", který, jak tu někdo vzpomíná, trochu připomíná western. Škoda, že není delší a víc vygradovaný. A hlavním nedostatkem je samotný "bělyj tiger". Zatímco všechny ostatní tanky vypadají velmi věrně, tenhle, snad aby vypadal "víc tajemně", sice tigr připomíná, ale jinak působí trochu srandovně. Dát tam obyčejného tygra (nebo ještě líp königstiger) natřeného na bílo by podle mě vyznělo daleko lépe než tenhle pokus hokus, který vypadá až moc atrapózně. takže s jakou nejistotou jsem k filmu přistupoval, stejně jsem na tom i po jeho skončení. Pro kladné stránky si to zaslouží tři kusy, ale mohlo to být mnohem lepší. Zajímavé komentáře: Sniper18, Big Bear.(1.1.2014)

• - Film sa natáčal od mája do novembra 2011. Pre film bola postavená celá dedina, v ktorej sa odohrávali posledné zábery filmu. V ateliéroch Mosfilmu bola postavená budova, kde sa podpisovala kapitulácia Nemecka a replika tanku Tiger. (andykovac)