Bělyj tigr

Biely tiger

White Tiger, The

Akční / Válečný / Fantasy

Rusko, 2012, 104 min

Tankista Naydyonov má zázračné schopnosti. Jeho telo sa zázračne dostalo z ťažkých popálenín na 90-tich % tela. Vsjo v pariadku...To však nie je všetko. Rozpráva sa s tankovým bohom a ten mu pomáha! To len tak na úvod pár drobností, ktoré si mohli ruskí bratia odpustiť, ale chýb je tu viac. Dobrá polovica filmu má to správne napätie, tajomnú atmosféru i dobré akčné scény, hlavne vzájomné ostreľovanie medzi T-34 a Tigrom. Obávaný nemecký Tiger stále nečakane udrie, narobí z ruských tankov zberné nádoby na kukuricu a opäť bez stopy zmizne. v tomto je film veľmi silný a tešil som sa, až sa vyrieši záhada, kde sa Tiger stále dokáže schovať, hlavne v bažinách. Potom bohužiaľ príde posledná tretina filmu, ktorú si jednoducho nedokážem vysvetliť a všetko sa zvrtlo v akýsi blábol bez akéhokoľvek zmyslu. Záver ako z iného filmu...Takéto filmy ma vedia vytočiť. Najprv ťa navnadí, priláka a keď si zvedavosťou bez seba, otočí sa k tebe chrbtom a nakope ťa do riti. Škoda toho, bolo to dobre rozbehnuté. 60%.(30.4.2013)

• MartinezZ

Vždycky, když to už už vypadá, že se začne něco dít, tak je ústup nebo zbytečné plkání. A když už se blíží konec, ve kterém by se mělo něco stát, něco, co by film zakončilo, objeví se Hitlerův monolog a titulky. Promarněná šance na zajímavý film.(12.7.2012)

Zvláštní mystický film ukotvený v čase 2. světové války, v němž se zobrazuje filosofie střetu protikladů a boje. Výprava a kamera - moc hezké. 64%.(20.7.2012)

Dvě třetiny filmu jsou nabušené pilulkou pro tankisty. A mě jakožto tankového nadšence plesalo srdce. Výborné a napínavé pasáže, kdy třicet-čtyřka a Tiger hrají hru na kočku a myš. Atmosféra se dala krájet, prostředí chudých ruských vesnic, bahnitého terénu, a bohatou ukázku vojenské obrněné techniky (Pz IV, T-34, IS-2, ISU-152, ...). To vše nasvěčovalo a mělo to rozjeté na výborný ruské válečňák. Pak ale přišla závěrečná třetina, která rozdrtila celý ten krásný sen, který se v divákovi pracně tvořil. Sakra, proč? Proč to zbytečně kompikují a hází tam scény, které nemají s takovýmto příběhem nic společného. Veliká škoda, mě to mrzí o to víc, že film měl našlápnuto k tomu, aby se v mých očích stal jedním z nejlepších tankových. Naprosto souhlasím s uživatelem gogo76, který to vystihl a cítil přesně jako já.(5.8.2013)

,,VOJNA JE PRIRODZENÁ, OBYČAJNÁ VEC. VOJNA JE VŽDY A VŠADE. NEMÁ ZAČIATOK ANI KONIEC. VOJNA JE ŽIVOT SÁM. VOJNA - TO JE POČIATOK VŠETKÉHO." __ Napriek počiatočným obavám spojenie vojnovej akčnej snímky s fantasy žánrom vyšlo takmer na výbornú! Už od začiatku je film zaujímavý a vďaka postupnej mystifikácii záhadného tanku naberá nielen slušné tempo a technicky dobre zvládnuté konfrontačné sekvencie (chválim kameru a zvuk), ale taktiež zaujímavú príťažlivú atmosféru. Už dávno pred vyslovením domnienky, že nemecký tank Biely tiger vlastne nikto neriadi som si spomenul na námetovo veľmi podobný americký film ,,The Car" z roku 1977 a tešil som sa na veľkolepé finále. Žiaľ, pôsobivá ostreľovacia scéna v opustenej dedine je len slabou náplasťou, po ktorej film síce ešte korunuje Hitlerov zádumčivý záverečný monológ oslavujúci podstatu vojny, avšak - ako sa vyjadrili aj iní - tých posledných 20 minút pôsobí akoby boli vystrihnuté z iného filmu a pre dovtedajší dej sú - nielen pre svoju zdĺhavosť - prakticky nepodstatné. Ak by mal film iný záver, tunajšie 59% hodnotenie by istotne bolo o dosť vyššie. Použitie hudobného fragmentu z Wagnerovho ,,Súmraku bohov" pri ,,ústupe Bieleho tygra" zo scény aj na konci záverečných titulkov je pre vytvorenie si ucelenejšieho obrazu skvelým ťahom. (294. hodnotenie, 43. komentár k filmu)(16.7.2015)