Bělyj tigr

Biely tiger

White Tiger, The

Akční / Válečný / Fantasy

Rusko, 2012, 104 min

Tak som olúpal všetky hviezdy z výložky svojej uniformy a drbol som ich tomuto filmu!(6.7.2012)

Zvláštní mystický film ukotvený v čase 2. světové války, v němž se zobrazuje filosofie střetu protikladů a boje. Výprava a kamera - moc hezké. 64%.(20.7.2012)

• Jezinka.Jezinka

Spáleniny třetího stupně na 90% těla nejsou slučitelné se životem, spáleniny třetího stupně na 90% těla zahojené bez jizev nejsou slučitelné s realitou, co všechno může do filmu přinést, pokud je to žánr fantasy. Tygra! (Tady milovníkům tanků a vojenské techniky doporučuji přestat číst.) Jindy, jinde, v jiné válce byla dívka, co slyšela hlasy, konkrétně hlasy svaté Kateřiny a svaté Markéty, upálena. Náš tankista byl sice hořlavý ale neupálitelný, leč hlasy slyšel taky, hlasy tanků, možná slyšel i trávu růst, ale měl dost rozumu, aby o tom nemluvil. Souboj tajemného Tygra a T-34 byl napínavý. Nějak jsem v těch tancích (jako od slova tank) a jejich tancích (jako od slova tanec) viděla spíš než co jiného souboj zvířat, abych byla úplně přesná, vybavili se mi ti brouci z třetího levelu Diabla. Přistihla jsem se při tom, že oba ty ústřední tanky vnímám opravdu jako zvířata, a to ve chvíli, když ten hodný tank jede za Tygrem do opuštěné vesnice a jak sjede do prohlubně, nabere si bahno do hlavně, říkala jsem si, že to muselo bolet. Další poznatek byl, že T-34 se usmívá a Tygr se mračí. U závěrečného Hitlerova rozjímání jsem si říkala: "Chlapče, škoda, že jsi nenapsal ještě jednu pěknou knížku, byl by to šlágr."(30.8.2013)

,,VOJNA JE PRIRODZENÁ, OBYČAJNÁ VEC. VOJNA JE VŽDY A VŠADE. NEMÁ ZAČIATOK ANI KONIEC. VOJNA JE ŽIVOT SÁM. VOJNA - TO JE POČIATOK VŠETKÉHO." __ Napriek počiatočným obavám spojenie vojnovej akčnej snímky s fantasy žánrom vyšlo takmer na výbornú! Už od začiatku je film zaujímavý a vďaka postupnej mystifikácii záhadného tanku naberá nielen slušné tempo a technicky dobre zvládnuté konfrontačné sekvencie (chválim kameru a zvuk), ale taktiež zaujímavú príťažlivú atmosféru. Už dávno pred vyslovením domnienky, že nemecký tank Biely tiger vlastne nikto neriadi som si spomenul na námetovo veľmi podobný americký film ,,The Car" z roku 1977 a tešil som sa na veľkolepé finále. Žiaľ, pôsobivá ostreľovacia scéna v opustenej dedine je len slabou náplasťou, po ktorej film síce ešte korunuje Hitlerov zádumčivý záverečný monológ oslavujúci podstatu vojny, avšak - ako sa vyjadrili aj iní - tých posledných 20 minút pôsobí akoby boli vystrihnuté z iného filmu a pre dovtedajší dej sú - nielen pre svoju zdĺhavosť - prakticky nepodstatné. Ak by mal film iný záver, tunajšie 59% hodnotenie by istotne bolo o dosť vyššie. Použitie hudobného fragmentu z Wagnerovho ,,Súmraku bohov" pri ,,ústupe Bieleho tygra" zo scény aj na konci záverečných titulkov je pre vytvorenie si ucelenejšieho obrazu skvelým ťahom. (294. hodnotenie, 43. komentár k filmu)(16.7.2015)

• Tuax

Hodně velká podivnost z válečného prostředí a tankových bitev především. Výprava rozhodně stojí ta to, to se povedlo. Natočeno je to slušně uběhlo mi to poměrně rychle, tedy až na finální rozplizlost posledních cca dvaceti minut, ty kdyby byly vystřižené tak by se o nic ani skoro nepřišlo. Působí to trochu moc pohádkově o nezničitelném tanku, bez lidské posádky, který se objevuje kdy se mu zachce, projíždí si skrze bažiny, likviduje celé zástupy protivníků. Pak najednou potká tank, který ušetří a hraje s i s ním na kočku a myš. Závěr je vedený hodně do ztracena a když už to mohlo být slušně vygradované, tak najednou šílený skok v čase, událostech a vše předchozí z filmu zahozeno, jako nic. Dříve jsem něco o tancích četl, navíc i tankovou klasiku "Čtyři tankisté a pes", ale tohle filmové zpracování tankového válečného filmu mě ve finále hodně zklamalo. Tank netank střílel v hodně rychlé kadenci, skoro jako by měl ke kanonu připevněný pás s náboji a díky tomu mohl střílet jako automatická ruční zbraň. Vizuílně zajímavé. Dialogy dosti otřesné, lepší by to bylo asi jako němý film. Ta mysteriózní stránka filmu byla fajn, ale ne zrovna moc dobře využitá. Navíc to nějak postrádalo atmosféru, čekal jsem minimálně napětí a nebo emoce zmaru, ale ono nic. Film na jedno zhlédnutí kvůli fakt pěkné výpravě a povinnost pro milovníky tančíků, jinak zbytečný film. 4/10(7.8.2012)