Colin Firth, oblíbený představitel upjatých Angličanů z řady romantických komedií tentokrát mistrovsky ztvárnil skutečně dramatickou roli. Britský důstojník Eric Lomax padl během 2. světové války do japonského zajetí, kde zažil nejen nepředstavitelnou dřinu a hladovění při stavbě železnice, ale také děsivé mučení. Film Koleje osudu sleduje jeho osud za války i mnoho let poté. Potkává ženu, o níž ani nesnil, vezme si jí a s pomocí jejího citu se s tehdejšími zážitky snaží vyrovnat. S podporou své ženy Patti (Nicole Kidman) a nejlepšího přítele Finlayho (Stellan Skarsgard) se vydává do Thajska po stopách svého utrpení. Na místě zjistí, že jeho tehdejší trýznitel, důstojník Takaši Nagase (Hiroyuki Sanada), stále žije. Touha po pomstě ho žene do Japonska, aby svou noční můru konfrontoval a za jakoukoliv cenu se jí navždy zbavil. (Bontonfilm)

zubrik66

Koľaje osudu sú ako slovenský rýchlik. Cesta v ňom je nudná, pokiaľ sa vám nechce ísť na wc. Potom začína adrenalín a boj o holý život medzi pudom a strachom zo všetkých chorôb. ()

Mr.nachos

Žádný velký drámo. Jen nemastný, neslaný, k smrti utahaný vzpomínání. Chybí tomu gradování, rozvinout trauma ze zajetí a hned by to bylo o dost lepší. ()

radaauer

Mám moc rád filmy "dle skutečné události". Potřeba vzdát v tomto filmu poctu skutečným hrdinům však tentokrát šla nějak proti přirozenému toku příběhu. ()

nula87

Musím se opakovat, už to tady napsalo spoustu lidí přede mnou - skvělý silný námět, ale ze zpracování se určitě dalo vytěžit víc. 65% ()

subic

Hezká výprava do Thajska a Japonska, kterou semlel příběh. Nicole si tu jen krátce škrtne. Některé pasáže jsou taaaak strašně dlouhé, že to člověka začne až trochu nudit. Japonec: my o tom nemluvíme, co jsme vám dělali. Angličan: my o tom nevyprávíme, co jste nám dělali, nikdo by tomu neuvěřil... Má cenu se mstít, abych zahnal noční můry? Je lepší se usmířit? 55% ()

PlysovyMacko

Vojna je peklo a ludia v nej zažili hrôzy, s ktorým sa snažia vysporiadať aj po veľa rokoch. Hlavný hrdina trpiaci postraumatickou stresovou poruchou využije šancu konfrontovať svojho mucitela a ako povedal - nie je to tragédia co sa stalo, ale zločin. Scéna odpustenia je vrchol filmu a plakala som ako malé decko. Spielberg by z tohto námetu urobil ešte väčší doják. ()

Honzulik

Koleje osudu ( Railway Man, The) - 80. léta minulého století. Eric Lomax (Colin Firth) je posedlý železnicemi a ve vlaku se náhodou seznámí se sympatickou sestřičkou Patti (Nicole Kidmanová), začne s ní žít, a ona zjišťuje, že je pronásledován drastickými vzpomínkami na své utrpení za války, v japonském pracovním táboře v Singapuru (kde stavěl s ostatními vězni železnici). Většina filmu pozůstává z toho, jak Lomax vzpomíná na válečná léta a své utrpení (ve scénách z války ho hraje Jeremy Irivine) a jak se (opět v 80. letech) vydává vyhledat jednoho ze svých japonských mučitelů, aby se mu pomstil.. ()

pafka

Predne uvodni trojice hercu je naprosto skvela. Firth,Kidman a Sanada, ktery je snad nejlepsi. Film je dost pomaly a tajemstvi proziteho se tak odkryva pomalu a je odlehcovano pritomnem. Coz ovsem pochopitelne muze mit efekt necelistveho rozkouskovaneho vypraveni, ale nemusi. Tady se tak bohuzel stalo a tak vypraveni ze zejateckeho tabora ztraci diky tomu dostatecnou nelehavost a supluje toto pritomnost a nekonecne mury valecnych veteranu. To ale na divaka zase az tolik nepusobi. Pritomneho deje bylo, krome smireni nakonec, az moc a podle me to filmu nepomohlo. Ovsem rozhodne stoji za to videt. ()

blondboss

Pôvodne som plánoval dať len tri hviezdičky, ale nakoniec je to hodnotenie lepšie najmä kvôli faktu, že z nedotiahnutej, nudnej a stereotypnej prvej polky filmu sa potom vykľul filmový snímok s brutálnym ľudským príbehom, ktorý môže napísať naozaj iba sám život. Ktovie ako by človek reagoval v podobných chvíľach. Každopádne ten záver skončil ľudsky a som milo prekvapený, že niekedy sa ľudia naozaj riadia heslom, že aj nenávisť sa musí raz skončiť. Odporúčam pozrieť. 70 % ()

PamelaJJK

Úchvatné drama, ke kterému jsem se dostal zcela náhodně. Dost mě překvapilo, že Koleje osudu neměly nikde reklamu. Silný příběh, poutavé zpracování a skvělá dvojice Nicole Kidman a Colin Firth. Chvílemi mě obtěžovala hudba a stačilo by jen trochu ubrat jisté patetické melancholie a Koleje osudu by vedly až na samotný vrchol. Ale i takhle je to parádní (i když neveselá) podívaná za hodně, ale opravdu hodně, dobrou čtyřku. Vlastně už skoro pětku. Líbila se mi forma, kdy se prolínaly válečné osudy hlavního hrdiny se současností. Nicole to tu hodně slušelo, zvláště ty tmavé vlasy. Takže spokojenost a vřelé doporučení. ()

PaTeXx

Událost musela být nezapomenutelná, ale film se pod vedením lepších režisérů mohl stát i nezapomenutelným filmem, avšak režisérského žezla se chopil Jonathan Teplitzky. ()

lobo87

Tento námet a títo herci si zaslúžili lepšiu réžiu. Tak silný a zaujímavý príbeh mohol patriť k oscarovým kandidátom, ale potenciál zostal nevyužitý. Z hercov sa mi najviac páčil Hirojuki Sanada... 65% ()

srolyma

Mohl to být strhující válečný film z prostředí japonského zajateckého tábora v thajské džungli. Nebo to mohl být skvělý film o prožitém utrpení a následné pomstě. Tohle všechno se tam totiž objevuje a tyhle části jsou opravdu výborné. Bohužel je to celé orámované milostným příběhem stárnoucího ošuntělého inženýra a zdravotní sestry, která měla být rovněž stárnoucí a ošuntělá, ale vzhledem k tomu, že Nicolka vypadá pořád jako roztomilá holčička, tak to moc přesvědčivé nebylo. A tahle část to posílá celé do kytek… Nakonec by to možná i bylo na čtyři hvězdy, kdyby to jen nemělo tak nechutný sluníčkářský konec. Ne, to fakt nejde. ()

Plaque

Skvelý námet, ktorý by v rukách niekoho iného mohol ašpirovať na film roku. Takto to bolo až príliš predvídateľné a rovina finálneho zmierenia sa pretláčala už takmer z úvodnej scény. Herecky natlačené kvalitou až do prasknutia a na tomto snímku je celkom vidno, ako to je nesmierne dôležité. Ak by sa totiž niektoré zdĺhavé a nudné pasáže odohrávali v rukách nejakého menej známeho herca, celkom iste by sa film topil v azúrovo modrom priemere hodnotení. Ansábel kvalitných hercov, na čele s Colinom, to však udržali a aj niektoré nie príliš vábivé pasáže, ktoré by si zaslúžili omnoho väčšiu prácu s nožnicami, som bol ochotný odpustiť. Veď predsa Colin, nie? ()

ZetDaElO

Ak by sa výborného námetu chopil Steven Spielberg, bol by z toho zrejme epický blockbuster so slzami nakonci. Ak by sa The Railway Man zhostil Joe Wright aspoň by tam boli nezabudnuteľné zábery. Takto je to film, kde divák stále očakáva čosi viac, a zrazu prídu tiulky. 6/10 ()

Amores

Je to film ktery neni bohuzel dotahnuty tam kam by mel byt. Kazdopadne me bavil, takze 3* a ta jedna navic je vzhledem k tomu ze je to o skutecnem pribehu, utrpeni a pratelstvi. ()

SMilan

Z chlapíka s pomerne zvláštnou zberateľskou úchylkou sa vykľul celkom slušný vojnový veterán, ktorý si čo-to preskákal a zbalil ženskú, na ktorú ja mám slabosť. Miestami dojímavé, miestami predvídateľné, keby tam bolo viac Nicole určite by som sa nehneval. Nie je to jeden z tých skutočných príbehov, kedy jeden zachránil svet, o čom sme doteraz netušili, takže asi tá nenápadná skromnosť tejto story ma oslovila. ()