Koleje osudu

• slovenský

Koľaje osudu

Drama / Životopisný / Romantický / Válečný

Austrálie / Velká Británie, 2013, 116 min

Rozpočet $18miliónovTržby USA $4,438,438Tržby Celosvetovo $22,320,893▐ témou zaujímavé ale celkovo to až tak patrične nezasiahne, takéto filmy potrebujú okrem dobrého obsadenia aj veľmi zručných režisérov, len priemer /60%/(3.8.2014)

Eric Lomax je bývalým veteránom, ktorý bol v Thajsku zajatý Japonským vojskom. Niekoľko rokov bol počas stavby železnice, opakovane trýzený, mladým, Japonským dôstojníkom Nagasem. Z tejto psychickej traumy sa nespamätáva ani potom, ako jedného dňa počas cesty vlakom, spoznáva lásku svojho života, Patti. Eric si začína uvedomovať, že existuje len jediný spôsob, ako na čierne dni svojho života, raz a navždy zabudnúť. Dané miesto po mnoha rokoch opäť navštíviť a postaviť sa svojmu nepriateľovi "tvárou tvár". Kapitán Nagase je totiž stále nažive. Prvých 20 minút nenasvedčovalo nič tomu, že by som mal sledovať nejak mimoriadne dramatický snímok v "červených políčkach". Akonáhle sa však presunul dej z "prítomnosti" do minulosti, razom mi miestami ostalo úzko (čo bol dobrý signál). Podaktoré scény totiž skutočne vyvolávali pocit beznádeje a znechutenia. Japonci boli (ale nie len ONI počas vojny) riadne "k***y šikmooké". "Railway Man" je film s výborným námetom a poučením v závere, ktorý sa bude páčiť.(17.6.2014)

Colin Firth a Nicole Kidman si od pohledu nesmírně herecky sedli a není tudíž ani divu, že společně připravují další dva filmy. Chemie mezi nimi funguje náramně a úvodní seznámení je tou nejlepší romantickou pasáží, jakou jsem viděla za hodně dlouhou dobu. Vzápětí se zvážní a tempo zvolňuje. Ve flashbackové části mě příjemně překvapil Jeremy Irvine. To je vážně stejný člověk, který ve War Horse hrál pomalu hůř než ten kůň? Každopádně za tenhle výkon dávám palec nahoru. Hlavním neduhem, kterým Koleje osudu trpí, je předvídatelnost. Jediný překvapivý zvrat je ještě ke všemu stejně šokující jako nedůvěryhodný. Chtělo to pravděpodobně méně kecání a větší péči vedlejším postavám. Závěrečné vyznění mě samozřejmě nesmírně potěšilo, ačkoliv mi došlo už asi tak v první třetině oné vypjaté scény. Škoda pak zbytečně slzopudného dovětku, který doplnily titulky, bez nichž by hloupý divák opět nic nepochopil. Byla bych pro titulky a omezené citové výlevy, bez kterých by se možná povedlo brečet i těm na druhé straně obrazovky. Takhle to bylo ve výsledku poněkud britsky chladné.(2.7.2014)

Příběh ze kterého by se dal vytřískat 5 hvězdičkový film se super Nicole Kidman a Colnem Firthem. Chybu vidím v režii (podívejte se co Teplitzky kromě tohoto filmu natočil za béčka). Všechny silné scény jsou v traileru a film nenabízí o moc víc než velmi průměrné drama. Obrovská škoda a to jsem se na film tolik těšil. První scény a celá polovina filmu za to celkem stála, ta druhá to však velmi kazí. Snad se námětu ještě někdy v budoucnu chopí někdo jiný. Za mě 60%.(4.8.2014)

Téma vyrovnávání se s těžkým psychickým traumatem z války natočené podle autobiografické knihy bylo velmi silné. Problém ale je, že film jaksi nedokázal využít toho, co se zde nabízelo. Ne že by to bylo vyloženě špatné nebo nudné, ale tak nějak to jen plavalo po povrchu. Ne a ne diváka vtáhnout.(10.1.2016)