Koleje osudu

• slovenský

Koľaje osudu

Drama / Životopisný / Romantický / Válečný

Austrálie / Velká Británie, 2013, 116 min

Tak strhující příběh podle skutečných událostí o vině, trestu, odpuštění a vykoupení... a tak odtažitý, suchopárný a pouze popisný film byl podle něj natočen. Standardně dobrá Nicole Kidman, Colin Firth se svým válečným traumatem je uvěřitelný a japonský mučitel, důstojník Nagase, se za své válečné zločiny přesvědčivě stydí, ale co je to platné, když mě jejich příběh ani na malý okamžik nedostal „k sobě na plátno“. Natočit řemeslně zručně tu hnusnou džungli, hnusné Japončíky a šílený vražedný pracovní lágr, kde lidský život neměl cenu ani jediného železničního pražce, to samo o sobě k vybuzení empatie nestačí. A finále? Konečně sedí Eric Lomax u stolu proti svému mučiteli... ale nezeptá se: „Měl jsi z toho mučení radost? Věděl jsi že pácháš zlo, ale užíval sis to? Jak by ses teď pomstil, být na mém místě?“ A podobné otázky na tělo. Takže ani nedostane žádnou drsně pravdivou odpověď, jakou dostala například Sigourney Weaver od svého mučitele a znásilňovače Bena Kingsleyho ve filmu Smrt a dívka (tohle doporučuji jako daleko působivější film o pomstě a odpuštění).(6.4.2014)

Film je to dobrej, ač s nedostatkama, ale jeho vyznění, jeho poselství je natolik důležitý a pravdivý, že s radostí dávám nejvyšší body :-).(2.2.2016)

• maddy

Tu by som mohol pokojne skopírovať môj komentár pri filme Devil's Knot, len zameniť mená hercov/režiséra. Railway Man je (opäť) film pojednávajúci o skutočnej udalosti – v tomto prípade o stavbe železnice v Thajsku. A opäť film tak ťažkopádny, odťažitý, že nemá najmenšiu šancu zaujať diváka. Iba stroho, suchopádne popisuje udalosti a tak ani nie je možné sa zblížiť s ktoroukoľvek postavou. Dokonca aj scény mučenia a krutého zaobchádzania tu absolútne nefungujú a divákovi je osud hlavného hrdinu úplne ukradnutý. Aj keď je ten príbeh v jadre silný, tak vývoj vzťahu dvoch vojnových veteránov nedokáže zaujať a od začiatku je predvídateľný. Keby podobný námet dostal na stôl niekto schopnejší (viem si predstaviť napríklad Darabonta), tak sme tu možno mohli mať aj kandidáta na tohtoročného Oscara a skutočne prvotriednu historickú drámu o sile priateľstva. Takto to je však len film bez gradácie, s vykonštruovaným príbehom. Čo potom z toho, že tu je solídna výprava s krásnymi scenériami, štandardne dobrá Nicole Kidman a skvelý Colin Firth, keď všetko je divákovi tak nejako jedno. CELKOVO: 2* (4/10)(17.7.2014)

Koleje osudu je film, jehož nosnými pilíři jsou ústřední herecké trio a příběh inspirovaný skutečnou událostí. Colin Firth a Nicole Kidman umí hrát, o tom jsem se už kolikrát přesvědčil a pro mě neokoukaný Jeremy Irvine mile překvapil. Samotný příběh je silně sugestivní drama, které, jak se říká, mohl napsat jenom sám život. Muž, který se snaží vyrovnat s démony z minulosti, na cestě za klidem na duši, doprovázen na této cestě ženou, která je mu oporou. Líbilo se mi vrstvení příběhu, ve kterém se mísily pasáže ze 40. a 80. let, přičemž na mě tyto přechody působily zcela přirozeně a já jsem se jako divák neztrácel. Zkrátka na první pohled skromný film, který má oporu v silném příběhu a hereckém ansámblu.(22.3.2014)

Občas se k tomu hrnci, i když se v něm vaří samé kvalitní produkty, musí přistupovat s větším zápalem a péčí. Aranžování na talíř je pak taky hodně důležité, stejně jako správný servis na stůl. Jsou cíle a jsou ambice, jenže každý nemá na to jich dosáhnout. Colin Firth bojuje s válečným traumatem, Nicole Kidman ho miluje a my vlastně ani nevíme proč. Protože nemáme moc možností uvěřit, proč se do něj zamilovala. Její vyvolený navíc roky po válce, kdy se podílel coby zajatec na stavbě železnice kolem slavné řeky Kwai, nedokázal zapomenout na mučení v zajateckém táboře, teď to vše nějak vyvřelo, navíc se dozvěděl, že chlapík s tváří výborného Hiroyuki Sanady, jenž se na jeho strádání podílel nejvíc, stále žije. Lze dlouhodobě žít s velkou nenávistí v srdci? Tvůrci se až moc spoléhali na to, že téma je silné samo o sobě, jenže námět, který má být dojemný, se proměnil v chladný film. Pokusy o emocionálně vyhrocené scény příliš nefungují, k hrdinům se obtížně dostáváme a snad jen právě závěrečné „zúčtování“ přichystá nějaká ta dilemata a emoce. Ostatně i hrůzné scény mučení nechávají diváka v klidu. A to je tak trochu špatně. Herecky je tahle látka v rámci možností zajímavá, ale samozřejmě všichni dobře víme, že od tria Firth, Kidman, Skarsgård se dá získat mnohem mnohem víc.(14.8.2014)