Koleje osudu

• slovenský

Koľaje osudu

Drama / Životopisný / Romantický / Válečný

Austrálie / Velká Británie, 2013, 116 min

Nenápadný snímok, ktorý prefrčal našimi kinami a kupodivu žiadnu slávu nezožal, je poctivou ukážkou kombinácie romantiky a vojnovej drámy. Aby sme pochopili súkromnú traumu vojnového veterána Erica Lomaxa ( výborný Colin Firth ), keď táto trauma začína nahlodávať aj jeho nový vzťah s Patti ( kúzelná Nicole Kidman ), príbeh nás retrospektívne vracia do druhej vojny do japonského zajateckého tábora a postupne odhaľujeme celú tragédiu. Rozuzlenie však dochádza až po osobnom stretnutí s mužom, ktorý ho trýznil... Páčil sa mi cit pre komorné scény, niekedy doslova intínme a na druhej strane veľkorysé scény pri budovaní železnice v zajatí. Film je vyvážený, herecké výkony na úrovni a záverečné emotívne vybičované scény sú náležité tejto témy.(19.7.2014)

Krutý i krásný, a hlavně velmi dojemný příběh, vyprávěný s velkým citem. Není to určitě romantická, ani životopisná pecka, ale určitě jde o film, který mě měl čím oslovit. Není moc co psát, sáhodlouhý popis něčeho, co vypráví skutečné události mi nikdy moc nešlo, lepší je určitě si film pustit a posoudit sám. Pro někoho bude film možná táhlý a nudný, jsou zde přemýšlivé pasáže, místa, kde se hlavní postavy zamýšlí nad svým osudem, nad tím, co bylo a bude. Film mohu ale doporučit těm, kteří mají rádi klidné filmy, které mají svou duši a které vyprávějí skutečné životní osudy. Kidman, Firth a Skarsgard jsou zde úžasní.(27.6.2014)

Tak strhující příběh podle skutečných událostí o vině, trestu, odpuštění a vykoupení... a tak odtažitý, suchopárný a pouze popisný film byl podle něj natočen. Standardně dobrá Nicole Kidman, Colin Firth se svým válečným traumatem je uvěřitelný a japonský mučitel, důstojník Nagase, se za své válečné zločiny přesvědčivě stydí, ale co je to platné, když mě jejich příběh ani na malý okamžik nedostal „k sobě na plátno“. Natočit řemeslně zručně tu hnusnou džungli, hnusné Japončíky a šílený vražedný pracovní lágr, kde lidský život neměl cenu ani jediného železničního pražce, to samo o sobě k vybuzení empatie nestačí. A finále? Konečně sedí Eric Lomax u stolu proti svému mučiteli... ale nezeptá se: „Měl jsi z toho mučení radost? Věděl jsi že pácháš zlo, ale užíval sis to? Jak by ses teď pomstil, být na mém místě?“ A podobné otázky na tělo. Takže ani nedostane žádnou drsně pravdivou odpověď, jakou dostala například Sigourney Weaver od svého mučitele a znásilňovače Bena Kingsleyho ve filmu Smrt a dívka (tohle doporučuji jako daleko působivější film o pomstě a odpuštění).(6.4.2014)

Sice možná dle skutečnosti jež ani v nejmenším nebyla příjemnou zkušeností, přesto to na mě působilo dost uměle. Colin mluvil málo, protože role, všichni slzeli kde měli a celé to tak bylo příliš očekávatelné. Bohužel tak z dobrého námětu a velkých hereckých jmen vzešel průměr, jenž nepřekvapí, nezklame ale ani neoslní, propluje a upadne do zapomnění.(23.4.2014)

Colin Firth a Nicole Kidman si od pohledu nesmírně herecky sedli a není tudíž ani divu, že společně připravují další dva filmy. Chemie mezi nimi funguje náramně a úvodní seznámení je tou nejlepší romantickou pasáží, jakou jsem viděla za hodně dlouhou dobu. Vzápětí se zvážní a tempo zvolňuje. Ve flashbackové části mě příjemně překvapil Jeremy Irvine. To je vážně stejný člověk, který ve War Horse hrál pomalu hůř než ten kůň? Každopádně za tenhle výkon dávám palec nahoru. Hlavním neduhem, kterým Koleje osudu trpí, je předvídatelnost. Jediný překvapivý zvrat je ještě ke všemu stejně šokující jako nedůvěryhodný. Chtělo to pravděpodobně méně kecání a větší péči vedlejším postavám. Závěrečné vyznění mě samozřejmě nesmírně potěšilo, ačkoliv mi došlo už asi tak v první třetině oné vypjaté scény. Škoda pak zbytečně slzopudného dovětku, který doplnily titulky, bez nichž by hloupý divák opět nic nepochopil. Byla bych pro titulky a omezené citové výlevy, bez kterých by se možná povedlo brečet i těm na druhé straně obrazovky. Takhle to bylo ve výsledku poněkud britsky chladné.(2.7.2014)

• - Jeremy Irvine byl obsazen jako mladší verze postavy Colina Firtha poté, co jej Colin Firth sám do role navrhl. (filmsim)

• - Postava tlmočníka Takašiho Nagaseho sa objavuje aj vo filme Na konci všetkých vojen (2001). (magu)

• - Vo filme je čas značne urýchlený. Eric Lomax (Colin Firth) a Patti Wallace (Nicole Kidman) sa síce stretli v roku 1980, ale v skutočnosti mali svadbu až v roku 1983. Eric nevedel, že Takashi Nagase (Hiroyuki Sanada) je ešte nažive do roku 1993 a prvýkrát sa stretli až v roku 1995. (misterz)