Koleje osudu

Koľaje osudu

Drama / Životopisný / Romantický / Válečný

Austrálie / Velká Británie, 2013, 116 min

• harfuska

Túžba po pomste býva silná.. A pomsta je sladká.. Ale je to tak aj v skutočnosti? Očividne sa chlapík potreboval len vyrozprávať a odpustiť, aby jeho duša našla pokoj. Príbeh, ktorý má veľa tichých statických scén a je zbytočne dlhý.(7.3.2015)

Je to trošku předvídatelnější, ale tím moje kritika překvapivě končí. Úchvatnej příběh, úžasná hudba, dechberoucí film. Doporučuju všem..(4.6.2015)

Koleje osudu je film, jehož nosnými pilíři jsou ústřední herecké trio a příběh inspirovaný skutečnou událostí. Colin Firth a Nicole Kidman umí hrát, o tom jsem se už kolikrát přesvědčil a pro mě neokoukaný Jeremy Irvine mile překvapil. Samotný příběh je silně sugestivní drama, které, jak se říká, mohl napsat jenom sám život. Muž, který se snaží vyrovnat s démony z minulosti, na cestě za klidem na duši, doprovázen na této cestě ženou, která je mu oporou. Líbilo se mi vrstvení příběhu, ve kterém se mísily pasáže ze 40. a 80. let, přičemž na mě tyto přechody působily zcela přirozeně a já jsem se jako divák neztrácel. Zkrátka na první pohled skromný film, který má oporu v silném příběhu a hereckém ansámblu.(22.3.2014)

Standardní válečný snímek o utrpení a odvaze, o ponižování a zachování si důstojnosti, o přežití nelidských útrap a dlouholetých následcích ve formě nočních můr a denních běsů. Sílu filmu dodává, že je natočený podle skutečné události. A zcela ohromující je závěr, kdy by mě nikdy nenapadlo, že by se něco takového mohlo stát. _____ KOUSEK DĚJE Tedy až do té chvíle, než jsem zjistila, že tvůrci hrdiny oproti skutečnosti výrazně omladili. Přece jenom v posledních letech života už je člověk asi se vším smířenější, než když je ještě v plné síle a s relativně čerstvými vzpomínkami na prožité hrůzy.(11.3.2015)

Přijde mi docela překvapivé, že jsem se o filmu s takovým tématem a takovými herci dozvěděla až od rockera Dodo Doležala na rodinném barbecue. A to chodím pravidelně na ČSFD i IMDB, čtu bulvár o Nicole Kidman a jsem studentka filmové školy, takže bych měla mít přehled ve všech směrech.To to nemělo žádné PR? A nebo jsem si ho jenom nevšimla? Inu což. Hirojuki Sanada je drahoušek, to je jisté. Plus je zajímavé, i když nikterak novátorské, jakým způsobem jsou tvůrci věrní románové (memoárové) struktuře montováním celkového dramatického oblouku ze spousty menších. Přináší to s sebou úskalí několika témat, z nichž každé se snaží být osudovější než ty další (spasitelská láska, smíření s bohem/vlastním nitrem, vina v době války), a celek je potom asi melodramatický až nad míru. - Dodatek, je celkem vtipné porovnat filmového hrdinu s jeho reálným životopisem, filmaři jsou největší lháři a takoví důvěřiví diváci jako můj tatínek si to vůbec neuvědomují.(11.6.2014)