Indie Game: The Movie

(festivalový název)
  • Kanada Indie Game: The Movie

Dokument zachycuje snažení a pocity vývojářů tří nezávislých počítačových her. Od prvotních návrhů přes těžký a dlouhý vývoj bez záruky úspěchu a navrácení vložené energie, až po samotné vydání hry. Sleduje příběh autorů hry „Super Meat Boy“, dvojici Edmund McMillen a Tommy Refenes. Dále v něm vystupuje Phil Fish se svojí dlouhá léta složitě vyvíjenou hrou „FEZ“. V menší míře pak představuje autora hry „Braid“ Jonathana Blowa. (montana_cz)

Philcze

Čistá srdcovka. Jedinou chybou tohohle perfektního dokumentu je, že se přeci jen asi trochu musíte zajímat o videoherní svět, aby vás to naplno sežehlo. Nejzajímavější složkou je samozřejmě Phil Fish, tak nadějný a extrémně talentovaný vývojář, který kdyby neměl prořízlou hubu víc než Joker a uměl se ovládat, tak by byl miláčkem indie scény. Jeho zatraceně dlouhá cesta za vydáním FEZu by asi vydala i na samostatný dokument, ale McMillen a (překvapivě i) Blow nabízejí oproti věčně zdrcenému Fishovi příjemně optimistický nadhled. 90% O ROK POZDĚJI: Speciální edice je definitivní verze IGTM, kterou prodává Fishův mrazivý epilog (mrazivý v kontextu nedávných událostí kolem FEZu). ()

GrungeChild

"Dojemný" příběh tří umělců (magorů) v pravém slova smyslu místo očekávaného dokumentu o indie hrách rozhodně moc nepotěší, tedy alespoň v mém případě ne, zvlášť když film díky své předlouhé stopáži nasadí tak vražedné tempo, že má člověk chuť přeskakovat scény už po první třetině, ale díky povedené řežii a scénáři (zvláště v poslední části) nemá divák až tak neodbytný pocit, že zabil 94 minut svého života koukáním na zarostlé geeky a poskakující příšerky. Zpracování provázanosti osobního a pracovního života, stejně tak jako osudů ve skutečné i virtuální realitě, je rozhodně zajímavý přínos, ale omezit indie scénu v očích diváka na tři skákačky, a nezmínit to obrovské univerzum úžasných počinů, když už film nese hrdě jejich jméno, je podle mě hřích, za který se bude jistě někdo smažit v pixelovém pekle. 3* ()

Lischai

Kamarád je taky vývojář indie her, a z toho, co jsem mu viděl přes rameno, to vypadá, že je tohle po čertech trefný dokument. Pokud se trochu orientujete na herní scéně, potěší vás rozhovory s autory Braidu a Fezu. Jen škoda, že dokument šel po faktické lince toho, co všechno se může pokazit, když děláte hru, a motivace tvůrců zkoumal jen povrchně. ()

campix

Dokument sledující několik tvůrčích týmů, které se v malém zabývají tvorbou menších tzv. Indie her. Nicméně i tak jsou světovými megastars ve svých oborech a ačkoliv je to brutálně těžké, tak jejich výtvory vydělávají horentní sumy.  Hodně egocentricky zaměření jedinci, kteří by nemohli pracovat ve velkých studiích a být jenom kolečkem v obrovském soukolí. Takhle si mohou vytvořit vlastní menší tvůrčí vize a dobýt s nimi svět. Zábavné a velmi zajímavé. ()

flyboyeda

Zajimave, sympaticke a misty dokonce napinave az dojemne. Indie hram jsme nikdy neholdoval, ale rozhodne maji svym alternativnim pristupem a pojetim me sympatie. Tento snimek me utvrdil jeste v necem - diky bohu za relativitu vnimani hodnot a vseho, co dokaze cloveka udelat stastnym. A nekdy i znacne bohatym. Mezi nerdy je mi stale lepe a lepe... ()

eisha3

Když jsem si před koukáním na Indie Game tady přečetla několik komentářů, kde někteří psali, jak je to emocionální snímek, říkala jsem si, co může být na dokumentu o nezávislých tvůrcích her a jejich hrách emocionální. Ač jsem si námět představovala obecnější a s více vzorky, které reprezentují skupinu jako celek více, takhle to nebylo nic proti ničemu. Tvůrci výběr zúžili na hrstku konkrétních lidí a ty emoce tu fakt byly! ()

Gonzi

Pro programátora a hráče her (a snad, někdy, možná i jejich tvůrce) velmi zajímavý pohled do vývojového procesu indie hříček. ()

neoBlast

Hravý a celkem povrchní dokument, který naštěstí oslňuje běžné diváky hlavně svými vyššími produkčními hodnotami (kamera, hudba, střih). Po svižné půlhodince, kdy jsou všechny tři "týmy" představeny přichází trochu originálnější a zajímavější část, kdy tvůrci sledují vývojá v určitých fázích procesu výroby videoher. Je zde stále na škodu rozpočtové a časové omezení, protože je vidět, že natočený materiál je pouze z několika málo návštěv. Zato ale musím kladně hodnotit výběr her, které patří v indie mezi ty větší, snadno identifikovatelné, a zároveň jsou za nimi sympaťák a výrazná osobnost (Edmund), inteletaktuál (Jonathan) i magoři (Phil a Tommy). Toto rozškatulkování je pro diváka zajímavější než děj v druhé polovině dokumentu. Na závěr jenom poděkuji za skvělou a ojedinělou projekci ve startupovém hnízdě TechSquare se spoustou mně podobně "postižených" lidí. 75 % ()

LittleJohnny

Pro někoho kdo se "nevyzná" to musí být hodně bolestivé dívání... Já to vidím jako náhled do zákulisí života nezávislých vývojářů, kteří to nemají vůbec jednoduché a musí obětovat prostě vše... ()

sskrblik

Jelikož se za poslední léta ze mě stal příležitostný hráč a mám na vyhrazené minumum svého času, tak často nacházím výbornou zábavu indie herní tvorbě. Ze všech tří zmiňovaných her jsem hrál pouze Braid, který se mi velmi líbil. Škoda, že se v dokumentu nepodíváme na delší posezení za tvůrci hry World of Goo nebo Limbo. Svým způsobem pěkný film o nezávislé tvorbě. Jenomže po nějaké 40. minutě mě připadá, že se to vše jen opakuje. Líbí se mi, že autoři dávají do hry svoji hravost a fantazii, ale nemusí ze sebe dělat mistry světa. Indie tvorba je zajímavá a určitě dokáže zaujmout. ()

Killda

Nečekejte žádný rádoby návod jak se vyvíjejí nezávislé hry, ale přeemotimovaný doják. Dokument zdlouhavě ukazuje na fakt, že práce na hře může vývojářům zcela změnit život. Jenže vše bylo podáno jen zbůsobem "hra nebude dostatečně dobrá a já se zabiju". A co se stopáže týče... předlouhé, až mě to ubíjelo. ()

Firebug

Značně zúžený pohled do nezávislé herní scény, zastoupené vlastně jen třemi projekty a čtyřmi vývojáři. Naštěstí jsou to projekty dnes již skoro ikonické, které do jisté míry formovaly pohled na "indie hry" a jejichž autoři jsou určitě zajímaví lidé, které můžete obdivovat, učit se od nich, držet jim palce, mít nutkání je nakopat do koulí, či je konejšivě obejmout. Nejdůležitější ale je, že diváka prostě baví. Znáte-li hry Braid, Super Meat Boy a Fez, je tento snímek skoro povinností, ale určitě si ho užije i člověk, pro nějž jsou hry na pokraji zájmu. Vydařené 4! _________poznámka pod čarou: Jonathan Blow je génius!!! (bez ironie) ()

Roxan

Super film, sem nadšená. Mam chuť si zahrát Super Meat Boye a podívat se jestli FEZ už konečně vyšel nebo se ten týpek už uplně zbláznil. Líbí se mi pohled z druhý strany, jak programátoři prožívají vydání svojí hry a jak je jejich život s hrou spojený. Jediný co mě fakt rozčilovalo byla až moc aktivní snaha těch, co dělali titulky - když se tam objevu "zvuk moře, zvuk klávesnice" apod. a vy ho přitom jasně slyšíte a v originálu nic takového napsané není, tak to mě uplně fyzicky bolelo. ()

Flussmaister

Nečekal jsem nic většího, než 90ti minutové obyčejně nudné tlachání o hrách,. Skvělá kamera, která provází stylovým provedením. Z obyčejného klábosení o hrách, poutavé povídání o uměleckých dílech. Nezávislé hry tzv. "indie games(Independent video games)" jsou výtvorem cifry 'párů' lidi, kteří o ní mluví. Mluví o tom proč je dělají, jak a jaké problémy s tím souvisí. Dozvíme se i zajímavé faktory o vývoji, život vývojáře nezávislé hry během vývoje i mimo něj atp. "..this is fucking awesome!!" Necenzurované a ve finále zcela upřímné vyprávění, kdy jsem byl až sám překvapený, jak kamarádsky dokument působí. [(Proto se i trochu pozastavuji nad zařazením dokument. Je to jako z filmu do dokumentu a naopak. Z nějakého důvodu mi toto přijde, jako něco víc(osobní, citové, melodramatické..). Nevím jestli by mi 'obyčejný' dokument dokázal navodit takový ten příjemný úsměv, až jste rádi i za ty lidi, vývojáře,. co právě prožívají, vytváří.)] Některé části jsou k zamyšlení víc, než kde jaký film a musím říct, že ještě pár dní po shlédnutí jsem myslel na obsah. Indie Game: The Movie vzal všechen potenciál a dokázal ho proměnit. Nýbrž proto, že jde o dost povedený snímek, skvěle natočený a se sympaticky působícími lidmi, musím dát toto hodnocení a doporučuji jak herní, tak i neherní komunitě. 85% Update: Po druhém shlédnutí a dalších pár minut navíc tzv. "Indie Game: The Movie Deleted Scene", které se do dokumentu nevešly a přitom mají stejnou kvalitu a potenciál tam být, navyšuji o dalších 5% Special Edition na DVD. ()

Gogo333

Pěkný dokument, tyhle hry mám hodně rád a tak mě to bavilo vidět i ze zákulisí. Zrovna Super Meat Boy mě bavil fakt hodně a nahrál jsem na něm spoustu času. Braid a Fez jsem neznal, ale už je mám v pc a jdu hrát. Jinak osobně jsem čekal, že se budou věnovat i dalším hrám a ukážou tam víc záběrů z nich, ale většinou to byli jen krátké ukázečky a aspoň v titulkách taky něco bylo. Jinak třeba to Limbo, co tam zmiňují taky suprácka hra s perfektní atmosférou a bombastickou hrätelností. 80% ()

B4TM4N

Nutno říct, že ve zpracování svého vymezení Indie Game selhala: soustředí se na trojici tvůrců, kteří díky svému úspěchu již zase tak velcí indiáni nejsou: problematika nazírání na jakékoliv téma optikou "dějin vítězů" je poplatné perverzi dnešního ideologického rámce. Jenže: zatímco sliby vstupní premisy zůstávají neuspokojeny, zprostředkovává dokument zcela jinou kvalitu, a to sice tematizaci vztahu "autor - dílo". Pochopení, reakce, hodnocení, očekávání - střet osobního vkladu "tvůrce" s jeho přijetím "člověkem". /// V této souvislosti není bez zajímavosti, že nejsensibilnější a zároveň nejsebestřednější kreátor Phil Fish rozsupen opustil herní průmysl v důsledku internetových diskuzí. ()

Corpsegrinder

Super dokument pro lidi co se o tohle téma fakt zajímaj a neni jim uplně volný. Nejvíc mě rozesmál asi tvůrce hry Braid (což je neskutečná píčovina) kterej tam brečí že jeho hru nikdo nechápe :)) Každopádně zajímavej pohled do indie tvorby malejch velkejch her. Ten svět pořád žije. ()

iampatrik

85% Není hra jako hra. Přestože hry nehraju, vím co je to "indie hra", mám alespoň malý přehled a tento druh her beru taky jako umění. Takhle nějak se snaží tvůrci dokumentu přiblížit Indie hry. To je však jen jedna malinkatá část z dokumentu. Jde hlavně o to, aby obyčejní lidé mohli nahlédnout pod pokličku umělců, jak je v dnešní době těžké něco takové dělat, jak se promítá tento styl života do soukromí, jak není nic jisté. Možná by někdo mohl namítat, že tak jak v jiných dokumentech i zde se přikresluje, což se nedá soudit. Ve filmu dojde i na pirátství, tím mi například film trochu promluvil do duše :) Tak či onak, doporučuju všem, i těm, co hry nehrají, protože každý si určitě jednou něco zahrál a pokud ne, je nemožné nevědět a neznat žádnou hru. ()