Indie Game: The Movie

(festivalový název)
  • Kanada Indie Game: The Movie

Dokument zachycuje snažení a pocity vývojářů tří nezávislých počítačových her. Od prvotních návrhů přes těžký a dlouhý vývoj bez záruky úspěchu a navrácení vložené energie, až po samotné vydání hry. Sleduje příběh autorů hry „Super Meat Boy“, dvojici Edmund McMillen a Tommy Refenes. Dále v něm vystupuje Phil Fish se svojí dlouhá léta složitě vyvíjenou hrou „FEZ“. V menší míře pak představuje autora hry „Braid“ Jonathana Blowa. (montana_cz)

vander19

Veľmi zaujímavý projekt, ktorý zobrazuje život tvorcov na troch nezavislách hrách. Hlavne tie psychické tlaky a stavy únavy, ktoré časom dostihnú každého z nich. Človek ani nevie čo sa skrýva za týmto herným priemyslom kým si nepozrie ako to v skutočnosti funguje. Veľmi pútavým dejom sa prenáša celý film. Hlavne pre Xbox hráčov je to veľmi zaujímavé. Sám som si zahral po prezretí hru Braid a viem, že aj FEZ je už vonku.. ()

ApsidalTill

To si zo mňa robíte srandu?! Tento dokument, nech už mal vzniknúť z akejkoľvek pohnútky, tak skončil ako debilná dráma za 5 centov. Nechce sa my ani veriť, že konkrétne táto firma (SMB) sa na toto podujala a absolvovala tento trapas v HD rozlíšení. Toto nieje dokument o tvorbe indie hry (prvých 20 minút možno), toto je Americký kolaps mysle! ()

ataman329

dokument, ktorý sa viac ako na vývoj hier a poučné informácie, sústreďuje na emócie protagonistov, ktorí hry tvoria; a ich rodinných príslušníkov. tu som ohviezdičkoval hlavne precízne filmové spracovanie, kameru, výbornú hudbu a v neposlednom rade fakt, že téma mi je veľmi blízka. samotné emócie, ktorými je film premoknutý, sú pre mňa buď ťažko uveriteľné, alebo nepochopiteľné. hlavne teda refenes. ten mal tých súkromných vojen nejako priveľa. jo a mám aj rád tool a melvins. :-) ()

Domec

Mam z toho dobrej pocit. Tvurci nezavislejch her jsou opravdu zvlastni lidi a ze zacatku si rikate "da fuck? get real man!". Pak se, ale neco zvrtne a vy jim ten uspech, to vydani hry, kterymu obetovali prekticky celej svuj zivot zacinate prat. Jsou to magori, o tom neni pochyb, ale kdo z umelcu nebyl, ze? ()

andio

Zajímavý dokument, který vás vezme do světa developerů video her. Hlavně jsem šťastný za ukázku ze života Edmunda McMillena, jehož hry miluju! Snímek hodně útočí na city a všichni vývojáři si tam vylévají svoje smíšené pocity ohledně smíšených pocitů společnosti o jejich díle. Opravdu jsem byl zvědavý, jak to všechno dopadne, nehledě na to, že to jakožto někdo, kdo se o indie hry zajímá, již dávno vím. Teda, abych se přiznal, všechny hry, co se v dokumentu objevily, byly opravdu blockbustery a bestsellery na indie scéně před pár lety, tudíž každý, kdo není úplný "noob" v týhle branži, tyhle hry zná. Finální verdikt je 7/10, protože mě to neustálé útočení na city vážně už lezlo krkem a asi nejsem úplně členem cílové skupiny. ()

Puddle

To byste neřekli, jak poutavý může být dokument ze života lidí bez života. :-) A vůbec jsem nečekal, že to bude tak perfektně gradovat, hlavně linie Phila Fishe byla místama skoro jak ze Social Networku. Tohle by se mělo pouštět lidem, kteří při kombinaci slov „hry“ a „umění“ stále zvedají oči v sloup. Jestli je nepřesvědčí tohle, tak už nevím co. ()

Quipido

Skvělý pohled do zákulisí nezávislé herní scény, kde je (narozdíl od velkorozpočtových projektů) opravdu cítit dopad jednotlivých lidí na výsledný produkt. Nejsem s to posoudit, jak moc tenhle dokument osloví lidi, kteří toho o herní scéně moc nevědí, ale mě osobně sednul se vším všudy. Nejzajímavější na tom všem je, že prakticky všichni vývojáři, o kterých film je, jsou nemálo narušené osobnosti, ale vědí o tom a nebojí se jít s kůží na trh (snad jen Edmund McMillen vypadá "v pořádku", ale ten má vedle sebe ženu, takže to se nepočítá). ()

Mayers

Stejně jako spousta jiných mladých pařanů, i já si kdysi přál živit se vymýšlením her. Ta nekonečná fantazie, obtížné úrovně, vymazlení bossové...Na tenhle dokument jsem se teda hodně těšil. A výsledek? Indie Game je sondou do života několika free vývojářů. Lehce labilního Phila Fishe, který strašnou spoustu let vyvíjí 3D hru FEZ + svádí boj se svým bývalým parťákem. Pak tu máme zpustlého Eda a věčně zachmuřelého Tommyho. Oba pracují na hře SUPER MEAT BOY (hrál jsem to a je to fakt zábava). Chvílemi se taky na scéně objevuje John Blow, se svojí úspěšnou hrou BRAID. Tito zajímaví pánové nepracují pro žádnou herní vývojářskou společnost, nýbrž jedou sami za sebe. Těžko uvěřit, s kolika problémy se musí potýkat. Chvílema chlapci připomínají spíš zlomené trosky než pohodáře. Jejich denní program vypadá asi takhle - 1 hodinu věnují jídlu, tak 2-3 hodiny spánku a zbytek času vymýšlejí nové věci nebo opravují chyby. Šílenost. Tenhle dokument myslím skvěle ukázal, jak moc tihle nezávislí vývojáři riskují. Co všechno musí obětovat, aniž by znali výsledek svého snažení. A mě tohle bavilo. 80% ()

bobrux

Skvělá exkurze do zákulisí tvorby nezávislých videoher a hlavně krásně zdokumentovaný "pohled do hlavy" jednotlivých game designerů. Díky jistému zpoždění filmu oproti vydání sledovaných her, jsem nějak nedocenil část filmu, kde jsou všichni na pochybách o úspěchu jejich hry na trhu. Je těžké nechat se tahat za nos, když víte, jak daná hra nakonec obstála. Možná se mohlo trošičku naťuknout i téma vlastního financování takovýchto projektů, ale jinak proti zpracování nelze říct ani ň, nenudil jsem se. ()

Franc1s

Jelikož jsem hráč, zajímal mě tedy tento dokument, protože jsem neměl ani páru jak se vyvíjí tyhle nezávislé hry. Pohled na tvorbu Super meat Boye, FEZu, Braidu a život jejich tvůrců. Vtipné, ale i zarážející. Nedokážu ani popsat jakou jsem měl radost z konečného hodnocení a prodejů Meat Boye :) Pro hráče určitě povinnost vidět. Jinak už jsem i tydle hry hrál a SUPER! :) 8/10 ()

Jilda15

Srdeční záležitost. Tenhle dokument nádherně prezentuje svět indie vývojářů, kteří se vášnivě věnují vývoji svých mistrovských děl. Korporátní kultura by zabila jejich kreativitu a uhasila jejich zápal, proto pracují na vlastní pěst. S každým z hlavních tvůrců velmi soucítím, obzvlášť s Edmundem. Jeho Super Meat Boy pro mě byl roky zábavou a hlavně inspirací pro vývoj vlastních her (inspirovat druhé, jak sám říká ke konci dokumentu, bylo i jeho záměrem). Nesmírně inspirativní lidi. Jonathan Blow, vývojář Braid - a to myslím v dokumentu řečeno nebylo - vyvinul tuto hru jako analogii ke vztahovým problémům a něčemu co jí řekl a nemohl ta slova vrátit zpět. Tak ten pocit manifestoval do hry - jenže se setkal s velkým nepochopením. Naštěstí byl jeho Braid startujícím bodem rozkvětu indie gamedev světa. Pak jsou tu Edmund a Tommy, vývojáři z Team Meat. Edmund od mala zvrácený horory jako Toxic Avenger a brutálností křesťanství (sám popisuje mrtvého ježíše krvácejícího na kříži na zdech u jeho babiček) byl nucen se nějak umělecky projevit. Udělal hry jako Time Fcuk a tu hru, kde je cílem ejakulovat masivním penisem do monstrozní vaginy. Jo, to pro něj byly časy. Pak se uklidnil, a udělal Super Meat Boye. Hra, kde velmi zranitelný kluk bez kůže potřebuje holku dělanou z obvazů, která ho nádherně doplní. Bohužel, pokaždé když ji získá, unese ji Doktor Fetus. Vydělal miliony dolarů za pár týdnů (po cca 600 dnech každodenního holocaustu pod nátlakem kontraktu s Mrkvosoftem) a až se vlny uklidnily, udělal hru o Oedipovském komplexu, kde malý Isaac přežívá ve sklepeních, dělá dealy s démony a anděly a kráčí vaginální stěnou svojí matky. Prostě, Edmund a lůno jdou k sobě. V dokumentu je vidět poklidnost vztahu s jeho přítelkyní, a to, jak k sobě pasují přesně jako Meat Boy a Bandage Girl. Tommy je jeho kamoš a programátor, zodpovědný za kódění naprosto dokonalého ovládání pro meat boye, pro které napsal vlastní engine, a za převádění Edmundovy tvůrčí vize do C#. Borec. Borec! A pak je tu .. jak se jmenuje? Zapomněl jsem. Na netu se mu běžně přezdívá "That faggot who wrote FEZ". 7 let vyvíjel FEZ, graficky a implementačně dokonalou hru o 2D klukovi, co si uvědomil, že žije ve 3D světě. A tohle jeho osvícení, jež nastane na počátku hry, zapříčiní fragmentaci celé reality té hry. Hráč pak musí dát celý vesmír zase do pořádku a nastolit rovnováhu. Byl do svého díla/dítěte tak investovaný, že na otázku, co by dělal, kdyby se nějakým nedopatřením hra smazala nebo zanikla, bez zaváhání odpověděl "I would kill myself... yeah. I would kill myself". Hluboká sonda do světa indie vývojářů, kteří jsou ochotni (jako správní umělci, kteří musí zvládat vše od programování, grafiky, pixel artu, přes nějaké to audio a video až po marketing) pracovat o samotě a v sociálním odloučení měsíce či roky, jen aby dokonale vyjádřili svoje niterné pocity. Prostě - krásný dokument, který navíc mapuje i životy, které hlavní hrdinové ovlivňují. - Pokud si někdy chcete napsat vlastní hru nebo jste už v indie, tenhle dokument je skvělý pro inspiraci, ale i uklidnění v těžkých nebo depresivních časech. () (méně) (více)

MindTuber

Dokument o pozadí vývoji videoher na nezávislé herní scéně. Indie Game: The Movie v podstatě vznikal v době, kdy začínala indie scéna sílit a mít vliv na celý herní trh. Jinak řečeno, začínalo se ukazovat, že i malá vývojářská studia nebo i samotní jednotlivci jsou schopní vyrobit kvalitní titul. Vznikala tak i potřeba umět se na tyto vývojáře určitým způsobem dívat, protože právě indie hry začaly přinášet po dlouhé době jistou invenci, která tu chyběla od přelomu tisíciletí. A Indie Game má tento po(ná)hled přinést. Neuvidíte tak žádný průřez vývoje samotné nezávislé scény, ale příběh několika vývojářů. Nejen jejich strasti s vývojem jako vyhoření, problém s publikováním, ale i dopadů jejich práce na soukromý život. Jediné co mi dost lezlo krkem ,bylo to, jak dokument vývojáře líčí jako hrozné chudinky. Skora jako by už ani neměli možnost výběru toho, co mohou dělat. Určitě má tento dokument svou hodnotu a to i do budoucna. Už dnes jsou dopady vstupu nezávislého vývoje do světa businessu patrné. Poctivá čtyřka. ()

Tarhiel

Výborný dokument, dotovaný crowdsource fundingom (bežnými ľuďmi, vďaka Kickstarteru) mapujúci kreatívny proces pri vývoji indie hier - Jednoznačne povinnosť pre všetkých, čo majú radi digitálnu kultúru (alebo kvalitné dokumenty ;) ) Soundtrack od Jima Guthrieho je geniálny! ()

angel333

Nádherné, a na dokument také velmi napínavé (hlavně Phil Fish). Jednotliví developeři jsou dost různorodí, a je zajímavé vidět, jak jejich osobnost ovlivní jejich dílko. Doporučuji nejen těm, které toto téma zajímá, ale i ostatním - těm dokument nabídne unikátní pohled někam, kam běžně nevidí. A je toho dost! ()

uodevr

Parádní plivanec do tváře třiáčkových her, které sice umí být awesome, ale zpravidla značně postrádají osobnost a kus srdce svého tvůrce. A ještě líp to plive do tváře těm, kteří na herní médium ještě furt hází špínu. Indie scéna roste čím dál víc a po tomhle dokumentu odhaduju, že ještě ani zdaleka její růst nekončí. V dohledné době by indie scéna taky mohla být to jediné, což ještě bude nabízet HRY, vzhledem k tomu úžasnému modernímu trendu dělat z každé hry interaktivní film. >_> ()

yaqwsx

Indie Game: The Movie je dokument, který na první pohled zaujme - díky stylové kameře, která mu dodává jistou atmosféru. Tak nějak jsem k němu přistupoval, že mi bude líbit - tato oblast je mi celkem blízká. Měl jsem ale strach, že film bude pojmut hodně mainstreamově - díky bohu tomu tak není. Nabízí nový, nevídaný pohled na indie scénu. Pro mě to byla vítaná změna - běžně zná člověk tyto vývojáře pouze z blogů a různých článků. Takovýchto dokumentů více! ()