Šmejdi

• Slovensko Šmejdi

Manipulace, nátlak, ponižování, agrese. Skryté kamery zachytily drsné pozadí předváděcích akcí pro seniory. Co se opravdu děje na populárních zájezdech s obědem zdarma? Praktiky, ze kterých mrazí. Lži a promyšlená manipulace, jejímž jediným cílem je donutit bezbranné staré lidi k nákupu předraženého zboží. Senioři ze svých nuzných důchodů splácí horentní sumy za často nekvalitní produkty. Někteří z nich se dušují, že už na žádnou akci nikdy nepojedou, jiní to nevydrží a jedou znovu. Co je žene? Zvědavost? Samota? Nebo závislost? Autorky tohoto filmu rok v převleku navštěvovaly akce, kde se důchodcům vymývají mozky a kde mladí lidé nejsou vítáni.  Vedle autentických záběrů z předváděcích akcí a výpovědí poškozených seniorů přináší dokument i pohled psycholožky, právníka a dalších odborníků. Film tak poprvé komplexně mapuje tento nechvalný fenomén dnešní doby. (oficiální text distributora)

david666

Záslužný dokument - lidi jsou prostě fakt blbí, nechávat si srát na hlavu a přece jezdit a kupovat. Nechápu, můžou si za to sami. ()

Rodriguess

Konecne to uz niekto sfilmoval, nech vidia kompetentní, ze nic sa s tym roky nedeje. Tí dochodcovia musia byt naozaj sami, ked tam chodia stale dookola. Rodiny by sa im mali asi viac venovat. ()

jessic

Mizerně natočený dokument, spíše vhodnější jako investigativní Tv reportáž. Vadilo mi útočení na city diváků, komentátorské povzdechy nad pseudodemokracií, volání po legislativní ochraně před každou osobní pitomostí i hudební podbarvení Smetanou. Následná mediální kampaň zřejmě splnila svůj účel, za což lze paní režisérce Dymákové pogratulovat. Záslužné téma, které mě neoslovilo. Fenomén nákupních předváděcích akcí je tu přes dvacet let a dokument nic nového neodhalil a ohlášené legislativní změny nic nezmění. Blbost a konzumní chamtivost bude vždycky skvělým byznysem. ()

rigby

Hodně silná káva! Je dobře, že takový dokument vznikl, ale měl by se neustále dokola promítat těm, kterých se to nejvíce týká. Jen aby si opravdu vzali k srdci tu jedinou užitečnou radu: Nejezdit, nejezdit, nejezdit! ()

rekurseman

K tomu nic moc nejde napsat. Dokument je zpracovaný velice dobře, jde vidět, že ho netvořil žádný nýmand. Ale o to v tomto případě nejde. Škoda jen, že nemám možnost se se "šmejdy" osobně setkat. Asi bych je vytahal za flígr a tomu tlustému hajzlovi co tykal slečně režisérce bych nejspíše naložil. V tomto případě "klín vybíjet klínem" je opravdu nutné. Je až zarážející co se tady v té České republice děje, co je vše povoleno. Je mi to až blbé, že místo toho, aby s tím něco úřady dělaly, se do této kauzy musel vložit Blesk a více-méně zneškodnit tyto parchanty. HOWG ()

Bruce_cz

Co říct k dokumentu, který hraje na city stejně jako prodejci a mohl být natočen rozhodně lépe, úderněji. Nepochopil jsem scénu "pan má infarkt, voláme na polici", to jako byla inscenovaná či to byl příklad? A celkové poselství je, že důchodci ví o tom, že z nich někdo dělá blbe, týrá je a kdesi cosi, ale stejně jedou znovu. Proč? Protože jsou závislí. Po zhlédnuté dokumentu pojedou bezpochyby znovu. Tak někdo chodí na stáří do hospody, někdo hraje automaty, někdo chová králíky a čtvrté někdo chodí na akce kupovat předražené hrnce. Potom mi jen zbývá otázka, která asi vrtá hodně lidem, kde na to důchodci berou peníze. Jestli mé děti a vnoučata budou vydělávat, abych si za padesát let kupoval předražené hrnce z "titanu", jak to možná už dnes činí pracující lid, tak potěš koště kam jsme to dopracovali... ()

luciasce

Já bych to všechno pozavírala, kudla v kapse se mi otvírala při sledování a pamatuji si, že moje babička na to taky chtěla jet a dostala zákaz, takže nejela. ()

ZG2013

Film se skládá z amatérských záběrů a komentářů k nim. Ano, důchodci jsou nesvéprávní chudáčci za které je třeba bojovat, takže chápu styl tohoto dokumentu. Ano, je třeba skoncovat se šmejdy. Škoda jen, že se část viny nesvalila i na důchodce. Kdo si koupí hrnce za 30 tisíc, pak jede na další předváděčku a udělá další blbost. Paradoxně je i tento film silně manipulativní neustálými komentáři zaměřenými výhradně na ty nejhorší z nejhorších v nejhorších situacích. Asi by bylo vhodnější více objektivity a ne vlezdo... většinové společnosti. ()

v.indruchova

Psychopati si potřebují vybíjet na starých lidech své komplexy a staří lidé mají peklo na zemi Je dobré, že se tento film dostal ven. Ale kdo donutí se na to všechny důchodce podívat?(nebo jim říct pravdu) To by nějak šlo, že? Ale opravdu to pochopí a nepůjdou tam? Každý svého štěstí strůjce. Ať tyto praktiky zakáže česká obchodní inspekce a ať se na to udělají zákony..to se zdá snad jako nemožné? Takže důchodci nechodit tam a zákonodárci vyměnit vás a udělat zákony :) Pro slabé žaludky, nedoporučuji. Je mi z těchto podvodů zle. ()

Zire

Slušnému člověku se zvedá kufr nad něčím takovým. Nepochopím, jak se někdo může tímhle živit, ale lidé jsou různí. Tohle mi rozhodně zkazilo večer, ale nelituji shlédnutí. Pro mě 5/5 nikoliv pro svou kvalitu nebo zpracování ale rozhodně ro svůj přínos i když negativní. ()

LencaN

Omlouvám se za to slovo, ale je mi blivno. To je tak ubohé. Myslím tyhle prodejní praktiky. Nějakou dobu jsem pracovala v aktivním telemarketingu, trochu jsem k prodejním praktikám přičuchla, respektive k tomu, co se má říkat, jak zvládat argumenty, když někdo řekne, že něco nechce. Ale upozorňuju, že jsem nabízela seriózní finanční produkty od nejmenované přední české bankovní instituce nebo telefoního operátora, které všichni známe a NEBYL to psychický nátlak na lidi. Ale i tak jsem mnohdy neměla žaludek na to, se bavit s nějakou babičkou, která mi říká, jak má hrozný život, že má rakovinu, umřel jí manžel, chce si jen povídat, protože je doma pořád sama a nabízejte jí něco, když sami vidíte, že jí to bude k ničemu. Nene, už o tom nechci ani slyšet. Dneska mám sice pro takové operátory pochopení, když mi zavolají, ale vím základní věc, jak na ně a jak je slušně odmítnout. O to víc se mi zvedá žaludek, když slyším tady ty chlapy na 'prezentačních akcích'. Když tohle někdo dělá, tak nemá soudnost, jde akorát po prachách a je ještě rád za to, že je taková sv*ně. Když tam bábičky plačou, že jsou na ně zlí, nadávají jim a vyhrožují, že na ně pošlou exekutory, tak mám taky na krajíčku a je mi jich strašně líto. Protože lidi v tomhle věku už taky ztrácí úsudek, snadno podlehnou manipulaci, oni za to nemůžou, to je prostě příroda, jednou zestárneme všichni. Ale když toho takhle zneužívají takový hov*da...pardon, nechci být sprostá, ale to k tomu prostě vybízí. Jako malá, cca asi před 15 lety, jsem taky s taťkem jela párkrát na takové zájezdy. Kvůli tomu, že jsme chtěli vidět zámek, který byl daleko a báli jsme se, že by tam naše auto - tehdy škodověnka 120- nedojela. Tak jsem ve věku kolem 10 let ještě moc nevnímala, jak moc jsou ty akce podpásové. Taky jsem zažila, že slíbili třeba že uvidíme nějaká vzácná zvířata u zámku a pak řekli, že ta jsou k vidění jenom v létě, že máme smůlu...tak aspoň zámek jsme viděli. Jednou se drobně zdráhali mi dát oběd, že nejsem důchodce, ale nakonec mávli rukou a problém nebyl. Ale i ty dárky a soutěže jsou kapitola jen sama pro sebe. Vždyť třeba ten přímotop, co si jedna figurantka tady ve Šmejdech koupila za 15 tisíc máme doma z normálního kamenného elektro obchodu za 800Kč, úplně ten samý :D nenarazila jsem tedy až na tak hnusné prodejce, ale vesměs to vystupování je jak přes kopírák a jsem ráda, že takové letáky se u nás doma používají výhradně jako podložka na dno odpadkového koše. Jinak ke Šmejdům - hezky natočené, poučné, s vysvětlením a názory odborníků, plus hlas Vetchého. Šikovný dokument. ()

Vomaczka

Kdo je debil, je debil! Vyfešákovaná 60letá rákoska si koupí deku z prdelních chlupů mamuta za 140 zlatejch a pak se diví, že na tom neusmáží svýmu stejně retardovanýmu závislákovi na viagře ani pořádnej řízek. Vymytý oldschool hlavy zkrátka nakupujou kdejakou hipsteřinu z dílny Horsta Fuchse za několikaletý úspory a používaj u toho mozek jen na to, aby se neposrali dřív než jim usměvavej zmrd střelí ten revoluční hrnec za 30 klacíků. Kdyby ty úspory radši dali dětem na trávu ! Nemuseli by pak totiž brečet jak je svět nespravedlivej! Jo a že ti prodejci jsou kurvy na provaz, o tom žádná. Ale dokud jim to dementní vypatlanci budou kupovat... Já si přece taky nenechám prodloužit pero o 10 cenťáků jen za 200 dolarů, jak mi radí na mejch oblíbenejch pornostránkách! ()

bazmat

Zpracování dokumentu mě až tak nezaujalo. Pár záběrů skryté kamery a několik výpovědí svědků je vedeno trochu bulvárním stylem "šokující senzace" bez nějakého hlubšího a objektivního zkoumání problému. Na druhou stranu se Silvii Dymákové povedlo zmanipulovat masy správným směrem a přispět ke změně desítky let fungujícího systému nátlaku a okrádání. Nakonec u mě obsah a společenský přínos zvítězily nad formou a vynesly dokumentu 4*. ()

FandaF

Zpracování dokumentu mohlo být lepší, ale to je asi jediná chybka. Jinak je to nářez a ještě asi žádný dokument mě tak nenadzvedl. Celou dobu jsem přemýšlel nad tím co by se dalo legálně s těmi parchanty dělat, dospěl jsem k závěru, že legálně nic. Kéž by se našel někdo, kdo by na ně šel nelegálně, to by bylo nejúčinnější. ()

unclejack

Drastický ale potrebný dokument o praktikách predajcov. Sylvia Dymáková nám ponúkla reakciu na reči večných optimistov, ktorí skalne tvrdia že žijeme v úžasnej modernej spoločnosti. ()

hanazu

Dvojka by mohla být o léčení aktérů v ústavu pro duševně choré. Hodnocení osciluje mezi třemi a čtyřmi hvězdami, ale kecy prodejců a ochota opakovaně kupovat nefungující, předražený šunt, to asi stojí za vidění, i když nepojedete na výlet. ()

Grim

Toto si zaslúži plný počet, pretože téma o ktorej pojednáva je originálna a veľmi akútna. To, čo tento dokument zobrazuje, drzo prekračuje hranice bežnej vyjebanosti dnešnej doby. Ale kto nesie vinu? Firmy, alebo dôchodcovia? Bez dôchodcov by to určite nefungovalo. ()

tucnakova

Vůbec první můj souhlas s FF : pro nás zbytečně polopaticky, babičkám a dědečkům možná naopak málo srozumitelně a moc fofrem - jinak ale kdyby to fungovalo / jestli to funguje, tak prima. ()

PF 2014

PF 2014