Když jde o peníze, můžeme se snad všichni domluvit... Mezi oblíbené francouzské komedie osmdesátých let patří snímek režiséra Edouarda Molinara Prachy v prachu, příběh dvou nezaměstnaných mladíků, kteří svou tíživou finanční situaci chtějí řešit vyloupením banky. Protože jsou v tomto směru úplnými amatéry, pečlivě se na přepadení připravují a každý krok promyšleně nacvičují. Ale když přijde na věc, a mají sehrát roli profesionálních gangsterů, chybičky se přece jen vloudí. Ještě, že zajmou tak chápavá a vstřícná rukojmí... Prachy v prachu natočené podle divadelní hry Didiera Kaminky jsou především velice vtipnou šarmantní kriminální komedií, v níž dominují herecké výkony Daniela Auteuile, který v současné době patří mezi francouzské herecké špičky, Gérarda Jugnota a výraznou komediální herečkou Anémone. (Česká televize)

Colonist

Filmů s přepadením banky existuje mnoho, ale aby se z rukojmích a dokonce i ze starého policejního psa nakonec stali komplici, to nikde jinde neuvidíte :) Velmi dobrá francouzská komedie. ()

MrPierc

Příjemná komedie. Až konec byl více zábavný ( tedy naopak oproti standartním komediím ). Líbilo se mi, že se všichni kvůli penězům nakonec dohodnou :-) ()

Juto

Výborná francúzska komédia. Film skvelo zachycuje podstatu človeka, že všetko sa dá kúpiť aj svedomie. Scenár je nápaditý a výborne som sa zabával. 7/10 ()

Martrix

Francouzi loupeže v komediálním pojetí prostě umí. Ať už je v hlavní roli Belmondo, Depardieu s Richardem, nebo Renem, či trojka Bernard Blier, Michel Serrault, Jean Lefebvre ve velké záchodové loupeži, je v tom spousta vtipu a nápaditosti. Prachy v prachu za zmiňovanými kousky nijak zvlášť nezaostávají, byť stejně jako většina tuzemských diváků, ani já neřadím Auteuila s Jugnotem mezi top herce zlaté éry francouzské kinematografie. Asi i neprávem, ale tak to je. Ta špetka charisma, která jim v mých očích chyběla, byla dorovnána velmi dobrým dabingem, takže mi vůbec nic nebránilo bavit se tréninkem přepadení i podvratnými dialogy v bance. Zmiňovaný sociální přesah je v tomto případě vcelku kontroverzní, protože ospravedlňuje a vlastně oslavuje lupiče, jakožto oběti nezaměstnanosti. Ale je to komedie, tak jaképak moralizování a rozbory. Jako bonus se diváci pokochají výstavními ňadry krásných žen...to už dnes bývá jen velmi málo k vidění, obvzlášť když je evidentní, že jde o scény z pohledu příběhu zcela zbytečné. Takže suma sumárum, Prachy v prachu jsou ideální volbou, pokud si chcete odpočinout od dnešní upjaté, wokeshitismem spoutané, často vtipuprosté a tuctové kinematografie. ()

vesper001

První půlhodinu postavy jen bezradně tápou ode zdi ke zdi a nic zajímavého ani zvlášť zábavného se neděje (i když pánové to asi uvidí jinak ;). Ale ve chvíli, kdy Sam s Paulem ukují mazaný plán na velkou bankovní loupež, se začnete smát, a nepřestanete ani po titulcích. Lupiči-amatéři sice zločinnou akci pečlivě nacvičí („Žádnou paniku!“ „Proč žádnou paniku?!“) a v po zuby se (v hračkářství) vyzbrojí, záměr sbalit prachy a vypadnout se ale nakonec vyvine hodně překvapivě. Vedle Daniela Auteuila se mi líbil François Perrot v charakteristické roli uhlazeného ředitele a především a hlavně Georges Géret jako maniakální komisař Bouvard s rozkošnou zálibou střílet na všechno, co se hýbe. :) ()

JohnSmith

Chvíli jsem uvažoval i o 4*, ale začátek byl takový roztahaný a ne moc vtipný. Samotné přepadení pak fajn, zvlášť závěr. ()

Autogram

Prepadnutie aj kriminálka naopak. Možno to bolo voľakedy veľmi vtipné, ale dnes je to vtipné len tak napoly. Naviac je rozjazd veľmi dlhý a udržali ma pri ňom len tie rozkošné odhalenia fešných Francúzok. –––– Než vyprší stanovené ultimatum, budou rekojemí prožívat hrůzyplné okamžiky. ()

Josefin

Příjemná, vtipná francouzská komedie. Doporučuji v dnešní době hlavně zlodějům a pracujícím v bankách, směnárnách atd... Někdy trocha nadhledu v kritických situacích je zapotřebí. ()

IMPAIRED

Tohle neni policejní síť, ale cedník! :)) Jen nevím kde nechali tu blondýnku u které si to tak hezky nacvičili... Snad jí poslali aspon pár milionů. ()

Ironfood

V podstatě takový předchůdce Belmondovy Bezva finty. V době, kdy to k nám přišlo, to pro mě byla naprostá špička. Když jsem to teď po letech (vlastně spíš pod desítkách let) znovu viděl, tak jsem byl opět spokojen. Sice už mi to nepřišlo tak extrémně zábavné jako dřív, ale pořád je to svižná komedie s řadou povedených hlášek, před kterou musí spousta dnešních komedií blednout závistí. ()

Disease

Sice už to není tak zábavné jako kdysi, ale i s odstupem času je to takové roztomilé. Na rozdíl od jiných starších francouzských komedií se to dá zkouknout bez problému i teď. ()

mira007

Auteuil a Jugnot jako dva nezaměstnaní zoufalci, kteří naplánují , natrénují a pak provedou rozverné přepadení banky, kde ze všech rukojmí udělají své komplice. Vstupem do peněžního ústavu se z toho stane taková neagresivní pohotová zábavná konverzačka ve stylu divadelní hry, ale to ocení každý, kdo vyrostl na klasických francouzských veselohrách. Těm ostatním to bude připadat moc profesorsky obstarožní a zapamatují si spíš Elisu Servier, která tam polovinu času běhá nahá jako přítelkyně hlavního hrdiny, ale po vstupu do banky se na ní úplně zapomene. ()