Joss Beaumont byl jeden z nejlepších francouzských tajných agentů. Především proto mu byl „ve státním zájmu“ svěřen tajný úkol – v jakémsi africkém státě odstranit diktátora. V Paříži však došlo ke změně politického kurzu a útok na nepohodlného politika se stal z hospodářských důvodů nevhodným. Beaumontovi nadřízení zvolili tu nejjednodušší cestu – nechali svého agenta odsoudit a poslat na doživotí do trestaneckého tábora. Beaumontovi se podaří uprchnout a vrací se do Francie posedlý myšlenkou na pomstu, tedy dokončit svěřený úkol! Úmyslně prozradí bývalým nadřízeným a kolegům svůj plán a odtroubí tak zběsilý hon, kde lovnou zvěří je on sám. Nebude to jednoduché, neboť Beaumont, a toho jsou si všichni vědomi, byl jedním z nejlepších. Ostatně tak jako Jean-Paul Belmondo! (Česká televize)

mab

Film svým způsobem podobný filmu Šakal(1973). Opět brilantní popis člověka, majícího cíl, odhodlaného pro tento cíl zajít daleko - tentokrát v podobě Josselina Beaumonta - agenta francouzské tajné služby, který je vyslán do cizí země, aby odstranil nepohodlného diktátora. Než ale dorazí na místo, Francie změní názor a naopak diktátora začne podporovat. Jako dárek mu předhodí informace o svém agentovi, který ho má zabít. Pro Beaumonta tak nastává peklo a on je odhodlán se pomstít i když ví, že ho to bude stát život. Belmondo v tomto filmu podal nadprůměrný až vynikající výkon a hudbu k tomuto filmu udělal skvělý Ennio Morricone, jehož ústřední melodie k tomuto filmu je mojí nejoblíbenější skladbou od zmíněného skladatele. ()

lykan9

Já osobně nepreferuji zrovna zrovna film Profesionál, když se rozhoduji, jaký film s Belmondem si pustit. Ale vždy, když se k tomuto filmu dostanu, tak sedím v křesle jak zařezaný. Vůbec nejlepší je pak závěr, který nejenom, že jsem v dětství rozhodně neočekával, ale vidět skon Belmonda, je doslova nezapomenutelný zážitek. ()

J.Lajner

Málokdo ví, že za genezí scénáře k filmu Profesionál (1981) stál oceňovaný román z roku 1976 „Smrt zvířete s tenkou pletí“ od britského spisovatele Patricka Alexandera. Film samotný nám představuje tajného agenta Josselina Beaumonta (Belmondo). Muže bez minulosti, jehož ideály zazdí francouzská tajná služba, když mu vypočítavě vrazí dýku do zad. Beaumount má za úkol zneškodnit obávaného afrického diktátora Njalu. Politická situace se během operace drasticky změní a smrt diktátora náhle není na pořadu dne. Beaumount je tak vlastními lidmi oklamán, obviněn z plánovaného atentátu a předhozen africké spravedlnosti. Zrazený agent má ale tuhý kořínek a po mnoha letech věznění se vrací do své země. Pomsta bude zatraceně sladká. Profesionál je jednou z posledních ukázek ze staré francouzské kriminální školy. Chladný, zasmušilý, drsný. Belmondův Josselin Beaumont je takovým duchovním otcem Jasona Bourna, který si ve výborném podání Matta Damona rovněž vyřizuje účty s vládou. Film vznikal kompletně ve Francii a to včetně pasáží odehrávajících se naoko v Africe. Belmondovi je zde výborným a rovnocenným soupeřem herec Robert Hossein jako chladnokrevně uvažující komisař Rosen. Svou formou snímek připomíná western zasazený do městského prostředí. Jsou tu jasně oddělené strany dobra a zla, osudovost, rychlá auta suplují koně a dokonce dojde i na klasický střelecký duel muže proti muži. Nevyhnutelný závěr filmu jakoby současně předznamenával blížící se soumrak drsných hrdinů, které Belmondo tak rád a přesvědčivě ztvárňoval. ()

jitrnic

V jistém období svého života jsem tenhle film zkrátka zbožňoval. Belmondo jako ideál muže na cestě pomsty za doprovodu nádherné Morriconeho hudby (která narozdíl třeba od Leoneho filmů dokonale ladí s dějem filmu a jeho náladou). ()

Ichabod

Solidní evropský thriller s geniální hudbou Ennia Morriconeho a skvělým Belmondem. Rok výroby není pro tento filmeček takovým strašákem, protože byť je plný klišé tak pochmurný hudební motiv a Belmodovo vyřizování účtů je skvěle vystřeleným projektilem, který vás nutí se dívat kam doletí a jak to dopadne. ()

FrajerTom

Poctivá kriminálka ze starý školy. Jeden z nejlepších Belmondových filmů s opravdu úžasnou hudbou Ennia Morriconneho. ()

vyfuk

Zajímavě provedený francouzský film, kde si Belmondo zkusil, že být agent není taková sranda (jako v Muži z Acapulca). Morricone mě opět dostal svou legendární hudbou, která sice hrála dokonal, ale nikdy neomrzí. Příběh vymyšlen pěkně a akčně a téměř až do poslední minuty jsem napjatě čekal jak to skončí. Kupříkladu smrt prezidenta byla vypracována dokonale. Trochu mi to připomínalo Šakala, ale toto bylo lépe nabité a zajímavější. První nekomediální role Jeana Belmonda dopadlo pro mne perfektně. ()

mkubalikova

Jeden z klasických francouzských krimi filmů z 80. let, který se nikdy neokouká. Díky Belmondovi, díky Hosseinovi a díky Morriconemu. Tady bych vzala za vděk i tím americkým koncem. 100% ()

Autogram

Belmondo ako francúzsky Bond sa nezľakne ani konšpirácie a nemilosti celej tajnej služby. Pritom obšťastní svojou prítomnosťou niekoľko žien, ochraňuje ich, ako sa na džentlmena patrí, ženský súboj v sprche a hlavne predohra ma prinútila spozornieť. Vývoj deja nie je predvídateľný, to je veľké plus a záver dáva filmu silu a dôvod na zamyslenie, ako to funguje dnes. Jeden z mála filmov, ktoré som videl, kde Belmondo nie je v komickej úlohe a sadlo mu to ešte viac. –––– Jestli něco nezašmodrchají, tak BUM a negr je mrtev. ()

zigíš

Klasická premisa ´sám proti všem´ + Bébel na vážno. Hossein ještě vážněji a nějaké ty spoře oděné děvy se tam taky promenují. Víc argumentů, snad ani netřeba. Ok, Morricone (!) abych byl důsledný :) ()

pfa

Tak v první řadě bych jen zmínil poznatek, že v podstatě nevím proč zde mluvíme tak vehementně o žánru krimi, hned poté však už musím souhlasit s chválou tohoto "starého" dramatického thrilleru. Již od samého začátku podkresluje tento nádherný snímek neméně nádherná hudba Ennia Morriconeho a neopustí nás, stejně jako cosi neudržitelného na dramatické cestě za cílem a pomstou, až do konce. [1O/1O] (Le Professionnel, FRA, drama) ()

Pecival

Belmondovi přicházím čím dál víc na chuť. Hlavní předností je (samozřejmě kromě hlavního hrdiny) dobře napsaná a vcelku nepředvídatelná zápletka, občas fajnové hlášky, nikdo se tam s ničím moc nemaže a je to poměrně drsné. ()

Jello Biafra

Podraziť tajného agenta v podaní Jean Paula Belmonda sa rozhodne nevypláca. Taký chlap ako on sa totiž vždy podrazákovi pomstí tým najrafinovanejším spôsobom a svoju pôvodnú úlohu zaručene splní. Jeden z mnohých filmov, na ktorých som vyrastal a ktorý mňa stále dokáže dokonalo dojmúť a pobaviť zároveň. A to hlavne vďaka precíznym hereckým výkonom a smutnej hudbe Ennia Morriconeho. Dodnes si pamätám pôsobivé scény krutého väzenia či bolestivý záver, kedy Belmondo cez to všetko z filmu nakoniec odchádza ako najväčší frajer. ()

Ne__Ty

Belmondo má dost charismatu na to, aby mohl být film vystavěn výhradně na něm (nezáleží jestli dostane humornou, nebo vážnou roli). Když se s ním spojí slovutný Morricone, jehož hudba vytváří city pouhým poslechem, když se k nim přidá důvtipný scénář, který přichází se skvěle vygradovanými situacemi a humornými momenty, tak zaručeně vznikne nadprůměrný filmový zážitek. ()

dr.jacoby

To najlepšie z filmografie Belmonda s doprovodom skvelej hudby Ennia Morriconeho. Existujú dve dabingové verzie tohoto filmu, v oboch dabuje Belmonda Krampol, ale tá staršia je oveľa kvalitnejšia, ako tá, čo sa dostala na DVD. ()

ZkuKol

Je mi líto, ale stále jsem přesvědčen, že většina Belmondovek (a podobných evropských resp. francouzských filmů) je u nás tak oslavována jen proto, že prostě lidi nic jiného vidět nemohli. Námět vypadá super, hlavní znělka se hezky poslouchá, vkus na ženský, hlášky i rány Belmondo má, ale děj je dosti děravý, film neví jestli chce být realistický nebo akční a rvačky snad ani nebyly nacvičené, jak na šikovné frantíky vypadaj amatérsky, obzvlášť ve srovnání s honičkou (jež dobrá, ale dosti nesmyslná:-). Prostě na večer to není špatná zábava, ale nesmíte mít moc nakoukáno a měli byste mít rádi Belmonda tak, že mu odpustíte nějaký ten lapsus... 60% ()

Zemřel Robert Hossein

Zemřel Robert Hossein