Píše se rok 1789, do pádu Bastily schází jen několik dní. Bohaté šlechtice však straší nejen vzrůstající nevole lidu, ale zároveň muž v masce, který po svých loupežích nechává za sebou známou vizitku – černý tulipán. Jediným úspěchem policie je to, že je postrach aristokratů poznamenán na tváři sečnou ranou. Velitel policie má své podezření a nyní jen čeká, že se mu přede všemi potvrdí. Netuší ovšem, že Guillaume de Saint-Preux má mladšího bratra, který jako by mu z oka vypadl. A tak na slavnost přichází „Guillaume“ s tváří a úsměvem nevinného chlapce… Slavný přepis neméně slavné literární předlohy Alexandra Dumase natočil s Alainem Delonem v titulní dvojroli režisér Christian-Jaque. (Česká televize)

Lukrecie

Tento film jsem milovala, krásná vzpomínka na dětství/mládí, můj hrdina a nezapomenutelný, okouzlující Alain. :) ()

Pierre

Já si tyhle kostýmní-historciké filmy dokážu (až na vyjímky) málokdy plně užít. Navíc u mě nemůže fungovat nostalgie. Ale i tak je Černý tulipán celkem v pohodě záležitost, která navíc sem tam překvapí i vtipným humorem, kterého by klidně mohlo být víc. Taky jsem nikde jinde neviděl, že by záporáka dopadl kůn. Občas je jen trochu moc takové agitační a podivně kruté. Jinak mě ani moc nenapadá, co k tomu psát.  Ve stejném roce vznikl první Četník...To bude asi pořád takové pěkné retro. Tohle je  určitě ucházejíci, ale pro mě určitě nikterak oslnivé a částečně i vyčpělé. ()

Orlau32

Romantické filmy mají vždy své kouzlo a pokud tam ještě hraje hlavní roli charismaticky muž - idol všech paní a dívek - nu pak je se na co koukat. Námět filmu je velice neotřelý a zajímavý. Jednovaječná dvojčata-chlapci- využiji této své výhody a potrestají "horlivého a zakomplexovaného" policejního komisaře a také vyděračského místokrále. V hlavní dvojroli kdo jiný - Alain DELON. No myslím, že i když má ten film na hrbu 43 křížků, tak se bude ještě dlouho líbit a nejen mladší generaci. Nevidím důvod, proč bych mu nedala 5*. ()

fragre

Nádherný, svižný, dobrodružný příběh, který je stále tak barevný jak vzpomínka z dětství. Jen škoda, že změnili ten starý dabing, kde Delon hlasem pana Lakomého říká s brněnským přízvukem: "Gyjoméé". Proto 1hvězda dolů. ()

blackrain

Mohu jen potvrdit, že Alain Delon byl nezapomenutelný a velmi okouzlující. Pořád se na film dobře kouká a pořád se u něho stejně dobře bavím. Neztratil nic z toho, co divákovi nabízel v době svého vzniku. Trošku dětinské a zároveň bláznivé mi přišlo, když Delon hrál se svým koněm na honěnou. Na druhou stranu to film zase o něco více odlehčovalo. Vždycky se na tehle film ráda podívám. Člověk se při něm může alespoň na pár chvil zasnít. ()

dyfur

.....historicko-dobrodružná komédia,ktorej chýbala voľnosť,hravosť,väčší vtip a hlavne sama seba brala príliš vážne...a samozrejme tak ako skoro v každom filme A.Delon zomiera - tu - aspoň tak "napolovicu" ....fešák bol,ale šarm chýbal.... ()

Martin741

Reziser Christian Jacue /Fanfan Tulipan/ natocil tentokrat len priemerny film, v ktorom su sice nejake tie dobove historicke realie /par mesiacov pred padom Bastily vo Francii/ a sermovacky, ale jediny, kto tento film taha, je Alain Delon /Quan La femme s´en mele/. Okrem neho mi nikto nic nehovori. Dialogy su priemerne, sermovacky obcas aj nudia a reziser sa teda po slavnom Fanfan Tulipanovi velmi nepredviedol. Znesitelny priemerny film s Delonom - to jo, ale nic viac. 60 % ()

kaposlav

Opäť jeden z filmov ktoré som videl niekedy v období prevratu v roku 1989. Dnes som si ho pozrel po 30 rokoch s tým, že som si okrem názvu a jednej malej indície nič nepamätal. Pozretie neľutujem a film beriem vysoko nad priemerne. ()

laik_60

Sladký dobrodružný romantizmus plný Allana Delona. Ten film dávali v kinách aj pred večerom (pre mládež od 12 rokov) chodievali sme na to so spolužiačkami, akosi boli vždy po filme prítulnejšie, keď sme ich domov vyprevádzali. A my sme chodili s vyhrnutými rukávmi a mávali sme do tmy prázdnymi rukami akoby sme mali ešte kord v ruke, kým nás mamky nezahnali od bránok domov. Ach jo ... :) ()

tomtomtoma

Černý Tulipán je na prvním místě komedií. Christian-Jaque již několikrát předtím slavil úspěchy s odlehčeným osvěžením dobrodružného žánru historického ukotvení. Černý Tulipán má vše, co lze od určení tohoto druhu zábavy očekávat. Hrdina má charisma, důvtip i pohlednou tvář, ženy nabízejí půvab, udržované vnady i rozkoš náruče, odlehčení nesklouzává do trapnosti, lehkonohý sarkasmus si pohrává se slovíčky, pocity i vlastní národní historií, duel pohybů si potrpí na kavalírství, prostředí je hýčkáno hřejivou vzpomínkou na velikost minulosti času a dobro s rovností vítězí nad úpadkem aristokratické vrstvy. Navíc je tu poťouchlý kůň Voltaire. Ve francouzštině se humor stává neposedně vířivou ohňostrojovou kuličkou, ze které vystřelují záblesky slovních duelů i pestrobarevně jásavá příchuť rozverné nálady. Hlavní postavou šarmantní zábavy starého střihu je La Tulipe noire (velmi dobrý Alain Delon), postrach šlechty v jihofrancouzském Roussillonu a celého okolí. Rozdělení úlohy na Guillauma a Juliena de Saint-Preux lze brát jako rozdvojení osobnosti, přičemž ta méně ušlechtilá a přirozeně odvážnější část musí být po splnění úkolu obětována ve prospěch vyššího zájmu zásadních historických změn. Hrdina je udatný, má smysl pro spravedlnost a vyznává estetiku krásy. Hlavní ženskou postavou je Caroline „Caro“ Plantin (atraktivní Virna Lisi s hlasem Martiny Sarcey), energická dívka s revolučním zápalem na prahu nové historické epochy lidí a společenského uspořádání. Láska dělá zázraky a překonává i přirozené stavovské hranice. Důležitou postavou je baron La Mouche (velmi zajímavý Adolfo Marsillach s hlasem Michela Rouxe), generál místní policie. Je sebevědomě povýšený a požaduje prokazování patřičné úcty svému výsostnému postavení, přesto je bezradný v pronásledování a chytání fantoma strachu zdejší šlechty. Nejrozkošnější postavou taškařice je princ Alexander Grassillac Morvan-Le-Breau (velmi příjemný Robert Manuel), velitel armádního pluku, táhnoucí na pomoc své aristokratické Paříži. V každé situaci si zachovává hrdost, miluje, šermuje, vzdává hold síle okamžiku historie a zmateně nedokáže nalézt ztracený čas. Výraznější ženskou postavou je markýza Catherine de Vigogne (atraktivní Dawn Addams s hlasem Nadine Alari), nejurozenější a nejsmyslnější dáma kraje. Milostný románek s dobře stavěným hrdinou se nechce vzdát dalšího pokračování, vždyť smyslnost je naplněním. K výraznějším postavám patří markýz de Vigogne (příjemný Akim Tamiroff s hlasem Serge Nadauda), autorita Roussillonu a Catherinin ctihodný manžel. Přátelství s Guillaumem ho hřeje, hrozba lidové revoluce ho děsí. K výraznějším zde patří také Plantin (příjemný Francis Blanche), Carolinin otec a vůdce revolučních myšlenek kraje. Šlechtický původ jeho nastávajícího zetě mu přidává vrásky, ale ze zápalu pro věc to nic neubírá. Z dalších rolí: koketně hravá Guillaumova služtička Lisette (atraktivní Laura Valenzuela s hlasem Anne Caprille), či Guillaumova pravá ruka v akci dobrodružství Brignol (José Jaspe). Černý Tulipán je zábavním filmem ve starém poctivém stylu filmařské práce. Nadhled u vlastní historie a rozverně veselá nálada formy si dokáží udržet míru vkusu i radostného osvěžení. Lidé jsou příjemní, kulisy zářivé, nálada uhrančivá, humor jásavý. Černý Tulipán je příjemnou zábavou k odreagování. () (méně) (více)

pakobylka

----- "Svoboda je kost hozená lidu, aby si vylámal zuby.“ ----- Alain Delon a "Černý Tulipán" patří neodmyslitelně k sobě … v příběhu, který zůstává stále stejně mladý: Je opojný jako život, věčný jako láska, svěží jako jarní vítr a neodolatelně přitažlivý jako dobrodružství - neztrácí tempo a všechny překážky zdolává bez viditelné námahy, s nedbalou elegancí a s lehkým, bezstarostným a maličko znevažujícím furiantským úsměvem ... hlavu až někde v oblacích ... a v srdci bláhovou víru v lepší svět. ()

andrii

"Zapamatujte si dobře to jméno, vstoupí do historie!" A, ano, tímto filmem se jméno Alain Delon zapsalo i mně, tehdy školou povinné, do srdce, a od té doby v něm nepřetržitě koluje, z jedné komory do druhé, ona velká platonická láska, která při každém setkání vlévá do mysli ty vzácně oblažující pocity. U vrchnosti v nemilosti. Nuže, sejměte masku toho muže. S kordem v ruce proti bohaté smetánce. S rozmařilým úsměvem loupí šperky, drahé kamení, mince z pokladnice. Vkrádá se do salónků, zašněrovává střevíce, jako správný svůdce láme dámská srdce. Dobový šibal, padouch, nezbeda, který neztrácí svůj šarm, i když jeho tvář zdobí nemalý šrám. Jeho bratr, na vlas stejně pohledný, v zastoupení. Domýšlivé aristokracii sráží hřebínky, z úst odnímá pýchu, stříbrné lžičky, talířky. Do zbraně, do kola. V souboji dočká se své odměny, tak zvesela. S pozdravem podepsán uhrančivý a báječný Černý tulipán. ()

Juto

Akási príchuť nostalgie zostáva hlavným darom tohto krásneho, ľahkého filmu o bratstve, legende, láske a spravodlivosti v priestoroch Francúzskej revolúcie. 8/10 ()

mortak

S knížečkou Alexandra Dumase to sice nemá nic společného, protože ta líčí románek mezi nespravedlivě odsouzeným pěstitelem tulipánů a dcerou žalářníka, na druhou stranu jde o důstojného reprezentanta francouzských "blockbusterů" - trocha šermu, trocha nadsázky, trocha romantiky, trocha humoru, trocha národní hrdosti, a to vše s Delonem v nejlepší formě. Není to žádne veledílo, u nás je populární hlavně proto, že se k nám za socialismu nedostávala ta každoroční sériová produkce stereotypních dobrodružství, ale přesto potěší i po vícerém shlédnutí. ()

vesper001

Pro nás, co o francouzské historii víme asi tolik jako o štěpení jádra, nepředstavuje zápletka žádný intelektuální problém. Černý tulipán, stejně jako Old Shatterhand, patří k mému dětství a dodnes je jako staré přátele ráda vidím. A pořád dávám přednost spíš bratru Drsoňovi než Jasoňovi. :-) ()

filmmovier

Nádherné historické dobrodružství z krásných časů (filmografických a v podstatě i historických). Alain Delon je ve své dvojroli naprosto fantastický. Akce, vtip, romantika, výprava, všechno tu je, všechno funguje. Černý tulipán je jedna z nejlepších žánrových věcí vůbec a k předloze mého oblíbeného Alexandra Dumase se rozhodně časem taky dostanu. Doporučuji všema deseti! 85%. ()