Černý Tulipán

Čierny Tulipán

The Black Tulip

Historický / Dobrodružný / Komedie

Francie / Itálie / Španělsko, 1964, 115 min

Můžu jenom potvrdit, že na takové filmy, plné romantiky a odvahy se jen tak nezapomíná. Dva bratři, každý jiný, ale jako Černý tulipán oba stejně neodolatelní. Alain Delon ve své nezapomenutelné dvojroli.(10.2.2003)

Francouzi prostě vážně umějí natočit nejen výborný historický film, ale i značně odlehčenou nadsázku zarámovanou do zásadních událostí vlastních dějin. Na rozdíl od jiných mě tady neruší to lehké nakročení k revoluci (ve stylu hlášek: "Vy hlupáku, kdyby nebylo Černého tulipána, nemusela padnout Bastila."). Alain Delon je tu ve vrcholné fyzické formě (jakože dobře vypadá), zatímco herecky jenom tak divně odstíní odlišné charaktery dvou bratrů. Podle mě byly nešťastně zvoleny i jeho (jejich) partnerky, dobově snad slavná Dawn Addams plus u nás prakticky neznámá španělská hvězda Laura Valenzuela. Jako v mnoha jiných filmech tu aristokracie a vedení armády vychází v hodně karikaturním provedení - Akim Tamiroff jako markýz de Vignolle, Robert Manuel coby princ de Grasillach, nijak na škodu to ale není. Páč je to dobrodružství, romantika, šermovačky, to vše v půvabných španělských exteriérech (proč vlastně španělských?) a jede to bez možnosti vydechnutí od začátku do konce.(25.2.2012)

S knížečkou Alexandra Dumase to sice nemá nic společného, protože ta líčí románek mezi nespravedlivě odsouzeným pěstitelem tulipánů a dcerou žalářníka, na druhou stranu jde o důstojného reprezentanta francouzských "blockbusterů" - trocha šermu, trocha nadsázky, trocha romantiky, trocha humoru, trocha národní hrdosti, a to vše s Delonem v nejlepší formě. Není to žádne veledílo, u nás je populární hlavně proto, že se k nám za socialismu nedostávala ta každoroční sériová produkce stereotypních dobrodružství, ale přesto potěší i po vícerém shlédnutí.(14.6.2011)

První film, který naše rodina nahrála na VHS... a první film, na který si pamatuju. Neviděl jsem to spoustu let, ale zážitek naprosto nezapomenutelný - do paměti se mi zažrala skvělá hudba a strhující scéna s popravou. Těším se až to někde splaším...´(25.7.2006)

Hrdina mého dětství, Černý tulipán. Dneska je mi to k smíchu, když si vzpomenu, jak jsme s klukama vyváděli a sekali se klackama. Možná proto, že šerm byl značně nebezpečný, jsem si hrál raději na vojáky nebo na kovboje:-))(27.5.2010)

• - Snímek vyprodukovalo filmové studio v Nice, vzhledem ke španělské koprodukci ale velká část natáčení probíhala také ve Španělsku, mimo jiné ve starobylých městech Cáceres a Trujillo nedaleko portugalských hranic. (argenson)

• - Ačkoliv se film jmenuje stejně jako jeden z románů Alexandra Dumase, nemají spolu vůbec nic společného. (Hejtmy)

• - I když film nemá nic společného se stejnojmenným románem Alexandra Dumase, je zde odkaz na jeho nejznámější dílo Tři mušketýři. V momentě, když Caroline ukazuje Julienovi trik s kordem, říká, že je to dědictví po jejím pradědečkovi, který byl mušketýr a jmenoval se Porthos. (Chevees)