poster

The Conspiracy

Thriller / Horor

Kanada, 2012, 85 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Seabeast
  ****

  Skvělý found footage, ale nikoliv horor, což by možná někoho dle žánrového zařazení mohlo zmást. Velmi mě překvapilo, jak tento "pseudo dokument" působí už od začátku poměrně autenticky. Tvůrci tento dojem budují pomocí rozmazaných obličejů, modifikovaných hlasů, volbou veřejných lokací, různými rozhovory, historickými vskuvkami a tak dále. Když to celé vnímáte jako hru a přistoupíte na ni, tak se faktor zábavnosti o něco zvedne. Celý příběh "dvou dokumentaristů" vychází z dnes už tolik omílaných konspiračních teoriích o 11. září 2001, Novém světovém řádu a tajných společnostech, které údajně řídí chod světa. Nevím jak vy, ale kdekoliv vidím zmínění o Iluminátech (myšleno obecně), naskakuje mi kopřivka, protože má tím už nemálo lidí vymyté mozky. Nevěřit hned všemu a pochybovat je dle mě pozitivní postoj, ale bezmezně věřit těmto konspiracím je akorát cesta do propasti. A touto cestou se postupně vydají naši hrdinové filmu The Conspiracy. Začne to zpovídáním jednoho ze zarytých konspiračních teoretiků, který v jeden den záhadně zmizí. Rozhodnou se postupně ty tajné nitky rozplétat, až se sami dostanou na setkání jakéhosi společenství "Tarsus Club" uctívající kult boha Mithrase, který očividně odkazuje na skupinu Bildeberg a jejich setkání. Tvůrci si dali opravdu záležet s marketingem a svědčí o tom fakt, že stránky "Tarsus Club" skutečně najdete a vypadají jako ve filmu! The Conspiracy po celou dobu dobře graduje. Od původního shánění informací to přejde na podivné sledování a kontaktování jedním člověkem, který o "Tarsus Clubu" ví mnohem víc než ostatní. Byl jsem hodně paf z toho finále, protože se dokumentaristi stanou součástí tajného zasvěcovacího rituálu a jak to asi tak může dopadnout si domyslete sami. Trošku jsem si vzpomněl na okultní scénu z Kubrickova Eyes Wide Shut a všechny ty účastníky ve škraboškách. V těchto chvílích se atmosféra dala doslova krájet. Úplný závěr vede vlastně k zamyšlení nad celou problematikou konspirací a nabízí tak zcela jiný pohled na věc. Což je veliké plus, protože v začátku se tak The Conspiracy vůbec netváří, ale mrkněte radši sami a udělejte si svůj vlastní úsudek.(21.5.2015)

 • EvilPhoEniX
  ***

  The Conspiracy je bezkonkurenčně nejchytřejší Found Footage, co kdy byl natočen, ale zřejmě i nejnudnější. Je to opravdu jen a jen dokumentární, konverzační drama, které je zajímavé k zamyšlení, ale nenabídne nám nic spojeného s hororem či thrillerem, což pokládám za obrovské mínus, na druhou stranu Konspirační teorie je dosti lákavý a zajímavý námět,který zaujme i přes pomalé tempo. 50%(9.8.2013)

 • chezush
  ***

  Ach ty konspirační teorie.. Ne že bych byla naprostý skeptik, ale znáte to, lidé věří rádi tomu, co si přejí, aby bylo pravda. O dost horší je, když se to vymkne kontrole, jako v případě hlavních postav. Dokument v dokumentu o lidech, kteří se rozhodnou prozkoumat a ponořit se do různých konspiračních teorií, které jim postupem času začnou lézt na mozek. Bohužel přesně tahle část, o které jsem si myslela že zaujme, mě paradoxně po celou dobu nejvíce nudila. Ne že by to sledování bylo vyloženě mučení, ale pár zvratů a akce bych určitě s radostí přivítala. Co mi ovšem tu nezáživnou část vynahradilo a dalo důvod ke 3*, je posledních 30 minut. Někdo možná bude nesouhlasit, ale určitě stojí za to si počkat a prokousat se k poslední půl hodině. Aneb bacha na zvědavost, často vede k posedlosti a je dost pravděpodobné, že tím někoho naserete.(10.8.2013)

 • Nettrass
  **

  Dnes je Ježíška, na toho jsem věřil vždycky, ale tak nějak koukám, že ten Tarsus club opravdu existuje: http://www.tarsusclub.com/index.html a začnu věřit ještě i na něj.(24.12.2014)

 • J*A*S*M
  ****

  Po stovkách neoriginálních found footage hororů jsme se dostali do fáze, v níž aby film zaujal, musí výchozí found footage koncept někam posunout. Původní zaujetí "jůůů, kamera ze mne dělá jednu z postav filmu" už je pryč. Nedávné sci-fi Europa Report důmyslně vyvolávalo napětí a dráždilo divákova očekávání otázkou "Jak se stalo, že tyto záběry můžeme vidět?" The Conspiracy je opět příkladem falešného dokumentu (tedy střihem pospojované found footage záběry s následnými rozhovory s různými zainteresovanými lidmi) a v závěru ale diváka nahlodá úplně jinou otázkou - "Proč nám tento dokument někdo ukazuje?" Aby člověk tento film docenil, nesmí ho brát jako hraný film, ale musí přistoupit na onu dokumentaristickou hru. Jen tak tento promyšlený a chytrý film zafunguje. Hororové atrakce z větší části zcela chybí (lekačky, akce, gore, strašidelná atmosféra), takže to všem případným divákům určitě nesedne, a to i přesto, že závěrečná "rituální" třetina je velmi tajuplná a znepokojivá (nedalo mi to nevzpomenout si na závěr Wheatleyho Kill Listu).(9.8.2013)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace