The Conspiracy

Thriller / Horor

Kanada, 2012, 85 min

Yop, mně to docela sedlo. Ať už atraktivností daného námětu (konspirace ohledně 11. září a Bilderbergu mě hodně baví, a to ani nejsem paranoidní), tak závěrečnou půlhodinou, která se z „pouhých“ konspiračních teorií překlene do „obřadního“ survivalu. Forma FF tentokrát nevadí, naopak, má své opodstatnění a svou funkci plní. Zajímavý krok provedou jeho tvůrci ve zmiňovaném závěru: klasické kamery vymění za miniatury schované ve sponách ke kravatám, aby dvojici hrdinů (a divákům zároveň) umožnili prožít autentickou hrůzu z následujícího dění. Ale jak už bylo řečeno, musíte přistoupit na jejich hru, podobně jako v drtivé většině ostatních pseudo-dokumentů.(1.2.2014)

Dvojica filmárov sa snaží preveriť možnú konšpiračnú teóriu po záhadnom zmiznutí miestneho sprisahaneckého nadšenca a pri tom sa dostáva na stopu tajnému spoločenstvu, ktorého „práca“ siaha až hlboko do histórie... Je možné, že tu funguje skupinka s takým vplyvom, aby ovládala fungovanie spoločnosti? A pokiaľ áno, stojí naozaj za to ich sledovať a naivne si myslieť, že to človeka nepríde draho? To sú len jedny z mála otázok, ktoré sa v priebehu tohto realisticky a reportážne ladeného found footage vynárajú a pokiaľ má človek slabosť pre konšpiračné teórie (+ špinavé zákulisie fungovania USA), tak môže byť v siedmom nebi. Ja som síce nebol a miestami som sa aj nudil, no vo finále to našťastie príjemne atmosféricky zhustlo, luxusne vygradovalo a odmenilo moju trpezlivosť, takže sa sťažovať nemusím.(9.8.2013)

• ricci.s

Určite si to svojich priaznivcov nájde, ale moja šálka kávy to teda rozhodne nebola. Ani nie, že by to bolo vyložene zlé, pretože zápletka ma celkom zaujala a nakrútené to bolo taktiež veľmi kvalitne. Lenže pre mňa to bol len obyčajný polodokument, ktorý sa o ten sľubovaný "horor" ani len neobtrel. Moja pozornosť a môj záujem o film ako o napínavý či desivý found footage tým pádom klesal každou minútou rapídnou rýchlosťou. Ani ten "kúsok akčnejší" záver to veľmi nevylepšil. Nič pre mňa.(9.8.2013)

• - Spoiler: Ve scéně poté, co se Jim (James Gilbert) v zadní části vozidla dostal ven z vaku, byla jeho reakce skutečná. Herec totiž trpí klaustrofobií. (Mrs.Blue)