Neuvěřitelný zmenšující se muž

(festivalový název)
  • USA The Incredible Shrinking Man

Scott Carey a jeho žena Louise se opalují na jachtě při plavbě klidným mořem, když tu se najednou Scott na palubě dostane do záhadného mlžného oparu. Jak se mlha přežene, zůstanou mu po ní na těle jakési třpytivé částečky, které se vzápětí vypaří. Později ho nešťastnou náhodou zasáhne prostředek na hubení hmyzu, no a tyto dva incidenty společně zapříčiní, že se začne zmenšovat. Nejprve jen o pár centimetrů, ale poté více. Každý včetně doktorů jen kroutí hlavou. Brzy je jen tři stopy vysoký a stane se národní kuriozitou. A když měří pouhých 15 centimetrů, nezbývá mu než se přestěhovat do domečku pro panenky. Tam na něj naneštěstí zaútočí jeho vlastní kočka a následkem toho spadne do sklepa, odkud není úniku. Pro své blízké mrtvý, Scott musí najít cestu jak přežít v novém prostředí, plném nebezpečných nástrah... (ČSFD.cz)

Willy Kufalt

Samotný námět muže, do jehož života náhle a nečekaně zasáhne nějaká nadpřirozená síla, nemůže vzhledem na období amerického filmového hororu konce 50. let a jméno scenáristy Richarda Mathesona nepřipomenout náměty z povídek legendárního TV seriálu Twilight Zone. A pokud jde o výplň první třetiny tohoto filmu, ve srovnání se „Zónou“ až nemilosrdně prohrává o několik stupňů. Zatímco tvůrci TZ by za 25 minut odvyprávěli celou jednu povídku s temnou atmosférou nebo svižným humorem, s nápaditou filmařskou stránkou a okořenili údernou pointou, zde stejně dlouhý rozjezd filmu plyne navzdory slibné zápletce až neuvěřitelně pomalu, bez jakékoliv atmosféry, vyvolaného napětí či případného vtipu, až se jeden spočátku diví, jak takový slibný námět muže, který se po střetu s jakýmsi podivným úkazem začne stále víc a stále rychleji zmenšovat, lze zpracovávat nezáživně a vyčpěle. Po víc než půlhodině (poté, co vstoupí do děje kočka) nastává zvrat, atmosféra se mění na thriller a většina scén navzdory částečně již zastaralým trikům nedovolí divákovi vydechnout. Začne přesně takový film, jaký jsem v případě osobité žánrové klasiky očekával, velká minimalistická podívaná s originálním nápadem, pořádnou dávkou napětí, strachu, temných pocitů, ale zároveň i naděje... pro kterou se oplatí přečkat i tu vesměs nudnou první půlhodinu. Za veškeré dění ze sklepa, které zabírá výraznou část filmu a obsahuje prakticky jednu nezapomenutelnou scénu za druhou, dávám 4 hvězdičky. [75%] ()

Vitason

Ono ze začátku by zmenšování nemuselo být tak hrozné, konečně by člověk dopnul staré kalhoty, oblékl oblíbené košile, bez nějakých drastických diet, ale v momentě, kdy by dokázal projít klíčovou dírkou (výjimku dostává pouze Alenka z Říše divů), tak už by to taková sranda nebyla. The Incredible Shrinking Man je poutavá podívaná, která díky slušnému tempu a krátké stopáži velice rychle uteče, aniž by byť jen vteřinku nudila. Vše stojí na perfektních tricích (většinou založených na zadních projekcích), které jsou na rok 1957 velice kvalitní. Navíc k tomu hraje podmanivá hudba a ostudu si nedělá ani herec v roli ,,malíčka", který svádí zoufalý boj o holý malinkatý život. Jeden z těch méně známých klenotů. ()

Bachy

Do pásma filmů starších roku 59 jsem nominoval Šmršťujícího se pána a sám jsem si nebyl jist, jestli jsem nevybral jen nějakou kravinu s vtipně vyhlížejícími obrázky a ještě vtipnějším popisem děje. "na něj naneštěstí zaútočí jeho vlastní kočka a následkem toho spadne do sklepa". Jaká to tragédie. Ale ne. Vybral jsem správně. Příběh odsýpá jedna báseň. Vlastně hned v první scéně vlítneme do mlhy a už je tu to. A napětí během útočící tarantule funguje na jedničku. Představa chlupatého pavoučího obětí je dostatečně slizká. Tudíž spokojenost a palec nahoru. ()

Chrustyn

Velice zábavná a skvěle udělaná sci-fi o muži, který se po zásahu tajemnou mlhou začne zmenšovat. Ze začátku se jedná jen o pár centimetrů ale o pár měsíců později je tak "velký", že může obývat i dům pro panenky. Tvůrci si poradili opravdu výborně při zmenšování hlavního hrdiny a ze začátku používali správné úhly kamery a zvětšené kulisy. Později už si museli vypomáhat i jinými "vychytávkami" ale ve většině případů vypadá vše skvěle i dnes. Takový souboj s pavoukem je neskutečný a podobně napínavých scén je zde hned několik. Skvělá zábava. ()

dopitak

Příkladně zvládnutá vícenásobná projekce a triky, díky kterým přes padesát let starý snímek asi nikdy nezestárne příliš. Scény s kočkou jsou velmi působivé a kouzelně natočené, při útoku pavouka zamrazí i skalní arachnofily. Absence konkrétního konce překvapí, a já si nepřestávám lámat hlavu, jestli scénáristům nedošly nápady. Na rozdíl od většiny kolegů hodnotím střízlivěji, znám ze žánru i zajímavější filmy. ()

Jirka_Šč

Příběh stále se zmenšujícího se muže mě upřímně nenadchl tak, jak jsem čekal, že mě to nadchne (nesedlo mi filozofování na konci), na druhou stranu ani nesklamal. Určitě na tu dobu úžasné triky a nápady. Geniální myšlenka. Člověk na konci filmu přemýšlí, kam až zmenšování dojde: "Bůh nezná nulu." Přestože jsem byl na konci filmu nucen přemýšlet nad tím, kolik přirozených predátorů na něj venku čeká (a že asi nevydrží dlouho), hodnotím film v konečném důsledku plným počtem. Jedna hvězdička je za rok 1957. ■ Kritika zoologa - amatéra: Při velikosti pod dva centimetry začíná mít teplokrevný živočich problémy s termoregulací. Prostě neudrží svoji tělesnou teplotu (a musí skoro stále žrát - viz. rejsek, například). Ale čert vem takovéto nepodstatné detaily :). ()

Oktavianus

No vida. Člověk pořád vzhlíží k hvězdám a vesmíru, bojuje s mutanty, přerostlými příšerami a monstry, a ono je největší dobrodružství přežít ve vlastním sklepě. Trikově okouzlující a napínavé, obzvlášť v dech beroucích soubojích s kočkou a hrůzostrašným pavoukem. Jasně, drobné nedostatky se tu našly, ať už při kolísání ve výšce hrdiny (má měřit 93 centimetrů, ale dosahuje snad třetiny manželčiny výšky?), v některém jednání nebo v přílišné popisnosti; okouzlení trikovými možnostmi tvůrce navíc zřejmě vedlo k hrátkám s obrazem na úkor děje a podobně, ale to jsou detaily. Je se na co dívat, postava Careye je živá a nejednorozměrná a boj o přežití řádně zoufalý. A pak ten závěr, ten nádhernej závěr, nikoli rezignovanej, ale krásně smířlivej. Dnes jsem přesně na něco podobného měl akorát náladu. ()

Flego

Človek by neuveril, že aj v 50- tych rokoch sa natočila pútavá, myšlienkovo zaujímavá a trikovo skoro bezchybná story. Klobúk dolu. ()

jonyyy

Jak tu již píší přede mnou, jeden z nej sci-fi filmů, co jsem kdy viděl, opravdu úžasné efekty na tu dobu, neskutečně táhnoucí do sklepního světa Scotta Careyho. Scottovy ženy mi bylo úplně líto, i ty emoce tu byly výborně vykresleny. Vlastní komentář hlavního hrdiny plný filozofických myšlenek a mouder se mi také moc líbil a stále žasnu a nemůžu příjít na to, jak takový film mohli v roce 57 natočit..nádhera. Vidět toto v době vzniku...možná by to byl pro mně nejlepší film vůbec.....akorát by mě moc zajímalo, co se s titulním hrdinou nakonec stalo. 90% ()

SOLOM.

Použití atomové bomby a následné nukleární pokusy v Tichomoří se staly v oné době a především v padesátých letech tématem číslo jedna. Nejen co se hrozivých následků týče pro samotné lidstvo, ale i faunu a flóru. Následně se nejen filmový tvůrce inspiroval nebezpečnými dopady těchto smrtících vynálezů zkázy a nechal popustit uzdu svým fantaziím. Díky tomu vznikla celá řada velice zajímavých knih a filmů. Většina z nich obsahovala nějaké to přerostlé monstrum (původně zcela obyčejného živočicha) kupříkladu Gojira, ale došlo i na obří lidi (viz filmy Attack of the 50 Ft. Woman, nebo The Amazing Colossal Man a řada dalších). Veleúspěšný režisér Jack Arnold, který slavil úspěch mimo jiné s dnes již legendárním Creature from the Black Lagoon si tentokrát vzal na mušku knihu Richarda Mathesona a ani tentokrát to nedopadlo vůbec špatně. Tentokrát se však vydáme zcela odlišným směrem. Člověk se zde nebude zvětšovat do enormní velikosti a ničit vše okolo sebe, nýbrž se mu stane pravý opak. Sám se kombinací podivného mlžného oparu a následného kontaktu s větším množstvím prostředku na hubení hmyzu začne zmenšovat a je to jeho okolí, které se pro něj stává nebezpečné. Tento scifi kousek se tak rázem promění v dobrodružné drama, které nás nejenom okouzlí svým příběhem a filozofickými úvahami, ale především svým vizuálním pojetím, excelentními triky (na tu dobu opravdu skvělými) a netradičním koncem. Nebudou samozřejmě chybět ani drsnější scény – útěk před vlastní hladovou kočkou, souboj s tarantulí, nebo zatopené sklepení – to jsou jen ty nejdůležitější útrapy, které na našeho hrdinu čekají, ale v jeho cestě za přežitím na něj čeká mnohem více nástrah. Kromě toho se však dočkáme i řady důmyslných vychytávek a nezapomenutelných momentů, které tento film řadí v žebříčku oblíbených filmů hodně vysoko. A pevně věřím, že to není jen můj případ. Když k tomu přidám i solidní herecký výkon Granta Williamse a charisma Randy Stuart, je prostě „vymalováno“. 80% ()

Xeelee

[FOD 2024] Neuvěřitelný skvost o neuvěřitelně se zmenšujícím muži, který příběhem, triky a zpracováním obstojí i v dnešní době. Ve snímku se neustále něco děje, příběh svižně odsýpá, udržuje si divákovu pozornost, nechává nás žasnout nad trikovými sekvencemi a kulisami a na konci si pak zafilosofujeme o budoucnosti lidstva a vesmíru v nezvykle otevřeném konci. Vše se tak rychle mění, že netušíte co bude za pár minut. Tvůrci projevili neuvěřitelnou míru kreativity. Obzvlášť po přechodu do sklepního mikrosvěta. Souboj s kočkou byl děsivý, ale boj s pavoukem je nezapomenutelný. Celkový dojem pak podrthává způsob, jakým je dění snímáno. Fascinuje mě, s jakou lehkostí i takovéto veledílo přichází s premisou, proč se hlavní hrdina zmenšuje. Prostě potkal náhodný radioaktivní mrak na lodi a pak ho později projízdějící auto postříká sajrajtem na hubení hmyzu. Normálka. Jen se to snažte nekombinovat. Každopádně jde o jeden z nejlepších filmů, jaké v 50. letech znikly, a neměl by ujít vaší pozornosti. Promítáno jako double feature s obrovskou Tarantulí (1955) a spoustou dobových reklam a dalších podivností mezi filmy. Plus s dobovým fast food občerstvením k zakoupení během projekcí. Předfilm: A is for Atom (1953) ()

Othello

Kabinetní příklad špatné knižní adaptace se šíleně kolísavým tempem, spoustou naznačených motivů bez vyústění a neustálým žonglováním mezi způsoby vyprávění. Zároveň, i z tohoto důvodu, je na svojí dobu dost nepředvídatelný a například uzavření linie s protagonistovou manželkou či existencionálně tíživý závěr z nějak ponechají v hlavě i jinou vzpomínku než jak jsam se snažil neklimbnout, když sklepní Robinson Crusoe potřetí začal lézt na šuplík. ()

Terva

Bál jsem se tohoto starého snímku a dlouho jej odkládal. A jak čas běžel a byl menší a menší, dozrál čas si tento příběh pustit. A tak se taky stalo. Krásný, smutný příběh, povedeně vyprávěný, supr hudební doprovod, prostě nic přežvaněného. ()

MrCreosote

Nápad je to miliónový a v druhé polovině i výborně uchopený. V začátku to ale trochu drhne, vůbec by mi nevadilo vyškrtnout tak 10 minut a jít rovnou k věci. Zamrzela mě také doslovnost - nebylo by lepší vynechat příčinu a jít rovnou k následkům? Není přece důležité, PROČ přesně k tomu hrdina přišel, ale JAK se s tím vyrovná. Být sežraný kočkou nebo tarantulí, či vyhladovět kvůli tomu, že nedosáhnete na chleba? To je to, oč tu běží. ()

corpsy

Vizuálna stránka uchvacuje, ale dejovo to škrípe, čomu nasadzuje korunu síce neočakávaný, ale zbytočne filozofický záver. ()

ledzepfan

Hmm.. Rozjezd je moc hezký, na oldschoolové triky nejvyšší kvality je radost koukat-pak se děj ale přesune do sklepa,scénář začne drhnout v logice, dynamika dostává na prdel od zdlouhavosti a ani ten všudeopěvovaný"filosofující"závěr není něják extra úžasný ()

Jean Dujardin se začne neodvratně zmenšovat

Jean Dujardin se začne neodvratně zmenšovat

05.11.2023

Připravte si lupu. Držitel Ceny Akademie Jean Dujardin (The Artist, Novembre) by si měl zahrát hlavní roli v připravovaném francouzském sci-fi snímku The Incredible Shrinking Man od produkční… (více)

Eddie Murphy je neuvěřitelně mrňavý

Eddie Murphy je neuvěřitelně mrňavý

23.04.2008

Kdo si chce na něj šlápnout? Moment, ne všichni najednou! ;-) Studio Universal už nějakou dobu plánuje komediálně laděný remake klasiky z roku 1957 The Incredible Shrinking Man. Původní verze s… (více)