Neuvěřitelný zmenšující se muž

(festivalový název)
  • USA The Incredible Shrinking Man

Scott Carey a jeho žena Louise se opalují na jachtě při plavbě klidným mořem, když tu se najednou Scott na palubě dostane do záhadného mlžného oparu. Jak se mlha přežene, zůstanou mu po ní na těle jakési třpytivé částečky, které se vzápětí vypaří. Později ho nešťastnou náhodou zasáhne prostředek na hubení hmyzu, no a tyto dva incidenty společně zapříčiní, že se začne zmenšovat. Nejprve jen o pár centimetrů, ale poté více. Každý včetně doktorů jen kroutí hlavou. Brzy je jen tři stopy vysoký a stane se národní kuriozitou. A když měří pouhých 15 centimetrů, nezbývá mu než se přestěhovat do domečku pro panenky. Tam na něj naneštěstí zaútočí jeho vlastní kočka a následkem toho spadne do sklepa, odkud není úniku. Pro své blízké mrtvý, Scott musí najít cestu jak přežít v novém prostředí, plném nebezpečných nástrah... (ČSFD.cz)

ozzy13

Mistrovské dílo klasické science fiction. Příběh zmenšujícího se člověka je pojatý velmi věrohodně, po dlouhé době cynismu na mě dýchlo zase to staré "co kdyby se tohle vážně mohlo stát?" Scény s pavoukem jsou strhující. Film který mě na chvíli vrátil do zlatého věku science fiction. ()

petrik11

Až pokým nepadol hlavný hrdina do pivnice sa jednalo o veľmi dobré dielko. Ale potom tá robinzonáda sa vliekla ako želatína, to bolo pridlhé a prinudné. Ani záverečná myšlienka, sťaby od amerických missiek ma teda neoslovila. ()

adamix

Tie triky logicky zostarli, ale napočudovanie uveriteľnejšie pôsobia tie zväčšené objekty (nožnice, zápalky, klince či schody do pivnice a kúsok koláča). Veľmi podarený film, pútavý a vyvolá to vo vás aj takú ľútosť nad osudom hlavného hrdinu, pretože aj keď to smiešne vyzerá, zvieratá sú v tomto filme vykreslené ako neľútostní predátori a ono je to vlastne aj dosť smutné vzhľadom na niektoré okolnosti. Chcel som dať plný počet, ale zráža to úplne konečný záver, kedy sa hlavný hrdina s vypätím všetkých síl vyštverá von z vlastnej pivnice a s veľkosťou menšou ako blcha a nehľadiac na svoj tragický osud sa začne filozoficky zamýšľať nad svojou dôležitosťou vo vesmíre a všetko vlastne z nepochopiteľného dôvodu akceptuje a film sa končí. Bude to asi tým, že som si veľmi prial, aby film neskončil tak skoro a hlavne aby doktori našli spôsob, ako ho vyliečiť a aby sa opäť mohol stretnúť so svojou manželkou. Nuž, nestalo sa a preto kvôli tej unáhlenosti a čiastočne aj kvôli tej nenaplnenej predstavy musím nechať len suché 4*. Ináč vrelo odporúčam, len sa netreba odradiť tým, že to bolo natočené už tak dávno. Za mňa 85%. ()

Ygan

Standartní filmové řemeslo, ale epická myšlenka a rychle uběhlých 81 minut. P.S.: Asi bych chtěl vidět remake. I když jednu zremakeovanou scénu už má na kontě Peter Jackson. :) ()

muti

dost drsny film, bez ziadnych omacok sa ide hned na vec, vo filme neboli ziadne nudne casti alebo roztahane dialogy. mam rad kratie filmy takze tu som si prisiel na svoje. co mi vsak vadilo bola nelogickost konania bytosti vo filme - ak by mali tarantuly bojovat ako tu vo filme uz by asi par tisic rokov neexistovali, ten chlap by nemal sancu. macka mala asi nejaku poruchu cuchu ked jej trvalo tak dlho kym zistila kde sa jej pan nachadza. a preco bola zrazu agresivna? zeby pomsta ze zle spravanie pana? a Scott tiez nieje idealny myslitel. aj v jedinecnej sitacii v akej bol sa cudujem co to tam v pivnici vyvadzal - zahodi kotvu a potom ide preskakovat dieru uplne zvratenym sposobom. pavuka radsej na uvod obijde kym je este pri sile, asi by to nebolo take challenging ho skolit hned na zaciatku. zbavit sa jedinej zapalky len tak je tiez nezmyselne. spravit si kotvicku ale nevyliezt schodami hore je na zamyslenie (mohol si spravit dve), nespravit na zemi SOS a ine bludy... chcelo by to nejaky remake kde by bol hlavny hrdina trosku vacsi lovec by nebolo mozno odveci ()

Kennedy_R

Klasické sci-fi, které se ukázkově objevilo i v špičkovém dokumentu o horrorových filmech Terror in the Aisles, uváděném Donaldem Pleasencem. ()

Habanera

Velké nadšení, úžas…Dnes se bez efektů již sci-fi neobejde. Takhle nízko rozpočtově, prakticky bez blyštivých triků a ještě s duchovním přesahem film už dnes snad ani nikdo natočit neumí. ()

Muso

No páni, môj obzor je naozaj malý, keďže som tak veľký film vzhliadol až teraz:-) Ak sa pri snímku, ktorý má viac ako 50 rokov ani na chvíľu nenudíte, niet čo dodať. 90% ()

zigy

Začátek a náboženský konec je mrazivý a tajuplný. Prostředek, kde je akce, zoufale zastaral a sledovat boj s pavoukem není bohužel žádný horor, ale když to přetočíte, chybu neuděláte. ()

Damnsinead

Velice nápaditý a napínavý film. Tvůrci se vyřádili - Scott používá špendlíky jako zbraně, ukrývá se v krabičce od sirek a vylézt na dřevěnou bednu znamená velký problém. Triky jsou výborné, zvlášť útok kočky a souboj s pavoukem - obstojí i po více než padesáti letech. Ale hezké je, že se nespoléhali jen na triky a film má taky děj (který kupodivu neskončí happyendem). Ale to filozofování na konci si mohli odpustit. ()

Skunkiee

Dokonalá záležitost. Vyprávěný děj zní jako hrozná blbost, ale natočeno je to takovým způsobem, že člověk ani nedutá a se zatajeným dechem a okousanými nehty čeká, co se bude dít dál. Není to žádný samoúčelný trikový film, ale snímek o něčem. Přesto jsou triky skvělé (nebýt to černobílé, neuvěříte, že je to 50 let staré). A závěr mě obzvláště potěšil. Je netradiční, nečekaný a dává totiž celému předchozímu ději hluboký smysl. Pro mě asi nejlepší film 50.let a nejlepší "survival" film, který sem viděl. ()

sibskyn

Po trikové stránce naprosto paráda, i do dnešní doby ty triky vypadají dobře, jenom mi přišlo, že to nikam pořádne nesměřovala a konečné vyvrcholení jde naprosto kolem mě. ()

Marcecek

Veľmi nápadité klasické sci-fi, ktorých 50. roky boli plné, ale tento predsalen vyniká. Bola to prednovovlná doba plná strachu z jadrovej katastrofy a zatiaľ čo vo väčšine filmov sa zmutovaní jedinci alebo iné tvory zväčšujú, tu sa jeden celkom normálny chlapík začne zmenšovať, samozrejme sa jemu a jeho blízkym, najmä manželke, zmení život. Režisér používa asi všetky vtedy dostupné praktické efekty, optické triky a výsledok je viac ako uspokojivý, film dľa môjho skromného názoru zostarol veľmi dobre. Životný triler a dráma sa po nepredvídateľných okolnostiach zmení na ten pravý triler, holý boj o život, ten pravý survival, taká kombinácia Miláčik, zmenšil som naše deti a Robinsona Crusoa, až na komediálne prvky, ktoré sa tu vlastne ani nevyskytujú a skôr naopak film sa berie dosť vážne, miestami je z neho až horor,  čo mu určite ale neškodí. Stopáž krátka, hneď sa ide na vec, bez nejakých zbytočných naťahovačiek, film má spád, napätie je dobre dávkované, i keď na majstra Hitchcocka to asi úplne nemá, ale samotný scenár je nepredvídateľný, na konci sa zamyslíme nad zmyslom života, celkovo je koniec dobrý, kvalitný. Film sa stal právom symbolom sci-fi éry 50. rokov, kultom, netreba sa nechať odradiť vekom snímku alebo čb, to tu nehraje takmer žiadnu rolu, film je napínavý, zábavný, efekty zostárli dobre, takže určite doporučenie. ()

Thaarm

Keďže sci-fi je môj najobľúbenejší žáner, začal som siahať aj po starších kúskoch, tento bol jedným z prvých a milo ma prekvapil ako trikmi, tak dejom a celkovo spracovaním. Dokázal som sa výborne vžiť do kože človeka utrápeného neustálym zmenšovaním sa. Sledovať boj hlavného hrdinu o prežitie v tele o veľkosti mravca bolo pútavých 81 minút. ()

Muad

Klasika sci-fi, která neurazí ani dnešní milovníky digitální onanie, protože je dobře natočená, zahraná a má hlubší poselství. ()

StarFsh

Guliver vo svete obrov, z obrovským etickým posolstvom o pokore. Po pýche prichádza pád. Iba človek, ktorý toho veľa má môže o veľa prísť, hoci si to možno sám neuvedomuje. ()

StaryMech

Dílo, o němž do určitého okamžiku platí totéž, co řekl Walpole o životě : komedie pro ty, kdo myslí, tragédie pro ty, kdo cítí. Podle stupně empatie jej lze vnímat v rozmezí od zábavného sci-fi s prvky robinsonády po podprahově děsivou noční můru Pána tvorstva. Nečekaný závěr, který mě pokaždé dojme a který by se jistě líbil Wolkerovi, vrcholí jakýmsi panteistickým kázáním / hymnem v kostce, vyzývajícím k odvratu od faustovské dělnosti k Východem načichlé mystické pokoře a v jediné minutě převracejícím béčkový vzrušoun v obžalobu trvalého růstu a trvalého soupeření. ()

Jean Dujardin se začne neodvratně zmenšovat

Jean Dujardin se začne neodvratně zmenšovat

05.11.2023

Připravte si lupu. Držitel Ceny Akademie Jean Dujardin (The Artist, Novembre) by si měl zahrát hlavní roli v připravovaném francouzském sci-fi snímku The Incredible Shrinking Man od produkční… (více)

Eddie Murphy je neuvěřitelně mrňavý

Eddie Murphy je neuvěřitelně mrňavý

23.04.2008

Kdo si chce na něj šlápnout? Moment, ne všichni najednou! ;-) Studio Universal už nějakou dobu plánuje komediálně laděný remake klasiky z roku 1957 The Incredible Shrinking Man. Původní verze s… (více)