Neuvěřitelný zmenšující se muž

(festivalový název)
  • USA The Incredible Shrinking Man

Scott Carey a jeho žena Louise se opalují na jachtě při plavbě klidným mořem, když tu se najednou Scott na palubě dostane do záhadného mlžného oparu. Jak se mlha přežene, zůstanou mu po ní na těle jakési třpytivé částečky, které se vzápětí vypaří. Později ho nešťastnou náhodou zasáhne prostředek na hubení hmyzu, no a tyto dva incidenty společně zapříčiní, že se začne zmenšovat. Nejprve jen o pár centimetrů, ale poté více. Každý včetně doktorů jen kroutí hlavou. Brzy je jen tři stopy vysoký a stane se národní kuriozitou. A když měří pouhých 15 centimetrů, nezbývá mu než se přestěhovat do domečku pro panenky. Tam na něj naneštěstí zaútočí jeho vlastní kočka a následkem toho spadne do sklepa, odkud není úniku. Pro své blízké mrtvý, Scott musí najít cestu jak přežít v novém prostředí, plném nebezpečných nástrah... (ČSFD.cz)

ClintEastwood

Přespat v domečku pro panenky či v krabičce od sirek, povečeřet z pastičky na myši anebo si to rozdat na férovku s tarantulí či rodinnou kočkou? Žádný problém. Skvělý zmenšující se muž, je (nejen) na svou dobu po trikové stránce neuvěřitelně kvalitní a i díky svému závěru mrazivě naléhavý. Stále svěží podívaná ze zlaté éry sci-fi. ()

D.Moore

Kouzelná atmosféra klasických béčkových sci-fi filmů umocněná ohromnými triky, kvanty působivého napětí a především neustále zajímavým příběhem o obyčejném člověku, který se nezmění v lidožravé monstrum a neohrožuje svět, město nebo své nejbližší, nýbrž se prostě a jednoduše snaží přežít ve vlastním domě (a především v jeho sklepě). ()

MM_Ramone

Knihu amerického spisovateľa Richarda Matheson, podľa ktorej bol natočený tento film, som zatiaľ nemal možnosť čítať. No na jej filmovú adaptáciu ma upozornil jeden z uživateľov, ktorý má toho hodne napozerané, s tým že sa jedná o vynikajúci starý čiernobiely sci-fi snímok. Také ja mám velice rád. Tak som si teda titul "The Incredible Shrinking Man" zohnal a pustil. Musím skonštatovať, že to bol naozaj pútavý divácky zážitok. Príbeh zmenšujúceho sa Scotta Careyho ma zaujal nie len po dejovej stránke, ale i po technickej a trikovej. **** ()

Dan9K

Incredible Shrinking Man je výjimečné dílo, které vděčný námět o zmenšujícím se člověku dokázalo, obzvláště v kontextu doby, zpracovat takovým způsobem, že z toho jde hlava kolem. Skoro by se mi chtělo říct "incredible". ()

Niktorius

Mňááááuuuu....Incredible Shrinking Man aneb jak účinně v naoko béčkové blbině skloubit náběh na psychologické drama s dobrodružným příběhem a zakončit to nečekaně filozofickou tečkou. V některých je scénách je sice prťavý hlavní hrdina vinou dodatečného vlepování do záběru poněkud průsvitný, ale i tak funguje působivá souhra triků, kvalitní výpravy a vynalézavé režie i po všech těch letech. Naháněná s kočkou a hákování pavouka samozřejmě vede, ovšem třeba takové škrtání sirkou (velikosti běžného půlkmenu) jsem si taky pouštěl několikrát.... ()

ripo

"Boh nepozná žiadnu nulu" by mohlo byť celkom potešujúce zistenie pre niektoré bytosti s nízkym intelektom ...)) Lenže, tu, v tomto filme o tom nebola reč. Veľká pravda je v tom, že až v nešťastí si človek začne uvedomovať potreby iných, len choroba donúti mnohých zamyslieť sa nad sebou a nad zmyslom svojho života. Toto čakať v sci-fičku z 50-tych rokov z produkcie Hollywoodu by bolo bláhovým snom. Tento film nás však utvrdí v tom, že to tak nie .... ()

gogo76

Je absolútne neuveriteľné ako je tento film z roku 1952 nadčasový! Stále úchvatný po všetkých stránkach. Mal som vždy rád tieto príbehy o zmenšovaní, pohľad z podlahy na náš svet, je to stále dychberúce a o život ide takmer pri každej obyčajnej činnosti. Nebezpečenstvo je skutočne za každým rohom a to sa tvorcom podarilo preniesť na plátno v max. možnej miere. Veľmi by som si želal aby vznikol remake tohto filmu. Aby sme sa rozumeli, min. rovnako dobrý alebo ešte lepší. Som skôr pesimista, pretože posledné roky dokazujú, že čím väčšie možnosti tvorcovia majú, tým väčšie hovädiny točia, ale možno sa raz dočkám. 100%. ()

pepo

Skutočná lahôdka nielen pre milovníkov žánru. Trikovo úžasné, obrovsky nápadité a prekvapivo naliehavé dobrodružstvo koketujúce s filozofickým presahom patrí do zlatého fondu kinematografie a aj dnes dokáže zapôsobiť. Zabudnite na filmy ako Miláčik, zmenšil som deti, Ant-Mana a ďalšie populárne hity inšpirované touto peckou. Neuveriteľne sa zmenšujúci muž je iba jeden a bola by škoda ho kvôli jeho veku prehliadnuť. ()

darkrobyk

Napínavý příběh a nejen na svoji dobu skvělé triky dělají z tohohle sci-fi nadčasový film. Tragický osud hlavního hrdiny podtrhává samota, do níž je nešťastnou náhodou vržen. Jestliže je zoufalý, protože se neustále zmenšuje, pak v opuštěnosti musí bojovat o holý život. Střet s pavoukem se stává čistokrevným hororem! Jen pro zajímavost - ve filmu byl použit nějaký druh sklípkana, což je pavouk zemní, který si nedělá tu krásnou pavučinu jako křižáci, ale chápu, že pro boj s člověkem je efektnější. Závěr mi připomněl konec snímku 2001 : vesmírná odysea. Jakoby smířlivé rozjímání o člověku, Zemi, přírodě a vesmíru bylo hlavním motivem filmu. Motivů je tady však mnohem více; kromě zobrazení touhy po přežití je zde i varování před atomovými zbraněmi - poměrně časté právě v padesátých letech. Výborné! ()

lamps

Jedno z nejlepších sci-fi, jaké jsem kdy viděl! Arnold byl skutečně mistrem ve svém oboru a uměl i s tuctovým a triviálním námětem natočit velmi inteligentní a nepředvídatelný snímek. Líbila se mi už jeho starší Tarantula, ale Incredible Shrinking Man je po filmařské stránce úplně někde jinde. Napínavé a svižné dobrodružství, jaké už se dnes vůbec netočí, s poměrně přelomovými a vydařenými efekty a druhou půlkou jako stvořenou pro nadšené žánrové příznivce. Scéna s kočkou i dnes bere dech, ovšem zdaleka ne tak jako závěrečný střet s "obřím" pavoukem, který jsem prožíval snad ještě intenzivněji než památný Frodův souboj s Odulou (ono také bylo znát, že zde byl pavouk skutečný). Nedoporučuji arachnofobikům, ostatní však neváhejte, a tenhle neprávem zapomenutý skvost si pusťte. 95% ()

JohnnyD

Na svoju dobu neskutočné triky, nekonečná akcia a skvelý patetický voice-over a over-the-top filozofický koniec. ()

misterz

Na svoju dobu trikovo výborne zvládnutý snímok. Príbeh sám o sebe je zaujímavý a v mnohých momentoch dokázal so sebou priniesť aj poriadnu porciu atmosféry. Hlavne keď uvážime neistotu a strach hlavnej postavy, že kam až sa bude zmenšovať, či sa to niekedy zastaví. Škoda, že sa autori asi tak výborne naštartovanej záležitosti zľakli a ku koncu im došiel dych. Filozofovanie na záver aj myšlienka boli pekné, no samo o sebe som čakal niečo zaujímavejšie, niečo akčnejšie, alebo prekvapivejšie. Ale aj tak slušný nadpriemer. 80/100 ()

pornogrind

Říká se co je malý to je milý ale taky lehce zranitelný. V kůži Scotta Careyho by se nechtěl ocitnout asi nikdo z nás. Scott Carey se totiž začíná zmenšovat. Postupně to dojde až tak daleko, že začne bydlet  domečku pro panenky kde ho jednou napadne jejich domácí mazlíček(kočka) což zapříčiní, že spadne do sklepa. Jeho blízcí ho nikde nemůžou najít a tak si myslí, že je mrtvej jelikož ho kočka zbaštila. Ve sklepě na Scotta čeká nové prostředí plné nástrah a další nepřítel v podobě pavouka proti kterýmu bude muset bojovat. Nakonec se z filmu vyklubal hodně solidní survival kterej především překvapí(na svou dobu určitě) perfektními triky a koncem kterej stojí za zamyšlení. Silný 4hvězdy. ()

Goldbeater

Kouzelné. Tohle pětapadesát let staré sci-fi je i dnes velmi působivé a svými, na svou dobu velmi dobrými efekty oslňující. Jacka Arnolda mám moc rád, hlavně díky jeho Netvoru z černé laguny, a tenhle snímek se mi zatím zdá jako jeho nejzdařilejší. Líbilo se mi, jak se z rodiného dramatu postupně stává nejdříve boj o přežití a nakonec malá vesmírná odysea hlavního hrdiny. Poseldní scéna mi na padesátá léta dvacátého století připadala opravdu velmi dobrá. Je vidět, že i bez monster a mimozemšťanů šlo v té době natočit parádní science fiction, které si zaslouží pozornost diváků. ()

Ajantis

Příběh muže, který se začal jednoho dne zmenšovat a nikdo mu nedokázal pomoci. V důsledku toho se mu hroutí manželství, dům je obležen senzacechtivými novináři... Rýsuje se psychologické drama o vyrovnávání se s novou situací a nalezení odvahy žít dál. Poměrně brzy ale přijde obrat a náš muž čelí nové výzvě - jako sotva několikacentimetrový sám přežít v obrovském domě plném nástrah. Je třeba získat potravu z vysokého stolu, porazit pavouka... Technicky je vše zvládnuto dobře, scéna s kočkou je velmi sugestivní, ale tenhle simulátor přežití už je zkrátka pouze příjemná dobrodružná podívaná. I když povedený konec rozhodně potěší. Slabé ****. ()

Webb

[7/10] (Universal) (Čb. /// Produkce: Albert Zugsmith /// Scénář: Richard Matheson podle vlastního románu The Shrinking Man /// Kamera: Ellis W. Carter /// Hudba: Joseph Gershenson) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

Jordan

žánrovo veľmi rôznorodý film, ktorý začína ako mysteriózna "kingovčina", potom prejde do akejsi vzťahovej drámy s veľmi povrchným ponorom do psychologickej štúdie, aby sa v druhej polovici prehupla do miestami akčne ladeného dobrodružného fantasy filmu, končiac akýmsi budhisticko-kresťanským filozofickým finále. každopádne je treba uznať, že tento film je dnes už legenda, je poctivo urobený, jednoduchý až komorný, no bez zbytočných slov efektný a záverečný súboj s tarantulou je aj dnes, po vyše 50 rokoch, desivý a strhujúci - a najväčšia a najlepšia rola nie príliš známeho granta williamsa (pôvodne operného speváka), ktorý napriek všetkému nemal nejako šťastie presadiť sa a za svojho krátkeho života (zomrel 53-ročný) sa dožiť slávy... ()

Anderton

Niekedy sa skrýva ozajstný poklad aj v bahne béčkovej sci-fi produkcie 50tych rokov. Nenechajte sa oklamať plagátom a synopsiou deja. TISM je husto filozofické, existencionálne dielo, jeden z vrcholov žánru sci-fi a bez problémov obstojí v týchto otázkach aj s dnešným, rovnako filozofickým Matrixom. Vlastne ho strčí do vrecka. Len tak mimochodom sú tu aj bezvadné triky a obrovské napätie pri jednotlivých bojových scénach hlavnej postavy s predátormi zvieracej riše. Záver dostáva svojim vyznením a položenými otázkami film ešte ďalej a nezadá si nič v riešených otázkach aj s omnoho opulentnejšou Vesmírnou odyseou. TOP 10. ()

PetrPan

Klasika mne opět nezklamala. Režisér Tarantule si znovu střihl "monster movie" , tentokrát trochu jinak a "obří pavouk" nechybí ( dokonce jsem se opět dočkal pavoučího zatroubení:). Zábavná sci-fi akce s i dnes velmi pohlednou trikovou stránkou a poměrně zajímavým filozofickým vyústěním. ()

Jean Dujardin se začne neodvratně zmenšovat

Jean Dujardin se začne neodvratně zmenšovat

05.11.2023

Připravte si lupu. Držitel Ceny Akademie Jean Dujardin (The Artist, Novembre) by si měl zahrát hlavní roli v připravovaném francouzském sci-fi snímku The Incredible Shrinking Man od produkční… (více)

Eddie Murphy je neuvěřitelně mrňavý

Eddie Murphy je neuvěřitelně mrňavý

23.04.2008

Kdo si chce na něj šlápnout? Moment, ne všichni najednou! ;-) Studio Universal už nějakou dobu plánuje komediálně laděný remake klasiky z roku 1957 The Incredible Shrinking Man. Původní verze s… (více)