Neuvěřitelný zmenšující se muž

(festivalový název)
  • USA The Incredible Shrinking Man

Scott Carey a jeho žena Louise se opalují na jachtě při plavbě klidným mořem, když tu se najednou Scott na palubě dostane do záhadného mlžného oparu. Jak se mlha přežene, zůstanou mu po ní na těle jakési třpytivé částečky, které se vzápětí vypaří. Později ho nešťastnou náhodou zasáhne prostředek na hubení hmyzu, no a tyto dva incidenty společně zapříčiní, že se začne zmenšovat. Nejprve jen o pár centimetrů, ale poté více. Každý včetně doktorů jen kroutí hlavou. Brzy je jen tři stopy vysoký a stane se národní kuriozitou. A když měří pouhých 15 centimetrů, nezbývá mu než se přestěhovat do domečku pro panenky. Tam na něj naneštěstí zaútočí jeho vlastní kočka a následkem toho spadne do sklepa, odkud není úniku. Pro své blízké mrtvý, Scott musí najít cestu jak přežít v novém prostředí, plném nebezpečných nástrah... (ČSFD.cz)

Doudis19

Obdivuhodný, obdivuhodný a ještě jednou obdivuhodný počin se povedl tvůrcům tohoto snímku. Dost dobře nechápu nicotnou míru popularity a počtu obdivovatelů Úžasně se zmenčujícího muže. Příběhu muže, který bojuje s náhlou životní respektive fyzickou proměnou a posléze i domácími mazlíčky, je díky svému tématu nesmírně zajímavý, napaditostí rekvizit a triků stále něcím překvapuje a dokonce i pokus o existenciální přesah obstojí. Zkrátka sci-fi, které by mělo být pokládáno za klasiku. ()

UhLee

Filmová výzva Reverse01 - film č.5 - (7/10). Na tento film jsem se hodně těšil. S výsledkem jsem hodně spokojený. Nikdy v životě jsem nic podobného neviděl. Navíc točit to v roce 1957 musela být teda ohromná dřina a všechno muselo být perfektně promyšleno. Dnes by stačilo jenom skočit před greenscreen a hned bychom měli na světě zmenšujícího se muže. Respekt režisérovi, že se vůbec do něčeho takového pouštěl. Chtělo velkou dávku odvahy a odhodlání. Snímek je kraťoučky a to je jedině dobře. Díky tomu je od začátku nasazeno svižné tempo, které odvypráví vše, co je potřeba. Osobně jsem nevěděl jestli se mám smát nebo mít nasazený vážný výraz, protože přece jenom některé záběry vypadaly fakt komicky . Malinkatý človíček běží po podlaze a za ním sviští kočka. To nevymyslíš. S pavoukem mi už do smíchu teda rozhodně nebylo. Důmyslné využití každodenních pomůcek a nástrojů jako součást záchrany lidského života je svým způsobem hrozně jednoduchá, ale zároveň nápaditá a geniální. Abych řekl pravdu tak nevím, jestli vysvětlení zmenšování dává logický smysl, ale nápad to byl rozhodně zajímavý. Závěrečných pět minut bylo teda naprosto nečekaných a takový konec jsem si teda vůbec nepředstavoval. Filozofující Grant Williams tady odvedl kus tvrdé herecké práce za co mu patří uznání. The Incredible Shrinking Man je podobně jako spousta dalších starých filmů nadčasovým snímkem, který navždy změnil žánr sci -fi. ()

MI-380

Nečekaně kvalitní, dobrodružná, napínavá i filozoficky promyšlená SF podívaná s perfektními triky. Film, který se léty zmenšil naštěstí jen velmi nepatrně. 80%. ()

Braddy

Osobně si myslím, že jde o jeden z nejlepších sci-fi filmů 50. let. Výborné efekty , scénář i režie na dobré úrovni. Schovávaná před kočkou, nebo bitva s pavoukem rozhodně stojí za to! ()

Danoboss

Je mi ľúto, ale ten koniec bol tak zlý oproti zvyšku filmu, to posolstvo tak zbytočné, že nemôžem dať plný počet. ()

Babous

Průměrný námět propracovaný téměř k dokonalosti, kontrast útulného života americké rodiny 50. let s divočinou, s níž se hlavní hrdina musí utkat a přežít v ní. Příjemný film o krátkém muži potěší i stejně krátkou stopáží - tvůrci věděli, že jde o béčkový film a nesnažili se to nijak zamaskovat. ()

Han22

Scott Carey se začíná jednoho dne zmenšovat a to je v podstatě všechno. A stačí to k jednomu z nejlepších sci-fi filmů, jaký jsem viděl. Jack Arnold využil námět naprosto na maximum - první půlka je drama kde nechybí postupně se bortící manželství, armáda lékařů snažících se přijít na to co se děje a zvrátit to, novináři kteří z příběhu hlavního hrdiny udělají celosvětovou senzaci, naděje i zklamání. Druhá půlka se mění ve strhující survival kde lidská vynalézavost stojí proti kočce, pasti na myši, záplavě či hrůzstrašnému pavoukovi - při souboji s ním mě stály všechny chlupy na nohou. K tomu mimochodem dopomáhají naprosto úžasné triky a absence jakýchkoliv logických kisů, klišé nebo berliček. Ani jednou jsem si neřekl to je blbost, ani jednou mě neshodil film pitomý efekt - dokonalý film a sci-fi roku 1957. ()

Zagros

Netradiční zápletka dělá z filmu The Incredible Shrinking Man něco na pomezí sci-fi, hororu a dramatu. Jednoho dne se hlavní hrdina začne postupně zmenšovat, aniž by tušil proč. Postupně na důvod zmenšování s lékaři sice přijdou, ale zmenšuje se dál a vzniká tak prostor pro zajímavý děj i zajímavá zamyšlení. Když už má jen kolem deseti centimetrů, přestěhuje se do domečku pro panenky a najednou je pro něj životně nebezpečná třeba kočka nebo pavouk. Jeho nedobrovolná návštěva sklepa se pak mění v napínavé dobrodružství a někdy přímo v boj o přežití. Při hodnocení jsem byl lehce shovívavý. Zejména co se týká triků, přeci jen technika nebyla na takové úrovni, aby to nebylo poznat. Občas záběry zmenšeného hlavního hrdiny vypadají spíš úsměvně. Sám to ale do hodnocení nezahrnuju. Naopak bych vyzvedl slušnou atmosféru, rychlý spád, napětí a především povedený smířlivě filozofický závěr. ()

Oxy

I přes dobře zvládnuté triky (na tu dobu) a celkový dojem nemůžu dát plný počet. Logika totiž už mezi lidmi koluje mnoho století, a proto její absenci v některých scénách nemůžu ignorovat. ()

HonzysKISS

Je to vážně super. Strašně zajímavý se na to dneska koukat, hrozně mě to bavilo. Škoda jenom toho konce, z těch biblických keců jsem skoro usnul, ale jinak fakt paráda. ()

Arach.No

Fantastický příběh nezlomného lidského ducha, vynalézavosti a odhodlání. Opuštěný muž bojuje o přežití ve vlastním sklepě. Tohle není žádné sci-fi béčko, ale strhující napínavý thriller, gradující každou scénou. Scottova vůle žít spolu se skvělými vizuálními efekty dělají z filmu nezapomenutelný zážitek a skutečný klenot ve filmografii Jacka Arnolda. ()

Abiosis

*UNIKÁTNA DIÉTA* Prvá polovica filmu ma zaujala viac ako tá druhá. Viac ma totiž upútal vnútorný boj hlavného hrdinu s nešťastím, ktoré ho postihlo, snaha jeho manželky napriek všetkému zostať milou, vernou a silnou, postoj spoločnosti k osobe hrdinu či viera, že proces možno zvrátiť. Mužíček bojuje s odporom voči sebe a proti všetkým, ktorí sa o neho zaujímajú len ako o senzáciu; jeho ego trpí, zmenšuje sa s jeho fyzickou veľkosťou. V momente, ako sa film zaoberá len samotnou schopnosťou malinkého človiečika prežiť, začína ma časom nudiť. Film zrazu už nemá čo ponúknuť, už je to len boj muža s veľkým pavúkom a veľkým hladom. Verdikt v 1 vete: Staré sci-fi s psychologicko-filozofickým rozmerom a vydarenými trikmi. 13.05.12 ()

Rozjimatel

[3,5*]     "In my hunt for food I have become the hunted."     Klasický sci-fi horor, zaradený medzi 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete, v ktorom sú nadmieru netradičné hororové hrozby - milá mačička (domáci maznáčik), či maličký pavúčik. Na pohľad úplne neškodné stvorenia, ale určite nie z pohľadu človeka, vysokého len pár centimetrov. Film má dve rozdielne polovice. Tá prvá je vlastne psychologickou drámou, s viacerými kritickými narážkami na vtedajšiu americkú spoločnosť. Miestami funguje celkom dobre, ale často v nej presakuje nadmerná pachuť naivity. Druhá, hororová polovica, nasiaknutá napínavým dobrodružstvom, už funguje podstatne lepšie. Hlavný hrdina Scott Carey (obstojne hrajúci Grant Williams) tu musí čeliť všetkým možným druhom nebezpečenstva, ktoré mu tvorcovia vynaliezavo postavili do cesty. Veľmi šikovne sa tu pracuje s perspektívou, takže ilúzia zmenšenia je veľmi presvedčivá. Jedným z dôvodov, prečo je druhá polovica filmu výrazne lepšia, je aj to, že je v nej podstatne menej topornej herečky Randy Stuart, hrajúcej Scottovu manželku Louise.     "To God, there is no zero. I still exist!" ()

Fryštok

Jednoduchý námět „cápek se začne zmenšovat“ využit do maximální možné úrovně. ______ Značnému počtu místních komentátorů vadí poněkud rozpačitý konec. Souhlasím s tím, že mi také do filmu jako celku nezapadá, ale na druhou stranu je mi po osobní stránce sympatický. (Dřív jsem uvažoval v termínech vlastní omezené dimenzi člověka. Vnucoval jsem přírodě svůj postoj. To, že existence začíná a končí, je koncepce člověka, ne přírody.“ = nádhera) _________ Morální aspekt filmu je excelentní. Při sledování je divákovi implicitně vsugerováno porovnávání života „standardních" lidí (popř. života samotného diváka) oproti zmenšujícímu se Scottovi. Apel na vděčnost za nehendikepovaný lidský život vytváří ponaučení, podobně jako jsou přítomna různá jiná ponaučení např. v pohádkách pro děti. ()

Alf

měl jsem obavy, jak to bude vypadat s trikovou stránkou, ale byl jsem víc než překvapen, ani dnes, se všemi možnostmi moderního filmu, by to nenatočili o mnoho lépe ! ()

Klay

Na svou dobu trikově opravdu úžasné. Souboj s pavoukem a pár dalších momentů je hodně napínavých. Scénář je dost dobrý a na sci-fi té doby chytrý s povedenou pointou. Zmínku si zaslouží taky potemnělá atmosféra s nádechem beznaděje, která se úspěšně přenáší z hlavního hrdiny, marně bojujícího s neobvyklou nemocí, na diváka. ()

KatRi

Nešťastníče, kterýžto s kocourem čmuchajícím jako pes po tvém těle musíš bojovati, přirostls mi k srdéčku a bavil nad veškerá očekávání. ()

Mikino00

No teda nic moc, triky jsou k smíchu, i na svou dobu a hlavně tvůrci si ze zmenšeného světa vybrali jen to co se jim hodí, takový hmyz třeba nevzali v potaz, ale korunu tomu nasadilo to, jak zvedl nůžky jenom tak. U scénáře asi někdo moc nepřemýšlel. A od kdy je radiace vidět. ()

Jean Dujardin se začne neodvratně zmenšovat

Jean Dujardin se začne neodvratně zmenšovat

05.11.2023

Připravte si lupu. Držitel Ceny Akademie Jean Dujardin (The Artist, Novembre) by si měl zahrát hlavní roli v připravovaném francouzském sci-fi snímku The Incredible Shrinking Man od produkční… (více)

Eddie Murphy je neuvěřitelně mrňavý

Eddie Murphy je neuvěřitelně mrňavý

23.04.2008

Kdo si chce na něj šlápnout? Moment, ne všichni najednou! ;-) Studio Universal už nějakou dobu plánuje komediálně laděný remake klasiky z roku 1957 The Incredible Shrinking Man. Původní verze s… (více)