Ze zapomenutí se k divákům vrací drobný klenot, skvěle inscenovaná tragikomedie odehrávající se na vesnici. Zachycuje různorodou sestavu starých dědků, různě trávících podzim svého života. Někteří se baví pozorováním aut, jedoucích do nepřehledné zatáčky, jeden však trýznivě prožívá jak ponižující chudobu (důchod mu sotva stačí k pořízení nejzákladnějších potravin), tak zhrublé chování nejbližších. Tento pozoruhodný středometrážní snímek se opírá především o vynikající herecké ztvárnění, špičková sestava známých tváří dokonale souzní s rázovitými vesničany. (oficiální text distributora)

farmnf

Úplně skvělá záležitost s Hanťou, Marvanem, Tréglem, Štěpánkem. Staříci ve vesnici žijí svými problémy. Pro dnešní mládež zcela nepochopitelný film. Mě herectví těchto skutečných hvězd zcela dojalo. Taky mě zaujalo, že Václav Halama tam hraje řeckého emigranta, který se bojí psů. Řecko je přece plné divokých psů a nikdo se jich nebojí...Asi zapracovala železná opona a Gajer to nevěděl. ()

Master19

Nevím, co to bylo za verzi, ale ta co jsem viděl já trvala necelou hodinu. I tak ale stihla velmi silně zapůsobit. Naprostá bezmoc hlavního hrdiny, jemuž se mezi prsty ztrácí i poslední jistoty je tak hmatatelná, až mrazí. Po tomto filmu definitivně zařazuju Zdeňka Štěpánka mezi nejlepších pět československých herců všech dob! ()

Zagros

Krátká povídka o životě několika „dědků“ na vesnici. Někteří se mají fajn, posedávají na návsi, pokuřují a vsázejí se o panáky a někteří se mají hůře a svádí líté boje o vajíčka se svoji rodinou. Pomalý a vlastně jednoduchý děj je proložen zajímavými dialogy, ze kterých občas vypadne nějaká ta „životní“ pravda. ()

papyrosaurus

Zapomenutý snímek, ve kterém však Štěpánek ukázal, že byl opravdu kvalitním hercem. Zpočátku až komediálně laděný nudný život na vesnici, kde staří dědové, mající již všechny životní zážitky za sebou, vyplňují svůj závěr života plytkou zábavou v podobě sledování "rušného" provozu na návsi. Když je to přestane bavit, jdou spláchnout žízeň do místní nálevny, dají si pár šťouchů kulečníku a zdravotní štamprle. Jejich kamarád to má však těžké. "Žije si na vejminku", v místnosti, která snad dříve byla chlívkem, vařit mu musí pan hostinský a mladí by jej nejraději viděli někde v útulku. Smutný konec, marnost člověka spojená s konečným klidem. ()

PhillM.

V rámci letošního boskovického festivalu (2015) se filmová větev věnovala osobnosti scénáristy Jiřího Křižana, resp. jeho tvorbě (je autorem scénářů k takovým filmům jako jsou Stíny horkého léta, Signum Laudis, nebo Je třeba zabít Sekala). Zašel jsem si hned první den na Horký vzduch, tedy Křižanův úplně první scénář, a rozhodně nelituji. Geniální ucho pro dialog, představení postav na malé ploše prostřednictvím každodenních banalit, živé postavy tancují v horkém líném vzduchu přesvědčivý tanec o život (tedy hlavně Štěpánkova postava, ta na konci doslova). Navíc rozhovor s farářem je to nejvtipnější, co jsem letos ve filmu slyšel :-) Samostatnou kapitolou je obsazení. Ohromný Štěpánek, dokonalý Marvan, typický přicmrndávač Trégl - není co dodat, není co vytknout. Středometrážní laskomina! ()

Fifer

Nesdílím tak úplně zdejší nadšení, film má svá silná místa, ale nedrží moc pohromadě. Je to taková směsice vesnických epizodek, některé jsou lepší, jiné horší. Pokud se nemýlím, je to Křižanův scenáristický debut. ()

GIK

Velice smutný film: 1. Mladí trápí starého otce hlady. Snacha mu nedá ani kousek chleba. Sprostě mu nadává a za každou cenu ho chce vyhnat z domu do "útulku". Navíc mu krade peníze. 2. Dědovi uteče králík. Ani se neodváží říci mladým, aby mu ho pomohli chytit. Snaží se o to sám - marně. 3. Děda si předplatí u hospodského obědy. Ten se ale beze slova vypaří do lázní a děda bez koruny je odsouzen k hladu. 4. Drsňák Besser je těžkej podpantoflák. 5. Štěpánek si schovává pod košili pravou ruku. Že by mu byla v létě taková zima?? Vtipů je zoufale málo. Největší je, že se chystá výstavba meziplanetární stanice, která nestojí dodnes a nikdy stát nebude. - Ty si blbej, vždyť ty ani nevíš, že se zem točí. - A jak ty víš, že se točí? 40 % ()

Haller

Zdeněk Štěpánek, rytíř českého herectví a mistr monologu, zde dokazuje, že je obdivován právem. V tomto filmu totiž zahrál ohromnou tragickou roli s minimem textu a času. Toto smutné vyznění filmu vyvažují dědkové na lavičce, sázející se o rundu vermutu a debatující u kulečníku o atmosféře na měsíci. ()

fandadofilmu

tohle je vážně filmový klenot, psychologické drama 1. jakostní třídy, jaké mohlo opravdu vzniknout jen v 60. letech. A ta stopáž? Dnes je naprosto neuvěřitelné, co tehdy vznikalo více,méně spíše jen jako film pro televizi. Neskutečný Štěpánek, Marvan apod. A přitom tohle je jeden z filmů, které tady pořád budou, až my dávno nebudeme. ()

Pitryx

Hóóódně smutné vyprávění, okořeněno občasnou hláškou někoho z těch dědků. Těžko hodnotit. Skvělí herci, ale nějak mi to nesedlo. ()

kolodej1

nemohu si pomoct, ale pro mě je to především nuda. Mám takový zvláštní pocit, že ten horký vzduch se servíruje divákům. Film trochu evokuje novou českou vlnu šedesátých let, reprezentovanou lidmi jako Forman či Papoušek, ovšem v mnohem slabší podobě. Soudím tedy, že tento klenot byl zapomenut ne jen tak shodou náhod, ale právě proto, že zas o tak skvělé dílko nejde, jak se píše v obsahu nebo jak to papouškují někteří v komentářích. Slabina je především v podprůměrném scénáři, k zasmání pak zde není opravdu vůbec nic, ani k pousmání. Pro mě zklámání ()

czema

Krátkej filmeček. O to víc sem si ho užil. Asi nejvíc se mi líbilo sázení o to kterým směrem auto pojede. Najdeme zde herce, které naše mladá generace do které taky patřím, mnohdy ani nepozná. Třeba pan Štěpánek - generála z pohádky císařův pekař bych v něm asi nepoznal. ()

J.J.1972

no cojaviem. ja som sa pri tom nudil. ano, trojica Panov Hercov a bolo to zo zivota, ale cojaviem.....taky typicky snimok zo 60tych rokov, s kvalitou zaznamu hodnou bratov Lumierovcov......okrem toho cely dojem mi pokazila este aj REKLAMA, tfuj!! 2x10min v 50-minutovom snimku..!! ()

evangelik

Docela hořko-tragická letní "humoreska". Závěr je úplně nejlepší. Právě skončil funus a dědek hlásí, že nehraje (jestli se projíždějící auto vybourá nebo nevybourá)... ()

Smells

Krásní Štěpánek,Marvan,Trégl a pro mě velikým překvapením snímku i (ne)herec Halama. Toho Řeka,jsem mu věřil i s chlupama v nose.Prostě herecký koncert. Krásně strávených 51 minut mého života. ()