Nástrahy velkoměsta

Komedie

Itálie, 1984, 90 min

Giuseppe Moccia

Detto Mariano

Jedna z nejlepších úvodních scén komediálního žánru. Pokud se řadíte jako já mezi ten typ člověka, kterého rozesměje téměř cokoli, pak jste narazili na to pravé. Neuvěřitelně bizarní záběry městského utrpení vesnického joudy jsem si totiž náramně užíval. Hnidopichové si asi film neužijí při počítání nelogičností, ale jejich zaznamenávání zkrátka musíte při sledování bláznivé komedie vypustit. Mnoho komedií by na několika vybraných vtipech odsud postavila celý svůj úspěch, ale zde si připravte řádně svojí bránici. Celý film je totiž doslova nabitý naprosto úžasnými nápady a anekdotami a výsledný smích ještě násobí ta pravá nesmyslná hudba. Všichni herci hrají na výbornou a velmi mile mne překvapila i neuvěřitelně atraktivní hlavní hrdinka. Myslím si tedy, že nejen pro nás měšťáky je i velmi zajímavý průběh názorů a naivity vesnického balíka ve velké metropoli. Mám nadějný perspektivy do budoucna. Nejlepší soundtrack z filmu 80%(1.2.2013)

Film jsem viděl už jako malej a nedávno jsem si to oživil. Je to prča i po patnácti letech. Některý gagy jsou opravdu výtečný, jiný vyšuměly, ale to vůbec nevadí. Kvalitní dabing a zábavný příběh, který není jako třeba v komediích s panem účetním stržen do ztřeštěnosti a mnohdy až trapnosti, to je největší klad filmu. Taková ta domácká atmosféra, ta zemitost. Tomáš Töpfer mluvící Artemia dělá co umí a dost se mu to daří. První scény, jak Artemio žije jsou dokonalé a stejně tak Severinova obhajoba jeho živnosti: Já přece okrádám jen toho, kdo něco má! Ruku bych jim nikdy neurval! Artemio si, stejně jako srdce Angely, možnost na výtečné postavení u pojišťovny a mnoho dalšího dobyl i mě. Film, ke kterýmu se budu rád vracet vždycky.(19.8.2006)

• LIVINGDEAD

Zasmál jsem se při scénce, kdy vrány klovaly zrní, když pronajímatel bytu 1m x 1m řekl, ať tu nedělá mejdany a když se šli vesničané dívat na představení! A tím to skončilo! Fantozzimu to nesahá ani po kotníky! :-((14.4.2008)

Po nařachaném vesnickém úvodě přijde přesun do města a kadence vtipů se zpomalí. Dneska už bych se u toho nejspíš nezasmál ani jednou, ale v dětství to byla pecka.(18.4.2016)

Jedna z nejlepších italských (a vůbec) komedií osmdesátých let, R. Pozzetto jako vesnický balík , jenž čelí "nástrahám velkoměsta".(21.9.2004)