Indiánské léto

• angličtina Indian Summer (festivalový název)
všechny plakáty
TV spot

Gedeonův první "skorocelovečerní" film sice svou poetikou odkazuje na snímky české nové vlny 60. let, ale zároveň přichází s novým pohledem. Uzavřená a samotářská dospívající Klára tráví konec léta u babičky se svou sestřenicí Marií, která je jejím pravým opakem. Na místní diskotéce se Klára seznámí se dvěma chlapci, usilujícími o Marii. Vztahy mezi oběma dívkami a zároveň jejich vztahy k oběma mladíkům tvoří předivo křehkého příběhu dospívání. Klára, poučená získanými zkušenostmi, odjíždí z prázdnin vstříc dalším výhrám i prohrám, svým dalším životním osudům. V jednoduchém vyprávění o čtyřech mladých lidech na konci léta rozehrává Gedeon v konkrétních postavách příběh mnoha jejich vrstevníků z dnešní doby a dnešního světa. Zachycuje jejich pocit prázdnoty a tápavého hledání svého místa, včetně povrchnosti jejich dialogů, ale včetně podvědomé víry v lásku. První setkání s city a projevy dospělosti podává v lyricky tragikomické formě. Životní pocity hrdinů dokreslují texty písní jedné z typických předtavitelek tzv. "tancovačkového " rocku, rakovnické skupiny Brutus. V české filmové produkci jde o ojedinělý snímek, který staví na odlišných východiscích než většina ostatní české tvorby. (oficiální text distributora)

m4xp4yn3

Na tomhle filmu je vidět, jak se tvůrci snažili. Ať už moderní kamera, Lynchem inspirované výtvarno, Formanem načichlý scénář nebo pedantské vedení herců, všechny složky filmu se snaží být maximálně dotažené, chybí jim však nějaké fluidum, díky němuž by film držel pohromadě. Chápu co chtěl Gedeon říci dlouhými, táhlými dialogy, ty ale bohužel nefungují a snímek neuvěřitelně brzdí. Občasná komika je křečovitá a předvídatelná. Tyto nedostatky se podařilo částečně vyvážit věrohodnou poetikou "nějaké" české vsi, hutnou atmosférou druhé poloviny, překvapivým způsobem vypořádání se hlavní hrdinky se svým problémem a hereckými výkony ústřední dvojice, zejména Klára Issová předvádí výrazný a pamětihodný výkon. Celkově vzato sympatický debut. ()

whisker

Pořád nemůžu přijít na to o čem film vůbec je. Pro mě vleklá letní "indiáská" nuda. Jinými slovy "divné". ()

Brinkley

Indiánské léto mám velice ráda. Se značnou nadsázkou mi připomíná pravidelné, rodinou zorganizované, prázdninové pobyty u sestřenice na Vysočině. Je mi líto, ale musím přiznat, že diskusí v obdobném duchu jsem na místních zábavách nebyla ušetřena a pravděpodobně jsem se jich i účastnila (což mi můj mozek naštěstí milosrdně vymazal z paměti). Gedeon jednoduše, a přitom jemně, zachycuje pocity nejistého puberťáka, nebo spíš puberťaček; jejich vzájemnou rivalitu a trapnost okamžiku. Tento snímek asi ocení spíš holky. ()

topi80

Tomu říkám mistrovství dialogu. Málokdo by se v tom nepoznal. Máte babičku, jež vás po návratu z flámu (doufám, že si rozumíme v tom, že z toho flámu jste se vrátili vy, nikoliv ona) zahrnula otázkami, které byly zcela mimo mísu, přesněji řečeno z úplně jiného světa? Pak vás nejspíše Saša Gedeon tajně odposlouchával, protože tady se poznáte. A poznáte se v takové míře, že se na film budete dívat s trochu provinilým výrazem. Naštěstí vás nebude hryzat jen svědomí z nepříliš vstřícné konverzace s prarodičem, ale dostane se vám i pohledu na to, jak jste kdysi nesměle balili své první holky. Na vaší povaze pak záleží, zda se tomu budete smát, nebo budete chtít svou pubertu vymazat ze svého života. Přiměl vás někdy jiný film k podobným úvahám? Pozorovací talent je jedna strana mince, umění přenést to na filmové plátno je druhou stranou. Výsledkem je kult, kterému nedá zdaleka každý plný počet, ale kdo jej dá, ten o něm nezapochybuje. ()

Zeldur

Takový lepší český průměr. Gedeonovi se pěkně povedla zachytit atmosféra zapadlého venkova i vesnických zábav. Scenérie pak dokreslují všudypřítomná jablka. ()

Mykhaluu

Nikdy jsem film nedokázal shlédmout celý. Ale chtěl bych půl hoďky o samotě s panem režisérem, tu vanu a spoustu jablíček!! Možná bych ho pak přesvědčil, aby to natočil trochu jinak...?!? ()

Bendiys

Zajimavy pocin s genialnimi dialogy a s jeste lepsimi hereckami v posteli (vyrazy Vilhelmove a Issove jsou k nezaplaceni). Vzpomnel jsem si na Sedmikrasky od Chytilove, pricemz tohle bylo zkratka stravitelne lepsi... ()

Nalimator

Film mne pobavil a poetiku 60. let a formanovských filmů jsem tam zaregistroval, na mne to fungovalo. Trapné a nedokonalé dialogy mladistvích mi připadaly legrační, naopak scéna s jabkama byla zbytečně dlouhá. Normálně bych dal za 3*, ale za objevení nových tváří přihazuji ještě jednu hvězdu. ()

Pitryx odpad!

V tomto snímku jsou snad nejstupidnější dialogy, co jsem v poslední době slyšel. Snímek v podstatě ani nemá děj, což by ani tak nevadilo, kdyby to prostě nebyla nuda o ničem. 020920116148/6408 ()

Gamekeeper77

Film, který si po celou dobu udržel mojí pozornost i když je prakticky o ničem. Rozhodně ale veselá vzpomínka na vesnické zábavy 90' let. 65%. ()

hroso

Menšia predohra Idiota a film ktory nie je pre každého.Super dialogy ktore nechcú nič povedat no vystihuju všetko a výborne vykreslená atmosfera dediny kde skapal pes. ()

Mr.Shock

Hodně hodně hodně zvláštní film... Dívali jsme se na to kdysi ještě na gymplu. Co si z toho pamatuju byl jenom takový zvláštní pocit, že se film snažil něco říct. A taky mi uvízlo v hlavě něco s vlasy. Hmm.. Asi si půjdu pustit HAIR :) ()

g.laudeo

Formaniádu jsem si užíval, navíc sledovat tyhle dvě je pro mě skoro vždycky velký zážitek a film stojí hlavně na nich. Takže jsem se celou dobu chystal na čtyři hvězdy, jenže pak se Klára ponořila do vany a já poprvé usnul. A pak podruhé... Zkrátka, nejsem úplně cílovka. ()

v3s

Musel jsem dát 5*, abych napravil hodnocení, které si tenhle film opravdu nezaslouží. Když jsem ho viděl poprvé, tak mě asi taky trošku nudil (byla mi půlka toho, kolik mi je teď :), ale přesto mi přišel svým způsobem kouzelný. Na druhé shlédnutí jsem se bavil od začátku do konce - skvělé dialogy, kamera, umělecké záběry, obsazení, nostalgická atmosféra, která se už nikdy nevrátí, a samozřejmě skvělá kapela Brutus, jejichž texty nenásilně tvoří soundtrack celého filmu. ()