Indiánské léto

• angličtina Indian Summer (festivalový název)
všechny plakáty
TV spot

Gedeonův první "skorocelovečerní" film sice svou poetikou odkazuje na snímky české nové vlny 60. let, ale zároveň přichází s novým pohledem. Uzavřená a samotářská dospívající Klára tráví konec léta u babičky se svou sestřenicí Marií, která je jejím pravým opakem. Na místní diskotéce se Klára seznámí se dvěma chlapci, usilujícími o Marii. Vztahy mezi oběma dívkami a zároveň jejich vztahy k oběma mladíkům tvoří předivo křehkého příběhu dospívání. Klára, poučená získanými zkušenostmi, odjíždí z prázdnin vstříc dalším výhrám i prohrám, svým dalším životním osudům. V jednoduchém vyprávění o čtyřech mladých lidech na konci léta rozehrává Gedeon v konkrétních postavách příběh mnoha jejich vrstevníků z dnešní doby a dnešního světa. Zachycuje jejich pocit prázdnoty a tápavého hledání svého místa, včetně povrchnosti jejich dialogů, ale včetně podvědomé víry v lásku. První setkání s city a projevy dospělosti podává v lyricky tragikomické formě. Životní pocity hrdinů dokreslují texty písní jedné z typických předtavitelek tzv. "tancovačkového " rocku, rakovnické skupiny Brutus. V české filmové produkci jde o ojedinělý snímek, který staví na odlišných východiscích než většina ostatní české tvorby. (oficiální text distributora)

Bush13

Má to takový příjemný pseudonovovlnný prázdninově-letní česko-venkovní vibe, ale zatímco mi na přelomu 60./70. let všechny ty zpěvné repliky typu "Co jeeee?" lehce trhají uši, v devadesátkách mi přijdou nějak vtipnější, z důvodu snad přiznané stylizace. Pomalý příběh o formativních okamžicích dospívání, mladistvé snaze si smočit a závisti v nedokonalých vztazích, je plný vtipných dialogů. Odmala, ačkoli jsem si ho vůbec nepamatoval, jsem ho měl spojen se zelenými jablky (aniž bych znal jakýkoli plakát). A tak to stoprocentně zůstane nadosmrti. ()

messiah

Venkovské prázdniny na plátně. Tupé dialogy pubertálních vesnických děcek jsou tak blbé, až pobaví :D Do toho všeho pokleslá zábavová skupina Brutus se svím songem "Půjdeme spolu do nebe" zapadá víc než skvěle. Prostě mazec ()

farmnf

Měl jsem tušení, že Gedeonovi se kromě Návratu idiota nic nepovedlo. Opravdu se mu kromě Návratu Idiota nic nepovedlo. 2 hvězdy pouze za dialog Gumáky prděj. Jinak další zbytečný český film. ()

Sfinkter

I přes kratičkou stopáž se ve snímku objevuje několik hluchých míst, které ubírají na kvalitě. Naštěstí mám však podobně laděné filmy v oblibě a Indiánské léto si 70 % zaslouží. Scéna s Issovou ve vaně s jablky je pro celý film téměř ikonická. PS: Sestřih načatý v tomto snímku dotáhla Klára do maxima v Anděl Exit. A vždy se mi v něm líbí. ()

Karin.Kiss

Někdy si myslíš, že tě nemá nikdo rád. Minimalistický príbeh o tichom súperení dvoch dievčat, skvelo zahratý a poeticky natočený. Sympatický charakter Kláry Issovej, ktorá nevie, čo chce či nechce. Jej problém je neskôr založený na tom, čo všetci v priebehu filmu tušíme - že krátke vlasy nie sú tou správnou cestou. A tie dialógy, ako z inej planéty! 5* ()

dANo

Vynikajúce herecké výkony Kláry Issovej a Táni Vilhelmovej, ktoré predčia samotný príbeh o jednom lete u babky niekde na vidieku... ale niektoré dialógy sú proste nezabudnuteľné: "... nevideli sme sa už niekde?" :o). ()

sheldonka.

Je tu dobře zachycená atmosféra vesnice a taky typických vesnických zábav, za to fakt palec nahoru, ale děj mi přijde málo rozvinutý. Nápad je slušný, proto bych se ještě víc zaměřila na celou tu situaci z pohledu Marie a taky Kláry. Některé záběry se mi dost líbily. Např. scéna z jablky je skvělá a nebo taky opakované záběry na postel. Na český film je to dobrý průměr. ()

Koryntos

V Indiánském létu se mi před očima úplně zhmotnila moje puberta. Kdy už léto není to zábavné léto, jako v dětství.Kdy už se vám do života vkrádají slova jako nuda, vopruz, trapný, kdy ještě nemáte utříbené vlastní názory a hrozně dáte na názor druhých a deptá vás to co si o vás ti druzí mohou myslet. To když vás jako holku na vesnických zábavách balej starší kluci, vy od toho očekáváte romantiku a lásku,až za hrob, oni rychlé přefiknutí za prvním keříkem, kde ve výsledku se stejně nestane vůbec nic jen máte průser u babči kde trávíte léto za pozdní noční příchody. Kde se do té doby děvče šprt chce změnit v dračici, ale nezná místní hantýrku, takže občas odpovídá na něco jiného, než se jí ti borečci ptají a nejradši by jste zabili všechny kdo si o vás myslí, že nejste tak kjůůl jak si o sobě myslíte, potažmo se necháte vyhecovat k nějaké velké vizuální změně, aby jste ve výsledku vypadali jak zmoklá ondatra. No a jak se na to po letech krásně vzpomíná. ()

PollyJean

nenápadný vybroušený klenot. Jak se člověk věkem vzdaluje od hrdinů a od 90. let, film místy nabývá i úplně jiných odstínů a souvislostí. Ale hlavně, nezbývá než litovat každého dalšího roku, kdy Gedeon nic nového nenatočil... ()

Heraldika

Tak tohle jsem asi nepochopila. Jediné dva pocity, které mi utkvěly v paměti po 11 letech je výborná Tatiana a chuť na šťavnatá zelená jablka  jinak NUDA. A ta hudba, auau. ()

Borec3

Gedeonovská poetika inspirovaná černopetrovskými variacemi. V závěru jsem vážně zadržoval dech. Ovšem ve střední části jsem se na můj vkus moc často odtrhával od toku obrazů, schématičnost vadila jen místy. Kvalitný debut - 3,5* ()

velkyvezir

Dnes již klasická tragikomedie v hlavních rolích s Vilhelmovou a Issovou. Tak jako v pozdějším Návratu idiota i zde jde o jakýsi střet dvou odlišných světů, venkova a města. Filmu jistě prospěla krátká stopáž, děj není nikterak uměle prodlužován a přináš řadu nezapomenutelných scén, ať už třeba z vesnické zábavy nebo z půdy s vanou plnou jablek. ()

bari68

Herecký tandem Issová - Vilhelmová a hudba skupiny Brutus robí v tomto prípade takmer všetok úspech tohto filmu.Na celovečerný debut Gedeona je to už profi práca, ale tento zámerne jednoduchý príbeh chcel i na hodinovú minutáž ešte trochu dotiahnuť. ()