Sound City

(festivalový název)
  • USA Sound City
všechny plakáty

Dokument zachycující začátky, zlaté časy a pád slavného kalifornského studia Sound City, které svým analogovým přístupem k nahrávání desek nemohlo konkurovat nástupu digitálního věku Pro Tools. Po uzavření komplexu odkopil Dave Grohl konzoli Neve a společně s hudebními legendami (např. Paul McCartney, Rick Springfield, Trent Reznor ...) natočil speciální album Real To Reel, zdůrazňující lidský element v procesu tvorby songů, který analogový způsob umožňuje a zároveň tak zdůraznil důležitý přínos, který Sound City v hudebních dějinách zanechalo. (vaja)

ZeroCZ1233

Fantastický dokument o hudbě od hudebníka pro hudební nadšence. Hlavní zaměření spadá na slavné hudební studio Sound City, kouzelné a atmosférou nasáklé místo, v jehož ne až tak vábných útrobách vznikla dnes již klasická alba, jež definovala muzicírování své doby nebo minimálně byla jeho podstatnou součástí. Nahrávali zde takové veličiny, jako Neil Young, Fleetwood Mac, REO Speedwagon, Tom Petty, Greatful Dead, Elton John, Nirvana, Tool, Slipknot, Nine Inch Nails, Johnny Cash a mnoho dalších známých i neznámých. Několik z jmenovaných se účastnili tohoto projektu, aby Davidovi povyprávěli o svém působení v tomto studiu a společně s místními techniky a producenty oslavili krásu a půvab analogického nahrávání s povzdechem nad digitalizací celého nahrávacího procesu, jenž se ve většině případech stal zjednodušujícím prostředkem než dalším nástrojem k tvorbě něčeho nového (jedinou výjimkou jmenovali Trenta Reznora). Tyto krásné vzpomínky a vzdávání holdu skončí někdy v půli a nastává část dokumentu, kdy hovořící popadnou svůj nástroj či rozvibrují hlasivky, zapnou unikátní mixážní pult Neve, vytáhnou ze skříně čisté tapy a jdou nahrávat songy k doprovodnému albu Reel to Reel. Díky tomu vznikne několik fantastických kolaborací, například songy From Can to Can't (Taylor, Grohl), Mantra (Reznor, Grohl, Homme) nebo Cut Me Some Slack (McCartney, Grohl, Novoselic, Smear), přičemž poslední jmenovaná vyhrála cenu Grammy. Pokud jste fanoušci aspoň jednoho zde popsaného interpreta či aspektu, jemuž je zde věnován prostor, tak zhlédnutím tohoto unikátu a poslechem alba Reel to Reel nemůžete nic zkazit. 9/10. ()

V.Silver

Nejsem si zcela jistý, jestli běžný divák dokáže ocenit, co tento dokument zachycuje. Jako "muzikant" ale oceňuji každou minutu tohoto díla a musím uznat, že je to asi nejlepší dokument, který jsem v poslední době viděl. Tato případová studie má svoje případové studio, Sound City, ve kterém se utvářela nikoli nepodstatná část dějin moderní hudby. Dave Grohl citlivě zachycuje, co hudba znamená pro ty nejlepší muzikanty a skladatele na světě, co pro ně znamená nahrávání, co "muzikantské" štěstí a náhoda. Přesně popisuje to, co v lidech dokáže vyvolat takřka výhradně hudba - radost, štěstí, klid, melancholii i celé další spektrum emocí, které v člověku mimo hudbu dokáže "odblokovat" jen několik situací v jeho životě. "Just hit the record button and see what happens. [...] It's magical." Asi tak. Měl bych jen jednu drobnou opravu: tenhle film není o "fuck off digitál", ale o tom, že při honbě za dokonalostí se z vymožeností digitálního světa místo nástroje stává berlička k dosažení dokonalosti. Jenže na hudbě jsou dokonalé právě ty drobné nedokonalosti - to, že nota je zahraná o setinu sekundy později, že zpěv je o cent podlazený... to vytváří tu atmosféru neopakovatelného lidského díla. Atmosféru, kterou stroje vytvořit nikdy nedokážou. 95% ()

webhead

Snad nejlepší hudební dokument, který jsem kdy viděl. Dave Grohl dokázal popsat příběh vzestupu a pádu jedné majestátní éry hudební produkce. Perfektně sestříhané sekce rozhovorů propletené se starými fotkami studia Sound City působily úžasně a neskutečně silný závěr dodal celému počinu tu pravou třešničku na dortu. 10/10! Úžasné! Klaním se! ()

Šakalík

Velmi podařený dokument o nahrávacím studiu Sound City a konzoli Neve, která dala život takovým skvostům hudební scény, jakým je třeba album Nevermind, na kterém jsem vyrůstal a které – a to zcela bez nadsázky – vytvarovalo mé vlastní já. :-) Dave Grohl je prostě génius, který ví, jak se dělá poctivá hudba a že to jde i bez moderních počítačových udělátek. Respektive, že to jde možná lépe. Jen se u toho člověk víc nadře, a proto taková hudba působí opravdověji a tak nějak lidštěji. Sympatické na dokumentu je to, že nezabředává do ubrečené nostalgie, ale prostě vypráví příběh o tom, jak se kdysi dělala hudba a s pokrčením ramen dodává, že si je dobře vědom toho, že pokrok nelze zastavit. Životní cyklus studia Sound City se uzavřel. Jeho odkaz v podobě desítek zcela mimořádných hudebních nahrávek tady bude ale pořád... ()

Lukoboss

Kdo to někdy nezažil, musí to pro něj být poloviční film o starých rockerech, kteří si přišli po letech zablbnout do studia. Každopádně je tam přesně to, co jsem zažil na vlastní kůži a nedá se to asi ani moc dobře popsat - tvoření, zkoušení, nahrávání, zábava, píle, snaha, vášeň... to všechno ve studiu nebo ve zkušebně najdete. I když už jsou dneska technologie jinde, ta atmosféra pořád zůstává a je to dokonalý! A krásná myšlenka tohohle dokumentu je, že to nemusí být 100% precizní, ale musí to být o pocitech. A to je pravda. ()

Spike23

Nadmíru inspirativní dokument plný legend pro všechny, kteří mají ještě nějaké tušení o tom, co to znamená hudební nástroj. Povinnost pro všechny, kteří se zajímají o hudbu (bez uvozovek). Nic víc není třeba dodávat. ()

SpaceOdyseus

Skvely dokument pro audiofily a milovniky rockove muziky. Zacatek neni, diky pro me neznamym a nezajimavym kapelam, tak zabavny, ale pozdeji se to zlepsi, kdyz dojde na Nirvanu apod. Finale v Grohlove studiu je nejlepsi cast dokumentu a funguje skvele i jako feel good happy end. ()

Mimomisu

V ramci dokumentu jako zanru by tomu urcit prospel jiny strih a pripadna kratsi stopaz (nebo lepe promysleny vyvoj). Ale to, co mu chybi v ramci formy, dohani hudebni historii (coz je podmineno urcitym hlubsim hudebnim prehledem) a specialne pro muzikanty jeste klidne hvezdu navrh. 4+ ()

Ollie235

Je těžké objektivně hodnotit dokument o hudbě, která je mému srdci nejbližší. Dave Grohl si ale těch 5* prostě zaslouží. Sledovat, jak do studia přichází jedna hvězda za druhou a jak se k celému vzestupu a pádu Sound City s emocemi vyjadřují jedni z nejlepších hudebníků své doby, mě totiž opravdu bavilo. A teď si jdu pustit Reel to Reel! ()

Tred2

Moc povedené, a věřím, že pro spoustu hudebních fandů skoro 100% záležitost. Já, jakožto neznalec, jsem dostal docela "pohulíno". Celkově se mi to líbilo. David Grohl je bez pochyby frajer a tento jeho příběh a fakt, že to všechno vlastně je díky němu to jen potvrzuje. Hodnotit hudební stránku nemá smysl. Velmi slušně i natočené, ale dle mého gusta zbytečně protáhlé. Každopádně spousta zajímavých poznatků (hlavně to jaký respect vůči sobě tam měli + názory na tvorbu hudby), silné 4. ()

truby

Má neláska k Davvidu Grohlovi má iracionání kořeny v mém mládí, byl to totiž ten vzdadu za Kurtem a pro mně byla Nirvana pouze Kurt a bezvýznamné křoví s hudebními nástroji. Jenže Dave dospěl, založil si vlastní kapelu, vymněnil nástroj, přesto jsem si ho nedokázal příliš oblíbit. I v tomto dokumentu si hraje na frajera, kterej hodně ví a hodně zná. Nicméně, měl skvělej nápad a má slabost pro staré věci, či způsoby, a tak nechal ve svém dokumentu vyprávět konzoli Neve. Trpím stejnou slabostí jako Dave a sám sebe označuji jako analogového muže v digitální době, tudíž jsem s nadšením sledoval jak se pár legendárních hudebníků rozplývá nad hromadou elektronek a ručiček. ()

JOZZZKO

Z celého dokumentu som poznal možno jednu pesničku Nirvany a potom Paula McCartneyho, keďže ako dieťa vychované a odrastané takmer výlučne už na (vo filme často spomínanej a kritizovanej) elektronike a digitáloch som si ku gitarovej hudbe jednoducho nenašiel cestu. To však vôbec neznamená že k tejto hudbe naša generácia nechová žiadny rešpekt, práve naopak. Obrovská poklona ľuďom, ktorí sa vedeli vyhrať s analógovými mašinkami a úcta tým, ktorí v dobe dnešných valcujúcich, komprimovaných MP3, vedia oceniť vinyl a dať prednosť gramofónu pred Seratom! ()

AngelG

Obdivuju Davea Grohla celou svou duší a srdcem..! Znovu a znovu prokazuje, že to není pouze další z mnoha frontmanů slavné kapely, která pouze na hudbě vydělává, ale že ho skutečně zajímá, snaží se jí chránit a že má potřebu předávat muziku takovou, jaká kdysi bývala a jak začínala (důkazem je i poslední album Foo Fighters, kdy nahrávali na old school pásky, bez zásahu počítačů).. je pěkné vidět umělce, který je jedním z mála co se nenechal ovlivnit dnešní dobou, kdy se i metalové skupiny spolčují se Skrillexem a všichni všude a do všeho cpou electro a dub step.. takže jen tak dál Dave a přeju tobě a FF dalších tisíc let úspěchů a slávy, protože si to zasloužíte..! :) ()

bobrux

Druhá polovina dokumentu je jen hezky natočenou reklamou na album Real To Reel, kde se všichni tři čtvrtě hodiny ohánějí bezkonkurenčním pultem Neve produkujícím ten nejúžasnější zvuk na celé planetě. Skutečnost, že ten nebeský analogový rozsah zvuku stejně nakonec ořežou digitalizací, je zde taktně zamlčena. Kdo se podívá jen na první hodinu, která je divácky naopak velice zajímavá a přitažlivě sestříhaná, tak přijde jen o pokrytecké žvásty o zlé digitalizaci. ()

lickerman

Sound City není jen prostý dokument o příběhu jednoho z mnoha nahrávacích studií, které s příchodem digitálního boomu potkal (podobně jako mnoho jiných zařízení) rychlý konec. Kdepak. Je to především malebná procházka za nástroji, lidmi, technikou, talentem, nahrávacím pultem ... dobou, kdy na podobném opravdu záleželo. A druhá polovina filmu? Dokonalé definování všeho, co muziku dělalo, a díky osobnostem jako Grohl nebo Reznor naštěstí pořád dělá, muzikou. Cit, technika, talent, vývoj, náhodný okamžik a PŘEDEVŠÍM lidská bytost spolu s jejími nedokonalostmi. Proč? Protože "o muzikantovi by to vždy mělo být především." (Dave Grohl na SXSW, 14. března 2013) ()

fordhont

Dave Grohl je pro mne absolutně nepostradatelná osobnost rockové scény, kde ovlivnil a spolupracuje snad s každým druhým významným interpretem. Historie celého studia je vlastně dějovou linkou filmu, který je však o lásce k hudbě, naprosto nezištné se všemi jejími chybami. Instrumentální verze "Mantra" od trojky Grohl-Homme-Reznor je pro mě ztělesněním tohoto citu. ()

Mire

Pohodový dokument o známom nahrávacom štúdiu, ku ktorému ale nemám osobne nijaký vzťah (pozitívny, negatívny), ale to nemám vôbec ku žiadnemu. Nie je to bohvieaká bomba, ale Daveovi sa to podarilo jakž takž orežírovať, aby to malo hlavu a pätu. ()

koza3

Dokumentární prvotina Dave Grohla, která popisuje soubor analogu a digitálu. Pokud znáte tvorbu Foo Fighters, tak víte, že jejich krédo se kolem analogu a "chyb" točí. Dokonalá nahrávka ani hudebník neexistuje a studio Sound City se zasloužilo o silný základní kámen do rockové muziky. Tenhle dokument je super a bude se líbit všem hudebním nadšencům. Uvidíte v něm spoustu zajímavých hudebních osobností a například i skloubení s digitálním světem (NIN), které může fungovat. Super. ()