Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

• Česko Stoletý stařík, který vyskočil z okna a zmizel (více)
Švédsko / Rusko / Velká Británie / Francie / Španělsko / Německo, 2013, 109 min

Kamera:

Göran Hallberg

Hudba:

Matti Bye

Robert Gustafsson, Mia Skäringer, Iwar Wiklander, David Wiberg, Jens Hultén, David Shackleton, Ralph Carlsson, Georg Nikoloff, Alan Ford, Simon Säppenen (více)

Allanu Karlssonovi je 100 let. V domově důchodců, kde v tomto věku tráví svůj zbývající čas, pro něj chystají velkou narozeninovou oslavu. Ale vitální stařík ještě nechce zůstat v bačkorách v křesle. Má docela jiné plány. Rozhodne se pro útěk. Poté, co vyleze z okna, se vydává na úžasný a naprosto nepředvídatelný výlet... Shodou náhod se mu do rukou dostane kufr plný peněz. Než se naděje, má v patách gang zločinců, sem tam se objeví nějaká mrtvola a mezi společníky, které na své cestě přibere do party, je i velmi neskladná slonice. Kromě toho po něm samozřejmě pátrá policejní sbor v čele s nepříliš schopným komisařem. Pro kohokoliv jiného by to bylo životní dobrodružství, ale s podobnými věcmi už má Allan bohaté zkušenosti. I když se nikdy nezajímal o politiku, byl nechtěně hlavním aktérem mnoha důležitých událostí 20. století. Bezděčně se podílel na vynálezu atomové bomby, stal se dobrým přítelem několika amerických prezidentů a mezi jeho další "známé" se při jeho životní pouti zařadili i Stalin, Churchill, Mao Ce-tung nebo Kim Ir-sen. (Bioscop)

Rockerman

Po přečtení některých zdejších komentářů jsem se začal na "Staříka" nesmírně těšit, až jsem měl strach, že pak budu zklamán. Nebyl jsem. Jistě, tu a tam se tu objeví hlušší místo, ale celkově jsem se velmi pobavil. Příběh stoletého Allana, který má od mládí zálibu vtom, že vyrábí výbušniny a vyhazuje pak všechno do povětří by se dal přirovnat Forrestu Gumpovi a je to na místě. Jsou tu však dva zásadní rozdíly. Zatímco Forrest spíše diváky dojímá, tak u Allana Karlssona toto nehrozí. Druhý rozdíl je v pojetí humoru. Zatímco u Zemekisova filmu je ten humor takový laskavý, tak ve švédském filmu vévodí ten černý. A protože černého humoru není nikdy dost dávám pět hvězd, ikdyž jen s odřenýma ušima. ()

sadlokan

Já prostě musim napsat,že to mohlo být svižnější když byl stařík mladík.Když byl stařík stařík,tak to zas na stoletýho čouzka bylo svižný až moc.Ale ta špionská kufříková část,hmm. ()

Evander

Na stoletého staříka jsem se strašně těšil a s každou přečtenou recenzí má očekávání jen a jen stoupala. V polovině filmu to stále ještě vypadalo docela dobře, avšak jak se děj přehoupnul přes polovinu, začalo to být spíše utrpení, než zábava. Nakonec jsem tento snímek dokoukal, jen kvůli mému respektu ke švédským filmů, které mám obecně velmi rád. Stařík není až tak špatným filmem, jak se z mého komentáře může zdát, ale někde se mé zklamání holt promítnout muselo. ()

Gahan

Keď som zistila, že toto bude sfilmované, rýchlo som siahla po knihe, ktorá mi už dlhšie stála v knižnici a čakala na poradie. Bože ako dobre som urobila! Keby som videla najprv film, knihu určite neprečítam, a to by bola strašná chyba! Tá bola totiž dokonalá (odporúčam český preklad, slovenský je *doplňte si akýkoľvek šťavnatý vulgarizmus*). Už počas čítania si hovorím "fúha a toto ako chcú vtesnať do filmu, toto ako sa im podarí vo filme vyriešiť"? Odpoveď je jednoduchá: NEPODARILO! Je mi jasné, že to nešlo vtesnať do dvoch hodín a niečo by sa odpustiť dalo, ale bolo toho príliš, subjektívne proste zatiaľ sklamanie roka (a to nechcem vidieť čo z toho bude, keď to ešte náhodou chytia do rúk filmári za veľkou mlákou). PROSÍM PREČÍTAJTE SI KNIHU ... tí, ktorí ste mali z filmu zlý dojem, pre Vás to bude ako úplne iný príbeh a pre tých, ktorým sa páčil dokonca už tento paškvil, to bude čerešnička na tortičke. Navyše v podstate od polky filmu nastal taký odklon od samotnej knihy, že ste vlastne všetci prišli o takmer celú pointu. Navyše je tu parádny rozdiel v jednej (pre mňa najpodstatnejšej) "drobnosti", a tou je HUMOR: film 3%, kniha 100%. Komentár, čo mi hovorí z duše: Ayax. ()

jura-roy

Příjemný a inteligentní humor. Tak by se dala shrnout tahle pecka, které se nenuceně smějete od začátku do konce. Bláznivý film a ještě bláznivější postavičky hrají geniální propletenou rošádu, která se musí zákonitě někde podělat... jenže ona se nepodělá a u závěrečných titulků nastává dojem, že jde o nejlepší komedii minimálně za poslední rok. ()

Karala

I kdybych nečetla knížku, hodnocení by to nezměnilo. Postavy jsou ploché, nezajímavé, nevtipné a místo charismatického hlavního hrdiny tu máme uchlastaného hloupého joudu. Nechce se mi to ani rozepisovat, jako celek se mi to nelíbilo. Škoda dalšího promarněného potenciálu. ()

Rázlik

Po hooodně dlouhé době jsem si řekl, že si přečtu nějakou knihu a do oka mi padnul zrovna stařík. Knížka se četla hezky a kupodivu jsem jí dočetl. Těšil sem se na film a to, že konečně budu moci porovnat knihu a film, což se u mě nestává často. Na začátku se film držel předlohy a mělo to spád, ale ke konci už některé pasáže byly vynechány či drobně poupraveny a skončilo to na můj vkus dost brzy. Nějaká ta pul hodina navíc by tomu určitě prospěla. Srovnávat knihu a film snad ani nemá cenu, protože to vždy vyjde stejně a vítězem je tak kniha. Kniha byla perfektní v tom, že tam volně plynuly Alanovi myšlenky a názory na věc a ty tomu všemu dodávali na vtipu. To se do filmu nedokázalo převést a ani ty scény ze všech koutů světa nebyly tak dobře udělané a mnohem lépe se četli. Možná mi taky úplně nesedí švédská filmařina, těžko říct. Bohužel jsem očekával více a dostal jsem pouze průměr. ()

Colleague

Fantastická komedie, takový Forest Gump na švédský způsob. Je pěkné sledovat, jak si skandinávské filmy prošlapávají cestu do českých kin, já jim rozhodně držím palce. ()

char_t

Pořádná švédská blbina. Tak trochu vykrádačka Forresta Gumpa - vzpomínání na dloooouhou minulost hlavní postavy, jak postupně potkala hromadu slavných lidí, prezidentů atd... Ale tam, kde to u Gumpa bylo příjemné a zábavné, tady se jedná jen o jednu zběsilou hovadinu za druhou. A zastřešující příběh ze současnosti, který Forrestovi pěkně završil celou historii, je tady taky neskutečně absurdní. Ve které jiné nefekální neteenagerské komedii uvidíte kastraci, vybuchující lidi, nebo třeba smrt slonem? Přičtěte si fakt, že žádná postava ve filmu nemá IQ>90 a je z toho absurdní, rozhodně jedinečný, ale ne úplně pozitivní zážitek... ()

agassi68

Skvelý začiatok ma navnadil na možný 5* koniec. Bohužiaľ po tretine filmu začala paródia na Forresta Gumpa a taký ten prvoplánový humor. Scénky sa začali priveľmi hromadiť, prostredia prirýchlo meniť až to skĺzlo do podpriemeru. Veľká škoda.. ()

Kirman

Z filmu mám takové rozporuplné pocity, asi jako když sníte opravdu dobré jídlo na kterém jste si pochutnali, ale jen co odložíte příbor, běžíte na toaletu, kde to z vás vylítá a říkáte si "to jsem si to teda užil". Asi přesně nedokáži popsat, co mi vadilo, ale rozhodně to nebyl styl humoru, ani ten černý. Střihy do minulosti, kdy Allan vypráví své životní zážitky (skutečně se nabízí srovnání s filmem Forrest Gump, chraň Bůh co se týká kvality, spíše tím stylem vyprávění/vzpomínání, mnohdy infaltilním), zkrátka Allan byl (nebo nebyl?) u důležitých událostí, tvořil je, a tak nějak to prostě zažil, hlavně když mohl fotit a vyhazovat věci okolo do luftu. Takové zaručeně skutečné příběhy dědy Simpsona :) . Knihu jsem nečetl a ani se na ni v blízké době nechystám. Filmový hrdina mi v době mládí byl nesympatický. Roztahanost dialogů při cestování s kufrem mne chvílemi vytáčela. Mohu si myslet, že by se film dal udělat lépe, ale to nelze bez toho, aniž bych si přečetl já osobně knihu. ()

John8

Kufr peněz, 100-letý pán, pár mrtvol a spousta příběhů. Od Norberta po ukradeného slona, užíval jsem si a těším se na Analfabetku. ()

figliar

Allan Karlsson je ako chodiaca encyklopédia, alebo ako svetový atlas významných osobností. Zažil to, čo smrteľník nezvládne za 10 životov a divákovi v jeho spomienkach o potulkách kade-tade rozpráva nezabudnuteľný príbeh. Nestráca elán ani po životnom jubileu a privádza seba a ostatných do mnohých vtipných, mnohokrát nezávideniuhodných situácii. A pritom žije z ľahkosťou a užíva si život. Krásny a unikatny švédsky film, ktorý u nás nedostal dostatok pozornosti. ()

Ben Nevis

Jako adaptace úspěšného románu se film povedl. Nemohli zachovat každý detail a povedlo se jim změnit děj tak, aby dával smysl i po krácení. Co se týče humoru, nemohli převést na plátno vtipnou slohovou úpravu, a tak zbyla jenom dějová složka, která je někdy k pláči. Všechno funguje jenom díky tomu, že hrdinové stojí proti totálním dementům a štěstěna je vždy na jejich straně. Žádné vlastní přičinění, protože moto filmu/knížky je: nějak bylo a nějak bude. ()

BeranSon

Švédský Forrest Gump. Uznávám, že atmosféra severských filmů je nádherná, na rozdíl od těch amerických, či jiných si zachovávají nadhled, klid a přízemnost. Tento film není špatný, není točen pro peníze, což je vidět. První minuty jsou velice dobré, jenže pak mě unavuje jeho trvání a celý děj mě nedokáže tak kvalitně zaobírat. Postavově taky nic extra. Nějaký ten ohraný moment se taky lehce mihl, takže průměr. - 5/10 - ()

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík