Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

• Švédsko

Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann

• slovenský

Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

The Centenarian Who Climbed Out the Window and Vanished

The 100-Year-Old Man Who Climbed Out the Window and Disappeared

(festivalový název)

Dobrodružný / Komedie / Drama

Švédsko, 2013, 114 min

Takové šílené eskapády a nehody jsem snad ještě neviděl, řezba jako prase :)(8.7.2014)

Severská variace na Forresta Gumpa, Zeliga, Byl jsem při tom apod. (nejlépe všech dohromady) a současně vykrádačka vtipů ze spousty jiných filmů. Dokonce mi mladý Allan Karlsson v některých momentech svým vzhledem připomínal Toma Hankse... Co je ještě horší, že film je skutečně zábavný jen první půlhodinu a poté (když se frekvence a amplituda humoru ustálí a naše bránice - nebo jen koutky rtů? - si na ně zvykne) už je to jen rutinní střelba tu povedených, tu trapných anekdotických projektilů. A je to především střelba naslepo, neexistuje terč... Film nic nereflektuje, myslet se u něj moc nemusí, černý humor je až příliš prvoplánový a jednoduchá zápletka je bez silnější pointy. Historické postavy či jejich karikatury jsou tu (často trapně až dětinsky) využity jen pro svůj potenciál pobavit. No a to je tak všechno. Kdo hledá jen jednoduchou oddechovku, je to fajn. Touží-li však někdo po jakémsi kultu nebo dokonce hodnotě, zahrává si s pořádným přešlapem...(17.7.2014)

• Madsbender

Prívlastok storočný je tu skutočne na mieste. Ten film trpí sklerózou (a pár ďalšími pridruženými chorobami). A útrpne neinvenčné napĺňanie šablón úspešných západných vzorov, posunuté do absurdity takmer troškovského rázu akosi oceniť neviem.(11.7.2015)

Celé nasilu, bez srdca, bez sympatického hereckého výkonu. Remeslo slušné, občas trochu zábavná scéna, ale celkovo je to len produkt na objednávku.(30.7.2015)

Je to vydarená dobrodružná komédia zo švédskej produkcie. Má dosť dobrý príbeh o storočnom starčekovi, ktorý sa práve na svoje narodeniny len tak rozhodne odísť z domova dôchodcov, aby zažil niečo nové a zaujímavé. Postupne sa zoznamuje s novými ľuďmi, no hlavne sa dostáva do problémov s gangom, ktorý sa nezastaví pred ničím a navyše si spomína na svoj život plný zaujímavých dobrodružstiev. So spracovaním som nadmieru spokojný, síce som pôvodne moc nevedel, čo od tohto typu zápletky môžem očakávať, ale našťastie už samotný úvod ma mojich obáv úplne zbavil a veľmi dobrý pocit zostane aj naďalej. Dej je tvorený dvomi hlavnými líniami, súčasná síce sama o sebe samozrejme nie je až tak dynamická, ale aj tak je to putovanie starčeka zvládnuté až s prekvapivou ľahkosťou, pričom mi sedeli aj všetky postavy, ktoré sa k nemu postupne pripoja a rovnako aj riešenie problémov s gangstrami, no ešte lepšia je predsa len tá minulá. Tu sa dá skvelo zoznámiť so starčekovým životom, ktorý je mimoriadne bohatý a nápaditý a tých skvelých momentov je tu nespočet, ako výpomoc s atómovou bombou, pobyt v gulagu s Einsteinovým bratom, práca dvojitého agenta a mnoho iného, pričom poteší aj viacero historických postáv, hlavne Stalin, aj keď sa mu moc nepodobá, Oppenheimer alebo Truman. A veľkým plusom je aj celé to čiernohumorné prevedenie, keďže na pomery žánru je tu až prekvapivo veľa mŕtvol a dokonca aj explózií. Takže humorná stránka sa skutočne vydarila, výborných vtipných momentov je tu nespočet a bavil som sa výborne. Herecké obsadenie je na tom dobre, tu sa nedá takmer nič vytknúť, až na nevhodné obsadenie Stalina, čo ale samozrejme úroveň filmu neznižuje mi všetky postavy prišli úplne ideálne. S réžiou a technickou stránkou som nadmieru spokojný, všetky potrebné žánrové zložky fungujú výborne a navyše aj celá historická línia je až prekvapivo kvalitne zvládnutá, či už výpravou alebo efektami, takže tu nemám čo vytknúť. A ani hudba nie je zlá, občas vylepší celkovú atmosféru. Takže som skutočne veľmi spokojný, jedna z najlepších komédií za dlhú dobu. 79%(12.5.2014)