Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

• španělský

Abuelo que saltó por la ventana y se largó, El

• švédský

Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann

The Hundred Year-Old Man Who Climbed Out of the Window and Disappeared

• francouzský

Le Vieux qui ne voulait pas fêter son anniversaire

• ruský

Столетний старик, который вылез в окно и исчез

(festivalový název)
  • slovenský

Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

Dobrodružný / Komedie / Drama

Švédsko / Velká Británie / Francie / Španělsko / Rusko, 2013, 109 min

,,CO BUDEŠ DĚLAT VEČER?“ … ,,VEČER ASI BUDEME NA ÚTĚKU, KDYŽ NA NÁS TEĎKO PŘIŠLI.“ … ,,NA ÚTĚKU?“ … ,,NO JO, JE TU PÁR MRTVEJCH, TAK BUDEME NA ÚTĚKU...“ /// O dědkovi, kterej bral život takovej, jakej je. (A hlavně aby to bouchalo…). Lehce černohumorná ujetina pro členy fanklubů Járy Cimrmana a Forresta Gumpa. Takže epizody, který mají (většinou) šmrnc a je z nich cejtit optimismus. Inu, svět je malej a o náhody v něm není nouze! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou v roce 2009 napsal Jonas Jonasson, číst nebudu. 2.) Baví mě jinej humor. Nelíbí se mi vtipy typu - jestli znáte ten hloupý vtip, jak ti dva horolezci lezou na tu špičatou skálu a jeden má brusle a ten druhej se ho ptá: Proč máš na nohou brusle? A on mu říká: Co kdybychom si tam nahoře chtěli zahrát fotbal. A on na to: Vždyť tam není zimní stadion… Je to totiž hloupost, je to nesrozumitelné, nejasné a hloupé. Líbí se mi ten druh vtipu – jestli znáte ten, jak jde fotbalista v kopačkách a s míčem směrem k fotbalovému stadionu, potká jiného fotbalistu, ten se ho ptá: Kam jdeš, a on na to: Jdu hrát fotbal. A ten mu odpoví: To je dobře, je tam hezký fotbalový stadion… 3.) Thx za titule ,,jives a Jiří Krbec“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR *** AKCE * NAPĚTÍ ne(24.5.2014)

Celé nasilu, bez srdca, bez sympatického hereckého výkonu. Remeslo slušné, občas trochu zábavná scéna, ale celkovo je to len produkt na objednávku.(30.7.2015)

• nunka

To sa naozaj nikomu nezdá tento film tak trochu preceňovaný? Je severský, absurdný, s čiernym humorom, je svojský, no nemôžem si pomôcť, že mi príde aj dosť lacný a naivný. Maskéri sa s dedkom veľmi nevyhrali a síce nemôžem porovnať s knihou, celý dedkov trip ma nejako obišiel. Nemá núdzu o zábavné nevyspytateľné momenty, šikovné poprepájanie postáv, no nebavil ma, ani nijak špeciálne nenadchol.(17.2.2015)

Chtěl bych prožít život Allana Karlssona - tři roky školy a pak už jen vyhazovat všechno do vzduchu. To by bylo skvělé. Už se to asi nestane, takže zůstanu u toho, že jsem v roce 1982 uchlastal Leonida Iljiče Brežněva k smrti, v roce 1989 jsem napsal pro Milouše Jakeše projev pronesený na Červeném Hrádku, v roce 1995 jsem odklonil majetek Harvardských investičních fondů na Bahamy, v roce 1998 jsem v přestrojení za Milana Hniličku vyhrál OH v Naganu, v roce 2001 jsem dvakrát ze dvou pokusů trefil letadlem obě věže Světového obchodního centra v New Yorku, v roce 2004 jsem pokropil Thajsko osvěžující vlnou tsunami, v roce 2008 jsem výhodným prodejem derivátů slavnostně zahájil světovou krizi a v roce 2014 jsem svobodně vystoupil z Evropské unie. Takový životopis sice není žádný zázrak, ale v následujících letech hodlám uspořádat koncert Beatles v původní sestavě, proběhnout se po prstenci Saturnu a napsat nejnesmyslnější komentář na CSFD. Pak bych snad mohl zemřít spokojený jako Allan.(10.11.2014)

No vidím, že se tu všichni předháníte v komentářích kdo to nazve pomalu komedií století či co. Tož nebylo to zlé. Já se nenudil to zase ne a klidně bych za 70 let rád zažil podobný dobrodružství jako ten dědek to už ovšem budu přinejlepším, tak 50 let pod drnem. Každopádně co tu máme? Pár opravdu neskutečných příhod a dobrých hlášek. Svižnou první půlku no a pak už takovou trochu upadající druhou půlku. Možná zkrácení by prospělo. Možná kdyby to bylo ještě šílenější by prospělo. No tak či tak za mě 55%(29.9.2014)