Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

• Švédsko

Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann

• slovenský

Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

The Centenarian Who Climbed Out the Window and Vanished

The 100-Year-Old Man Who Climbed Out the Window and Disappeared

(festivalový název)

Dobrodružný / Komedie / Drama

Švédsko, 2013, 114 min

Luxus luxusů, kam se na tenhle film serou hodinky od Cartiera. Když dědek vzpomíná na svůj život, člověk občas vidí Cimrmana, ale bez český poetiky a nebo Forresta Gumpa, ale bez americkýho kýče, zato s pořádnou porcí ryze sevrskou humoru, což je kombinace několika druhů humoru, především humoru černýho, ironickýho a inteligetního, jenže to je pořáad hovno proti tomu, co dědek zažívá v reálným čase, tam už končej slova, tam nastupuje zkrátka výtlem za výtlemem. Příběh je ulítej a geniální současně. Postavy se moc hezky křižujou, dědek, členové gangu, polda a každej dodává svou část humorna, ať už v dialozích nebo jednotlivých scénách. Jak dědek vyprovokoval KGB a CIA aby si vzájemně předávaly informační odpadky to mě složilo, ale to jen jeden příklad z mnoha scén či dialogů, který vás na necelý dvě hodiny promění z člověka na pouhý chechtající maso.(27.3.2014)

Mrzí ma, že tvorcovia nesfilmovali ešte mnoho fantastických Allanových zážitkov z knižnej predlohy, ale zároveň ma teší, že tie, ktoré sfilmovali, stáli za to. Aj keď knižná predloha je o kus ľudskejšia a v človeku zanechá viac než filmové spracovanie, ktoré mi prišlo viac menej stavané na čiernom humore, na čom síce stavia i kniha samotná, ale tá ľudskosť a pohladenie na duši mi predsa len akosi chýbali. Navyše k záveru mohli Allanovi dopriať jubilejnej 100ke už aj trochu ženskej rozkoše (čitatelia vedia o čom hovorím).(16.6.2014)

Skutečného Karlovosyna ve filmu nespatříte, scénář totiž stoletému dubu předznamenal natolik složité fyzické kreace, jako chůzi, artikulovanou mluvu, močení se spuštěnými lacláči a žití, takže jej pro sichr v podobně vypjatých momentech dubloval padesátiletý kaskadér Zgustavasyn..... někdy to sedne, takové to severské zastření charakterů, jízda po povrchu a nenásilné čvaňhání v absurditách. Zde to sedlo jako Jonák do cely. Takže: chci slona, míti ufiknuté klenoty a bumpráskřachanda, stejně bude jen tak, jak bude, no ne?(26.8.2014)

Takové šílené eskapády a nehody jsem snad ještě neviděl, řezba jako prase :)(8.7.2014)

V porovnání s knihou filmové zpracování dobrodružství stoletého staříka ztrácí, protože chybí tak třetina děje a historických postav potkal Alan Karlsson (Robert Gustafsson) mnohem více. Tím pádem se na scénu nedostaví Bennyho bratr Bosse a dějová linie s policejním vyšetřováním doznala také změn.(28.12.2014)

• - V čase premiéry išlo o najdrahší film švédskej kinematografie. (kacer4)

• - Na psaní scénáře se kromě režiséra Felixe Herngrena podílel také autor knižní předlohy Jonas Jonasson. (Kmotr76)

• - Snímek byl uveden ve speciální sekci na 64. Berlínském mezinárodním filmovém festivalu. (Kmotr76)