Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

• španělský

Abuelo que saltó por la ventana y se largó, El

• švédský

Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann

The Hundred Year-Old Man Who Climbed Out of the Window and Disappeared

• francouzský

Le Vieux qui ne voulait pas fêter son anniversaire

• ruský

Столетний старик, который вылез в окно и исчез

(festivalový název)
  • slovenský

Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

Dobrodružný / Komedie / Drama

Švédsko / Velká Británie / Francie / Španělsko / Rusko, 2013, 109 min

V porovnání s knihou filmové zpracování dobrodružství stoletého staříka ztrácí, protože chybí tak třetina děje a historických postav potkal Alan Karlsson (Robert Gustafsson) mnohem více. Tím pádem se na scénu nedostaví Bennyho bratr Bosse a dějová linie s policejním vyšetřováním doznala také změn.(28.12.2014)

Mrzí ma, že tvorcovia nesfilmovali ešte mnoho fantastických Allanových zážitkov z knižnej predlohy, ale zároveň ma teší, že tie, ktoré sfilmovali, stáli za to. Aj keď knižná predloha je o kus ľudskejšia a v človeku zanechá viac než filmové spracovanie, ktoré mi prišlo viac menej stavané na čiernom humore, na čom síce stavia i kniha samotná, ale tá ľudskosť a pohladenie na duši mi predsa len akosi chýbali. Navyše k záveru mohli Allanovi dopriať jubilejnej 100ke už aj trochu ženskej rozkoše (čitatelia vedia o čom hovorím).(16.6.2014)

Švédská low-cost verze Forresta Gumpa s důrazem na kriminálněji pojatou linku v přítomnosti, a víc asi vážně není třeba dodávat. Nepřekvapilo.(5.11.2016)

Allan Gump: Obsluhoval jsem výbušná zařízení. Motiv prosťáčka, který nenápadnými zásahy o síle motýlích křídel nasměrovává kola dějin, už asi nemůže přijít s ničím extra originálním (i když třeba Reaganova zahradní zeď pobavila). Absurdní dění v reálném čase zase tu a tam donutí k pousmání, ale vzhledem k lacinosti některých scén a teatrálním hereckým výkonům to není něco, po čem by vám museli transplantovat rozervanou bránici. Navíc mám pocit, že ten stařík měl za své činy sedět tam, kde kvůli mřížím nejde z okna vylézt tak snadno..(29.8.2016)

Je to vydarená dobrodružná komédia zo švédskej produkcie. Má dosť dobrý príbeh o storočnom starčekovi, ktorý sa práve na svoje narodeniny len tak rozhodne odísť z domova dôchodcov, aby zažil niečo nové a zaujímavé. Postupne sa zoznamuje s novými ľuďmi, no hlavne sa dostáva do problémov s gangom, ktorý sa nezastaví pred ničím a navyše si spomína na svoj život plný zaujímavých dobrodružstiev. So spracovaním som nadmieru spokojný, síce som pôvodne moc nevedel, čo od tohto typu zápletky môžem očakávať, ale našťastie už samotný úvod ma mojich obáv úplne zbavil a veľmi dobrý pocit zostane aj naďalej. Dej je tvorený dvomi hlavnými líniami, súčasná síce sama o sebe samozrejme nie je až tak dynamická, ale aj tak je to putovanie starčeka zvládnuté až s prekvapivou ľahkosťou, pričom mi sedeli aj všetky postavy, ktoré sa k nemu postupne pripoja a rovnako aj riešenie problémov s gangstrami, no ešte lepšia je predsa len tá minulá. Tu sa dá skvelo zoznámiť so starčekovým životom, ktorý je mimoriadne bohatý a nápaditý a tých skvelých momentov je tu nespočet, ako výpomoc s atómovou bombou, pobyt v gulagu s Einsteinovým bratom, práca dvojitého agenta a mnoho iného, pričom poteší aj viacero historických postáv, hlavne Stalin, aj keď sa mu moc nepodobá, Oppenheimer alebo Truman. A veľkým plusom je aj celé to čiernohumorné prevedenie, keďže na pomery žánru je tu až prekvapivo veľa mŕtvol a dokonca aj explózií. Takže humorná stránka sa skutočne vydarila, výborných vtipných momentov je tu nespočet a bavil som sa výborne. Herecké obsadenie je na tom dobre, tu sa nedá takmer nič vytknúť, až na nevhodné obsadenie Stalina, čo ale samozrejme úroveň filmu neznižuje mi všetky postavy prišli úplne ideálne. S réžiou a technickou stránkou som nadmieru spokojný, všetky potrebné žánrové zložky fungujú výborne a navyše aj celá historická línia je až prekvapivo kvalitne zvládnutá, či už výpravou alebo efektami, takže tu nemám čo vytknúť. A ani hudba nie je zlá, občas vylepší celkovú atmosféru. Takže som skutočne veľmi spokojný, jedna z najlepších komédií za dlhú dobu. 79%(12.5.2014)

• - Ihned po uvedení do švédských kin na konci prosince 2013 zaznamenal film obrovský úspěch a již do poloviny ledna ho navštívilo přes milion diváků, čímž se zařadil mezi do té doby nejúspěšnější švédské filmy Arn - Riket vid vägens slut (2008), Muži, kteří nenávidí ženy (2009) nebo Tak jako v nebi (2004). (Kmotr76)

• - Hlavní postava staříka měla na začátku filmu kocoura Molotova, který odkazuje na kočku samotného autora Jonase Jonassona. (morgos)

• - V čase premiéry išlo o najdrahší film švédskej kinematografie. (kacer4)