Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

• Švédsko

Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann

• slovenský

Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

The Centenarian Who Climbed Out the Window and Vanished

The 100-Year-Old Man Who Climbed Out the Window and Disappeared

(festivalový název)

Dobrodružný / Komedie / Drama

Švédsko, 2013, 114 min

No vidím, že se tu všichni předháníte v komentářích kdo to nazve pomalu komedií století či co. Tož nebylo to zlé. Já se nenudil to zase ne a klidně bych za 70 let rád zažil podobný dobrodružství jako ten dědek to už ovšem budu přinejlepším, tak 50 let pod drnem. Každopádně co tu máme? Pár opravdu neskutečných příhod a dobrých hlášek. Svižnou první půlku no a pak už takovou trochu upadající druhou půlku. Možná zkrácení by prospělo. Možná kdyby to bylo ještě šílenější by prospělo. No tak či tak za mě 55%(29.9.2014)

"Všetko je tak jak je. Netreba zbytočne premýšľať..." Znova zavial svieži severný vietor a vo Švédsku sa zrodila zaujímavá variácia na Foresta Gumpa. Náš hlavný hrdina práve dnes oslavuje sté narodeniny, ale kašle na to. Okno je otvorené a on sa vydáva do sveta... Sledujeme dve roviny príbehu. Tú súčasnú, ale hlavne tú spomienkovú, kde sa od jeho detstva pomaly presúvame k súčastnosti. Film je naozaj vtipný, občas je humor poriadne čierny a Alan Karlsson letí cez zaujímavé obdobia a udalosti 20. storočia. V španielsku zachraňuje život fašistickému Francovi, zatancuje si so Stalinom, odpracuje si niečo v ruskom lágri, účastní sa špionáže, studená vojna beží na plné obrátky a všetky tieto pestré udalosti film kombinuje s putovaním Alana a jeho kufrom plného peňazí. Najviac ma rozosmial ukecaný Španiel, ktorému šla huba non-stop. Prvá polovica filmu je úžasná, záver trochu stratil tempo, ale i tak super. 80%.(26.12.2014)

Zdařilá, úsměvná, severská záležitost, u níž lze ocenit nápad i zpracování (knižní předlohu jsem nečetl), humor některých scén, prolínání minulosti se současností a také herecké výkony.(21.6.2014)

A je to potvrzeno, svět je absurdní místo a jeho mezníky jsou vytyčeny těmi největšími prosťáčky, být Herbert Einstein jen o malinko chytřejší, mohl nám pěkně zavařit... Škoda, že hlavní motiv už tady byl, jak psali někteří přede mnou, ten starý vymiškovaný desperád byl mixem Járy Cimrmana a Forresta Gumpa, tím snímek ztratil punc originality a přišel tak minimálně o jednu hvězdu, ovšem, definice kufru, výjezd na drezíně, Fabergého vejce směněné za kus žvance i fakt, že na mě taky celý život někdo křičí - to všechno by bylo škoda si čas od času nepřipomenout...(31.5.2014)

Neskutočný film. 90%(28.5.2014)