Sudá a lichá

• Itálie Pari e dispari (více)

Dva rozkmotření bratři se musí spojit v boji proti cinknutému světu hazardu. A možná i něco vyhrát... Floridské pobřeží hostí sportovní hry, kde změří síly ti nejlepší z nejlepších amerického námořnictva, pěchoty i letectva. Fair play ale ohrožuje mafie, která podvody a vyhrožováním ohýbá výsledky a vydělává na sázkách. K tajnému úkolu je tak povolán poručík Johnny Ferpo (Terence Hill), aby hazardní podsvětí odhalil. Ještě před tím ho však čeká náročnější mise: přesvědčit svého odcizeného bratra, s nímž ho pojí snad jen otcovo příjmení a láska k fazolím na cibulce, aby se k němu přidal. Charlie Ferpo (Bud Spencer) ale se světem hazardu nadobro skončil a úplně mu stačí jezdit se svým kamionem. Aby bratra přesvědčil, bude se Johnny muset uchýlit k tvrdšímu vyjednávání. Jako třeba prohrát Charlieho tirák v pokeru nebo mu nalhat, že jejich taťka oslepl a nutně potřebuje peníze na operaci. A to je teprve začátek jejich eskapád, při setkání s mafií budou navíc lítat pánve, tága i kulečníkové koule a samozřejmě také facky... Jednu z nejznámějších komedií Buda Spencera a Terence Hilla natočil Sergio Corbucci v italsko-americké koprodukci. Zatímco pro komediální duo šlo už o jedenáctou spolupráci v hlavních rolích, režisér s nimi točil vůbec poprvé. Všichni tři sice platili za výrazné postavy spaghetti westernu, Corbucci ale tehdy točil hlavně s Francem Nerem. Sudá a lichá (1978) se nakonec stala jedním z vrcholů spencerhillovské série a výrazným zástupcem žánrové vlny, kdy se italský film posunul od westernů k akčnímu policejnímu žánru – důraz na bombastickou akci, překombinované podfuky a groteskový humor ovšem zůstal. (Česká televize)

velkyvezir

Kdo se chce u filmu opravdu pobavit, tím myslím nasmát se, a zároveň moc nepřemýšlet, tak tento snímek je přesně pro takového člověka. Pro mne nejlepší komedie, kterou dvojice Hill-Spencer natočila a na kterou se mohu opakovaně dívat a vždy se nasměji. Geniální rvačky, v nichž zaznívají podivuhodné zvuky, když někdo někoho udeří, a které přinášejí řadu tak "blbých" scének jako je např. nasazení jednoho lotra na ruletu a roztočení. Nezapomenutelný Pípa, který myslel vše dobře a vždy dostal pár facek, pak ten šedovlasý frajírek, který po každé ráně vyplivne další vyražený zub a tak dále a tak dále. Prostě směs honiček, rvaček, vtipných dialogů, které jsou sice bezduché, co si budeme namlouvat, ale nekritického člověka pobaví... A ruku na srdce, přátelé: kdo z vás by si po shlédnutí tohoto filmu dovolil požádat Spencera o fazole s cibulkou;-) ()

Martin741

Pari e Dispari je absolutne presna definicia toho, comu sa hovori talianska blazniva komedia se vsim vsudy. Rozhovory su tu nezabudnutelne, zaverecna rvacka na urovni. Klasika, ktora bavila divakov v roku 1978, bavilo ma to roku 2008 a bude este sakramentsky dlho. Jedna z najlepsich komedii Spencera -- Hilla, ak nie vobec najlepsia. 100 % ()

junxi91

Další akční krimi komedie s oblíbenou komickou hereckou dvojicí - jeden je chytrý a mrštný, druhý je zase silný a nezdolatelný. Tentokrát vystupují v rolích dvou bratrů, z nichž jeden je důstojník námořnictva a druhý řidič kamionu. Johnny Firpo je důstojník námořnictva, sportovec a matematik, tedy ideální muž. V Miami se konají sportovní hry, které však narušuje sázkařská mafie tím, že vyhrožuje účastníkům a nutí je prohrávat. Johnny se má spojit s jistou osobou, aby uchránil sportovní hry od mafie. Tou osobou je zavalitý muž jménem Charlie, který jezdí s kamionem a kdysi býval známým hazardním hráčem. Ti dva se setkají poprvé při závodech na lodích. Johnny se chce za každou cenu vetřít do kamionu za Charliem, ten ale stopuje pouze jeptiškám, a tak se za jednu Johnny převleče a vyhraje sázku. Charlie převáží delfíny, se kterými si Johnny skvěle rozumí, protože ovládá jejich řeč. Johnny předvídá, že kamion bude ukraden, což se nakonec stane. Johnny hraje poker s gangstery, dělá hloupé chyby a díky tomu také prohraje. Nemá ovšem peníze, a tak jim nabídne kamion, ve kterém spí Charlie a je z toho jedna z mnoha bitek v tomto filmu. Johnny během rvačky ukradne kamion a ten skutečně prohraje v pokeru. Oba se sejdou na závodech aut, které má Johnny podle gangsterů vyhrát, ale Johnny a Charlie se pohádají s vyjedou z dráhy, a tak následuje další bitka s gangstery. Johnny prozradí, že jsou s Charliem nevlastní bratři a Charlie se začne živit jako prodavač zmrzliny v Miami. Johnny mu navrhuje, aby si vydělal více peněz pomoci hazardu, ale to Charlie odmítá, protože má špatné zkušenosti ze své práce v jednom kasinu v Las Vegas (pracoval pro Řeka jménem Paragoulis). A tak Johnny vytáhne příběh o jejich nemocném slepém otci, který potřebuje sto tisíc dolarů na operaci, a to Charlieho přesvědčí vrátit se k hazardu. Charlie předá Johnnymu všechny své znalosti o hrách. Následuje dostihový závod, ve kterém si všichni vsázejí na favorita, který má ovšem prohrát, ale to se nestane, protože Johnny se stane žokejem místo něj a vyhraje. Následuje hra jménem pelota, ve které Johnny a Charlie vsázení na bývalého šampiona. S tím se zase vymění Charlie a opět vítězí. Oba jsou v podstatě univerzální sportovci a hráči, kterým jde všechno tak nějak samo. Johnny vyhraje půl milionu a domluví se s gangstery, že jej dovedou k jejich bossovi Řekovi, který je na jachtě mimo teritoriální vody USA. A tak se Johnny dostane přímo do jámy lvové, mezi ty nejostřejší gangstery v čele s Řekem Paragoulisem. Zahrají si poker a Johnny při tom všem pije krev svými průpovídkami a kousáním jablka. Jeho brácha Charlie je na něj naštvaný a opíjí se, ale nakonec přece jenom dorazí na jachtu, aby si to s Johnnym vyřídil. Jo a také jsou tu delfíni, se kterými si Johnny skvěle pokecá. Zdařená absurdní groteskní krimi komedie, ve které si občas musí člověk něco domýšlet, zato se však velice často zasměje, já sám jsem měl během filmu několikrát neubránil tomu, abych si některé vtipné momenty přehrál znovu. () (méně) (více)

Fr

Sázet se nikdy nevyplácí. V tomto filmu najdete všechno co proslavilo tyto dva herce. B.Spencer je hodnej, dobráckej medvěd, kterýmu pořád ničej jídlo, T.Hillovi zase vyčůranost poznáte na očích. A nechybí samozřejmě přitroublí mafiáni. A hlášky (úsměv na rtu, dobrou kartu), kterým se směju stále. Některý filmy prostě nestárnou. Je s podivem, že se u tohoto filmu dobře bavili moji rodiče, pak já a teď i moje děti. A co jejich děti? Pojďte se vsadit? ()

pytlik...

Plynule navazuji na svůj komentář k jinému filmu této dvojice, a musím říct, že i zde se pan Fuchs nezapomenutelně projevil. Zajisté každého zajímá, jak to, že ti dva byli tak neprůstřelní a nepřemožitelní. Samozřejmě proto, že používali tehdy horkou Fuksovu novinku, krém WS Platinum. Takže byli chráněni před poškrábáním diamantovým diamantovým prstenem či jakýmikoli jinými negativními vnějšími vlivy, pěsti padouchů nevyjímaje, a když na ně někdo vystřelil nebo nedejbóže prodělali "kakatragédii", tj. poexkrementování libovolným množstvím ptáků, stačilo pouze jedním tahem rozetřít a mohli zase jít, jejich tváře se leskly stejně jako dřív na 99,2% podle kalibrovaného leskoměru!. Bohužel, prototyp leštěnky měl tehdy ještě jisté nevychytané mušky, např. nechránil před teplem, takže třetí fotografie v galerii tohoto filmu ukazuje, jak to dopadlo, když si Spencer chtěl na Hillově tváři usmažit vajíčka. ()

• Charlie Firpo (Bud Spencer) řídí tahač Kenworth W900B. V závěru dostává jako odměnu jiný stroj Kenworth K100. (Robbi)
  • V bistru Zelená žába (Green Frog) se Johnny (Terence Hill) vsadí s barmanem Bobem, že vypije více pomerančové šťávy než stačí vymačkat. Když sázku prohraje, Charlie (Bud Spencer) se Boba ptá, kolik pomerančů vymačkal. Bob říká, že neví, asi dvanáct. Ve skutečnosti jich zpracoval osm a ten poslední Johnny už ani nevypil. (Robbi)
  • Keď sa počas automobilových pretekov míňajú Johnny (Terence Hill) a Charlie (Bud Spencer) a hádajú sa, môžeme vidieť, že idú pred ostatnými autami a vedľa nich nikto nie je. Avšak v záberoch vnútri Charlieho auta môžeme vidieť vedľa okna autá, ktoré tam nemajú čo robiť. (ČSFD)

Zemřel Bud Spencer

Zemřel Bud Spencer