Znovuzrozeni

• Francie Les Revenants (více)
Mysteriózní / Horor / Thriller
Francie, (2012–2015), 14 h 26 min (Minutáž: 50–60 min)

Hudba:

Mogwai, Jeff Russo

Frédéric Pierrot, Samir Guesmi, Guillaume Gouix, Anne Consigny, Clotilde Hesme, Céline Sallette, Pierre Perrier, Ana Girardot, Jérôme Kircher (více)

Série(2) / Epizody(16)

V malom francúzskom horskom mestečku, ktorému dominuje umelé jazero s obrovskou priehradou, sa stane zázrak. V uliciach sa začnú objavovať ľudia, ktorí sú už roky mŕtvi. Mestečko tak čaká náročná úloha začleniť domnelých mŕtvych späť do spoločnosti a zároveň prísť na koreň toho, čo stojí za týmto neuveriteľným fenoménom. (Arsenal83)

kareen

Myslím, že tendence přirovnávat každý opravdu mysteriozní seriál ke kultovnímu Twin Peaks jsou sice pochopitelné, ale v případě Les Revenants to není příliš fér. Génius Lynch na vrcholu své tvůrčí imaginace stvořil malý televizní zázrak, umělecké dílo, ke kterému budou v obdivu nejspíš vzhlížet další generace. Les Revenants je "pouze" skvělý seriál, který místo bizarních postaviček sází spíše na reálné, propracované charaktery, tak typické pro evropskou tvorbu. Odlišná, přesto podmanivá atmosféra i hudba, úchvatné prostředí francouzského horského městečka a v neposlední řadě i originální námět, to jsou hlavní klady této zatím osmidílné série, u které si divák nevyhnutelně položí otázku, jaké by to asi bylo, kdyby se vrátil některý z jeho zemřelých blízkých? Jak by asi reagoval v první chvíli a jak by se to posléze odrazilo v běžném životě, v začlenění onoho člověka zpět do rodiny? V seriálu se nehraje (většinou) na živé proti mrtvým, příběhy obou skupin se prolínají, na povrch vyplouvají polozapomenuté osudy a postupně v pečlivě odměřených dávkách přibývá odkrývání záhad, závěrečné odhalení přesto zůstává sympaticky otevřené, takže pokud vás uspokojí jen seriál s zodpovězenými otázkami a rychlým spádem, tento se vám nejspíš líbit nebude. Mě osobně okouzlil a nebude to jen tou nádhernou úvodní znělkou. Těším se na druhou sérii. ()

maddy

Mestečko Twin Peaks po francúzsky. Maximum otázok, minimum odpovedí. Mysteriózny príbeh o „navrátilcoch“ zo sveta mŕtvych je značne originálny, podaný decentnou formou a jeho hlavnou devízou je inteligentný scenár a vynikajúco napísané postavy, kde sa výrazne do popredia nedostáva ani jedna zo značného množstva, ale všetky majú rovnomerne rozdelené úlohy, či je to príbeh dospievajúcej dcéry, príbeh malého chlapca, príbeh (ex-)manžela alebo príbeh vraha. Diane doprevádza poriadne dusná a ťaživá atmosféra, ktorú navyše podkresľuje vynikajúca melancholická hudba. Kamera je plynulá, neraz vytvára zdĺhavé zábery a znepokojacejšie výjavy zobrazuje len v náznakoch, občasné CGI efekty sú na vynikajúcej úrovni a celkové spracovanie neraz prevýši aj svetovú (resp. americkú) seriálovú tvorbu. Navyše pre mňa absolútne neznámi herci predviedli doslovne špičkové herecké výkony. Je vidieť, že (talentovaní) tvorcovia mali danú látku pevne v rukách. Jediným problémom, ktorý mi bráni v udelení plného počtu, o ktorom som pôvodne uvažoval, je ten, že seriál sa počas 8 epizód čoraz viac zamotáva do záhad, na niektoré v priebehu deja rezignuje a viac sa k nim nevracia a na tie závažnejšie neponúka takmer žiadne odpovede a samotný záver (nehovoriac o jeho otvorenosti) napriek napätiu vygradovanému na absolútny vrchol neprináša satisfakciu a diváka necháva tápať rovnako ako v prípade počiatku príbehu. Síce oceňujem, že necháva pracovať divákovu fantáziu a neposkytuje odpovede „ako na tanieri“, ale v tomto prípade by sa zišiel aspoň náznak riešenia, akékoľvek vodítko. Tento drobný záverečný nedostatok dúfam vyváži druhá séria (plánovaná na február 2014, netrpezlivo očakávam)! CELKOVO: Season 1 = 4,5* (9/10) / Season 2 = 3* (6/10) PS: snáď nikoho nenapadne americký remake! (edit 2015: no jo, tak nakoniec predsa len napadol a dopadlo to neslávne, v žiadnom prípade nebrať!) ()

Spooner

1. série: Zatraceně povedená záležitost, která hlavně ve své první polovině skvěle míchá mysteriózní prvky s emotivně a téměř realisticky pojatými liniemi okolo jednotlivých vzkříšených. Charaktery jsou do jednoho neskutečně zajímavé, jejich psychologie funguje a rostoucí konflikty jsou napínavější s každou další epizodou. Jen škoda, že ke konci už tvůrci spíše než na postavy cílí na nahazování čím dál více tajemných otázek, což se na chování některých postav bohužel podepisuje. I přesto jde o velmi silnou a atmosférickou podívanou, jež by si žádný fanda tajuplných seriálů neměl nechat ujít. Jen by druhá řada mohla na některé otázky už konečně začít odpovídat. 80% ()

dosig

Konec trochu přitažený za vlasy, nicméně velmi dobře udělaný mysteriózní seriál. A to přesto, že chovám averzi vůči francouzským seriálům a filmům obecně. Městečko Twin Peaks jsem zatím celé neviděla (kill me now), takže nemám s čím srovnávat. A to je možná dobře. V neposlední řadě seriál skvěle doplňuje hudba Mogwai <3 Více takových seriálů a méně sraček z Ameriky, pretty please ()

hous.enka

Neviděla jsem Městečko Twin Peaks, takže nemůžu srovnávat, ale mně se tenhle seriál o návratilcích líbil. Ať už jde o skvělé prostředí maličké vesničky, kde každý každému vidí do talíře, o nejrůznější vztahy mezi jednotlivými postavy nebo o velmi dobré herce (malý děsivý Victor vede). Pokud jde o závěr, byla jsem nadšená - byl logický, přijatelný a do poslední chvíle jsem nevěděla, co bude následovat - půjde/nepůjde? Na to, že jde o "pouhou" televizní tvorbu Canalu+ jsou Les Revenants velmi zajímavý počin a stojí za to tenhle seriál vidět. Navíc letos se můžeme těšit na další sérii, takže jsem zvědavá, zda se znovu ocitneme v tomhle přehradním městečku, anebo zda se děj přemístí někam jinam a my budeme sledovat životy nových Znovuzrozených. ()

• Okrem toho, že seriál je adaptáciou rovnomenného filmu z roku 2004 Les Revenants, jedným z hlavných vplyvov má na neho švédsky film Nech vojde ten pravý (2008) pre jeho prenikanie fantázie do veľmi realistického sveta. (Arsenal83)
  • Přehrada, která hraje v seriálu významnou roli, se jmenuje Tignes, známá také jako chevrilská přehrada, která se nachází na řece Isère v obci Tignes ve francouzském regionu Auvergne-Rhône-Alpes (Trajektt)