Legendární ruská pohádka o pracovité Nastěnce, statečném, ale samolibém Ivanovi a lásce, která si poradí se zlou macechou stejně jako s mrazivým kouzlem berly mrazilky.  Bylo nebylo, žil kdysi stařeček, který měl hodnou a pracovitou dceru Nastěnku, jenže si vzal za ženu zlou, která je oba týrala stejně jako její rozmazlená dcera Marfuša. A protože Marfuša příliš krásy nepobrala, o to víc macecha nenáviděla půvabnou Nastěnku, a přemýšlela jak se jí zbavit, až ji nakonec jedné kruté zimy do lesa vyhnala a doufala, že tam zmrzne nebo ji vlci sežerou. V lese naštěstí pečoval o zasněžené stromy kouzelný Mrazík, strážce zimního lesa, car metelice a bouře. A ten, protože byl spravedlivý, pomohl Nastěnce a postaral se oni. A ve stejný čas, ovšem na jiném místě zas, vydal se do světa pohledný silák Ivan. Loupežníky přemohl, s ježibabou si poradil, ale dědečka hříbečka urazil, takže se stal medvědem a musel konati dobré skutky, aby znovu získal zpět své lidskou tvář. Však to všechno dobře znáte, vždyť s touhle pohádkou se na televizních obrazovkách setkáváte rok co rok už více než třicet let. (oficiální text distributora)

Martin741

Tak toto bol za normalizacie absolutny kult, ktory frcal takmer kazde Vianoce. A kultom ostala tato rozpravka aj po skonceni normalizacie, a nie ze nie. 100 % ()

William_

5/10. Nebýt úchvatného českého dabingu (především pana Filipovského), tak by bylo moje hodnocení daleko horší. Dabing tento film posouvá aspoň k nějaké koukatelnosti, jinak se jedná o nudnou průměrnou šeď, kterou si užívali a hltali spíše generace přede mnou. ()

Jana.A

Tomuto kouzelnému filmů škodí přílišné reprízy. Ale i tak jde o kvalitní pohádku, která pohladí na duši. ()

cariada

Klasika ruské pohádky. Ps-který blbec dělal to žánrové zařazení? Jaký rodinný/fantasy ? Je to jen a jen Filmová pohádka nic víc nic míň. ()

Nautila

Nejsem nostalgik, na to jsem už trochu mimo s věkem. Ale ani jako dítě mě to nebralo. Těžko hodnotit něco takového. Dát odpad by bylo zcela oprávněné, blobost to je přímo korunovaná, ovšem oprávněné by bylo dát i těch 5*, protože blbost, co se stane kultem a téměř sroste s největším svátkem roku....to už chce respekt. Jak pak má člověk vědět, jak tohle brát....Tak alespoň za ty neuvěřitelně blbé a vtipné písničky. ()

lebowski!

Mrazík mi nikdy "nepřičaroval". Časem doslova überzkultovněl a každoroční vánoce si bez něj neumíme představit. Rýmováná forma nevyznívá špatně, ale stejně je to všechno takový hodně crazy. A myslím, že český dabing toho ještě spoustu zachránil. Dědeček Hříbeček je rozhodně super, ale prostě na poctivou českou pohádku s Libuškou Šafránkovou mrazák nemá. Ikdyž Nastěnku bych taky bral za ženu;) ()

Nach

Pohádka pěkná, ale mě nikdy, už od mala nesedla. A k tomu všemu ji ještě všude bylo plno. Ale své kvality opravdu má. 60% ()

ad

Nemůžu si pomoct, ale když hodnotím film jako film, ne jako součást každovánočního programu, jsem zklamán. Do hodnocení jsem ale nezapočítal * speciálně pro Filipovského. ()

Trainspotter

Schválně, kolik pohádek natolik ovlivnilo českou popkulturu jako právě tato ruská klasika? Skoro všechny hlášky v české kotlině zlidověly, v televizních estrádách se objevilo nespočet více či méně podařených parodií (viz Dejdarův umělecký úpadek), česká dubbingová škola zaznamenala jeden ze svých nejlepších majstrštyků a kolik z nás si dokáže představit konec roku v komerční televizi bez tak krásně pestrobarevně zdobené původní ruské kultury, panenské ukrajinské přírody, pravé zimy, kde už na pohled mrzne až praští, mnoha jednoduchých a přitom bezchybných filmových triků (zpomalování a zrychlování, střihačské triky, zpětné převíjení filmu, vícenásobné expozice apod.) a taky tak náramně notoricky známého příběhu chvástávého mladíka a dobrosrdečné dívky. Dámy a pánové, tohle nezapřete. ()

tomtomtoma

Jedna z klasických pohádek, která se vždy jednou za rok objeví jako symbol jeho konce. Herci si role užívají a ukazují nám příběh o zamilovanosti a lásce dvou odlišných typů lidí. Na jedné straně je Nastěnka (mlaďounká Natalja Sedych), skromná dívka, která je sice týraná svoji macechou (Věra Altajskaja), ale také vládne nadpřirozenými schopnostmi, kdy ji poslouchá i jitřenka. Ale osud jí přál. Po vyhnání macechou z domova se dostane přes vládce zimy Mrazíka (Alexandr Chvylja) do náruče své lásky. Na druhé straně je Ivan (Eduard Izotov), sebestředný narcis, který jde bezhlavě za svým cílem. Po setkání s dědeškem hříbeškem (Michail Janšin) musí ale překonat svou pýchu, naučit se pokoře a vlídnosti k lidem, aby se stal znovu člověkem. Po peripetii s Babou Jagou (Georgij Milljar) se pak dostává do náruče své lásky. Z dalších postav stojí za zmínku nafučená a škodolibá Marfuša (Inna Čurikova), Nastěnčin bojácný otec (Pavel Pavlenko), "krásný" ženich (Valentin Brylejev) a vůdce zbojníků (Anatolij Kubackij). Krásně udělaná pohádka s příjemně jemným humorem. ()

C0r0ner

Povinnost každý rok na Vánoce. Po mnoho let. A radostná povinnost musím přiznat, aspoň pro mě teda. Jo, je to strašná blbost, ale co by zas člověk čekal od sovětské produkce roku 1964. Mně se to prostě líbí a mnoho a mnoho scén zná člověk nazpaměť (dement: "Nastěnku chci za ženu, ha ha"; "Je ti teplo děvče?" "Blázníš, dědku?"; "To sou ty naše klacky!"). Prostě paráda, na kterou se kdykoli rád kouknu znova a to se u moc filmů říct nedá. 95% ()

zette

Toto je dokonalost sama. Vyjimecna pohadka, ktere se v mych ocich muze vyrovnat pouze Pysna princezna. Nechapu, jak tato pohadka neni celosvetove znama... ()

lilina133

Samozrejme, klasika nad klasiky, ktorá má však chybu a to je, že keď to vidíte každý rok aspoň dvakrát na každom programe(na Vianoce a Veľkú Noc, och aké sú tie naše televízie originálne...) tak vám to po čase začne riadne liezť na nervy a už ani Marfuška lúskajúca orechy nemá svoje kúzlo.... ()