Legendární ruská pohádka o pracovité Nastěnce, statečném, ale samolibém Ivanovi a lásce, která si poradí se zlou macechou stejně jako s mrazivým kouzlem berly mrazilky.  Bylo nebylo, žil kdysi stařeček, který měl hodnou a pracovitou dceru Nastěnku, jenže si vzal za ženu zlou, která je oba týrala stejně jako její rozmazlená dcera Marfuša. A protože Marfuša příliš krásy nepobrala, o to víc macecha nenáviděla půvabnou Nastěnku, a přemýšlela jak se jí zbavit, až ji nakonec jedné kruté zimy do lesa vyhnala a doufala, že tam zmrzne nebo ji vlci sežerou. V lese naštěstí pečoval o zasněžené stromy kouzelný Mrazík, strážce zimního lesa, car metelice a bouře. A ten, protože byl spravedlivý, pomohl Nastěnce a postaral se oni. A ve stejný čas, ovšem na jiném místě zas, vydal se do světa pohledný silák Ivan. Loupežníky přemohl, s ježibabou si poradil, ale dědečka hříbečka urazil, takže se stal medvědem a musel konati dobré skutky, aby znovu získal zpět své lidskou tvář. Však to všechno dobře znáte, vždyť s touhle pohádkou se na televizních obrazovkách setkáváte rok co rok už více než třicet let. (oficiální text distributora)

plechulka

5 hvězdiček anebo taky jedna? Jak už zde bylo řečeno - je to kult a pro pobavení mladších ročníků si dovolím osobní vzpomínku: byl prosinec 1982 a my se spolužačkou a několika dalšími stejně starými spolupracovníky byly prvně bez vánočních prázdnin a tudíž prvně po cca 10 letech bychom neviděly Mrazíka, což bylo (viz kult!) NEMYSLITELNÉ! Někteří z nás dokonce ze zoufalství promýšlelo rizika nedovoleného opuštění pracoviště (na dovolenou jsme totiž ještě neměli nárok....). Zbývala jediná možnost - ve schůzovní místnosti podniku, v němž jsme pracovaly, byla televize a tak jsme toho dne navštívili předsedu ZO KSČ (s kterým jsme za těch pár měsíců, co jsme byly v pracovním procesu, zaplaťpánbů osobně do styku nepřišly) s prosbou. No a jelikož soudruh předseda byl starší pán a my mladé holky a hodně jsme prosily a vysvětlovaly, že prostě bez sovětského filmu bychom neměly ŽÄDNÉ VÁNOCE - a taky to tak skutečně cítily! - 29.12.1982 jsme dostaly zapůjčeny na dvě hodiny klíče ("děvčata, kdyby se někdo ptal, máte mimořádnou schůzi SSM nebo tak něco...") a tradice neutrpěla (jen tak mimochodem - další rok už kolegyně dostala od strejdy z NSR k Vánocům malou přenosnou televizi a tak v roce 1983 jsme Mrazíka sledovali taky v práci, ale pro změnu ve skleníku....). ()

st.verka

Vidět dvacetkrát a pak znovu. Tahle pohádka přežije několik generací. Polepšený náfuka, potrestaná zloba a odměněná skromnost... Páni, kdyby to takhle fungovalo i v životě. ()

marv.

Některé hlášky už jsou fakt kultovní (počkejte do zimy spadnou.... Chyťte je, svažte je, mučte je, jasné. Na svá místa.....) Kdo tenhle film neviděl nepatří do téhle databáze. ()

A.L.E.S.

Já myslím, že není potřeba opakovat to, co tady již bylo napsáno. Kult je kult a český dabing znovu potvrdil, že je lepší než originál. Ale v poslední době se mi nelíbí, že se v televizi uvádí verze s anglickými titulky. Jde o to, že film bez titulků není celý film a neodejdu, dokud si nepřečtu poslední řádek. Ne že by mi to nějak vadilo, ale vlastním asi 20 let starou VHS, kde se Mrazík objevil v České..., pardon v Československé televizi v pořadu Studio Rosa, který uváděl Martin Dejdar. Tam byly titulky vytvořené ČST a dokonce s českým fonetickým překladem herců. Anglický přepis je totiž příšerný a téměř nečitelný. Ale zpět k Nastě. U Mrazíka se mi vždy vybaví asociace s již zmíněným Martinem Dejdarem, který ji umí kompletně nazpaměť a legrace z toho je, teprve až začne svoje znalosti předvádět. ()

SG_ever

Tak tohle je ukázka komunistické propagandy. Snaha natlačit na český trh Vánoční tradici s Mrazíkem místo českého Ježíška, podobně jako teď je snaha ze západu sem vtlačit Santa Clause. Filmařsky nezajímavé, nekvalitní, ale přesto podstatné dílo, minimálně dle zájmu v Česku a na Slovensku. Slušná hudební pohádka, která není ničím zajímavá. Průměr s českým dabingem na tři hvězdičky, ale v Ruštině je to úděsné. Zpěv je mnohem lepší v české verzi a v ruské to zkrátka postrádá to kouzlo. (40%) ()

Tyny

Bez Mrazíka by nebyli Vánoce.. I když mi ten film každoročně leze na nervy tak si vzpomínám, že když jsem ho ještě neznala nazpaměť, byla to pro mně kouzelná pohádka, která k Vánocům prostě patří. ()

LadyPupu

Klasika. Myslím, že stejně jako v případě Četníků ze Saint Tropez, dodal tomuto filmu punc dokonalosti luxusní český dabing. Bez Františka Filipovského by nebyla Ježibaba Ježibabou. ()

Ryuuhei

Legenda, kterou jsem viděl už nespočetněkrát a i dnes, když se na to podívám, se musím jen blbě smát a občas i lehce zasmát. Na jednu stranu trochu hloupá pohádka, na druhou něco, co se tolik zarylo do paměti, že si to sáhne na silný nadprůměr. ()

Lachtaan

Mrazák jako výplach sovětské tvorby, které mělo být zakázáno plodit filmy, dokud Svaz nepadnul. Naštěstí jsem se kromě téhle pro mě ve všech směrech nezáživné 'pohádky' s ruskou kinematografií setkal je prostřednictím Jen počkej, zajíci. Tenhle seriál jsem naopak miloval, v době, kdy jsem jej denně sjížděl, jsem neměl sebemenší tušení, odkud pochází. U Mrazáka jsem se to dozvěděl hned a každým rokem, každou jeho reprízou brečím, že zrovna něčím takovým zaplňují pohodový vánoční program. Nezáživné, nudné, hrozivé. ()

Redswif odpad!

Tento film se mi nelíbil po prvním spatření ani po repríze za rok, další rok taky ne!! Po několika letech schledávám že film je stejnej jak poprvé a to i přes každoroční vnucování:-( ()

Tomasso001

Kultovní pohádka bez které se asi už o svátcích neobejdu :-) S českým dabingem, který vykouzlil krásnou satiru na ruské pohádky je to mistrovský kousek. V originále bych to asi za chvilku vypnul bez nadšení ()

Nihlathak odpad!

Mně se netýká ta nostalgie, kterou především starší generace neplýtvá, když se mluví o Mrazíkovi. Není to pro mně žádný kult, ani náhodou. Je to tuctová pohádka, která je slavná bůhvíproč. Ty dvě hvězdičky jsou za Filipovského dabing - což vlastně nemá s filmem samotným co dělat. / RUŠÍM DVĚ HVĚZDY (30.12.2009) - odpad je to. ()

Zdeňka

Jedna z mála zahraničních pohádek, kterou můžu vidět za každých okolností. Ovšem nejlepší kouzlo má, když okolí za vašimi okny navštívil dědeček s berlou mrazilkou. To je potom atmosféra a nemusí být Vánoce. ()

gjjm

Když jedna moje kamarádka měla na ICQ ve statusu: "Ta nejlepčejší pohádka", věděl jsem naprosto jistě, že myslí Mrazíka. O kolika filmech to můžete říct? Genialita Mrazíka spočívá ještě v jedné věci - Rusové natočili ve velmi representativní podobě takové shrnutí celého svého pohádkového fondu, navíc ve formě přístupné západním divákům. Z hlediska folkloristiky je Mrazík geniálním dílem, plně srovnatelným třeba s prací bratří Grimmů nebo Boženy Němcové. ()

rudeboy

Po tak mnohých zhliadnutiach v televízií ako malý chlapec, si už bez tejto kultovej záležitosti ani neviem predstaviť vianoce :-) ()

Endyis

To se snad ani jinak hodnotit nedá. Koukám, že jsem to úplně přehlédl. Je to něco úžasného...Řekl bych, že by hodnocení by mělo být silně vyšší, když vemu v úvahu celkovou jak výtvarnou stránku filmu, tak i jeho humor a perfektní představitele, nehledě na legendárnost dané věci (člověk by se v tomto případě měl vysrat na nějaké pseudointelektuální keci, či politické pózy a nehledat či právě naopak hledathledat nějakou hlubší myšlenku. Stačí, že klasika ruských literárních poetických autorů v tom přímo dýchá). Když je ještě někdo obeznámen v jakých podmínkách byl film natočen a finančním stavem daného štábu, musí smeknout, že vůbec byl film dokončen. Prostě každoroční tradice vánočních svátků... 5 hvězd! ()