Legendární ruská pohádka o pracovité Nastěnce, statečném, ale samolibém Ivanovi a lásce, která si poradí se zlou macechou stejně jako s mrazivým kouzlem berly mrazilky.  Bylo nebylo, žil kdysi stařeček, který měl hodnou a pracovitou dceru Nastěnku, jenže si vzal za ženu zlou, která je oba týrala stejně jako její rozmazlená dcera Marfuša. A protože Marfuša příliš krásy nepobrala, o to víc macecha nenáviděla půvabnou Nastěnku, a přemýšlela jak se jí zbavit, až ji nakonec jedné kruté zimy do lesa vyhnala a doufala, že tam zmrzne nebo ji vlci sežerou. V lese naštěstí pečoval o zasněžené stromy kouzelný Mrazík, strážce zimního lesa, car metelice a bouře. A ten, protože byl spravedlivý, pomohl Nastěnce a postaral se oni. A ve stejný čas, ovšem na jiném místě zas, vydal se do světa pohledný silák Ivan. Loupežníky přemohl, s ježibabou si poradil, ale dědečka hříbečka urazil, takže se stal medvědem a musel konati dobré skutky, aby znovu získal zpět své lidskou tvář. Však to všechno dobře znáte, vždyť s touhle pohádkou se na televizních obrazovkách setkáváte rok co rok už více než třicet let. (oficiální text distributora)

HonzaMag

U nás se jedná o kultovní dílo sovětské kinematografie (už si nejsem tak jistý, že to platí i pro domácí publikum). V podstatě patří k tradici českých Vánoc. Myslím, že k popularitě tohoto snímku přispělo i něco víc, než jen samotný příběh, přehrávající herečtí představitelé, úžasný dabing, nezapomenutelné scénky a hlášky, .... ale také náš národní "postoj" k Velkému bratru. Nicméně to nemění nic na faktu, že se skutečně jedná o mimořádné dílo. Jen pro připomenutí: Ivánku, (kamaráde), cink - odkazuje na poměry v našem fotbalovém rybníce :-) ... Chaloupko, ke mně čelem k Ivanovi zády - nepotřebuje komentář. Kdybys nebyl hlupákem, nestal by ses medvědem - platí obecně (pro většinu našich politiků). Nástěnkuuu chci za ženuuu ... Co blbneš dědku! Nevidíš, že mrznu?! Dej sem ženicha! ()

Martin79

Nezapomenutelná vynikající ruská pohádka. Skvělá atmosféra, perfektně zvládnuté přechody léto-zima. Je nutné též zmínit výbornou, vesměs pozitivní, hudbu. A celé to korunuje pro nás pro čechy nesmrtelný překlad krále českého dabingu Františka Filipovského. A i bez toho bych dal 5 hvězdiček. Co dodat. ()

krizi

Pohádka je to krásná, to uznávám, ale když je každý rok o Vánocích v televizi, tak mi fakt už pěkně leze na nervy... ()

Acrobat

netusim, o com to ma byt. Ruske rozpravky su utrpenim obrazu lemovane epileptickymi (zle vyzerajucimi) hercami. Archaickost nakysnutych dogiem komunistickych potvor nemozno zasadit v sucasnej dobe do programovych struktur. ()

Forty-

Tak tuto rozpravku si neodpustim ziadne vianoce :-) Je to jedna z najviac osuchanych rozpravok, ale je to jednoducho povinnost. Najlepsie na celom filme je, ze zrejme rusi vtedy "objavili" vec ako prehravnie backwards, a vsetky sceny su takto urobene :) Ivan zoskoci z domceka na stracej nozke, prehraju naspat a zrazu tam carovne vyskoci. Technicky to zrejme povazovali za vacsi pokrok ako akukolvek relevantnu technologiu a ked sa na to zamerate, film si uzijete aj 50-ty krat. ()

FireTight

Český dabing - to je jeden z hlavních důvodů, proč je tato pohádka tak oblíbená. Vždyť považte, věděl by někdo z nás o Mrazíkovi, kdyby ježibabu tak skvěle nenadaboval František Filipovský? Nebo ostatní postavy další skvělí čeští herci? Ale i kdybych tohle všechno vynechal, Mrazík je zkrátka pohádkou, která k Vánocům tak nějak neodmyslitelně patří. A je mi úplně jedno, že ji natočili v Sovětském svazu, že je plná těch nejstarších pohádkových klišé a že má prostinký příběh. Zkrátka má v sobě něco, co mě přitahuje a co mě nutí ji mít docela rád. "Nastěnku chci za ženu! Hééééhehe!" :D ()

greigor

Nemůžu si pomoct, ale tahle pohádka mi vždycky lezla na nervy. Nejen že to vždycky znamenalo konec Vánoc, protože to dávali a dávají na Silvestra, ale přišla mi neuvěřitelně ujetá. 3 * za Ivanovo sebevědomí, jezdící saně ve tvaru prasete a za soundtrack :D ()

Valkyria

Tuhle pohádku jsem jako malá milovala... Ale poté, co na každé stanici o Vánocích dávají Mrazíka... Díky tomu jsem na tuhle "klasiku" začala mít alergii... Ačkoliv je to vtipná pohádka a snad jediný Ruský film, na který se dá dívat. :) ()

cyright

Když si odmyslím totalitní techniku opakovaného vymývání mozků, díky které se nám všem tato pohádka povinně vryla do podvědomí na věčné časy (a jako poslušné ovečky v tomto trendu v posledních 20ti letech dál pokračují komerční televize), musím přesto uznat, že tento film se prostě povedl. O patinu neopakovatelně charismatické pohádkovosti se postarala zejména formální stránka - vybledlá pestrobarevnost, čarokrásné interiéry i exteriéry, kostýmy i přehnané mejkapy a třešničkou na dortu je geniální dabing. Příběh pak není tak tupý a ulítlý jako u některých jiných soudobých ruských pohádek, což stačí k tomu, že těch 5* je holt v žánru pohádek plně zasloužených. ()

E lan

Je mi to líto, ale tohle nejsem schopen strávit:-) Tolik ruské kultůry, stupidního scénáře, přehrávaných hereckých výkonů - to se opravdu nedá. Jen ten dabing se povedl, to je třeba uznat. ()

Psycho.R odpad!

Nesnášim to a po nedávném přečtení článku v MF DNES jsem zjistil, že nejsem sám. Čtyřicátník tam potvrzoval, že Mrazíka neviděl a poté, co ho přátelé donutili ho shlédnout byl zděšen tímto klenotem ruské "popkultury". ()

aLCaP0Ne

Stará sovietska klasika, bez ktorej si neviem predstaviť Vianočné sviatky niekoľko rokov späť. Typická rozprávka, ktorá aj napriek x videniam je stále pozerateľná.. 80% ()

Armin82

Takřka každá země na světě, má svoje národní pohádky, které si pouštějí ve významné dny a pro každýho mají velkou emocionální hodnotu, protože to tak funguje po několik generací. Nicméně jsou pohádky, které překročí i hranice své stvořitelské země a stanou se fenoménem. Taková pohádka je přesně Mrazík. Na otázku, jakou pohádku zná takřka celý svět, má Mrazík jasnou odpověď. Asi nejslavnější pohádka všech dob, která neodlučitelně patří k Vánočním svátkům, stejně jako kapr, stromeček nebo rodinná idylka. Jeden nafoukaný Ivan, co se vydá do světa,potká ženu(no ženu,tenkrát spíš ještě dítě,představitelce nastěnky bylo pouhých 15 let),zamiluje se a dojde si pro ní třeba až na konec světa. Legenda mezi legendami,kterou nejspíš už nikdy nic nepřekoná. Vynikající český dabing, parádní Marfuša a na svou dobu či ruské možnosti i velmi slušné triky--->100% ()

Brinkley

Nehledě na kult jsem Mrazíka již od dětství sledovala spíš z povinnosti vůči rodině. A minimálně tak 10 posledních let jsem se bez něj docela snadno obešla. Styl uječených ruských pohádek mi nesedí, a pokud mi jako malé holce některá přišla zajímavá, byla to jiná... tuším, že šlo o netradiční podobu Princezny na hrášku, a to kvůli démonickému nosatému skřetovi. ()

Chip89

Já ani nevím jestli se mi tak nelíbí nebo už mi tak leze krkem. Prostě když na Vánoce hrozí,že bych měla vidět Mrazíka,tak raději utíkám. ()

Doski

Každý Čech zná tuhle notoricky Vánoční a ohranou ''rusáckou'' pohádku, a přitom na ní každý kouká znova a znova. Já jí taky rád propadám každý rok a směju se stejným blbostem pořád dokola. Aneb skoro jediná dobrá věc co přišla z východu. 75% ()

Puerdraco

V komentářích již bylo vše řečeno, zbývá jen upozornit na muzikálový remake tohohle kultovního (zatracovaného i velebeného) díla z roku 2010: MOROZKO. Žel, dílko na CSFD ani na IMDB není uvedeno. ()