Kuchař, zloděj, jeho žena a její milenec

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

• slovenský

Kuchár, zlodej, jeho žena a jej milenec

Drama / Krimi / Horor

Velká Británie / Francie / Nizozemsko, 1989, 124 min

• Mariin

Umělecká prasečina, která se bude navždy hlásit k prasečím autorům, hercům a producentům svým "l ́art pour l ́art".(5.12.2012)

Peter Greenaway tentokát uvařil opravdu vydatnou gastronomickou lahůdku. Výkon Michaela Gambona (zloděje) je k sežrání (kdyby se nemastné neslané Akademii nedělalo špatně od žaludku ze silně kořeněných filmových porcí s ratingem NC-17, musela by jeho gurmánský výkon náležitě ocenit). Také Alan Howard (milenec) chutná skvěle, navíc je na plátně pečený vařený. Nymanova ústřední skladba "Memorial" je taky žrádlo. Celý film jsem spořádal na posezení a chci nášup! Všem hladovějícím filmovým labužníkům doporučuji (ale vegetariáni ať raději nejprve opatrně okoštují, nemuseli by hlavní chod strávit).(17.2.2005)

Môj prvý Greenway a môžem povedať,že som nadšený-hlavne výtvarnou stránkou filmu(celé to zafarbenie postáv,interiéru aj rekvizít do červena,veľmi pôsobivá výprava a neuveriteľne sugestívne zobrazenie nielen brutálnych scén)podporenou úžasnou hudbou Michaela Nymana.Jedinými slabinami filmu sú dosť výrazná plochosť niektorých postáv(hlavne Helen Mirren s milencom a vlastne aj kuchár) a prehnaná nechutnosť niektorých scén(úvod,sprchovanie..).Čo ale treba vyzdvihnúť najviac zo všetkého je Michael Gambon,ktorý sa svojej postavy ujal tak dokonale,že ho musí fakt k smrti nenávidieť asi každý divák tohoto divného filmu a jeho Albert Spica sa tak s prehľadom zaradí medzi najodpornejšie postavy filmovej histórie.Mali byť Oscary,alebo aspoň nominácie(hlavne pre Gambona a Nymana).90%(15.3.2012)

Nepatří to rozhodně k nejlepším Greenawayovým filmům, přinejmenším Umělcova smlouva, Zet a dvě nuly a Topení po číslech jsou o slušný kus výše a tak musím dát "pouze" čtyři hvězdy. Ten pekelně stylový a typicky greenawayovský závěr mě sice přinutil uvažovat o plném počtu, ale nechám to tak. Mimojiné naprosto fantastický Michael Gambon (takový výkon už jsem neviděl, či spíše v tomto případě neslyšel, už hodně dlouho), nahá Hellen Mirren a klasicky výtečná a nenahraditelná Nymanova hudba (poněkud mě iritovaly akorát ty podivné uječené zpěvy malého chlapce). Celkově lehké zklamání.(24.6.2013)

Mal som tu dve verzie extrémne dlhého komentára, ale napokon usudzujem, že zatiaľ nemám dostatočný rozhľad ani skúsenosti, aké tento film vyžaduje. Z toho dôvodu ho napokon mažem s tým, že sa k filmu budem behom rokov vracať a raz ho opäť dám dohromady.(26.10.2014)