Kuchař, zloděj, jeho žena a její milenec

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

• Francie

Le Cuisinier, le voleur, sa femme et son amant

Kuchár, zlodej, jeho žena a jej milenec

Drama / Krimi / Horor

Velká Británie / Francie / Nizozemsko, 1989, 124 min

Rozpočet $-miliónovTržby USA $7,724,701Tržby Celosvetovo $8,364,701(24.1.2009)

Peter Greenaway servíruje speciality! [9/10] (Allarts, Elsevira, Erato, Erbograph, Films, Vendex) (Barevný /// Produkce: Kees Kasander /// Scénář: Peter Greenaway /// Kamera: Sacha Vierny /// Hudba: Michael Nyman) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](12.3.2010)

• jonyyy

Extrémě dlouhé, nic se nedělo a když jsem čekal, že to konec vytáhne nějakou parádní pointou, tak to naopak zabil úplně. Zvrácenosti mám rád, ale tady mi to opravdu nesedlo. Navíc jsem se těšil na horor, nedočkal jsem se ani jednoho hororového okamžiku. A ještě k tomu mě něuvěřitelně štvaly ty neustálé dementní monology toho hlavního padoucha. 40%(3.6.2011)

úplne dokonalá výtvarno filmárska esej na tému konzumná spoločnosť. greenewayov tvorivý génius je nepolapiteľný a nekonečný.(16.12.2005)

Je docela s podivem, že i když se prakticky celý film odehrává v jedné restauraci a celé dvě hodiny sledujeme žárlivé řádění jejího šíleného vlastníka, je Kuchař... hodně dobrý film... Sice divadelně zpracován, ale plný černého humoru, hysterických scén a sexu... Takže proč ne... A na konci filmu si divák musí položit otázku, zda přece jenom pomsta nechutná více za tepla...(16.2.2012)

• - Film je volně založen na dramatu Johna Forda ze 17. století, 'Tis Pity She's A Whore'. (Chatterer)

• - Psí exkrementy byly vytvořeny z čokoládové pěny. (Chatterer)

• - Původně měli 3 hlavní role ve filmu hrát Albert Finney, který měl ztvárnit zloděje Alberta, Georgina Hale, jenž měla zahrát jeho manželku Georginu a Michael Gambon, který měl ztvárnit milence a který byl nakonec obsazen do role Alberta. Nezměněna zůstala role kuchaře Richarda, hraná Richardem Bohringerem. (Missa08)