Kuchař, zloděj, jeho žena a její milenec

• Velká Británie The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover (více)

Makabrózní příběh, jemuž dominuje výtvarná stránka inspirovaná slavnými malířskými díly, se odehraje během osmi dnů v prostředí luxusní restaurace. Georgina, manželka gangstera Alberta, si zde najde pod nenápadnou patronací majitele podniku milence, ale odhalení její nevěry rozpoutá řetěz krvavých událostí. (MarekMotor)

sanikope

Mňamka, ktorú som na začiatku 90. rokov videl možno i 5-6x a doteraz som nemohol zabudnúť na jej chuť. A tak som sa rozhodol si ju po tých 20 rokoch zopaknúť. Je pravda v kontexte súčasnej doby chutí troška inak ale na vizualnosti nestratila nič. Maestro Greenaway toto veľdielo ukuchtil presne tak že nám úchylakom s toho padajú sánky dolu a samozrejme si najviac pamätám nezabudnuteľného Michaela Gambona ktorý bol tak nechutný až som sa tešil keď bude opäť v zábere a zasype ma nekonečným a neprerušeným dialógom. Je pravda že čo sa týka príbehu tak si z neho moc nepamätám ale to vôbec neprekáža tomu pocitu ktorý zostáva a je neopisateľný.... ()

ShossGrey

Reštaurácia Le Hollandais plná podivných postavičiek (pre mňa jednoznačne najzaujímavejší Tim Roth) na čele s hulvátom Gambonom, ktorému zdvorilostná konverzácia a výber vhodných tém u spoločného stolovania nič nehovorí a jeho manželkou, ktorá mu z chlipného, umasteného náručia utečie do náručia nenápadného knihofilného milenca. Jednoduchý dej je takou drobnou kvapkou atramentu, avšak na papieri sa rozpíja do najrozličnejších smerov, zafarbuje sa najrozličnejšími odtieňmi, vytvára nápadité obrazce a rôzne tvary. Mierne pohoršujúca lahôdka, miestami spadajúca až do morbídnosti, ktorá však v druhej polovici bohužiaľ stráca dych ale i napriek tomu si zasluhuje zaradenie k najdelikatesnejším filmovým pokrmom. ()

sarfian

Ty píčo, tak toto bol teda iný trhák. Ak toto patrí k najlepším filmom, tak ten čurák tomu jej milencovi zožerem ja. Väčšiu dvojhodinovú kokotinu som dlho nevidel a dúfam, že ani neuvidím. Všetci čo hodnotia na viac ako dve museli na niečom šlapať ked to pozerali. BOHUŽIAL VIDENÉ a to 1x. Stratil som práve dve hodiny svojho drahocenného času s touto obrkokotinou. Jednu hviezdu ale dám a to za ten koniec čo toho čuráka konečne zlikvidovali. ()

Shaleman

Originalne stylizovany film, ktery stoji na bravurnich dialozich Michaela Gambona a prirozene krase Helen Mirren se urcite zaradi mezi nejoriginalnejsi filmy, jake jsem videl a pro svuj zaver i mezi ty nejodpornejsi - a to patrim mezi lidi, kterym urezavani hlav a detailni pitvani se v lidskych strevech nevadi a dokonce to vita. Presto me vsak na tom filmu neco chybelo, neco co by me donutilo neodvratit zrak se nepodivat kolik je hodin a kolik minut chybi do konce. A rozhodne nejvetsim minusem celeho filmu je jiz v komentarich zminovany zpev. Bohuzel, i pres nesporne kvality, vyborny scenar a zvraceny konec, chybi rychlejsi tempo kvuli cemuz se film nakonec propadne do mych propadlist filmovych dejin. ()

m4xp4yn3

První dojmy po shlédhutí: naprosto dokonalé, ale kde je pointa? Mezi řádky samozřejmě lze lecos vyčíst, ale když byl zbytek filmu vcelku doslovný, očekával jsem takový i závěr. Jinak ale nemám co výtýkat - Greenway se vyhnul přílišné artové uzavřenosti, takže jakkoliv je výtvarná stránka výrazná, nenarušuje pravidelné tempo vývoje příběhu ani prostou diváckou zábavnost, takže se krom vizuálního obžerství můžete těšit velice záživným dialogům a až geniálně zvládnutému herectví (všeobecná atmosféra nezvozity z nepředvídatelného, impulzivního Alberta je hmatatelná). ()

Brinkley

Tedy po estetické stránce není co vytknout, vizuálně jsem si lebedila. Do toho v přímém rozporu Gambonovy primitivní monology (ovšem velmi reálné) a až sterilní nadhled nad vším co právě odehrává. Velice dekadentní dílko. ()

billinus

Omamné podobenství a nádherné, okouzlující, nechutné a aktuální zrcadlo, které žádá se podívat jeho optikou na svět kolem nás. TOP 10. I po letech (několikrát v kině) i dnes (s dabingem v TV) stále pořádná rána do palice! Doporučuju absolutně všem a ne všem se to bude líbit. ()

markotter

Film pro fajnšmekry (pro opravdové gurmány i pro ty filmové) - pro ty, kteří dokážou najít v pomazávání chlapa hovnem alegorie či metafory a vášnivě o tom diskutovat. Já jsem trochu jednodušší bytost a tak dopracovat se k závěrečné scéně mi dalo trochu zabrat. Koukal jsme na to nadvakrát - poprvé jsem chtěl skončit v polovině, ale pak se mi to rozleželo a cítil jsem nutkavou potřebu dovědět se, jak to "pošukávání" vlastně skončí. A druhý den už to šlo snadněji, měl jsem čas vnímat i skvěle vybranou hudbu a bláznivé kostýmy J.P. Gaultiera. Ale celkově Greenaway asi není moc pro mě. ()

junxi91

No, na mé poměry celkem drsný, násilný, sexuálně explicitní a krvavý film. Hlavní postavou je bezohledný, nadutý a sprostý gangster Albert Spica, který rád vysedává ve své drahé restauraci Le Hollandais, ve které mu dělá manažera francouzský kuchař jménem Richard Boarst. Spica je neustále obklopen svými padouchy, kteří musejí poslouchat jeho chlípné, nechutné a nevhodné kecy, kterými je a také svou ženu ponižuje, a oni to musí strpět. Jakmile má ovšem někdo jiný jakoukoliv jen lehce nevhodnou připomínku, tak jej začne hned moralizovat, ať tak nemluví před ženami. Jeho chování způsobuje konfrontace s obsluhou a také s jeho vlastními zákazníky, kteří tam pak nechtějí chodil, ale mu jejich prachy nechybí. Také je to podezřívavý a nemilosrdný sadista, což je ukázáno hned na začátku, kdy mu jeho manažer dluží peníze, a tak jej nechá v přístavu svléci donaha, pomaže jej hovny a nakonec jej pochčije. Prostě zmrd až do morku kostí. Jeho žena, postarší zachovalá panička Georgina, také není úplně čistá bytost. Zakouká se do jednoho stálého hosta, který tiše vysedává sám u stolu a čte si knihy - židovského majitele knihkupectví jménem Michael. Díky pomoci obsluhy se s ním intimně schází na hajzlech a také ve skladech za kuchyní, kde spolu zuřivě kopulují - kozi jsou vidět, kopulační pohyby ne tolik. Jednoho dne se Spicovy vysměje jedna ženská od jeho kumpána, která mu řekne, že je mu Georgina nevěrná. Ti dva se spolu musí schovat do Michaelova knihkupectví. Dopravit se do něj musí v dodávce, plné zkaženého smradlavého masa. Předtím byly v jiné dodávce objeven zdroj smradu - shnilé ryby, prolezlé červy. Hnusu je ve filmu také dost. Manažer Boarst posílá schovanému mileneckému párečku jídlo přes svého zaměstnance, mladého blonďatého chlapce Pupa, který si při práci nahlas zpívá svým sopránem. Spica si jej odchytne a začne jej brutálně mučit, než si všimne knihy v jeho ruce, na které je lokace knihkupectví. Krutosti v tomto filmu nejsou výjimkou. Po ulici pobíhají toulaví psi, a jednoho z nich Spica srazí, když nasraně odjíždí autem. Chudák pes zůstane ležet kňučící zakrvácený na cestě. Spicovy muži naběhnou do Michaelova knihkupectví zrovna, když je Georgina na návštěvě u Pupa v nemocnici. Michaela čeká krutá smrt - Spicův hlavní muž Mitchel mu cpe do chřtánu stránky z jeho knih tak dlouho, až to přestane Spicu bavit a nechá to rychle ukončit. Po návratu jeho tělo objeví Georgina, vytáhne mu z úst stránku o Velké francouzské revoluci a usne vedle jeho mrtvoly. Další den navštíví Richarda a přemlouvá jej k tomu, aby upekl Michaelovo tělo. Nechutnosti se tedy stupňují a graduje to tím nejhnusnějším koncem filmu, jaký jsem kdy viděl. Konec lze považovat za jakýsi happy-end, i když vyloženě happy-end ke zblití. Ale byl to dobrý film, skvělý scénář, dobré hlášky (především od hlavního záporáka Spicy) a dobře vystavěný příběh. ()

Allegro.g.

Stručně: ukrutná zhovadilost v nádherném obalu. Visuální stránka, režie, spád, atmosféra, obsazení je perfektní. Myšlenka tak blbá, že mne vyhnala ke konci ze sálu. ()

Vrtulka103

Velké očekávání....a velké zklamání. Po výtvarné stránce sice velmi působivé, ale jinak nic moc. // Po druhém shlédnutí přidávám jednu hvězdu...a začínám si zvykat na Greenawayův nezvyklý styl... ()

Magoor

Tak tohle byl teprve druhý film od Petera Greenawaye, který jsem viděl a zařezal mě do židle ještě víc než ten první, který byl Umělcova smlouva. Už se těším na další počin tohoto filmového mága, který se mi dostane před můj zrak! ()

Miagy

Netradičný a hlavne úplne odviiazaný film, zasadený do nie tak úplne filmového prostredia ( možno divadlo), ústredná postava majiteľa reštautrácie nenechá nikoho vydýchnuť a tomu prislúcha i podivuhodný záver. Mix žánrov mi zväčša nesedí, no tento film bol svojou charizmou a netradičnosťou silno pozerateľný.... ()

Amonasr

Nějak nedokážu vnímat směs hnusu, nechutností, vulgarit, arogance a nabubřelé stupidity jako umění, i kdyby to bylo sebelépe výtvarně zabalené. Za mě ryze pozérská záležitost pro neukojené zvrhlíky, dokoukal jsem jen se sebezapřením. ()

BrunoA

Symbolický a hodně stylizovaný příběh o neustálém boji dobra se zlem, kde zlo je skutečně zlé, ale dobro není až zas tak dobré. Výborná kamera a režijní nápady (jako například baravné ladění jednotlivých místností). ()

Cortesz

Velice zvláštní snímek. Po shlédnutí jsem měl smíšené pocity, protože se ve filmu téměř nic neděje, příběh je naprosto jednoduchoučký, ale tvůrcům možná ani nešlo tak o příběh, ale spíše o dialogy a především o formu. Forma tohoto snímku je naprosto famózní, estetická v každém záběru, ikdyž je téměř omezen na cca tři místnosti, ve kterých se odehrává. Po herecké stránce je to přesně obsazené - Gambon exceluje. Hudba je skvost sama o sobě a díky šokujícím posledním 20 minutám se jde bavit i o žánru horor. Dal bych plný počet, protože si to tento snímek rozhodně zaslouží, ale jak už jsem zmínil, po shlédnutí jsem měl smíšené pocity, připadalo mi to jako kdybych se díval na divadelní hru a abych se přiznal, tak jsem se chvílemi nudil. ()

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon