Dřív než půjdu spát

• USA Before I Go to Sleep (více)
Drama / Mysteriózní / Thriller / Psychologický
Velká Británie / USA / Francie / Švédsko, 2014, 88 min

Christine při nehodě před několika lety utrpěla poškození mozku, při kterém se jí během noci pokaždé vymaže paměť. A každé ráno musí znovu a znovu zjišťovat, kým je, co v životě prožila, koho miluje a s kým žije. Její manžel Ben jí denodenně trpělivě pomáhá za pomoci fotoalb a vyprávění. Druhým Christininým průvodcem v mlhách její vlastní minulosti je psychiatr Edmund Nash (Mark Strong), s jehož pomocí si hrdinka vede videodeník. A ten jí jejím vlastním hlasem jednoho dne varuje: „Nevěř nikomu!" Deníkový záznam spustí sérii událostí, které mají strašlivé následky. Christine začíná pochybovat o všech, kteří se zdáli jí pomáhat. Otázky, kdo ve skutečnosti Christine je, co se skrývá v její minulosti a co způsobilo její poruchu, přinesou šokující odpovědi. Christine zjišťuje, že pravdu je lepší někdy zapomenout. (Bontonfilm)

dopita

Scénář je děravej jak ceďák, ale zase to byl asi jedinej důvod, proč jsem u filmu vydržel až do konce. Hlavní hrdinka přes noc vždy všechno zapomene, takže nejen pro ni, ale i pro diváka je neustále docela překvapivý, co se dále bude dít. To že to moc nedává smysl je druhá věc. Nicméně jsem u filmu vydržel až do konce, ale kdybych to po dvaceti minutách zabalil, prd by se stalo. Závěr už zcela vyšuměl do ztracena, v tom má prsty (neschopný prsty...) především režisér. Nicole Kidmanová i Colin Firth se sice snažej, ale nic nezměněj na tom, že film je sotva průměrné psychologické drama. ()

Tessie

Mne se moc líbil napsaný scénář a napětí, který se povedlo udržet po celou dobu, perfektní herecké obsazení hlavních rolí, Nicole a Colin byli v neobvyklých postavách opravdu skvělí. Tohle "psychárnu" jsem si moc užila. ()

Danken

5,5/10 Slabší psychothriller, u kterého jsem se nebál ani 2 vteřiny. Firth je bohužel v roli obsesivního úchyla průhlednej jako lesní studánka a Nikolu prostě nemám rád už od pohledu. Díky celkem povedenému námětu se však o tomto filmu dá mluvit jako o mírně, ale opravdu mírně nadprůměrném...o prsa vietnamské ženy. ()

vander19

Film, ktorý sa môže pýšiť kvalitným hereckým obsadeným. Už na úvod nám tvorcovia naservírujú pohľad na zadok Nicol Kidman. Ale to je asi tak na dlhú dobu jediné spestrenie. Sledujeme životnú dráhu ženy, ktorej sa každú noc vymažú spomienky. Presne niečo podobné ako vo filme A. Sandlera 50 krát a stále po prvý raz. Ale tu to nie je tak zábavné. Proste film aj keď myšlienkovo zaujímavý je moc priehľadný a človek po hodine sledovania deja má predstavu ako to skončí. A potom môže s uspokojením premýšľať ako ho film nedobehol a neojebabral. Čakal som viac, takto je to len priemerný snímok. Podľa mňa mal oveľa väčšiu perspektívu ako nám predviedol. Škoda. ()

lucijelucije

Before I Go to Sleep nebyl vůbec špatný film. Když už si myslíte, že víte, tak si postupně uvědomíte, že úplně zase tak nevíte. A to hrálo důležitou roli v mém zásaditém hodnocení. Tenhle mysteriózní thriller, je přesně ten druh filmu, který já mám tak ráda. Možná by mu neuškodilo více tajemna, ale celkově vzato, žádná nuda to není. 7/10 ()

bloodcountes

Přitroublá nuda nuda šeď šeď, otrava a blamáž. Co dodat. Škoda Colina, v takovýchto ordinérních sračkách by snad ani hrát neměl... ()

angloumene

Nicol Kidman alias Christie se každé ráno probouzí, jako by jí bylo dvacet. Naneštěstí je její skutečný věk vlastně dvojnásobný a vzniklou mezeru způsobenou ztrátou paměti musí vyplňovat útžky vzpomínek, které získává od svých nejbližších. Jednoho dne dostane od svého psychiatra kameru, na kterou si nahrává nově získané informace. Díky tomu může začít její hledání sebe sama a vlastní minulosti. I přesto, že se jedná o klasické schéma, které už tu párkrát bylo, děj skutečně baví. Nicol se postupně pídi po vlastní historii, která nabídne spoustu zajímavých zvratů. Karty jsou ale vyloženy už asi ve třech čtvrtinách filmu a pak na diváka čeká už jen očekávané a nesmyslně názorné finále s opravdu zbytečnou třešničkou v úplném závěru. Celkově se jedná o rozhodně zajímavé psychologické drama, které po většinu filmu buduje napínavou atmosféru. Finále a nepříliš originální příběh ale film sráží do naprostého průměru. ()

Jaro_slav

Překvapení. V tom blbym slova smyslu. Celej film mě nejvíc zajímalo, co to používaj za model LUMIXu a zda ten reverzní fullfrontal fakt byla záď Nicole Kidman nebo ne. Ach jo. Skvělí herci, byť mají co hrát, utahanej scénář neutáhnou. 50% trojhvězduju jen pro těch pár záběrů na EGLL. ()

filipvrbik

Hrozně zajímavý námět a super zpracování cca první půl hodiny.. Potom bohužel zjistíme, že zásadní otázka je, kdo je padouch a kdo hrdina a je to pade na pade... Herci dobří, ale ke konci lehce přehrávající.. Tu dusnou atmosféru, že nic nevíme, a hlavně strach o hlavní hrdinku. to navodilo jen z části - což je obrovská škoda. Podle mě měli tvůrci napětí ještě víc vystupňovat, protože to dopadlo vlastně úplně podle očekávání, s jedinou výjímkou. Jako psychologické drama to funguje, jako thriller moc ne. I tak silné tři hvězdy...60% ()

Olaf7

Byl jsem nesmírně šťastnej, když tahle do nebe volající slátanina skončila. Milionkrát obehraný téma a 3/4 filmu jedna velká nuda. Zbylá čtvrtina filmu měla velmi přecitlivělého a solidně retardovaného diváka dovést k slzám. Mě dovedla akorát v utvrzení, že se občas i páni herci propůjčí směšným snímkům. ()

IvcaSammet

Film jsem si vyhlédla v kině z traileru a proto jsem do kina zamířila znovu rychlejc, než jsem původně plánovala. A jsem hodně ráda, že jsem to udělala! Colin Firth i Nicole Kidman předvedli úžasný výkon! Obvzlášť výkon Colina Firtha mě nadchl. Jde vidět, že je to úžasný herec, který je schopný zahrát i ne zrovna kladnou roli bez toho, aby ve mě vyvolal pochybnosti o tom, že by mohl hrát i záporné role ... Film měl spád, který jsem od něj očekávala a "zamotaný" děj byl krásně přehledný. "Rozluštění" zápletky filmu mi přišlo originální, sice v závěru předvídatelné, ale originální. Jedinou vadou na kráse filmu byl trošku zdlouhavější konec ... Naštěstí to ale nezměnilo můj nadšený pocit z filmu a proto hodnotím pěti hvězdičkama. Opravdu nechápu tak nízké hodnocení filmu ... Podle mého názoru tam bylo všechno, co jsem od filmu očekávala ... Už se těším, až si svou sbírku DVD obohatím právě o tento kousek! ()

Erik7595

Produkcia Ridley Scott, Nicole Kidman, Mark Strong a Colin Firth ako herecké obsadenie. Hovoril som si, tak to bude stáť za to. Po veľmi priemerných ohlasoch som akékoľvek očakávania stlmil na najnižšiu možnú úroveň, aby som nebol sklamaný. Očakával som klasický tuctový thriller, s hviezdnym obsadením a zaujímavý, hoci nie inovatívnym nápadom (v tomto momente ma hneď napadá Memento a 50 a po prvý raz). Dostal som v podstate to isté. Zo začiatku celkom atmosferický, mysteriózny príbeh končiaci tak nejak očakávaným spôsobom. Skvelý herci našťastie všetko zachraňujú na úroveň priemerného mysteriózneho thrilleru. Nejde ani o prekvapenie, ani o sklamanie. Na jedno pozretie to bolo fajn, do ďalšieho sa ale rozhodne nehrniem. Priemerných 6 z 10. ()

M1k9

Příběh o ženě která musí každý den řešit dilema komu dá a komu nedá. Mám pocit, že s tímto námětem už pracovalo více režisérů. Bohužel tato verze se řadí mezi ty nejslabší. 2.5/10 ()

dee.n

Napad dobry, provedeni tezce pokulhava, takze knizni předloha je asi fajn, coz uz nikdy nezjistim, protože po tomhle filmu uz to odmitam cist. Nepovedlo se herecke obsazeni, Nicole Kidman nebyla dobrou volbou, nene. Negradovalo tam napeti, proste slaboucky triller, Mark Strong byl teda lepsi v Grimsbym :D. Na konci mi ten film uz prisel k smichu :D. ()

honelnik

Ten scenar Rowan pravdepodobne nasiel zalozeny pod kompotmi v kredenci, ktory sa naposledy upratoval v 95tom. Odhliadnuc od lahko prehliadnutelneho pribehu je to cele "sterilne". Nicole Kidman vo svojich 47 rokoch zacina mačkovitieť a Mark Strong nema moc co hrat. Colin Firth tu tragediu jediny zachranuje ale pri Joffovej standartnej TV-rezii to nestaci. Samotny koniec je uz fakt klinec do rakvy - silno emocionalnu scenu som stravil spominanim na tie lepsie martial arts sceny z 80tkovych americkych "karate filmov"...takze tak. Nuda. ()

Tereeeza

Ne, ne, ne...trailer mě neskutečně nalákal, naštěstí jsem se nenechala strhnout a nejdříve si Dřív než půjdu spát přečetla. Film nemá s knihou téměř nic společného, když nepočítám velmi ztrouchnivělou kostru. To, co bylo v knize tak propracované, je zde osekané, s postavami jejich útrapy neprožíváte, jen je v rychlém sledu pozorujete a nechápete. Vztahy se nevyvíjí, v jednu chvíli jsou prostě takové a v druhou onaké. Nad knihou jsem slzela, zde jsem po hodině a čtvrt znuděně koukala a čekala, kdy už přijdou titulky. Nicole nijak neoslnila, Colin je Colin, ale ani ten to nezachránil. Hodně velké zklamání. ()