• slovenský

Animovaný / Muzikál / Rodinný

USA, 1941, 64 min

Ben Sharpsteen

|| Scenár: Otto Englander, Joe Grant, Dick Huemer / Predloha: Helen Aberson & Harold Pearl - Dumbo | Hudba: Frank Churchill, Oliver Wallace | Distribúcia: RKO Radio Pictures | Štúdio: Walt Disney Productions | Rozpočet: 950,000 $ | Tržby: 1,6 miliónov $ || Rozprávka, ktorú som v detstve videl niekoľkokrát na VHS, a vďaka muzikálovým číslam a podareným gagom ma to bavilo opätovne. Jednoducho klasika, rozbrnkávajúca i emočné struny diváka. 85% | VHS, 2.0, HU |(16.8.2014)

Příběh malého slůněte s nadměrně velkýma ušima znám už od dětství z knížek, ale teprve teď jsem viděl i filmovou podobu této disneyovské klasiky. Ikdyž jsem už z těchto pohádek pro nejmenší krapet vyrostl, tak i přesto mě několik scén vskutku zaujalo - viz kolaps sloní pyramidy a zejména opilecký sen. Zkrátka roztomilý snímek s roztomilým hlavním hrdinou, který nejvíce potěší malé děti a milovníky Disneyho.(6.8.2011)

Tenhle film jsem bohužel během svého dětství vůbec neviděl. Ale věděl jsem, že by se mi líbil, protože mamka mi jako dítěti koupila knížku, kde byl příběh popsaný a to doplňovaly původní obrázky z filmu. Ten příběh jsem prostě miloval a pamatuji si, že před spaním jsem chtěl po mamce, aby mi četla jen tohle. Pak začal vycházet dětský časopis Dumbo a bylo jasné, že mi ho mamka prostě musí kupovat, protože tou dobou už jsem ten příběh miloval a tohle bylo ještě něco navíc. Ale i přes to všechno jsem ten film nikdy neviděl, pouze jsem ho znal z vyprávění. Až teď, ve svých 21 letech, jsem dostal poprvé možnost se na zfilmovaného Dumba podívat. A nebyl jsem zklamán. Ba právě naopak, film splnil veškerá má očekávání a potvrdilo se mi, že ten film je opravdu tak překrásný, jak jsem si ho představoval. Takže i když jsem ho viděl až v rané dospělosti, tak přesto mne provázel mým dětstvím a já ten příběh miloval a miluji ho dodnes. To je prostě pro mne klasika, která nikdy nezestárne a která stále bude mou nejoblíbenější animovanou Disneyovkou, ať se děje cokoliv. Celé je to úžasný příběh, který se prostě musí líbit i dospělým a proti kterému snad nikdo ani nemůže nic mít. Takže nejen díky nostalgii, ale především díky kvalitě filmu i celého příběhu o jednom malém sloním outsiderovi uděluji pět hvězdiček.(4.1.2009)

Další z mnoha Disneyho nesmrtelných klasik.(22.5.2009)

Ano, ano to je to legendární létající slůně s velkými ušima pokud se nepletu? Ve srovnání ale třeba s předchozím ale o to více spornějším snímkem Fantazie je ale animace a děj tohoto snímku zcela konvenční, přesto však tento snímek obsahuje i mnohé experimentální sekvence. V jedné a pro mě jako dítě nezapomenutelné scéně slůně vypije plnou mísu šampaňského a potom zažije vize hýřící barvami. Mě osobně se však ale nejvíce líbili záběry z přehlídky sladce růžových slůňat, které vešly do podvědomí a dějin animovaného filmu jako jeden z určitě nejoriginálnějších obrázků.(7.11.2006)

• - Patrí medzi najlacnejšie a najrýchlejšie produkované diela: animátori využili neprítomnosť „maximalistického“ šéfa, ktorý bol na služobnej ceste. (Hystory)

• - Rozpočet: $950,000. (CrypzzXD)

• - Jedná se o jediný animovaný film studia Disney s hlavním hrdinou, který ve filmu nepromluví jediné slovo. (Mr.Hudson)