Detektiv Down

(festivalový název)

Komedie / Krimi / Drama

Norsko / Česko / Dánsko, 2013, 90 min

• Dont

Detektiv Down mě zklamal po všech stránkách. Nefunguje ani jako detektivka a ještě méně jako komedie. Rozpoznal jsem momenty, kdy jsem se měl zřejmě smát, ale až na vzácné výjimky mi do smíchu nebylo. Humor mi zkrátka absolutně nesedl, detektivní zápletka byla jednoduchá a co hůř, doplněná o nezajímavý tisíckrát přemletý vztah syna a otce podle klasické šablony.(22.6.2014)

„Někdy jsem byl na vážkách to vzdát. Ale nemohl jsem to udělat. Jediné, co jsem potřeboval, byl případ. Skutečnou záhadu. Pak bych jim všem ukázal…“ Robert je tak trochu jiný detektiv, co se vám převleče do oblečení pohřešovaného muže, začne při večeři nesnesitelně zpívat, hrát s babi prší, vleze do vaší postele, nabízí bonbon, když vás uhodí…má prostě svoji metodu. A mě hlavní hrdina bavil i svými vnitřními „drsnými“ promluvami. A parodující odkazy na staré detektivky v podobě špinavých ulic, zpustlého baru, patřičně vyzdobené detektivní kanceláře, stylového ohozu a jazzové hudby na pozadí zas potěšily. Zároveň film plně využívá společenských předsudků vůči lidem s Downovým syndromem…Robert je všem pro smích, nikdo ho nebere vážně, ale cesta za uznáním a vyřešením případu je trnitá, a to on dobře ví! Detektiv Down je svěží krimi komedie, která má slušný nástup, avšak s přibývajícím časem čím dál víc ztrácí humor i dech. Bohužel až tak moc, že ke konci diváka nudí. Což je škoda, tajně jsem doufal ve víc, takhle je to jen na lepší průměr.(10.7.2014)

Velmi příjemná a hlavně netradiční komedie, která si rozhodně nedělá legraci z postižených lidí, ba naopak. Breien v ní velmi citlivě a zároveň stylově skládá trošku "jiným" lidem hold a dělá to zábavně, mile a hlavně vtipně. Humor je jemný, inteligentní a neprvoplánový, což dost potěší. Detektiv Down se dá chápat i jako pocta noirovému žánru s tak trochu netradičním hrdinou i netradiční osudovou ženou. Celé to má hodně zajímavou a takřka kouzelnou atmosféru, která se na diváka přenáší spolehlivě a bez problémů. Ocenit se ale musí prvotřídní herecké výkony, kterým kraluje Svein André Hofso, jenž je suverénní a takřka dokonalý. Ostatní jsou také výborní, ale v hlavě utkví právě tenhleten sympatický pán. Měl-li bych něco vytknout, byla by to možná přílišná utahanost a pomalejší tempo a fakt, že tvůrce diváka nikdy úplně nestrhne a udržuje jakýsi odstup od všech postav. To ale ve výsledku až tak nevadí, protože Detektiv Down je netradiční a hodně zajímavý snímek plný laskavého humoru a hlavně nadsázky. 70%(26.3.2014)

• Wacoslav1

Taková divná komedie. Nepobavila nudil jsem se. Asi nemám toho správnýho downa abych to ocenil.25%(30.9.2014)

Hm... Jako celek je to dobrý, všechno funguje jak má, jenže tomu hrozně nesluší to, kterak děj jede podle nejklyšovitější šablony, jakou detektivka může mít. Ale naštěstí je délka přiměřená a hlavní postava zábavná (byť by mohla být zábavná mnohem víc, tím zvrhlým způsobem, který se zjeví jenom párkrát), vedlejší postavy sice někdy drhnou (respektive mají stejný problém, jako hlavní postava a to, že by pro lepší výsledek měli být mnohem jetější). Vlastně je docela těžký popsat, co je na tomhle filmu tak dobrého, když všechno jede na půl plynu, ale ono to dobré prostě je, Nejvíc ze začátku, ze kterého je Noirovost cítit parádně a v závěru, kde se zjeví ty nejlepší vtipy, škoda je ale slabšího případu, který mohl být mnohem víc ve stylu zvrhlých, psotníkem posedlých psounů stepních, závislých na cukru (kteří tu bohužel nejsou). Slabší čtyři, které by byly plné, pokud by rozličné humory byli více kruté a černohumorné.(18.4.2014)