• Nizozemsko

• Belgie

• Dánsko

Thriller / Drama / Komedie / Mysteriózní

Nizozemsko / Belgie / Dánsko, 2013, 113 min

Je to naozaj tak, neviem, čo si mám o filme myslieť, na druhú stranu je však nad čím premýšľať. Koniec a vlastne celý film je tak otvorený, že možnosti výkladu pointy sú takmer neobmedzené. Jednou z mála vecí, ktorou si môžem byť istý je môj pocit a celkový dojem. Mal som možnosť vidieť snímok s prvkami čierneho humoru, hlavne v podaní postavy Borgmana a zároveň snímok, ktorý si dokázal udržať charakter a typické prvky severskej drámy, ktorá je v tomto smere špecifická a originálna. Pozeral som sa na pomalý, bezcitný rozklad rodiny a jej rozbitie na márne kúsočky, pričom celý priebeh hrá aj na jemnú psychologickú strunu. Ale pointa a zmysel? Ťažký oriešok, možno bez riešenia. Snáď akým-takým vodítkom by mohol byť citát zo začiatku filmu, čo by potom evokovalo aj mysterióznu rovinu. Neviem, to nech si každý posúdi sám, možno práve preto vznikol tento film. 80/100(30.7.2014)

Báječně bizarní! Je fakt, že na 60.léta si člověk hned vzpomene (Případ pro začínajícího kata, Ovoce stromů rajských jíme, O slavnosti a hostech...a nebo Loni v Marienbadu). Fantaskní, alegorické, tajemné (jednu chvíli jsem uvažoval o mimozemšťanech), vtipné (jistá scéna mi připomněla Univerzální uklízečku), kruté (copak udělá malá dívenka, když ji zraněný muž požádá o pomoc?) a napínavé. Není dobré příliš vyzrazovat, jelikož tenhle film je jako báseň - nechť si ho divák přebere po svém...(13.2.2015)

Možná, že po Twin Peaks už mě nic nemůže pořádně překvapit, ale mně to zas nepřišlo až tak divné, jak je to tady propagováno. Jako thriller to nebylo špatné a celkem dobře se na to koukalo, ale chyběla mi tam nějaká strašidelnější muzika nebo něco, co by tomu dodávalo víc mysteriózní atmosféry. Ovšem co mi vadilo nejvíc, byla ta panička v domácnosti Marina. Ne, že by mi vůbec někdo z rodiny přirostl k srdci, ale tahle zhýčkaná hysterka mi lezla vysloveně na nervy a vzhledem k tomu, že se to většinu času točilo kolem ní, tak to byl docela problém. Vůbec nejlepší na tom byla ta zápletka kolem zahradníka a Borgmanovy zvláštní partičky, hlavně proto, že ta jediná skutečně obsahovala výborný černý humor a taky sem ještě neviděla originálněji uklizené mrtvoly. :D Zbytek byl vlastně celkem neškodný a klidně bych ho doporučila i takové emče.:) 70%.(15.3.2015)

Ještě že jsem se už před dávnými časy naučil nebrat vážně všechno, co vidím a nehloubat nad všim, co se přede mnou objeví. Jinak by mi asi jeblo, jako asi režisérovi téhle slátaniny. Na druhou stranu jsem viděl hodně větších sraček, které mě nebavily ani z desetiny tak, jako tohle. Na sobotní noc to ušlo ;-)(30.8.2014)

• LIVINGDEAD

Co to jako mělo být? Film nemá smysl a nikdo neví oč vlastně ve filmu jde? Co tím chtěl autor říci? A navíc ani konec nic nevysvětlí! Je to naprostá ztráta času! Dnes už se opravdu točí jen píčov*ny!(16.2.2014)

• - Hoci to nikde vo filme nie je uvedené, Borgmanovo (Jan Bijvoet) správanie sa nápadne podobá mýtickej bytosti menom "alp", čo je démonická nočná mora z nemeckého folklóru.
    (misterz)

• - Zástupcovia Holandska zvolili film Borgman ako svojho kandidáta do boja o nomináciu na Oscara v kategórii Najlepší cudzojazyčný film za rok 2014. (MikaelSVK)

• - Film se natáčel ve městě Bloemendaal. (willy1)