Co byste udělali, kdyby jednoho rána u vaší luxusní vily zazvonil bezdomovec, tvrdil, že dobře zná vaší ženu a chtěl se vykoupat? Richard mu pořádně nandá. Jeho ženě Marině je to ale trapné, a bezdomovce, který se představuje jako Borgman, pustí dovnitř. A tak to celé začne. Příběh filmu Borgman je krutý, přímočarý a optimální pro milovníky černého humoru. Jenže kromě toho pokládá i řadu otázek a nechává divákům prostor, aby si ho přebrali po svém. V mnohém připomene postupy české nové vlny, v mnohem zas ironická a přesná severská dramata. (Artcam Films)

KlonyIlony

Kouzlo tohoto filmu možná spočívá v tom, že v jádru se podobá pohádkám, ale přitom je - v protikladu k pohádkám - v podstatě amorální; Borgman možná nějakou morálku má, ale její logika je nám naprosto cizí a nepochopitelná. Je tu pohádková temnost a záhadnost - temný les, podivné bytosti (realističtější verze Jezinek), malé děti v nebezpečí (Budulínci), přímo magické (magicko-realistické) prvky, kdy příchod postav na scénu ohlašují zvířata (nebo jsou zvířata samotné postavy?). Toto všechno je vtipně zkombinované s prozaickými elementy - kariéra, manželské vztahy, sociální interakce. Podivná logika chování postav ale veškerou normalitu pohltí a převrátí naruby. ()

navorski

Není to tak divné, jak se všude zdůrazňuje... Prostor pro vlastní interpretaci tu je, ale není to zrovna fotbalové hřiště. Spíš taková tajemná komnata. Celé to může fungovat jako zajímavá metafora o záporných silách, které rozvracejí jedno manželství, ale také jako obyčejné drama o mimomanželské lásce, kde vrahem je zahradník. Borgman je ďábel a ta jeho parta je úžasná. Zahradníci v kvádrech demolující zahradu a falešná lékařka, která chodí za pacienty se svou dcerou, jsou prostě nezapomenutelní! Síly chaosu vstaly z hlíny, zbořily, co se dalo, a vrací se zpět. ()

manonfire

Otevřená držka po celou dobu. Film pro nějž by se mohla otevřít žánrová položka WTF?!? Chytřejší prohlédnou včas, že se žádného vysvětlení, tak kýženého, nedočkají, prostě další mystifikační oblbovačka beze smyslu, jen je to narozdíl od Lynche zábavnější a odlehčenější. Není to žádnej zázrak, jelikož na komedii to není vtipné, na psychothriller ala Funny Games si to také hrát nemůže, a očividně ani nechce, přesto je tohle dílko svěží svým vymykáním se obvyklým vypravěčských postupům.70% ()

earl hickey

- a sestoupili na zem, aby posílili své řady - asi v té úvodní větě je odpověď na všechny otázky, které na film mám. Na mě moc bizarní, ale nemůžu říct, že bych se nudil. ()

Forsberg11

V podstate neskutočný bizár. Ale európsky a tie ma bavia. Zaujímavý príbeh, super herci, krásna kamera, nádherná hudba. Niečo málo k plnému počtu tomu síce ešte chýbalo ale ja som maximálne spokojný. Na takéto filmy sa pozerá s radosťou. Holanďania zabodovali a Warmerdama budem sledovať. 80 %! ()

Lukoboss

Už na začátku po přečtení úvodního citátu mně bylo jasný, že to nebude jen tak a bude potřeba se nad filmem trochu víc zamýšlet a popustit uzdu fantazii. Ovšem i přes veškerou snahu je to problém, především pak pro diváka-neznaboha, jako jsem já. Abych si celou skládačku dal do kupy a mohl si říct "ahá, tak proto...", musel jsem si po skončení filmu dohledávat na googlu atd. a takzvaně to dostudovat. A to považuju za největší tíhu filmu, protože jinak divák chvílema opravdu netuší co, proč a jak?! Protože už před shlídnutím snímku jsem se tady dočetl, že je to vcelku složitý, schválně jsem se zaměřil na všemožný detaily, ale ani to pořádně nepomohlo. A tomu odpovídá i to rozporuplný hodnocení, který se tady objevuje. ()

herr_carter

Jak může člověk hodnotit něco, čemu prostě neporozuměl?? A podle místních komentářů evidentně tomuto filmu možná ani rozumět nelze, u mě jednoznačně kandidát na nejpodivnější film všech dob. ()

netahlo

Normalne podobne zhovadilosti posilam na parek, nicmene tohle mi nejakym zvracenym zpusobem sedlo. I kdyz jsem nepochopil vubec nic. S reziserem bych nekdy rad zasel na pivko, aby mi objasnil, na jakych halucinogenech to tocil. Podarena taskarice. ()

korndaddy

Myslím si, že slovem HYPNOTICKÉ to vystihnu asi nejlépe, ale oproti Hennekenovým Funny games trochu slabší, ikdyž lizající čáru. ()

purekritik

Artovej film, rozhodně zajímavej, technicky zvládnutej, dobře zahranej, ale místama mě nudil, protože netušíš, o co tam jde, žádný vysvětlení se nekoná a tím pádem jenom koukáš a nijak tě to nevtáhne. Přirovnal bych to k plátnu v galerii, na kterým je "čmáranice" - taky zajímavá, nějak na tebe působí, ale nemusíš na ni civět 113 minut. Bohužel Lynch je jednom jeden. ()

Tessie

Neuvěřitelný film, který mi naservíroval sled událostí, který jsem ani týden po kině prostě nepochopila. Nemám sebemenší zájem googlovat na internetu různé symboly, aby mi film pak docvakl. Na mě působil film chladně a byla to docela ztráta času, ve které pobíhal magor s touhou vraždit lidi. Komu se film může libít? Pravděpodobně náboženským fanatikům, bláznům s extrémní představivostí neboli prostě lidem, kteří si jsou schopni pointu filmu najít pro své vlastní dobro kdekoliv. ()

noby

Vlastně tomu vůbec nechci dát tři hvězdy. Chci tomu dát dvě a čtyři zároveň. Není to můj druh filmu, je to bizarní přesně tím nepříjemným způsobem, film ryje do diváka celou stopáž, aby ho nechal rozrytého. Art. Přesto jsem fascinován hypnotickým napětím, chladně vybroušeným řemeslem i minimalistickými odkazy, náznaky a překrucováními. Znepokojivé, divné. Mrazivé, ale do thrilleru daleko. Jemně humorné, ale do komedie ještě dál. A do dramatu prostě daleko. ()

dopita

Řemeslně to není vůbec špatný. Film neměl problém udržet moji pozornost až do konce. Ale jestli to je dobrej film??? To teda vážně nevim. Ještě že mám rád divný (nepochopitelný, bizarní viď Davide Lynchi) filmy, takže jsem si to docela užil, ale to nic nemění na tom, že je to strašná šílenost. ()

kolemjdouc

dalo by se to pojmout jako horror ale v reálném čase.Úderný na mozek tak, jak to umí taky jen seveřané.Žádné tmavé mysteriózno ()

HonzysKISS

Neřekl bych ani, že je to divný film, spíš to má velmi zajímavý nápad. Akorát to mohlo být víc komediální nebo aspoň svižnější. Pomalé snímky mi nevadí, ale tohle mi přišlo vážně prázdné. Málo hudby, žádné napětí, vtipů tady zazní fakt málo a je to bez bizarností. Ono je to celkem dobrý, ale podle nadšení lidí mě to prostě zklamalo. Diváci, co tyhle tipy filmů vyhledávají, jim to zas tak divné určitě nepřijde. 64/100 ()

Ixbalanke

Borgman a spol. sice dělají tu špinavou práci, ale mám záchvěv pocitu, že jen vyhrocují špatný vztah mezi partnery. Jakoby přiváděly do extrému jemnější konflikt mezi manžely. Špatně se mi ta myšlenka vysvětluje, tak snad to někdo pochopí :) Ale jinak mě opravdu bavilo asi prvních 30 minut. Pak se film snažil být stále nepředvídatelný a divný, ale jaksi divně a ne úplně chytlavě. A na konci má člověk pocit, jako by jaksi ani na nic nekoukal. Funny games jsou 100krát lepší. ()

DannyBoy80

Hodně divný film, jako je u tohohle režiséra pravidlem. Těsně 4*, je to tak 75%. Místy je to hodně černohumorné, nelze očekávat jasnou linii a čistý konec. Právě naopak. Na druhou stranu si v tom může každý najít svou paralelu. Mě třeba právě nyní napadla paralela s migrační krizí, kdy si tady taky bereme naprosto neznámé lidi, od kterých nevíme co čekat a někteří se chovají jako otec ve filmu a někteří jako matka. ()