Dočasný domov

(festivalový název)
  • USA Short Term 12 (více)

Grace je mladá vedoucí diagnostického ústavu, která celý svůj život zasvětila pomoci problémovým dětem. Když se ale dozví, že se má její život od základů změnit, je i ona dohnána svou nepříjemnou minulostí. Složitou situaci ještě zhorší nová obyvatelka ústavu Jayden - nadaná dívka, ke které Grace cítí silné pouto. (dresi)

adriane9

Ve spoustě filmů s touto tématikou je tenhle tichý neznámý snímek skvostem.. hodně dobře zahrané bolestné scény, svět dětí, kteří jsou duší víc dospělými než právě jejich rodiče. A nedá mi to a musím dodat nenávidím ty zasraný slabošký sráče, co dokážou zvěřit na svých dětech...soudím je a vraždím alepspoň v myšlenkách. ()

Kum0r

Celou dobu mě tam hrozně vytáčela postava nově příchozího pracovníka - Nate. Nevěřím, že je skutečně možné, by někdo, kdo dělá nějakou specku, nebo pajdák byl schopen říct v takovém do ústavu "I always wanted to work with underprivileged kids", Podle mě byla postava přehnaná. Alespoň, že Natův osobní vývoj nebyl příliš dramatický, což alespoň trochu podpořilo realističnost podkopanou jeho prvními výstupy. ()

Ben Nevis

Takový pěkně zpracovaný film o běžném dni v Klokánku. Pouze děti jsou větší a nehrozí, že v tom zařízení stráví delší dobu. Vychovatelé by pro ně rádi udělali víc, ale jsou tu pravidla. Snímek nebuduje žádný velký příběh, je tu spíš více minizápletek, které se na konci rozpletou. Nesnaží se být příliš temný a dojemný je tak akorát. Nevím však, jestli je nejlepší zaměstnat bývalé chovance podobných zařízení, kteří si v sobě nosí vlastní traumata. Nebo přidávat k trápení dětí vlastní trable a dokazovat tím, že traumata nezmizí a že fyzické bezpečí duši nevyléčí. ()

Rathalos

Tak toto je ku*va neskutocne silny film nabity emociami s hereckymi vykonmi,ktore si zasluzia obdiv,hlavne u Brie Larson a sklanam sa aj pred reziserom a tvorcami tejto dramy,urcite si tato zalezitost u mna ziskala miesto v top desiatke...:-) ()

Charlie84

Bez spoilerů to tentokrát nepude, takže čtěte na vlastní nebezpečí. Naprosto boží závěrečná scéna bohužel nezachrání...je vlastně docela těžké napsat, co se mi na ST12 nelíbilo. Třeba sociální pracovníci, kteří řeší své problémy basebolovkou. Ale i to bych přešel. Mě prostě přijde, že se nad tím filmem nikdo moc nezamyslel, většina děcek v ST je celou dobu nasraná, prostě proto, aby to mělo říz. "Příběh" je jasný od 10 min., nikam nesměřuje, nic objasňuje, to co tam kdo zažívá vypadalo asi dobře na papíře, ale moc nedává smysl ve filmu. Proč Grace chtěla jít na potrat? Aby bylo drama a bylo o čem točit? Proč jí přes její chování nikdo neřekl, že potřebuje psychologickou pomoc? Vážně necháme někomu v pokoji skleněné akvárko, aby ho mohl rozbít a podřezat se střepem? A proč by se vlastně v té chvíli ve které se to stane podřezával? Scénáristé ST12 asi věděli o čem točí, je to dobře podané, zahrané, udělané, ale někdo vystříhal hodinu materiálu, která by to pospojovala do příběhu a dala tomu celému smysl. Samoúčelné hovory o hovnech (doslova, ne obrazně), jen dokazují, jak to má být celé kůl a ze života. V jednotlivých scénách je to obojí, jako film to na mě nefungovalo...ale ani trochu. Fakt sory.... ()

Kingjiri

Nebýt vysokýho hodnocení a spokojenejch recenzí oblíbenejch uživatelů, ST12 bych si určitě nepustil. Docela mě zklamalo zjištění, že bych nakonec ze svýho pohledu o nic nepřišel. Nějaký scény jsou sice solidně dramatický a vyhrocený, jenže moc jich neni a čekání na ně je občas dost zdlouhavý. Takže jsem někdy po hodině už dost netrpělivě vyhlížel závěr. Třetí slabá hvězda za pár slušnejch scén a herecký obsazení. ()

Shaleman

Takový ten nenápadný film, který si zamilujete. Začíná poklidně, hlavní postavy jsou až naivně spokojené, takový idylický život v diagnosťáku. Ale žádné jablko není tak krásné, jak se na první pohled může zdát. A nebo už stárnu, senilním a přepadává mě sentiment, jihnu a z muže stává se dívka s jizvami na rukách. Obrovské překvapení, skutečně velmi nenápadné a o to více hlasité. A kdyby mě to rozplakalo, dám i 5*, ale o těch slzách to přeci není :) ()

l.u.s.s.

Short Term 12 je príjemný, nenápadný nezávislý film, ktorý vás prekvapí svojou silou. Brie Larson hrá postavu Grace, vychovávateľku v ústave, ktorá sa snaží pomáhať problémovým deťom, pričom jej vlastná minulosť je problematická. Nachádza s v novo príchodzej tínedžerke Jadyn, ktorej bolesť a traumy otvárajú v Grace jej vlastné staré rany. Film vynikajúco mieša atmosféru: témy a osudy detí sú náročné, emócie sú však zobrazené nenásilne a na záver vo vás prevládne vlastne príjemný pocit a nádej. Brie Larson tu podáva jeden z jej najlepších výkonov. ()

dwbmb

Film zakládá na silném, nepříliš okoukaném tématu, kde mi snad jako jediná věc vadila mírné vodění diváka za ručičku. Ne vše muselo být vysvětleno tak polopaticky, jestli vůbec. Ale jinak skvěle natočené, navzdory námětu i místy chytře vtipné. Shlédnuto v kině bez podívání na hodinky, vyprávění si své tempo drží celou dobu. Mezi herci hlavních postav najdete povědomé tváře, ale jména si nejspíš nevybavíte, pokud jste je vůbec někdy znali a obzvlášť Brie Larson budu rád vídat častěji, je to číča. Nic nového jsem si z filmu nepřinesl, stejně se na něj ale někdy podívám znovu, protože to byla velice příjemná hoďka a půl. Vhodné pro heterosexuálního muže: ano. ()

elimS

60% - komentář 20ti slovy: Zklamání, na to jaký to mělo potenciál - "problémové" děti a jejích životní a "silné" příběhy. Zbytečně moc zaměřeno na osobní život vychovatelky. ()

Don82

Unesete tíhu své existence? Svůj život? Na poměrně malém prostoru se odehrává série reálně depresivních příběhů na straně jedné a důkaz o síle jednotlivce na straně druhé. Film je hodně "sjednoceným průběhem" všech možných problémů, krízí a negativizmu. Zkrátka, od každého trochu. Taková záplava vyčerpávajících emocí (scéna s pohádkou o žralokovi a chobotnici je něco neskutečně hlubokého), až je to možná na diváka místy moc. Hodně zajímavá byla dějová linka Brie Larson, která mě zřejmě zaujala nejvíce. Film vlastně ve výsledku není vůbec smutný, spíše tak nějak vyústí "do plocha". ()

wege

Když nemáte asi moc peněz, ale máte super scénář a herce, kteří umí hrát a nebojí se to předvést, vznikne naprosto geniální film. Po konci vám zůstane takový ten divný pocit, že se vám to jako líbí, ale zároveň je to strašně silné a k zamyšlení. Jak to vlastně ty děti někdy můžou mít v dospívání a pak následně v životě těžké. Brie Larson byla naprosto dokonalá, vůbec nechápu, že ten film, a hlavně ona nedostala žádné pořádné ocenění. Když se podívám na Oskary v daném roce, nechápu. Ale prostě to asi nebyl film, který by tam patřil, je to velká škoda, podle mě čím více lidí ho uvidí či vidělo, tím lépe. Brie se dočkala později, zaslouženě. ()

gicous

Jímavý, pocitově spotální a emočně bohatý film, který mě oslovil svoji neokázalostí a střídmostí, s nimiž přistupuje k jednotlivým postavám. Jejich osudy nebyly pouze vzdálené neosobní příběhy, ba naopak, jako divákovi mi byly lidsky neobyčejně blizké. 8/10 ()

MickeyH.

Film je sice pěkně natočen a zahrán, ale příběh mi přijde plytký, necelistvý a v podstatě celý film jsem čekal, kdy to bude o něčem. Možná to je tím, že pracuji s podobnou skupinou lidí, takže mě asi nepřekvapilo to, co mě překvapit a zaujmout mělo. Spíš jsem pak sklouzával právě k tomu hodnocení z profesní stránky, kdy jsem nesouhlasil s některým jednáním pracovníků, ale to už je jiná věc... Zkrátka životní příběhy postav byly silné, ale dějem filmu jen tak proplouvaly bez jakéhokoliv zakotvení. ()