Zlomený květ

• USA Broken Blossoms (více)

Filmová adaptace sentimentálního románu londýnského autora Thomase Burkeho, zasazeného do známé čtvrti chudiny Whitechapelu a vyprávějícího tragédii dcery surového boxera (Lillian Gish), které se ujme ušlechtilý Číňan (Richard Barthelmess). (formelin)

SoolenJV

Tragicky vyhrocená romantika v mistrovském podání Davida Griffitha. Ale musím říci, že to na mě bylo chvílemi až moc - těch teatrálních gest a příběhu jak z červené knihovny, který byl ještě navíc šmrncnutý východní exotikou. Ještě že to mělo snesitelnou délku. ()

ybuko

Americky herec Richard Barthelmess v hlavni roli buddhistickeho mnicha Chenga je se svym neustalym mhourenim oci a pokusy o "cinskou mimiku" hodne komicky. Oproti tomu je tu ovsem vynikajici zloduch v podani Donalda Crispa. ()

FIBO

Minikomentář - první a bohužel poslední film, který jsem viděl jako student na SVOŠF v Písku. Těžko něco psát, protože všechno, co by se dalo popsat se odvíjí z tehdejší doby a techniky, která se při natáčení použila. Němý film, který nám může přijít zajímavý z dobového hlediska, ale pokud toto opomeneme, tak se jedná o vcelku nevýraznou podívanou, která může dnešnímu divákovi přijít nudná nebo "blbá". Když jsem seděl ve školním kině a přemýšlel, kolik mu dám hvězdiček, zvažoval jsem mezi jednou a dvěma. Dvě za jedno z nejstarších děl a za rok tvorby 1919. ()

see_sawandrew

Velmi smutná griffitovka snímaná přes měkký objektiv. Když přivřu oko nad přehnaně expresivním herectvím, které mi k tomuto filmu nesedí, film patří k tomu lepšímu z desátých let minulého století. 70% ()

Wally

Tohle bylo opravdu příšerné...mám za sebou už dva filmy D.W.Griffitha, ale ty měly alespoň něco do sebe.... ´Romantickou´ zápletku ve stylu tragédie Romea a Julie bych ještě snesl, ale to neuvěřitelné pitvoření obou hlavních hrdinů už opravdu ne a celý zážitek mi to kompletně zkazilo... L. Gish vypadá celý film jako pod vlivem drog a její úsměv pomocí prstů je hrůza...o pitvořím se R. Barthelmessovi ani nemluvě.... Jediné pozitivum vidím v krátké stopáži oprati jiným dílům tohoto režiséra. ()

Rozjimatel

Ďalší revolučný film D.W. Griffitha, formujúci tvár budúceho Hollywoodu. Tento až baladický príbeh, zasadený do pôsobivých, zahmlených londýnskych uličiek, je zručne umelecký stvárnený a používa na tú dobu revolučné umelecké prostriedky (flashbacky, veľmi blízke detaily tváre na zvýraznenie dramatickej situácie). Tento príbeh sa rozbieha veľmi pozvoľne, povedal by som že až nezáživne, no v druhej polovici naberá celkom slušné grády. Prekvapilo ma, že po dvoch tak megalomanských filmoch (Zrodenie národa a Intolerancia) nakrútil Griffith takýto nízkorozpočtový film. Ďalším mojim prekvapením bolo, že si tentokrát zobral na paškál barbarskú povahu Anglosasov. Zosobňuje je Donald Crisp ako despotický otec, totálny buran, akých bolo a vždy bude všade veľa. Skvelá je Lillian Gish ako nešťastná dievčina a jeho dcéra. Naproti tomu Richard Barthelmess, s gumičkou na hlave (na zošikmenie tváre) a veľmi podivnou zhrbenou chôdzou, je ako "Žltý muž" akoby vystrihnutý z veľmi nepodarenej paródie. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

MARC00 odpad!

Zlomený květ je trapný pseudo-romantický shit z kinematografické doby temna, který nikdy neměl spatřit světlo světa. ()

JimiH

Tentokrát Griffith adaptoval až příliš jednoduchý a kýčovitý příběh, takže se mu nezadařilo tolik jako např. u Intolerance, přesto má film místa, které i po letech chytnou za srdce a po režisérské stránce jde o špičku na svou dobu. ()

PetraMishka

Zlomený květ je sentimentální snímek D.W. Griffitha, který zachycuje krátké setkání mladé dívky, kterou doma mlátí surový otec a vyhořelého čínského misionáře, který namísto duchovní činnosti kouří opium a je v depresi. Když se jednou zmlácená objeví v jeho obchodě, začne se o ni starat, dokud se její otec nevrátí. Zobrazení domácího násilí je velmi věrohodné, navíc představitel otce to zahrál tak dobře, až se z něj zvedá žaludek. Barthelmess jako Číňan byl úplně mimo, ale to se dalo čekat a Lilian Gish byla skvělá jako vždy. ()

Lady_Q.E

Přiznávám, že ke Griffithovi mám odpor. Květ sice nebyl ideologicky takový humus jako Zrození národa, ale stejně bylo pro mě jeho sledování na hranici únostnosti. Naivitou a patosem přetékající snímek, který navíc lze snadno předvídat už po prvnich cca dvaceti minutách, o hlubší psychologii postav nemůže být řeč a v některých, zřejmě plánovaných dojemných momentech, jsem se neměla daleko ke smíchu. Hvězdičky dávám za technickou složku a doprovodnou hudbu, díky které jsem neupadla do kómatu. ()

Damnsinead

Lillian bych tu patnáctku uvěřila - vypadala velice mladě. Ovšem "Číňan" je už horší. Když už nemohli obsadit pravého Číňana, mohli si aspoň dát víc práce s maskováním. Taky mě zarazil jeho shrbený postoj a podivná šouravá chůze - u Lillian by se to dalo pochopit, ale proč tak chodil i "žlutý muž"? Přitom příběh a herecké výkony jsou poměrně dobré, ale výsledný dojem kazí ještě patetické básnění v mezititulcích. Mohlo to být lepší. ()

PoprockCZ

Velmi pomalé, na délku příliš jednoduchá zápletka, hodně opakování. Snímek mě příliš nezaujal - Griffithovy filmy mi přijdou hodně odtažíté a povšechné. ()