Zrození ďábla

Devil's Due

Horor / Mysteriózní

USA, 2014, 89 min

• Terva

CITÁT - Nepřichází jen jeden Antichrist, přichází jich mnoho........ Hlavní hrdina si natáčí na ruční kameru bez stabilizátoru svou svatbu a svatební cestu a prý chce natočit vše na co bychom neměli zapomenout. Proč mu to nechci věřit? Páni, to je bomba!!!!! Něco podobného jsem natočil před dvaceti lety na své svatbě. Jen tomu dodám pár dramatických trikových sekvencí, nějakou hudbu a mám to. CITÁT - Cítím z vás smrt............. Strašný a jen kousek stačil abych tomu dal -odpad- Jedna hvězda za odvahu.(15.7.2014)

• maddy

Najhorší found footage za posledné roky! Teda minimálne čo sa týka kino-produkcie, s amatérskymi počinmi „direct-to-video / on-demand“ nezrovnávam, aj keď ani tak by nemal zase až tak silnú konkurenciu. Nedôveryhodné držanie kamery v každej chvíli už pri podobných snímkoch vôbec neriešim, nakoľko ako diváci by sme potom z podobných filmov nič nemali, ale to nič nemení na fakte, že Devil's Due, nielenže neprináša do žánru absolútne nič nové (to som od neho ani len nečakal), on nevie ani pracovať s tým najzákladnejšími hororovými atribútmi. Po úvodnej potýčke nesympatického ústredného páru (hlavne tá tehuľa je na guľku) s rómskymi, pardon los español, spoluobčanmi nenasleduje nič, čo by len vzdialene pripomínalo horor = 20 minút otravných kecov a kňazovi sa počas omše spustí z nosa krv, ďalších 20 minút hlúpych kecov potom sa matke hnusne digitálne pohne počas spánku brucho, ďalších 20 minút diania o ničom a matka vystraší dieťa príbuzných a hrozivo za ním zabuchne dvere a to sú tak za hodinu asi všetky „strašidelné“ scény. Sorry, že som Vám to celé nekompromisne vyspoileroval, ale aspoň som Vám ušetril drahocenný čas, ktorý by ste strácali s týmto, ehm, „hororovým“ prírastkom. Záverečná asi 5 minútovka sa síce snažiť dianie trocha zintenzívniť, ale jednak je neprehľadná, chaotická a navyše som bol po predošlých minútach už tak otupený, že ma absolútne nezaujímalo čo sa deje. Akurát sa tam boja euro (€) symbolu (v tom mal film pravdu, Európska Únia je strašná! ale to nám zdeliť asi nechcel, takto sofistikovaných tvorcov za kamerou asi nemá). Jednoducho začiatok nuda, prostriedok ešte väčšia nuda a finále zase nuda. Aj napriek pomerne striedmej 85 minútovej stopáži neskutočne nudí ako už dlho nič. Ak si niekto myslel, že toto dokáže v dnešnej dome niekoho postrašiť tak sa nad demenciou tvorcov radšej ani nezamýšľam. A to že na takéto niečo boli potrební dvaja režiséri je už totálne fiasko. Matta Bettinelli-Olpina a Tylera Gilletta už k filmom nikdy viac nepustiť. Pritom ten námet o antikristovi nevyzeral až tak márne. Snímky s podobným námetom tu už dávnejšie neboli a posledné kvalitné už vôbec nie (naposledy snáď Rosemary's Baby v 60. rokoch minulého storočia). Ale asi je s filmom niečo veľmi zle, keď najpútavejšia je na ňom marketingová kampaň s devil-dieťaťom na ulici, ktorá nemá s výslednou kvalitou filmu aj tak nič spoločné. Avšak Devils Due má jednu výhodu, aspoň pri ňom všetci odporcovia docenia „kvality“ série Paranormal Activity (áno, nebojím sa priznať, že prvý a tretí diel ma slušne pobavili), lebo oproti Devil's Due vyzerá ktorýkoľvek diel tejto série ako nepretržitou akciou nabitá jazda. Devil's Due vyzerá tak akurát ako dokument zo života prvorodičky a v tom prípade je možno aj funkčný (vzhľadom na pohlavie komentujúceho nie je možné overiť platnosť tohto tvrdenia), ako horor však totálne stupídne. CELKOVO: 0,5* (1/10) ...aj tá jedna hviezda len z milosti, pretože v databáze CSFD sa nájdu ešte aj odpadové found footage horory.(28.4.2014)

Rozpočet $7miliónovTržby USA $15,821,461Tržby Celosvetovo $32,705,731Tržby za predaj Blu-ray v USA //počet predaných kusov Tržby za predaj DVD v USA //počet predaných kusov ║ ďalšia roztrasená z domáceho videa ukuchtená suchopárnosť a lá paranormal activity, fakt des tieto trendové horrory?!! /15%/(21.4.2014)

• Zagi20

Já myslel že u hororu by se měl člověk aspoň trochu bát ... ale asi sem se mýlil. Celé je to takové ... no o zrození ďábla. Do jedné sličné chuděry vypustí ďáblovo sémě, otěhotní a stane se z ní semetrika, co žere jeleny a pohledem vraždí kněze. Pak se narodí malý ďáblík, který jednoho dne zřejmě vyhladí půl planety a je konec. Těch pár laciných lekaček a někdy docela pěkných efektů ale nezachrání film, který je celkově o ničem. 30%(15.12.2014)

Poměrně standardní horror tak za 3*, ale přidám jednu za kameru, protože ta se opravdu povedla. Obzvlášť u scény s jeleny v lese to byla paráda. Taky nesmím zapomenout na další obsazení Zacha Gilforda do hlavní role, což je v mém manuálu pro posuzování filmů velké plus :-). Taky mám chuť to trošku nadsadit jako protiklad některým zcela nesmyslně přehnaným odsudkům, které tomu tady dali jiní. Celkem za 4*.(29.12.2014)