Zrození ďábla

Devil's Due

Horor / Mysteriózní

USA, 2014, 89 min

• Flaxik

Nutno poznamenat, zvláště s přihlédnutím k tomu, že je vše nenápadně a velmi vkusně natočeno ve stylu amatérské kamery, což snímku dodává na autentičnosti a napomáhá vtažení do děje, je film ve svém oboru opravdovým skvostem a originalita je cítit...pardon, to byl jiný film. Tohle je zoufalá, trapná, nudná a monstrózně nepovedená found footage, jejímž jediným kladem je koukatelná hlavní hrdinka. Moc moc špatné. V celém komentáři jsem nepoužil jediné sprosté slovo, ač by si to tento snímek zasloužil. Kokotina zkurvená, půldruhý hodiny v hajzlu!(2.6.2014)

• maddy

Najhorší found footage za posledné roky! Teda minimálne čo sa týka kino-produkcie, s amatérskymi počinmi „direct-to-video / on-demand“ nezrovnávam, aj keď ani tak by nemal zase až tak silnú konkurenciu. Nedôveryhodné držanie kamery v každej chvíli už pri podobných snímkoch vôbec neriešim, nakoľko ako diváci by sme potom z podobných filmov nič nemali, ale to nič nemení na fakte, že Devil's Due, nielenže neprináša do žánru absolútne nič nové (to som od neho ani len nečakal), on nevie ani pracovať s tým najzákladnejšími hororovými atribútmi. Po úvodnej potýčke nesympatického ústredného páru (hlavne tá tehuľa je na guľku) s rómskymi, pardon los español, spoluobčanmi nenasleduje nič, čo by len vzdialene pripomínalo horor = 20 minút otravných kecov a kňazovi sa počas omše spustí z nosa krv, ďalších 20 minút hlúpych kecov potom sa matke hnusne digitálne pohne počas spánku brucho, ďalších 20 minút diania o ničom a matka vystraší dieťa príbuzných a hrozivo za ním zabuchne dvere a to sú tak za hodinu asi všetky „strašidelné“ scény. Sorry, že som Vám to celé nekompromisne vyspoileroval, ale aspoň som Vám ušetril drahocenný čas, ktorý by ste strácali s týmto, ehm, „hororovým“ prírastkom. Záverečná asi 5 minútovka sa síce snažiť dianie trocha zintenzívniť, ale jednak je neprehľadná, chaotická a navyše som bol po predošlých minútach už tak otupený, že ma absolútne nezaujímalo čo sa deje. Akurát sa tam boja euro (€) symbolu (v tom mal film pravdu, Európska Únia je strašná! ale to nám zdeliť asi nechcel, takto sofistikovaných tvorcov za kamerou asi nemá). Jednoducho začiatok nuda, prostriedok ešte väčšia nuda a finále zase nuda. Aj napriek pomerne striedmej 85 minútovej stopáži neskutočne nudí ako už dlho nič. Ak si niekto myslel, že toto dokáže v dnešnej dome niekoho postrašiť tak sa nad demenciou tvorcov radšej ani nezamýšľam. A to že na takéto niečo boli potrební dvaja režiséri je už totálne fiasko. Matta Bettinelli-Olpina a Tylera Gilletta už k filmom nikdy viac nepustiť. Pritom ten námet o antikristovi nevyzeral až tak márne. Snímky s podobným námetom tu už dávnejšie neboli a posledné kvalitné už vôbec nie (naposledy snáď Rosemary's Baby v 60. rokoch minulého storočia). Ale asi je s filmom niečo veľmi zle, keď najpútavejšia je na ňom marketingová kampaň s devil-dieťaťom na ulici, ktorá nemá s výslednou kvalitou filmu aj tak nič spoločné. Avšak Devils Due má jednu výhodu, aspoň pri ňom všetci odporcovia docenia „kvality“ série Paranormal Activity (áno, nebojím sa priznať, že prvý a tretí diel ma slušne pobavili), lebo oproti Devil's Due vyzerá ktorýkoľvek diel tejto série ako nepretržitou akciou nabitá jazda. Devil's Due vyzerá tak akurát ako dokument zo života prvorodičky a v tom prípade je možno aj funkčný (vzhľadom na pohlavie komentujúceho nie je možné overiť platnosť tohto tvrdenia), ako horor však totálne stupídne. CELKOVO: 0,5* (1/10) ...aj tá jedna hviezda len z milosti, pretože v databáze CSFD sa nájdu ešte aj odpadové found footage horory.(28.4.2014)

• peter12

Zas jeden z ďalších pokusov o Found Footage,ktorý nielen ničím neprekvapí ale ani neukáže nič nového.Nemusím tu ani rozpisovať na aký film sa tento podobá,to každý pochopí.Asi dve scény mali aj atmosféru ale to asi bolo tak všetko,čo tento film dokázal.Niektorých momentoch to bolo efektné a aj lakačky boli pár krát na tom správnom mieste.Kamera po vaččinu filmu bola roztrasená a niekedy som ani nevidel čo sa tam deje.A to finále nesie v sebe chaotickosť a organizovaný bordel.(21.4.2014)

přinejlepším průměr, možná hůře. Udělané to není zle, to, že je to natočené jako first person tomu pomáhá, ale z tohoto ranku jsme viděli už lepší filmy. Tady to režisér neumí patřičně využít. Nepamatuji si z toho žádný výrazně děsivý okamžik. Což je u hororu blbý. Jinak příběh je víceméně klasika.(6.6.2014)

Dle většiny komentářů z poslední doby k filmům zpracovaným found footage způsobem, mi přijde, že patřím nyní k opravdu už jen k velmi malé skupině příznivců a zastánců tohoto stylu. Skutečně nechápu, proč má právě tento subžánr tolik odpůrců, ale na to sere pes. Nicméně, jako neústupný zastánce těchto filmu je mi nyní o to víc líto, že musím konstatovat, že Devil´s Due se zas až tolik skutečně nepovedl. V žádném případě tedy nemám na mysli jeho působivost, ta je opět na maximální hranici, přinášející vrcholné momenty napětí a fungující atmosféry, prostě v tomto ohledu Devil´s Due šlape jako hodinky a je to opět nářez, ostatně jak je v tomto zpracování zvykem. Herecky jde pak navíc o jeden z nejlepších found footage snímků, s vesměs vysoce profesionálními výkony. Napadnout zde nelze ani jeden z nejčastěji kritizovaných prvků, a to roztřesenou kameru a časté používání nočních záběrů, to se tohoto snímku příliš netýká, vše je poměrně přehledné, žádná roztřepaná kamera, prostě tentokrát „klídek“. Problém, proč mě Devil´s Due až tak neoslovil, je ale zápletka. Podivná, nenápaditá a především zcela bez tempa, s nevýraznou gradací, jejíž vyústění také zrovna dvakrát neposadí na zadek, prostě fakt slabota. Takže, určitě nejde v rámci found footage filmů o ten nejslabší počin, ale na víc než průměrné hodnocení tentokrát nedosáhne ani u mne.(18.7.2014)

• - Ve filmu je řeč o antikristu, který je představován jako démon, což je ale nesprávně ztotožnění. Podle Bible je Antikrist nepřítel a odpůrce Boha a Ježíše Krista. (vimanzen)

• - Natáčení začalo v březnu 2013 pěti dny v Dominikánské republice a poté v New Orleans. (koval45)

• - Uvedenie filmu do kín sprevádzala marketingová kampaň, kedy sa po uliciach New Yorku pohyboval detský kočík ovládaný na diaľku, v ktorom bolo ukryté mechanické dieťa s hrôzostrašným výzorom, akoby ho posadol diabol. Z detského kočíka sa ozýval plač a hneď ako okoloidúci nazreli do kočíka, dieťa sa rýchlo posadilo a spustilo rev, niekedy dokonca striekalo tekutinu - zvratky. Video na portáli YouTube, kde dieťa straší okoloidúcich, malo len za 2 dni 20 miliónov zhliadnutí. (xpantherx)