Penny Dreadful

• USA Penny Dreadful
USA / Velká Británie / Irsko, (2014–2016), 25 h 21 min (Minutáž: 47–60 min)

Tvůrci:

John Logan

Eva Green, Josh Hartnett, Timothy Dalton, Rory Kinnear, Billie Piper, Harry Treadaway, Reeve Carney, Helen McCrory, Danny Sapani, Alun Armstrong, Stephen Lord (více)

Série(3) / Epizody(27)

Výpravné seriálové zpracování původně hrůzostrašných povídek vydávaných v Londýně na začátku 19. století, jimž dal název fakt, že výtisk stál právě jednu penny. Týden co týden čekali dychtiví čtenáři převážně z řad chudiny na známé hororové postavy v podobě Frankensteina, Doriana Graye nebo hrdinů z románu Drákula. Všechny nestvůry jsou zasazeny do temného viktoriánského Londýna a kromě krásně strašidelného původního příběhu nabízí jejich seriálové zpracování i kvalitní dramatickou podívanou. (HBO Europe)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (31)

A byli nepřáteli (2015) (S02E10)

Vynikajúce zakončenie druhej série, kedy sa zároveň ukončuje aj ďalšia etapa životov našich (anti)hrdinov. Možno bola záverečná konfrontácia s čarodejnicami trochu skratkovitá, ale tej bolo venovaného dosť priestoru počas celej série. V desine dostal samozrejme aj priestor uzavretia vzťahov medzi postavami a najmä, čo je možno ešte dôležitejšie, so sebou samými. Opäť išlo skôr o dialógy a atmosféru, akcie sa opäť nedočkáme a osobne sa domnievam, že to bolo iba dobre. ()

Série 3 (2016) (S03)

Zrejme najlepšia séria celého seriálu, ale o to vôbec nejde. Je dobre, že aj napriek rozvetveniu deja do viacerých teritórií tretia séria netrpí roztriešťenosťou a nakoniec sa aj tak všetci stretnú na jednom mieste, o tom snáď ani nikto nepochyboval. Taktiež aj obohatenie o westernový žáner bolo príjemným spestrením, pričom ale aj tu sme sa dočkali hororových a fantazijných prvkov, aby sa snáď niekto nesťažoval. Išlo sa aj viac do hĺbky postáv a čím ďalej, tým viac bolo jasnejšie, ako sa všetky dejové línie budú musieť uzavrieť a že posledné scény nebudú patriť nejakej bujarej veselici v uliciach Londýna, ale že si aj poplačeme. ()

Den, kdy zemřel Tennyson (2016) (S03E01)

Asi najlepší možný otvarák tretej sezóny. "Spoločenstvo" sa ocitá v rôznych kútoch sveta a zdá sa, že sa aspoň sčasti bude musieť dať znova dokopy. Ocitáme sa na zamrznutom póle, na divokom západe a samozrejme ostávame aj v Londýne. A spoznávame doktora Jekylla a pri veľkom nástupe na scénu aj grófa Draculu. Na jeho zjav si ale ešte budeme musieť počkať, zrejme pôjde o hlavného nepriateľa našich antihrdinov v tejto sezóne. ()

Dravci vzdálení i blízcí (2016) (S03E02)

Tretia séria je zatiaľ najvýpravnejšia a ani rozpad spoločenstva neznamená automaticky rozpad konzistentnosti, skôr naopak, takáto atmosférická aj dejová rôznorodosť Penny Dreadful pomohli asi viac, ako by sa dalo čakať. Druhá epizóda je o niečo pomalšia než tá prvá, každopádne konečne aj linka s Dorianom je živšia, Ethan sa začal poriadne odväzovať aj vo svojej domovine a na konci nás čaká pomerne očakávateľné odhalenie, kto je gróf Drakula. Skrátka Vanessa v láske nemá nikdy šťastie, ale až čas ukáže, či sa práve títo dvaja k sebe skvele nehodia. ()

Zlo a dobro v jedno jsou (2016) (S03E03)

Príbeh sa na všetkých frontoch celkom slušne rozbehol, i keď v tejto epizóde sa nič až tak zásadné nestane, pokiaľ nerátame nejaké tie vraždy, že. Ale zhusta sa filozofuje nad temnou a svetlou stránkou osobnosti, pričom v tomto smere to bude mať najťažšie zrejme Ethan, pretože jeho nová spoločníčka, na rozdiel od neho, žiadnu kladnú stránku nemá. Ako sa monštrum dostalo tak rýchlo do Londýna, je skutočne záhadou, pričom je potom ešte otáznejšie, načo sa trepalo na koniec sveta do krajiny ľadu. ()

List trávy (2016) (S03E04)

Tak môžete si odfajknúť, že tá "iná" epizóda v rámci tretej série je epizóda číslo 4. Takmer celá sa odohráva v jednej miestnosti, a to dokonca vo vypolstrovanej miestnosti na psychiatrii bez okien a to dokonca ako forma spomienok prostredníctvom hypnózy. Niektoré ďalšie veci urpostred hypnózy dokonca môžu byť aj ďalšie predstavy. Napriek komornosti ide o vskutku strašidelný diel, kedy Vanessa občas nevie, či sa rozpráva so zdravotníkom, alebo s Luciferom. ()

Tento svět jest naším peklem (2016) (S03E05)

Tak a opäť tu máme absolútnu zmenu tempa , atmosféry a dokonca aj žánru. Celá päťka je skrátka western, nechýbajú však ani čarodejnícke kúsky. Celú epizódu si ale nakoniec pre seba kradne nová postava, otec Ethana, v podaní výborného Briana Coxa. Jeho záverečný preslov v kostole nemal chybu a dal aj niektorým udalostiam spätne nový zmysel, už vám totiž indiáni v tomto fikčnom svete nebudú naďalej pripadať ako jednoznačné obete. ()

Nejlítější šelma (2016) (S03E06)

Tak opäť tu máme dej rozložený rovnomerne medzi všetky línie, predsa len však westernová pasáž hrá prím, najmä čo sa týka finále. A to je stopercentne westernové, pretože nás čaká jedna, vlastne dokonca dve prestrelky. Je preto škoda, že sa nimi toho možno až príliš veľa vyrieši. Každopádne Vanessa a jej nová známosť to už naplno roztočili, dá sa ale predpokladať, že chlapík kvôli láske svoju temnú stránku len tak nezahodí. Tejto ženy nám môže byť vážne ľúto, dúfam, že nakoniec sa ukáže ako najväčšia hrdinka celého seriálu. ()

Odliv (2016) (S03E07)

K záveru sa blíži nielen tretia séria, ale aj celý seriál a tak je všetko takmer až extrémne vyhrotené. Pričom siedmej epizóde dominujú dialógy, čo ale samozrejme nič neuberá na kúzlu ani tempe. Vanessa si to pekne vybavila so svojou novou láskou, avšak zdá sa, že chlapík ju má plne v područí. Dorianovi sa jeho experiment poriadne začína vymykať z rúk a jeho hárem si začal žiť podľa vlastných pravidiel, kde on už nemá pevné miesto. Najemotívnejšie určite pôsobí dejová línia návratu otca od rodiny naspäť k famílii, frankeinsteinovmu monštru musí držať teraz už palce každý fanúšik seriálu. ()

Věčná noc (2016) (S03E08)

Snáď prvý diel celého seriálu, kde nevystupuje Vanessa a tak sme ochudobnení o pohľad na pobledlú Evu Green. Každopádne aj tak sa všetko točí okolo nej, všetci ju totiž zháňajú. Jej absencia až tak nevadí, pretože v Londýne prebieha apokalypsa a napriek tomu, že peniaze na zobrazenie jej priebehu asi neboli, tak atmosféra je skutočne hutná, dusná a depresívna. Nechýba aj nejaká tá akcia, najmä smerom ku koncu. ()

Požehnaná temnota (2016) (S03E09)

Som rád, že si tvorcovia na finále dali skutočne záležať a nebáli sa ísť temnejším, smutnejším smerom, čo bolo ale iba logickým dôsledkom priebehu všetkých troch sérií. Elegantne sa im podarilo uzavrieť ako dej tretej série, tak aj celého seriálu bez toho, aby mal divák pocit, že zostali nejaké zásadné otázky nezodpovedané. A možno si aj citlivejšie duše na konci poplačú. Muchy by sa samozrejme našli, ale načo ich tu zbytočne hľadať, že... krýs je tu až až... ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Seriál Penny Dreadful se vrací

Seriál Penny Dreadful se vrací

04.11.2018

Po překvapivém zrušení před dvěma lety se populární seriál Penny Dreadful vrací zpátky k životu. Alespoň částečně. Stanice Showtime totiž oznámila chystaný spin-off s podtitulem Penny Dreadful: City… (více)

Eva Green znovu u Burtona

Eva Green znovu u Burtona