Gándhí

Tento výpravný filmový epos oceněný osmi Oskary zobrazuje 56 let života legendárního indického vůdce, který se ve svých 79-ti letech stal obětí atentátu. Je mladým advokátem v Jižní Africe, když ho vyhostí z první třídy, přestože má platnou jízdenku. Rozhořčen tímto ponížením začne protestovat a bojovat za práva Indů a jiných utlačovaných barevné pleti. Následkem tohoto je povolán zpět domů: je ohromen bídou a tyranstvím Britů... (Mirax)

Maniik88

Obrovský film o veľkom človeku. Ďakujem režisérovi, Benovi Kingsleymu a všetkým zúčastneným, že takto poctivo a krásne zdokumentovali životný príbeh človeka, ktorý v dnešnom svete nemá obdobu. Čo viac k tomu dodať? Treba si film pozrieť, tých s trpezlivosťou, empatiou a svedomím tento film určite obohatí, no a všetkých ostatných bude nudiť. ()

Tormentor665

Jsou prostě filmy, jež patří k naprosté špičce. Tenhle především proto, že téma Ghándího se snad nemohlo zfilmovat lépe. Úžasný Kingsley, davovky, vynikající scéna armitsarského masakru atd. A proč že nám to ve škole nikdy nepustili?:-) ()

Rimland

Film je to moc pěkný, o tom žádná, a přes masivní stopáž nenudí (tedy pokud vám nevadí filmy, které jsou z 99 % postaveny na dialozích, že jo). V nejednu chvíli by to moc moc chtělo být jako některý epos od Davida Leana (ale bohužel není) a třeba taková scéna z funusu je přímo impozantní. Akorát nemám rád tyhle "svatořečící" tendence v životopisných filmech (viz snad všechno o Mandelovi), což je přesně to, co Attenborough s Gándhím (a v dostupné míře vlastně i s Nehrúem) dělá... Každopádně Kingsleyho výkon je vyzdvihovaný naprosto oprávněně. A jako fanda jistého britského seriálu jsem nemohl potlačit takřka dětskou radost, když se tam najednou vyloupl Nigel Hawthorne v roli koloniálního úředníka :-)). ()

Duke90

Neskutečně dojemný snímek o jednom z největších lidí, co kdy žili na tomto světě. Gandhi byl asi jediný člověk, který ke svému přesvědčování potřeboval "pouze" správná slova a dostatek odhodlání a takto někoho vést už asi dnes nikdo nedokáže. Ono to sice bylo hrozně dlouhé a nudnější pasáže by se stoprocentně našly, ale už kvůli té myšlence, vynikajícímu Kingsleymu a tolika emocem, které mě provázely od začátku až do KONCE - nemůžu jinak.... ()

Yakuza05

Zlatý glóbus 5 : Herec - Ben Kingsley, Režie, Nejlepší zahraniční film, Nový mužský objev - Ben Kingsley .......... Bafta 5 : Herec - Ben Kingsley, Režie, Film, Objev - Ben Kingsley, Herečka vedl. role - Rohini Hattangadi. Nominace 11: Kamera, Kostýmy, Střih, Masky, Výprava, Hudba, Scénář, Zvuk, Herec vedl. role - Edward Fox, Herec vedl. role - Roshan Seth, Herečka vedl. role - Candice Bergen. ()

Bigfuckman

Vždy když je mi nejhůř vzpomenu si, že v historii vždy zvítězilo dobro a pravda. V každé době byli tyrani a krutí lidé, někdy se zdáli být nepřemožitelní, ale nakonec dobro vždy zvítězilo. Toť pravdivá hlavní slova Muthama Gandidžího. Naprosto geniálně natočené 3 hodinové dílo o nezapomenutelným Gandím excelentně ztvárněným Benem Kingleym. Tenhle fil by měli povině vysílat ve všech zemích světa aby si lidstvo už konečně uvědomilo, že násilí k ničemu nevede a jen plodí další. Použil bych zde "AtdathBayovu" větu a to, že násilí lze jedině správně potrestat jen dobrem. I Ježíš řekl : Když Tě někdo uhodí byť neprávem, nastav mu druhou tvář. ()

MarkHoppus

Neuvěřitelný příbeh člověka, ketrý pomocí své filozofie sjednotil celou Indii a bojoval proti nadvládě Britů. Ben Kingsley se s rolí Gandhího úžasně stotožnil a předvedl jeden z největších výkonů světové kinematografie. O výjmečnosti tohoto filmu jednoznačně svědčí i osm získaných oscarů. ()

geo311

Nejlepší filmy dávají divákovi možnost zamyslet se i u dějově méně důležitých scén. Není to ani tak zamyšlení, je to spíš sebrání myšlenky, kterou autor za scénu položil a divák si ji přivlastnil. Často je to myšlenka, která může žít i mimo filmové plátno. A takových myšlenek si divák ve filmu Gándhí může sebrat opravdu hodně. Možná jen mohl Gándhí brát větší ohled na jisté divákovi partie a odpustit si alespoň půl hodiny. ()

iz67

Je to hodne citove preexponovane, mohlo by to mit smysl jako dejepis, ale v tomhle Hollywood vetsinou moc nevynika. ()

Ferenzo

Jako milovník životopisných příběhů jsem se na Ghándího velice těšil. Ale co předvedl Ben Kingsley v tomto filmu, to je neuvěřitelné. Už jenom podoba se skutečným Ghándím je dechberoucí. Film je samozřejmě velice dlouhý ale stejně obsáhlý byl i Ghándího život a proto budiž odpuštěno. Velice poučný film o velkém člověku. 90%. ()

darthvader77

Výjimečný film o výjimečném člověku, který se pravděpodobně nesmazatelným písmem zapsal do historie, svým nekompromisním přístupem k problému kruhu nenávisti a porozumění mezi lidmi. Vůbec se nebojte těch tří hodin, protože utečou jako voda, především proto, že scénář je napsán nápaditou rukou, takže celý film začne smrti velké duchovní osobnosti 20. století. A následně popisuje události mezi lety 1893-1948, Ghándího začátky během obrany práv indické menšiny v jižní Africe počínaje až po boje za indickou nezávislost a následným řešením vztahů mezi muslimy a hinduisty konče. Ben Kingsley Ghándího nehráhl on se Ghánhím stal a je vidět, že se nejen s touto postavou ztotožnil, ale je především vidět, že ho ta role neskutečně bavila a jeho výkon dělá přinejmenším polovinu dobrého dojmu z toho to snímku letos zesnulého Richarda Attenborougha, jenž ať odpočívá v pokoji. Na závěr musím odcitovat pasáž, která mě zaujala : I já jsem připraven pro tuto věc zemřít, ovšem neexistuje věc, pro kterou bych byl ochoten zabíjet. Ať nám udělají, cokoliv my nebudeme nikoho napadat, nikoho zabíjet. Nedáme jim ovšem své otisky prstů nikdo z nás. Uvězní nás, dají nám pokutu, seberou nám majetek, ale nemohou nám vzít naši sebeúctu, pokud jí jim sami nedáme. Žádám vás, aby jste bojovali, proti jejich hněvu, ne ho podněcovali. Nebudeme rozdávat rány, ale my je budeme přijímat. a skrze naši bolest je přimějeme spatřit jejich nespravedlnost. a to bude bolet jako bolí všechny bitvy. My nemůžeme prohrát, protože mohou mučit moje tělo, dokonce mi zlámat kosti, dokonce mě mohou i zabít, ale budou mít jen mé mrtvé tělo, ne mou poslušnost.. ()

Guran

Další zbytečně protažený film, který nedokáže zachránit ani Kingsley. Téma je zajímavé, ale určitě mohlo být zajímavěji pojato. Attenborougha si vážím jako člověka i jako filmaře. Dej mu Pán Bůh nebe, protože takovýto lidé se v současné době moc nerodí. Tento film se mu ale nepovedl. Vůbec mě nebavil, nemohl jsem ho ani dokokoukat. Pořád mi zde něco chybělo, něco, co by filmu dodalo větší laťku a chuť. Sestříhání by tomuto snímku rozhodně neuškodilo. ()

CaladanChmur

Chvílemi jsem zapomínal,že nevidím Gándhího,ale že je to B.Kingsley.Kdo někdy viděl archivní záběry Gándhího tak může po shlédnutí tohoto snímku posoudit co se Kingsleymu (snad je to skloněno správně) podařilo.Neskutečně nastudované gesta,chůze...a celkový dojem je prostě přesný.Tento film jsem shlédnul více než 30 let po jeho vzniku a i tak mě zaujal.Kromě samotného filmu za to může i Gándhí,což je osobnost,která je vyjímečná nejen v rámci Indie,ale i světových dějin.100% ()

marabart

Na životopisných filmech mně vadí jenom stopáž. Ale tak to prostě být musí. Film je jednoduše výborný. Ben Kingsley je tak autentický, až to ani není možné. ()

Johny_MH

Přes občasnou nudu je to krásný film o míru mezi lidmi. Přesto se mi více líbí jiné velkofilmy. Například Lev v zimě. ()

Max Q.

Ben Kingsley hraje opravdu svou nejlepší roli. Kdo by mu uvěřil, že to není Ind. Jeden z nejlepších životopisných filmů. ()

Jimbopepo

Životopisné filmy ma väčšinou nudia, Gándhí ma však príjemne prekvapil, Kingsley je skvelý, Mahátmov život inšpirujúci. Napriek drobnostiam, ktoré nie sú podstatné, dávam filmu *****. ()

akcul

Film, který mě svým obsahem ukoval natolik, že nějak nejsem schopna reflektovat formu. Ben Kingsley úžasný, výprava nádherná, zkrátka velědílo. Asi bych taky měla připomínky k větší dramatičnosti nebo emotivnosti. Každopádně jako učebnice lidství a historie funguje dokonale. Gándhí je osobnost, jehož jméno bychom si měli špitat každý den jako mantru. Přísný, láskyplný a nebojím se říct, že Božský, Svatý, Osvícený, ale přece člověk by měl být všem lidem znám a jít nám přkladem, ne hladověním a pleškou, ale silou ducha a žitím smysluplného života. Plus jakýkoliv film, který mě donutí přemýšlet, je v mém srdci vítaným hostem. PS: Až se mě někdo zeptá, když bys mohla potkat nějakou slavnou osobnost (byt zesnulou)? Má odpověď bude: "Bápú". ()

v3s

hvezdicka dolu za misty az prilis utahany dej, ale jinak skvela podivana a herecky koncert Bena Kingsleyho ... "Whenever I despair, I remember that the way of truth and love has always won. There may be tyrants and murderers, and for a time, they may seem invincible, but in the end, they always fail. Think of it: always." ()

Zemřel herec Bernard Hill

Zemřel herec Bernard Hill

05.05.2024

Zemřel Richard Attenborough

Zemřel Richard Attenborough

25.08.2014

Devadesátka je požehnaný věk a právě v tolika letech nás opustil významný herec a režisér Richard Attenborough. Rodák z britského hrabství Cambridge se mohl chlubit titulem lord, mnohem víc respektu… (více)

Ben „Gándhí“ Kingsley se vrací do Indie

Ben „Gándhí“ Kingsley se vrací do Indie

28.11.2009

Krišna Pandit Bhandži, známý též jako Ben Kingsley, se vrací ke kořenům – jak genetickým, tak i ke kořenům své kariéry. V roce 1983 získal Oscara za hlavní roli v Gándhím a přestože později ukořistil… (více)