Slídil

• USA Nightcrawler (více)

Sociopat Lou Bloom (Jake Gyllenhaal) je reportér na volné noze, který natáčí videa trestných činů v jejich syrovosti pro zpravodajskou stanici v Los Angeles. Lou stírá hranice mezi účastníkem a pozorovatelem, aby se stal hvězdou svého vlastního příběhu. Jak daleko je ochoten zajít ...? (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Blood311

První půlka nehorázná nuda, ale od toho zatknutí v restauraci mě to teda celkem zvedlo ze židle. Z hlavního herce se postupně vyklubává nelidský monstrum, kterýmu jde pouze o ego a kariéru a klidně nechá kolem sebe všechny pochcípat jen aby ho ostatní uznávali. Rozhodně film k zamyšlení, ale první polovinu klidně mohli o půl hodinku osekat, byla dost zdlouhavá. ()

s0re

3* za ten debilny koniec, ten zvrateny sukinsyn mal dostať gulku do hlavy alebo minimalne basu za svoje činy... Zo zasrateho zlodeja sa stane niekym kto si založi vlastnu Video News spoločnosť? No tak to je v riti ()

Ekdahl

Mám s tim určitej problém, spočívá v tomhle: klasicky vypadá filmová tvorba tak, že scenárista ve svý imaginaci vytvoří nějaký příběh, případně se adaptuje nějaký beletristický dílo. Jde o fikci, něco, co podává v koncentrovaný podobě nějaký podstatný obecný aspekt života, ale co se realitou inspiruje jen volně a tvoří svébytný dílo. Takový texty vznikají (nebo mají vznikat) z tvůrčího přetlaku, z naléhavý potřeby něco říct. V člověku-tvůrci něco roste a chce to ven. Něco jinýho je ale americký "filmový průmysl" (nomen omen). Jeho cílem je vydělat chechtáky. K tomu má k dispozici týmy profesionálních řemeslníků, včetně scenáristů, pro které se vytipuje vhodný téma, který by se dalo zfilmovat tak, aby se na tom vydělalo, a ti scenáristé to pak pro film zpracují. Když se toho ujmou talentovaní lidi, může být výsledkem kvalitní produkt, ale bohužel je to pořád jen "produkt" (např. Greengrassovy filmy). Občas se v Hollywoodu vyskytne skutečný tvůrce, třeba Nolan nebo kdysi Chaplin nebo Hitchock, který dokáže autenticky tvořit i v tom bytostně komerčním prostředí, tj,. dělat filmy, který mají divácký potenciál, ale nadto ještě něco jinýho, ale to jsou spíš výjimky. - Nightcrawler je někde mezi: zavání to tím pokleslým hollywoodským principem ("najdeme si téma, který má komerční potenciál, a vytvoříme produkt"), na druhou stranu to něco podstatnýho z dnešní doby vystihuje, to ne že ne, ale... Ty postavy jsou schematický, dopředu se dá odhadnout, jak se asi děj bude vyvíjet, všechno slouží jen k tomu, aby se poněkud mechanicky demonstrovala teze o pokleslosti jistýho typu zpravodajství plus kariérismu jdoucího až do psychopatie. Imaginace a prostoru pro imaginaci je tu málo, je to příliš POPISNÝ (popisný realismus). To řemeslo je nadprůměrně, budiž, ale proč koukat na produkty, když se dá koukat na umění? ()

kleen

Kam se poděl ten fešák? Jake G. odvedl za kamerou kus kvalitní práce, avšak film samotný za ním krapet pokulhává. Možná nebudu v hodnocení tak úplně objektivní, filmy z prostředí TV mne nikdy moc nebraly, ale z kina jsem odcházel lehce zklamaný. Možná jsem filmu dopředu až moc věřil, přeci jen Jake patří k mým oblíbencům, navíc několik nominací na filmová ocenění? No nic! Když nebudu brát v potaz již zmiňované televizní prostředí, kolem kterého se vesměs vše motalo a zaměřím se pouze na osobnost hlavní postavy, její bezpáteřnost a hranici, kam byla schopna zajít, máme tady solidní thriller, který si určitě najde své fanoušky. Mé hodnocení: 76% ()

Goodlike

No co více k tomu říct než "WOW" ! 90% Slídil, je film o kameramanovi, který se k točení dostane z nouze o peníze. Nemá co ztratit, takže může jenom získat. A televize potřebuje co nejlepší a nejbrutálnější záběry. Z malého zlodějíčka se vyklube profesionální kameraman, který jde za svým cílem tj. kariéra a to doslova přes mrtvoly. Jake Gyllenhaal po předešlých úspěších ve filmech jako Zmizení, Patrola, Zdrojový kód apod. Perfektně hraje roji vyšinutého, bezcitného, vychytralého a celkově šíleného člověka. S nadhledem, teoreticky takový člověk, možná i více musí existovat, který točí takovéto záběry do televizních novin, po celém světě. Proč šílený ? Aby toto někdo zvládal profesionálně tj. bez citů a celkově se od toho distancoval, normálně uvažující člověk ztěžka dokáže. Je to něco jako když válka poznamená vojáky, pouze bláznům neublíží, protože už byli blázni před zabíjením. Tak toto je "válka" pro kameramany. Velice doporučuji a film je hlavně zajímavý svým tématem. Podobný film budeme hledat velice obtížně. ()

diamonde

A mně se Jake líbil - na rozdíl od některých jiných zdejších hodnotících, ač mi obvykle není nijak zvlášť herecky sympatický. Jeho stvárnění sociopatické postavy je víc než povedené - a mluvím spíše o nuansích - o prázdných pohledech, pseudo kontaktních úsměvech, přesně nadávkovaných lehce vyšinutých výrazech a aneticky chladném obličeji - i v rádoby exponovaných sociálních situacích - a to přesně na pomezí uvěřitelnosti. Jo a nejvíce povedené je jeho "drobné, rychlé cupitání" s kamerou směrem k natáčené situaci..opravdu jako nějaký parazitický hmyz blížící se nebadaně pod rouškou noci..šváb, nebo něco takového..jak přiléhavé ztvárněnému charakteru. Film bych asi nikomu jako "dobrý" nedoporučila, myslím rozhodně ne jako příjemnou kratochvíli, nicméně v tom o čem pojednává se mi jeví jako dost dobrý a kvalitní a - psychopatologicky celkem věrný, i díky herectví hlavního představitele. ()

L_Into

Jake Gyllenhaal je úchylnej blázen a neuvěřitelně dobrej herec. Rozhodně jedna z nejlepších rolí, jakou si střihnul. Film na něm stoprocentně stojí. A že je to ohromující film! Slídil je perfektně zvládnutý. Všechen ten hnus dávkuje postupně a balí ho do tak poutavého vizuálu, že se divák v kině s lehkým zděšením (a velkým potěšením přistihne), jak si sám slídilství vlastně užívá a chce vidět víc. S tak nepříjemnými pocity jsem z žádné projekce dlouho neodcházela. Bravo. ()

Zoltarek

Absolutně, ač lehce přibarvený, obraz společnosti ve které média a lidské hyeny nemají ani špetku soudnosti. Lou je vykreslen jako absolutní sociopatická osobnost, bez sklonů k násilí. Překvapující je ale že si film na nic nehraje a je proste jen odrazem doby ve které žijeme. Kde mohou parazité sledovat lidské neštěstí a schovávat se za právo na informace a za hlášky typu, "Dáváme lidem to co chtějí!". Z tophoto hlediska velice povedené drama. (8/10) ()

margita figuli

Styri hviezdicky davam v zanri thriller, bohuzial nie v zanri weird artsy fartsy shit, v ktore som tajne dufala. Jakea G. absolutne milujem a dufala som, ze da nieco slizke typu Karel Kopfrkingl. Mierne som sa sklamala, lebo jeho autisticky Lou Bloom bol taky normalne cielavedomy a pripominal mi dokonca niektorych mojich kolegov v praci. Scenar prilis chronologicky, prilis logicky, malo miesta na domyslanie. V ramci sucasnej produkcie vsak urcite nadpriemer, len necakajte kremese. ()

Mykie

Hned z kraje se přiznám, že jsem čekal o něco větší maso a že Slídila uvidíme tak nějak více zacházet za hranice snesitelnosti, je to sice na hraně ale stále jaksi v normě (filozofická vsuvka: což byl nejspíš záměr, abychom viděli jak se ty naše normy morálně propadají stále víc a víc do pekel). Jinak se jedná o hezky chladně natočenou sondu do duše oslizlého self-made-mana (mimochodem výborný Gyllenhaal, za celý film se mi nepodařilo mu fandit) ochotného pro postup v kariéře udělat téměř vše. Precizní je to hned v několika vrstvách, přičemž mě osobně se nejvíc líbilo, že je jen naznačené, jaké že hovado ten hlavní hrdina ve skutečnosti je. Pomalé, chladné a myšlenkově na výši. Zakončení mě dostalo svou netečností, což ve mě zanechalo trochu rozporuplné pocity. Nepříjemné ponaučení o tom, že lidi jsou svině a jiní lidi jim za to ještě platí. ()

Astu.

Cynismus a bezohlednost amerického způsobu života ve stylu There will be blood. Zvláštní film, rád si ho pustím znovu. Podivnej ambivalentní soundtrack. Člověk odtržený od ostatních, emoční mrzák. When you see me, you are experiencing the worst day of your life. Ach jo, asi se začnu koukat na veselejší filmy. Lepší tři. ()

danny79

Pribeh me prilis nezaujal, takze zadny silny filmovy zazitek se nedostavil, ale bavil jsem se celou dobu. Nightcrawler je dobre zpracovany, ma slusne hutnou atmosferu a napeti, akcni sceny jsou zdarile a Jake Gyllenhaal je velmi dobry. ()

Prokop23

Už se připravuji, jak zítra vletím na pracák a všechny tam vyfakuju, páč jsem se rozhodl, že se budu po nocích potulovat v ulicích a natáčet romáky, jak kradou víka od kanálů. Když budu mít štěstí, nebo mu trochu pomůžu, nějaký i do toho kanálu spadne, zláme si alespoň nohy a já ho v jeho agónii natočím. Národ se u snídaně (potažmo večeře) pobaví, já si za to koupím Mustanga (Prima-krimi asi tolik nezaplatí co?) a začnu pracovně – sexuálně vydírat nějakou tu povadlou šedesátku z produkce. Asi. Abych bych věrný své předloze v podobě Jake Gyllenhaala, párkrát se rozběhnu hlavou do zdi, aby se mi trochu srovnal rypák a abych také podobně ujetě a zvráceně začal přemýšlet. Koulení očima mi půjde už samo, to jsem se naučil při čtení mnoha neuvěřitelně inteligentních příspěvků na této skvělé databázi. Ten film má super potenciál. Manipulativní slizký magor, džob ještě odpudivější. Jenže tvůrcům se nedaří a nedaří. Atmosféra se vytrácí a přes super námět se nedaří vykreslit psychologii postav, a že by bylo o čem povídat. Film je televizní a když se nerozjede ani za půlkou, začíná být nudný. Ve svém nočním počínání bych dopadl pravděpodobně stejně jako tvůrci tohoto bijáku, a proto nechám tvorbu „viewer discretion is adviced“ videí na náhodných svědcích, kteří v dnešní době, naproti všem pudům, evolučně-obranným mechanismům a zdravému rozumu, tasí mobil a nahrávají, namísto toho aby utíkali, případně si alespoň zakryli oči. Jen bych tímto rád poprosil všechny tyto rádoby reportéry s ajfóunama a jinýma fóunama, aby, při zásobení nás škodolibých, kteří chtějí vidět, jak se někdo rozmázne na kole, bruslích, lyžích etc., případně, jak je někdo sežrán tygrem či jinou havětí, vždy svůj přístroj při natáčení otočili tak, jak to odpovídá našim obrazovkám. Pro technické typy: Tohoto dosáhneme tak, že svým přístrojem otočíme o devadesát stupňů libovolným směrem z výchozí svislé pozice, ergo delší, v drtivé většině případů boční, stranu přístroje srovnáme s horizontem a až poté spustíme nahrávání. Úspěšný lov! Dávám DVĚ za námět. ()

Fiskenzi

Uběhly bezmála tři hodiny poté, co jsem viděla film a stejně se pořád nemůžu rozhodnout, jestli se mi líbil nebo jestli ho nenávidim. Jake se na roli zřejmě pořádně připravil, pohublej, ulíznutej a vykulenej (k tomu se chová chvílema jak opravdovej kretén) na mě působí jako opravdovej sociopat, svině, kterou nic a nikdo (kromě dobrý reportáže) nezajímá, takže jsem měla chuť film po 15 minutách vypnout, abych se na něj už nemusela koukat, jenže to nějak nešlo, musela jsem vědět, co Lou provede dál. Nakonec jsem skončila s bradou na zemi s pohledem upřeným do zdi a pořád se nemůžu vzpamatovat. Tomu nemůžu nedat 5 hvězd. P.S.: Jediný, co mi na tom sere, je Renča, respektive její botoxem vyžehlenej obličej, holka, to fakt neni pěkný! ()

Dawar

Napínavý film, skvěle natočený, skvěle sestříhaný, skvěle zahraný, se skvělou hudební stopou a skvělou atmosférou. Jediné co mu chybí je propracovaný příběh (nebo aspoň jakýkoliv příběh) se zajímavou pointou. Nightcrawler má ale natolik strhující atmosféru, že si tohoto dost podstatného nedostatku snad ani nevšimnete, teda až na konec filmu, kdy se budete ptát "to je teda všechno?". ()

SaintMichael

V první řadě je nutné pochválit herecký výkon hlavního hrdiny, na kterém film vlastně stojí. Působivá je i atmosféra(kamera) scén odehrávajících se v ulicích nočního velkoměsta. Možná někomu při sledování tohohle filmu naskočí na mysl TV Nova(nebo Prima), ale tak daleko naštěstí ještě nejsou. ()

Alhazred

Veľmi dobré. Tieto filmy nemám rád, mrazí ma s predstavy, že anetickí psychopati voľne pobehujú po svete a namiesto morálnych imperatívov ich riadi iba osobná výhodnosť. Vraždu považujú za rovnako prijateľnú cestu k cieľu ako prebehnutie na červenú... ()

krkman

Aj keď neobľubujem Gyllenhaala, začínam prehodnocovať svoj názor. V tomto filme sa doslova vyžíval. Skvele stvárnil svoju úlohu a spolu s vynikajúcim scénarom tu máme jeden z TOP filmov roku 2014. 90% ()

floppy4

Ked si spomeniem na Jakea Gyllenhalla z The Prisoners ako vazneho detektiva a zistim, ze to je rovnaky clovek co hral tuto hyenu, tak klobuk dole jaky herecky vykon. Finale celkom napinave, inak scenar nic moc, bolo citit, ze reziser mal nakazanu dvojhodinovu minutaz, tak to trebalo nejak natiahnut. Vcelku pozeratelne, ale miestami dost nuda. Kazdopadne sa desim toho, ako v 21. storoci existuju ludia co toto fakt dokazu robit. ()

Vlkodlak s Goslingem našel režiséra

Vlkodlak s Goslingem našel režiséra

09.07.2020

Reboot hororového Vlkodlaka v originále The Wolfman našel režiséra. Chystaný snímek od producenta Jasona Bluma nakonec natočí Leigh Whannell, jehož poslední filmy Upgrade a především Neviditelný… (více)

Spider-Man vs. Jake Gyllenhaal?

Spider-Man vs. Jake Gyllenhaal?

22.05.2018

Gyllenhaal si zahraje Bernsteina