Boj sněžného pluhu s mafií

In Order of Disappearance

• dánský

Kraftidioten

• norský

Kraftidioten

• švédský

En iskall jävel

• slovenský

Boj snežného pluhu s mafiou

Krimi / Komedie / Thriller / Drama / Akční

Norsko / Dánsko / Švédsko, 2014, 115 min

Tak tohle bylo opravdu ryze severské. :-) Na začátku jsem si říkal, dobře, další typizovaná žánrovka s automatickým dějem o to, že se jeden tatík nakrk, protože mu zabili dítě, a tak sám vykostí celou místní mafii...JENŽE tohle natočili Skandinávci...a ti to pojali po svém! Boj sněžného pluhu s mafií (český distribuční název je ve skutečnosti jeden velký spoiler) je vlastně spíš parodie na filmy o pomstě, tam, kde seveřané přisolili a objevuje se černý humor, je to naprosto vynikající, bohužel čas od času je to taky dost plané (tam, kde humor není, kde se to tváří vážně, hlavně tedy na začátku). Svým způsobem je to takové norské Fargo. Několik opravdu dokonalých momentů: mezititulky informující o právě zemřelých (kromě četnosti i hra křížů - římskokatolické a pravoslavné, sem tam i židovská hvězda), zmínka o roce bitvy na Kosově poli, rozhovor o původu a bydlišti ,,čínského" nájemného vraha, sob v radlici, homosexuální gangsteři v utajení, rozhovor srbských mafiánů o podmínkách v norských věznicích, scéna rozloučení nad hrobem mrtvého Wingmana, debata o gangsterských přezdívkách, čtení před spaním... Víte, co je to Stockholmský syndrom? PS: Papu zahrál chameleón Bruno Ganz v nějaké dokonalé metamorfóze! Wow...(16.2.2015)

Tako vá klasická tarrantinovka, což je paradox, protože ty klasické tarrantinovky osobně moc nemusím. Ale tohle je prostě zajímavě zpracovaný nápad, kde se moc nemluví, ale křížků, pletiva a a hlavně sněhu, SNĚHU, je tu habaděj. Za mě akorát mohl absentovat konec s paraglidystou, který sice byl černohumorný, ale nějak moc tam smysluplně neseděl. Furt jde ale asi o 1000x lepší film než kdejaká česká srágora v kinech, takže i v tomhle případě platí, že uvést to u nás devět, resp. 11 měsíců po norské premiéře je škoda, navíc jen v artových pidikinech, které běžně nejsou těmi mnou nejnavštěvovanějšími.(14.2.2015)

Hravá severská gangsterka s perfektně neurotickým záporákem a minimalisticky krásným smyslem pro černý humor :-).(27.2.2015)

Brilantni gangsterka s mnoha velice vtipnymi momenty. Kam se hrabou vsechny filmy jako "sbal prachy a vypadni". Stellan Skarsgaard je skvely. Velmi premyslim nad 5 hvezdickami.(31.8.2016)

Na poli brutálnych depresívnych thrillerov, ktoré zapojením niečoho nepatričného v smrteľne vážnych okamihoch sa stávajú komédiou odmeňovanou hurónskym smiechom celého kina jeden z najlepších filmov všetkých čias. Radovanova smrť mi udržala úsmev ešte tri hodiny po skončení filmu.(1.3.2015)