Nils se se svým sněžným pluhem prohání zasněženými cestami v okolí chladného norského městečka. Proráží cesty pro své spoluobčany, což považuje za velmi zodpovědnou práci, kterou ostatní dokáží náležitě ocenit. Jednoho dne je dokonce jmenován Občanem roku, ale zároveň se v ten den dozví o úmrtí svého syna. Předávkování drogami není pro Nilse důvěryhodným vysvětlením, a tak vezme spravedlnost do vlastních rukou. Vyhrát krvavý spor s mafií není lehké, avšak Nils už nemá co ztratit. Navíc má v záloze mnohem silnější zbraně – mohutný stroj a štěstí začátečníka. Příběh "spravedlivé" pomsty s lavinou mrtvých těl vypráví režisér s pořádnou dávkou černého humoru, překvapivých zvratů i elegancí a výsledkem je zábavný a inteligentní akční thriller z prostředí zasněžených drsných norských hor. (Film Europe)

DannyBoy80

Kino ART, Ostrava, 17.1.2015: Jako jo. Dlouho jsem čekal na severskou černou komedii a je tu. Není to vůbec špatné a Stellan opět bezchybný. Mrazivé prostředí kontrastující s naší zimní břečkou. To jsem jim záviděl. SNěhu po kolena, mrtvol po kolena, mafie, pluh, Srbové, přestřelky, rány do ksichtu, designovéá architektura i interiéry, modely židlí a křesel na stole, číňan, Wingman z Top Gunu. Jo pobavil jsem se. ()

peetriss

Snaha o navázání na úspěšné gangsterské žánrovky, které ve spojitosti s černohumorným podkresem (zde spíš nenápadnějším) a schopností severských filmařů pracovat s atmosférou mohlo dopadnout velmi zajímavě. Bohužel po nadějném minimalističtějším úvodu, se Kraftidioten snaží o sofistikovaný revenge propletenec, který vlastně není sofistikovaný, ale spíš zamotaný natolik, že sám neví kam směřovat. Rozpačitý konec tak byl nevyhnutelný. Je to škoda, protože mrazivě zasněžená severská krajina žánru padne. Za mě spíš mírné zklamání, byť Stellan Skarsgård je druhý nejzajímavější pluhař - po Homeru Simpsonovi, i když s ním není taková sranda, už vůbec ne, když mu zabijí syna. ()

vander19

Na boj snežného pluhu s mafiou som sa nesmierne tešil. Dokonca som bol dosť husto prekvapený, že to aspoň AFSK nezaradilo do svojho premietania. Jedná sa totiž o nevšedný film. Výrobca sa s tým nepáral a do filmu napálil väčšinu škandinávskych hviezd. Aj keď niektorý mali len menšie roly, človeka ktorý sleduje severskú kinematografiu – čiže ja to potešilo. Čakal som skôr intelektuálny príbeh o pánovi pluhárovi a jeho problémom s miestnou Cosa Nostrov. Čo sa, ale odohrávalo prekonalo aj moje najhlbšie fantázie o tomto filme. Je drsný pán pluhár Skarsgård, sa s ničím nesere. Ženie ho túžba po pomste a vtedy zdravý rozum ide stranov a človek sa necháva strhnúť adrenalínom. Nečal som od neho až takú mieru agresie, ale práve to bolo to pravé orechové. Sám sa púšťa do vendetty a prakticky ani nemá plán, len chce pomstu. Na druhej strane stojí jeho mladučký protivník, samoľúbi trtko čo všetko zdedil po svojom fotrovy. Pluhárov sok. A aby toho nebolo málo pripoja sa do toho aj šialení Balkánci. Ich hlavou je Bruno Ganz a tak trošku mi pripadal ako krstný otec starej školy. Kontrast dvoch odlišných svetov – divočiny a civiizovaného mesta, len dotváral krásnu atmosféru. Vďačiť za ňu môže aj kvalitnej kamere, ktorá chvíľami zobrazuje mesto plné vysokánskych obchodných budov a o chvíľu drsnú divočinu, kde bez pluhu by neprešiel možno ani ľadový medveď. ()

Lionheart

Sice se nejedná o nic objevného, ale zasněžená atmosféra a trocha těch patálií s gangstery mi vyloženě sedla. Spolu s hudbou mi to trochu evokovalo mé oblíbené Fargo. ()

bloodcountes

Stellan je záruka přítomnosti obrovského charismatu, krajina a vůbec exteriéry jsou překrásné a sněžny pluh je kulervoucí! Analýza zákonitostí blahobytu "buď teplo, nebo blahobyt" mě pobavila:)) a ty křížky :))) A móře sněhu a krásné pohledy na krajinu. Jo, to tomu hodně pomohlo. Takže slabší 4. ()

mclenin

Atmosféru tak často spomínaného Farga či Tarantinovské postupy nemožno filmu uprieť, no po prečítaní komentárov a po zhliadnutí traileru som čakal podstatne viac - nie tak vtipné ani drsné ako sa prezentuje, charakterovo ploché a príbehovo priemerné, navyše väčšina vtipných scén ukázaná v traileri. Som zvedavý na americké spracovanie s Liamom Neesonom (Cold Pursuit / 2019). ()

cesky_hrac

Začátek filmu byl pro mě nudný. Takový nemastný neslaný. Nevěděl jsem jestli film celý zhlédnu. Pořádně jsem nechápal o co tam jde. Nemohl jsem vydržet. Zavíral jsem víčka. Dal si nohy na židli a málem bych usnul kdy se nestal zázrak. Tento snímek se začal pořádně rozjíždět. Začala akce. Začalo napětí. Pomstí otec syna? Zemře? Přežije? Tohle vše naštěstí vydrželo do konce snímku. Tak, nakonec jsem rád, že jsem ho celý zhlédnul... Za hodně pomalý začátek a o hodně lepší zbytek dávám známku 88,6%!! ()

bobstock

Jak studeně se dá udělat drama o zbytečné smrti mladého kluka, který je shodou okolností synem vyhlášeného pluhaře, a který má jen jednu cestu, cestu pomsty! 75% ()

Garch

Když od filmu, už podle názvu, nic moc nečekáš, snad jen dobrý standard Stellana Skarsgårda, ale dočkáš se vypilovaného "Norsternu". Sníh a ultimátní psychopatický vegan Pål Sverre Hagen. ()

Santino7

Ďalšia z rady škandinávskych žánroviek, ktorej som sa - ani vlastne neviem prečo -, tak dlhú dobu úspešne vyhýbal, hoc som ju mal dlhodobo v merku. A že to veru bola chyba, ide totižto o prvotriedne absurdnú, čiernohumornú (miestami až tarantinovskú, samozrejme po seversky) lahôdku s množstvom brilantných nápadov, pri ktorej som sa schuti pobavil. Niektoré hlášky či scénky mali dokonca potenciál v rámci žánru (keby šlo o známejší počin) i skultovieť. Rozhodne odporúčam. 90% ()

JohnyD

Nils Dickman, (v nórskom preklade Čurák) je obyčajný vodič snežného pluhu, ktorý si spokojne žije na svojom dedinskom zapadákove so svojou ženou a miluje jazdu vo svojom snežnom pluhu, pretože je to proste miesto, ktoré potrebuje každý chlap, miesto kde žije a nemusí sa na nič hrať a pretvarovať a cíti svoju dominanciu nad prírodou a niekoľko metrovými nánosmy snehu a nejaká cena občana roka za záslužnú prácu za prepojenie jedného zapadákova so zbytkom nórskej civilizácie je mu úplne uprdele, teší sa z novej frézy ako malé dieťa a po skvelej jazde pluhu si oddýchne pri očisťovaní namrznutého snehu zo svojej niekoľkotonovej lásky. Všetko sa mení vo chvíli, keď im polícia oznamuje, že ich jediný syn sa predávkoval kokainom a celý prípad je pre nich uzavretý. Nils ako správny otec začne chlastať a vytiahne zo skrinky svoju polovnícku pušku, s ktorou chodí na nedeľný lov sobov a chce si to vpáliť do úst, lenže potom sa v poslednom momente niečo stane......a celý film sa z drámy o smrti syna mení na streštenú akčnú komédiu resp. paródiu všetkých gangsterských filmov, ktoré ste videli za posledných 40 rokoch, nechýba únos, pomsta syna, oko za oko, odrezávanie hlavy, mučenie, správne šibnutý šéf mafie v podaní skvelého Pål Sverre Valheim Hagen (Kon Tiki), najatie nájomného vraha, zbavovanie tiel, válka gangov a ešte milión ďalších vecí, ktoré si viete predstaviť v podobnej gangsterke. Moland avšak nezabúda, že celý dej sa odohráva v blahobyte prekypujúcom Nórsku a nebojí sa v správnej chvíli použiť pre pobavenie divákov resp. vyplniť miesta keď sa práve nezabíja zaujímavými vtipnými stereotypmi o Nóroch (luxusné a slušné väzenia v Nórsku, dodržiavanie sľubov medzi Nórmi, rozdiel v nórskej a dánskej výslovnosti, nórska politika atd). Ide proste o streštenú jazdu na čele so skvelým Stellanom Skarsgårdom s množstvo bodycountov, za ktoré by sa nehanbil ani Jason Bourne, ale Nils ide na to trošičku inak a filmu dokážete odpustiť aj už niektoré WTF momenty, ktoré su za čiarou a šialené chovanie postáv, nakoľko ide proste o zábavu a nič iné. Silných 8 resp. možno aj 9. (SFF 2015 Bratislava) ()

Pawlisman

První část sice dost povrchní a naivní, v druhé půli už to máme trochu zajímavější a zamotanější. I přesto příběh a zápletky jsou spíše komediální a celý trošku nadnesený děj působí více komediálně, než pak snímek ve skutečnosti je. Zamračený vážný sever vévodí celému filmu. Zvláštní mix o kterém nevím, co si myslet. Každopádně má film spád a kouká se příjemně. Určitě nejde o mafiánský snímek. Koukatelná svěží krimi ne komedie. ()

arcticsky

Skandinávský chlad z tohoto krvavého opusu jen čiší a to nejen obrazem. V popisu je napsáno "komedie". Ano - když komedie, tak tedy opravdu černočerná. Stellan, Pal a Bruno jsou třešničkou na sněhovém dortu...pro milovníky masážních gangsterek je zhlédnutí "Kraftidiotů" povinností. ()

PhillM.

Člověk žasne, čemu všemu na severu neříkají komedie. Nu, ale proti gustu... Zde však celá záležitost shoří na prachbídném scénáři. Severské Taken? No ani omylem - tento typ příběhu se prostě nehodí k pomalému tempu, kterým se film odvíjí. Jinak abych to tak nehaněl - atmosféra byla dobrá, to na severu umí. A pár těch fórků se do dialogů taky podařilo propašovat, takže proč ne... "Lidi jako ty potřebujeme - plně integrovaného imigranta. Teda... imigranta, to slovo v tomto případě myslím v dobrým." ()

Vesecký

Kdyby to nebylo tak málo pravděpodobné, tak bych dal pět hvězdiček. Skvělý evropský film, zasazený do drsné zimní krajiny v Norsku, a boj sněžného frézaře s vrahy jeho syna. Bylo to dobře vymyšleno, film nebyl vůbec nudný, psychologicky velmi dobře prokreslený jak na straně mstitele tak na straně padoucha, tohle Seveřané umějí dobře natočit, zase musím film ohodnotit jako norské vítězství nad Hollywoodem. Člověk byl vtažen do děje, stále se něco dělo a stále to bylo napínavé, ale akce nebyly nijak ztřeštěné. Prvky komedie v tom byly, ale komedií byl film rozhodně nenazval. Ale jak se kdysi říkalo - film okončilsja optimičeski, vse pogibli... Výborné neotřelé titulky na konci. ()

nonick1

Nemilosrdná černočerně-komediální vybíjená, ve které je každá další smrt neodvratným důsledkem efektu motýlích křídel, s hromadou (ve filmu pečilvě evidovaných) mrtvol na konci. Přesto je ve filmu mnnoho úsměvných momentů, ukazující realitu života v současném Norsku: od sbírání psích hovínek, přes fešácký kriminál, až po policejní dvojici, která - podobně jako u nás - namísto pomáhat a chránit umí jen pokutovat za špatné parkování. V tomhle norském bizáru chybí už jen Barnevernet. Ovšem, je třeba uznat, že Nils se svým sněžným pluhem a upilovanou hlavní se s tím opravdu nemaže. ()

poet

Buď je teplo alebo je blahobyt....Presne pre toto mam európsku a najmä severské kinematografiu rád. Tie filmy majú srdce aj dušu. Takúto čiernu komédiu som nevidel už dlho a veru že niektoré hlášky si budem ešte chvíľu pamätať. Pravdepodobnosť že chlapík na snežnom pluhu si to rozdá z mafiou je síce možná asi ale len vo filme ale tu sa na nič vážne veľmi nehrajú. Výpočet obetí je tu pomerne rozsiahly že ani Tarantino by sa nenudil. ()

26. Dny evropského filmu

26. Dny evropského filmu

04.04.2019

Dny evropského filmu již 26. rokem nabízí divákům to nejzajímavější ze současné evropské kinematografie. Letos zvou do kin na 45 filmů z různých koutů Evropy a výběrem filmů se snaží přiblížit… (více)

Přehlídka Scandi v deseti českých městech

Přehlídka Scandi v deseti českých městech