Zkurvená generace

• USA The Doom Generation (více)

Dva problémoví teenageři se náhodou seznámí s tajemným, drsným tulákem. Trojice mladých lidí se pak vydává na bezcílný výlet napříč Amerikou, kde se zaplétá do krvavých a sexuálních incidentů s brutálními šílenci i pomstychtivými maniaky. Zatímco Amy Blueová je protivná dospívající dívka, která frčí na drogách, její přítel Jordan White je pasivní, zpomalený pozér, jenž s Amy odmítá spát, protože se děsí nákazy AIDS (přestože oba tvrdí, že ještě nikdy s nikým nic neměli). Jednoho dne se nesourodý pár náhodou seznámí s okouzlujícím, ale záhadným mladíkem Xavierem Redem, který má zvláštní "úchylku": zabíjí lidi. Xavier (nebo taky X, jak ho kvůli své vadě řeči oslovuje Jordan), se projeví jako nebezpečný společník, na kterém je však cosi podivně přitažlivého a jeho pouhá přítomnost vyvolává otázky loajality a sexuální identity. (Cinemax)

Glowski odpad!

Vždycky jsem tvrdil, že sledování Tarantinových filmů nemůže mít na nikoho špatný vliv. Gregg Araki mě vyvedl z omylu.__________Na základě parodické (?) televizní reportáže, která proběhne asi dvacátou minutou filmu, jsem se domníval, že to bude o tom, jak „zlá“ konzervativní/heteronormativní společnost nechápe hodnoty mladé liberální generace… kterou nicméně zastupují tři charakterově ploší, veskrze nesympatičtí vrazi-pozéři (opravdu děsuplná kombinace). Takže má jít pravděpodobně o ironický škleb na způsob „nikdo nemá patent na pravdu“; ten si nicméně celou dobu uzurpuje režisér svou lacinou snahou šokovat, která z filmu čouhá jak sláma z bot (znásilnění figurkou Panny Marie za doprovodu americké hymny). Místy prosvítající lajdácká řešení (představení motivované postavy, která už se znovu do konce filmu neobjeví) dokazují, že mu sotva šlo o něco jiného, a výsledek jeho práce je tak ve své symbolice průhledný, patetický a trapný.__________Z většiny místních nostalgicky laděných komentářů ale vyplývá, že Zkurvená generace měla poměrně slušný kultovní potenciál a v devadesátkách (zvlášť v českém prostředí), představovala závan jiné, dříve neviděné kinematografie. Dnes zůstává vybledlou vzpomínkou na doby, kdy takové kulty mohly vznikat, a výživnější extrémní materiál nebyl dosažitelný několika klinutími na internetu. ()

LittleMonste

Velmi těžce stravitelný artistický film, který je plný vulgárních slov a sexu, nemá takřka děj, ale naopak si jede svým stylem a alternativní atmosféru mu nemůže nikdo upřít. To dokáži ocenit (s odstupem času víc a víc) a Amy v podání Rose McGowan se zařadila na seznam kultovních postav. "Life is lonely, boring and dumb...the world sucks" (75%). ()

Flakotaso

Zatím zdaleka nejlepší Araki. Když to porovnám například s nedávno viděným Tajuplným vlakem, tak Jarmusch najednou působí ještě víc suše a nudně než jindy. Zkurvená generace je opravdu neskutečně zábavná a stylová. Bavily mě ty absurdní detaily jako 6,66 dolaru při každém placení nebo různé střihové hříčky, stejně jako specifická mluva všech tří hlavních postav. U jiných Arakiho filmů mi vadila ta odtrženost od reality ve formě mimozemských sil jiných nesmyslů, tohle bylo samozřejmě odtržené taky, ale trochu jiným způsobem. Navíc se tady režisér krotil s explicitními homosexuálními scénami, takže je to v pohodě sledovatelné i pro "neorientovaného" diváka. ()

Gimp

Už po druhém Arakiho viděném homofilmu přišlo jako blesk z nebe zjištění, že jeho filmy mi lezou prdelí. Ano, prdelí, protože jsou to SRAČKY o HOVNECH. Mě nepohoršuje DP (pro děcka technika známa jako "sendvič") ani amputace nejrůznějších údů, ale absence něčeho jako příběh. Poselství ne, symbolika ne - když se něco 8x zopakuje tak už to není symbolika ale kreténství. Vykrádání Takových normálních zabijáků a zběsilosti v srdci ano. Omlouvám se za mimořádně vulgární komentář o ničem, ale kdo skoukl film, tomu nebude za těžko ho přečíst. Hodnoceno v kontextu se Zkurvenou nudou, kterou jsem viděl jako první. ()

Rob Roy

Záleží na úhlu pohledu. Pro někoho odpad, pro někoho 5*. Já si překračování filmových tabu užil ... jednou za čas je potřeba vyprovokovat. Je to rajcovní a zábavné ( samozřejmě jak pro koho, někomu nepřijde zajímavé sledovat kluka, který si slízává z ruky svoje vlastní sperma, mně ano ) Takže co dodat? Snad jen, že se cítím jako křeček dusící se v zadku Richarda Gerea. A pro všechny znechucené - Tenhle film nenabízel nic jiného, než co oznamuje název. ()

• V jedné z úvodních scén filmu jsou hrdinové sedící v autě napadeni gangem tří rabijátů. Jedná se o legendární kanadskou kapelu Skinny Puppy. Jeden ze členů skupiny cEvin Key si během natáčení této scény zlomil ruku. (J.Connor)