Století Miroslava Zikmunda

• angličtina Old Man and the World (festivalový název) (více)
Česko, 2014, 97 min (Alternativní 94 min)

Životopisný film Století Miroslava Zikmunda přináší osobitý pohled na bouřlivé dějiny dvacátého století očima muže, který poznal celý svět. Byl počat za Habsburků, narodil se pět měsíců po vzniku první republiky. Přežil 2. světovou válku, zažil nástup komunismu i jeho pád. StB byl označen jako „nebezpečná osoba nejvyšší třídy nebezpečnosti". Pobýval v Africe, když zanikal koloniální systém. Setkal se s prezidenty, seznámil se s Gagarinem i Hillarym. Zažil nástup demokracie a „všemocného" kapitalismu... Vydejme se napříč dějinami a nechme si vyprávět příběh minulého století prostřednictvím muže, který jej zažil... (Bioscop)

rekkky

Životopisné vyprávění zachycené na dokumentární kameru, které je prostupováno archivními záběry a velice pěknou grafikou fotek, map a tak podobně. Miroslav Zikmund se dosti zeširoka rozvyprávěl o své rodině, ale je jasné, že spoustu toho o sobě záměrně neřekl. Popis expedičních cest je na celém dokumentu to nejlepší. Režisér Petr Horký svou prací spolehlivě působí jako prostředník mezi odkazem H + Z a tak pro milovníky historie, cestování, dobrodružství znamená Století Miroslava Zikmunda jako chutná návnada. Písně z produkce Radůzy také stojí za to. ()

agassi68

Dávam 4 ani nie kvalite dokumentu ako osobnosti Zikmunda. Vidno, že je to človek priamy, skromný, neuveriteľne systematický a vie sa tešiť zo života. A tie knihy som tiež ako puberťák čítal.. ()

Harry_

V kině to uteklo jako voda, což bych u životopisného cestopisu nečekal. Je vidět, že se režisér nebál stříhat, přestože natáčel z MZ dlouhou dobu. Dozvíme se tak přístupnou formou, jaký byl a je MZ člověk, co zažil a kde byl s parťákem JH. Záběry ze současnosti jsou hezky proloženy řadou těch archivních a snímku to vůbec neškodí, naopak. Moc doporučuji, akorát na můj vkus byla řada záběrů až příliš melancholických a dojemných. Až moc. Pěkné komentáře: SteveV a kupodivu i jindy dost cynický Enšpígl ()

Miki68

Petr Horký nedokázal tak úplně skrýt svůj až nekritický obdiv k pánům Hanzelkovi a Zikmundovi. Ani se mu nedivím. Mám je taky moc rád. V jejich knížkách jsem jako kluk procestoval s prstem po mapě nejednu zem... To, co člověk jen tuší, jak to vlastně měli s rudochem je v tomhle filmu málo rozebráno do hloubky. Zasloužili by si mnohem víc než jen jeden film. Sto minut je prostě na osudy legend málo... ()

Schlierkamp

Český životopisný dokumentární film vzdávající hold známému cestovateli a spisovateli M. Zikmundovi. Dvojice cestovatelů Hanzelka a Zikmund si získala své mimořádné a zasloužené renomé díky jejich cestám do Afriky a Jižní Ameriky (1947-1950) známou Tatrou 87 a do Asie a Oceánie (1959 - 1964) upravenou Tatrou 805, tentokrát již s doprovodem. Nasbíraný materiál poté bohatě uplatnili ve svých knihách, z nichž nejznámější je oblíbená Afrika snů a skutečností (1952). Ve filmu zazní překvapivé sdělení, že primární úkol obou mužů nebyl pořizovat obrazovou dokumentaci neznámých končin poválečného světa, nýbrž disponujíce plnou mocí domlouvat obchodní zakázky pro kopřivnický podnik. Neuvěřitelně vitální a kultivovaný pan Zikmund popisuje nejen příhody z cest, ale věnuje se též svému soukromému životu, jenž byl negativně ovlivněn politickou situací v zemi. Když odmítl podepsat souhlas se sovětskou invazí, byl vyloučen z veřejného života a pochopitelně dostal zákaz cestovat. Pana Zikmunda, jenž se vyznačoval výjimečnou systematičností a oblibou ve statistikách, píšícího si celý život deník, však nepřívětivý osud ani v nejmenším nezlomil, v dobách, kdy nemohl vyjet za hranice, začal se věnovat sestavování rodinného rodokmenu. Závěr dokumentu nabízí velmi dojemné okamžiky, jednak při výročí slavného odjezdu na první cestu, při premiérách divadelních her napsaných podle jejich knih či při nahlédnutí do odtajněných složek bývalé StB. Skláním se před tímto téměř stoletým mužem s obdivuhodným nezkaženým morálním kreditem, jenž při rozhovorech vynikal svou upřímností a vrozenou skromností, člověk jeho formátu si bezesporu zaslouží ty nejvyšší pocty. ()

Stíba

V tento těžký večer kdy mě během 24 hodin na věčnost opustili oba prarodiče jsem si těžko mohl naservírovat příjemnější náplast na duši než životní příběh Miroslava Zikmunda, který jak jsem si uvědomil, mi v mnohém tolik připomíná mého dědu. Krátký, stručný průlet a instantní náhražka za všechny ty kilometry filmového pásu, které pod rukou dua H+Z vznikly. Miroslav Zikmund je strašně fajn chlap, kterého nikdy (stejně jako mého dědu) nepřestanu obdivovat a tohle je jeho osobní vzpomínka, které netřeba cokoliv vytknout. ()

mira.l

Jak už tady zaznělo, skvělý dokument o člověku, který je zcela mimořádný, jak tím, co ve svém životě vykonal a prožil, tak nebojím se říct už i svým věkem, přece jenom v takové kondici být pětiletku od stovky nezbývá než obdivovat. Měl jsem to štěstí setkat se s p. Zikmundem před 4 lety osobně a s potěšením jsem teď konstatoval, že i v těch novějších záběrech na konci filmu se jeví stále ve výborné kondici a upřímně mu přeju, aby se té stovky ve zdraví dožil. Film je opravdu jakousi kronikou 20. století, hlavně jeho druhé poloviny a postihuje zásadní události v životě MZ, stejně jako některé klíčové okamžiky ze společných cest H+Z. Na jednu stranu je pravda, že pokud někdo má (jako třeba já:) ) doma všechny jejich celovečerní filmy i nově vydané soubory jednotlivých reportáží ve formě krátkých filmů, tak se mu může zdát, že některé poměrně důležité věci v tomto dokumentu chybí, jako třeba zmínka o havárii v Sirte na jejich první cestě a některé další pasáže. Na druhou stranu chápu, že do těch zhruba 90 minut prostě nešlo natěsnat vše. A potěšilo mě aspoň pár záběrů z barevného celovečerního filmu o Kašmíru, na širokém plátně je to přece jenom o něčem jiném než v televizi z DVD. Pokud tenhle dokument vyjde časem na DVD, a pokud ano, tak jistě bude i s nějakými bonusy, materiálu má P. Horký bezpochyby dostatek, určitě ho zařadím do své videotéky. ()

bearmeedek

Dokument, který je hlavně o tomto velikém člověku. Cestopisné záběry samozřejmě ve zkratce doplňují jeho životopis, ale není to cíleně o cizích krajích. To obsahují jiné jejich dokumentární filmy. Z dokumentu obdivuhodně vyčnívá příjemná postava pana Zikmunda i jeho životní elán. A to i k jeho současnému věku. ()

dwbmb

Opravdové hrdiny na ulici nepoznáte. I přesto má pan Miroslav Zikmund početný fanklub jak mezi pamětníky, tak mezi mladými. A jeho vyprávění opravdu povedeně ukazuje, proč tomu tak jen. Pan Zikmund je totiž nevídaný sympaťák, přátelský, s neobyčejnou chutí do života. Celý život kráčel vstříc osudu okolnostem navzdory a má o čem vyprávět. A vyprávění to není ani na vteřinu nudné, pobaví i dojme. Nasadil bych si na hlavu čtyři klobouky, jen abych je mohl smeknout před kamerou Pavla Otevřela. Natočit dokument, kde se nelze na vše důkladně připravit a kde nelze vše opakovat, na foťák, to chce koule. A přitom to téměř (zoom na fotografickejch objektivech je zlo) ani nepoznáte. Dokumenty o významných postavách naší historie nepatří na ČT2 ve tři ráno a nezvykle zaplněné kino to jen dokazuje. ()

Moiseiwitsch

Hanzelku i Zikmunda obdivuji a vážím si obou pánů především pro jejich sny a cíle, kterých dokázali dosáhnout i přes velké oběti. Četl jsem jejich některé knihy a snad je jednou stihnu přečíst všechny. Po pravdě mě asi jejich cestování dohnalo k vlastní cestovatelské vášni. Vždy když jsem poslouchal v tv Hanzelku, tak jsem si ho představoval jako nejvyšší morální autoritu s neuvěřitelným rozhledem - takový člověk měl být prezident republiky. Dokument by přirozeně mohl mít několik hodin a několik částí, ale jako pocta největším cestovatelům bohatě splňuje, co jsem od něj očekával. Kdo chce více, může se podívat na filmy od H + Z či přečíst jejich knihy. ()

Felisr

Výborný dokument o velmi zajímavé osobnosti. I když pravdou je, že coby žena bych nechtěla mít muže x let v trapu, na vše sama atd... Ráda bych shlédla jejich původní filmy, pokud se někde najdou. PS: šokoval mě zmíněný výdělek tehdejší Tatry z přičinění Z+H ()

Binne

Začnu tím příjemnějším. Miroslav Zikmund je bezpochyby výjimečný, zcestovalý, inteligentní dobrodruh, věřím, že i dobrý a čestný člověk. Po lidské stránce na mě působil velmi mile a laskavě. Jeho život je velmi zajímavý a je hoden zdokumentování - klidně i celovečerního filmu, kterým bychom si připomněli, že jsou mezi námi tací, kteří obětovali vlastní pohodlí ve jménu objevů a hledání - já to tedy obdivuji velmi, jelikož tato vlastnost mi chybí. Další věc je období socialismu a pražského jara. Nevím, co si o tom myslet. Znělo mi to velmi uměle - potom především jakási část s STB. A to už se dostáváme na méně příjemnou vlnu, kterou je samotné zpracování dokumentu. To hodnotím jako otřesné. Věrný fanoušek, který má svůj absolutní idol v podobě pana Zikmunda se rozhodne natočit dokument, kde z něho dělá kult osobnosti bez špetky jakékoli objektivity nebo prostoru pro názor diváka. Manipulativní otázky v kombinaci s neustálým vyzdvihováním pana Zikmunda na mě působili přinejmenším podlézavě. Zpracování mi ale vadilo natolik, že nejsem schopna zhodnotit život a osobnost pana Zikmunda tak, jak by si jistě zasloužil - naštěstí hodnotím dokument jako takoví a proto se takto neobjektivnímu a jednostrannému pohledu musím ostře vymezit. Pan režisér točil spíš o sobě a svém pohledu na věc, nikoli o panu Zikmundovi. ()

mosem

Pro toho, kdo nechce v Miroslavu Zikmundovi vidět za každou cenu ikonu je tohle velmi zajímavý dokument. Je pochopitelně třeba vzít v úvahu, že v době natáčení mu bylo 95 let. Což se odráží v tom, že v určitých momentech filmu bilancuje, v jiných je až příliš kategorický, prožívá deziluze, poodhaluje svou až obsesivní posedlost systematičností. Pokouší se srovnávat, zda ztráta vztahu mezi nimi nebyla příliš velkou cenou za uskutečnění cesty. Jednoznačný postoj je k Sudetským Němcům. Traumatizuje jej nahlédnutí do svazků STB. Ukazuje svoji posedlost evidencí nejen archivu ale i domácnosti, až do obsahu jednotlivých zásuvek.  Každopádně film, který nám "Mirka" ukazuje trošku jinak, než jsme dosud slyšeli, četli o něm, nebo si o něm myslili z jeho knih. Film, který i po létech (a nyní krátce po jeho smrti opět) od natočení, má svoji hodnotu. ()

marek29

HH - hodně hustý.. Další dílo s přesahem, kde vychází najevo jak původně dobře sloužící reklama komunismu ve světě, je samotným tupým režimem ušlapána a její potenciál zadusán. Toto jsou naše dějiny a je třeba se z nich poučit! ()

blondboss

Veľmi osobitým spôsobom natočený životopisný dokument o jednom z najslávnejších českých cestovateľov, a zároveň je vlastne obhajobou priateľstva dvoch ľudí, ktorých spájala spoločná vášeň pre cestovanie. Páčili sa mi s citom zostrihané a prevedené kombinácie súčasných záberov s fenomenálnymi dobovými kúskami natočenými oboma pánmi, tak Zikmundom, ako aj Hanzelkom. Pekný dokument, ktorý vrelo odporúčam. Mimochodom, vo svojom veku vyzerá pán Zikmund našťastie veľmi čiperne. 80 % ()

SteveV

Tak jsem váhal zda dát 4* nebo 5*. Není to cestopisný dokument, není to procházka historií posledního staletí českého národa. Je to totiž s láskou a úctou natočená procházka životem jednoho neobyčejného člověka. A pro mě, zatím putováními H+Z takřka netknutému, je to rozhodně první krok k poznávání jejich cest a životních příběhů. Proč jsem váhal zda nedat 4*? Protože těch 97 minut uteklo zatraceně rychle a stejně tak bych na to vydržel bez hnutí koukat klidně 3 hodiny! Já chci víc! Velké díky Českému Rozhlasu za to že mě nalákal abych se na film vypravil! ()

Zemřel Miroslav Zikmund

Zemřel Miroslav Zikmund

02.12.2021

Ve požehnaném věku 102 let nás opustil známý český cestovatel, spisovatel a dokumentarista Miroslav Zikmund, jehož životní pouť byla nerozlučně spojena s kolegou Jiřím Hanzelkou (*1920 - †2003). V… (více)

PF 2015

PF 2015