Babadook

(festivalový název)

Amelia prišla počas tragickej autonehody o svojho manžela. Ťažkú životnú situáciu jej neuľahčuje ani syn Samuel, ktorý trpí poruchou správania. Samuel ju navyše každý večer presviedča o tom, že sa v jeho izbe nachádza postava zo strašidelnej knihy, "Mr. Babadook". Je skutočným dôvodom jeho nevypočítateľného správania choroba? Alebo je Amelia natoľko unavená, že nie schopná vnímať skutočnosti, ktoré sa okolo nej dejú? (*CARNIFEX*)

pendrek200

Tak tohle ovšem byla pecka! Ještě než jsem si film pustil, tak jsem si přečetl zde nějaké recenze, z nichž jsem usoudil, že to bude poměrně depresivní film, ale co se děje týče a "strašení", tak to bude spíše průměrné. OMYL! Nebylo ani třeba Babadooka ukazovat v plné své kráse. Ba naopak. To, že ve filmu byl vidět vždy kousek nebo jeho oblek bohatě stačilo. Upřímně, byly scény, kdy jsem měl trochu nahnáno a husí kůži na celém těle. Do toho ta hudba a zejména ten odporně děsivý hlas BA BA DOOK. Herecké výkony byly excelentní a velmi věrohodné. Musím říci, že ten malý klučina mi chvílema opravdu lezl na nervy, což je důkaz dobře zahrané role. Maminku jsem opravdu litoval a chápal ji. Konec filmu mi vůbec nepřišel hloupý nebo směšný, ba naopak. Závěr byl velmi povedený. Toto dílo patří oprávněně do mých top hororů. ()

Keledaia

Nechapu to nadseni kolem tohodle filmu, strasne nudne, pomale a nestrasidelne. Par zaberu bylo fajn ale nedivam se na 90ti minutovej film kvuli 30ti ok vterinam. Prvotridni kokotina. ()

SaraPolanska

Ok, začínáme tím, že první půl hodinu si nepřejeme nic jiného, než zabít toho nesnesitelného fakana (Nebo mu alespoň dát po držce) a modlíme se, aby konečně přišel babadook a pořádně ho zmasakroval. Místo toho tu máme klasiku ve formě tmy v domě a úžasně iracionálního jednání anéb je tma, slyším zvuky v domě – jdu se tam neohroženě podívat. Co čekají, že tam najdou? Buď skutečně bubáka nebo nějakého lupiče – v obou případech nic moc, ale chápu, že v Austrálii volat polici asi vyjde nastejno, jako házet bouchací kuličky na rozjetý vlak, soudě dle té jedné úplně zbytečné scény na policejní stanici. Pár scén je tam klasicky na „ach jo“ a to zejména posedlá matka kopající tam do dveří a práce sociálky, která po sobě sice kouká stylem ok- to dítě odsud musíme okamžitě odvést, ale dáme si jen vodu a půjdem. Atmosféra je budovaná docela pěkně, jenže když se celou dobu těšíte na nějaké rozuzlení, vysvětlení, objasnění – zkrátka cokoliv, co by vás přinutilo říct si to – wow, tak přichází zklamání ve formě – pěstuj si svého bubáka ve sklepě, to je přeci děsně fajn a dělá to tak každý. Spoiler: já vlastně tak nějak nevím, zda šlo skutečně o nějakého bubáka nebo – jak si myslím spíš, šlo prostě o boj s vlastními démony a pokus o vyrovnání se se ztrátou manžela, a nahromaděním stresu, nedostatkem spánku to matka, kterou jsem chtěla zabít celou druhou polovinu filmu, přestala zvládat a my se tak dívali na odraz její posttraumatické poruchy, se kterou ji očividně nikdo nepomáhal. Ten konec? Tím, že zavřeli bubáka do sklepa vyřešili co? To opět nahrává teorii, že se jedná o psychickou poruchu matky, která tímhle začala svůj život zvládat (a začala mít toho hada-syna ráda a nějak mu odpustila, že díky jeho snaze o narození přišla o manžela), protože jinak moc netuším, proč by bubák raději nezdrhl děsit někoho jiného jinam a spokojí se s miskou žížal a návštěvou jednou denně. Apropo: kdo přišel na to ho krmit žížalami? Proč? Mám tolik otázek… dvě hvězdy za snahu budovat atmosféru, což bylo díky konci tak nějak zbytečný, protože jedinej opravdovej démon tam prostě bylo to děcko. ()