Babadook

(festivalový název)

Amelia prišla počas tragickej autonehody o svojho manžela. Ťažkú životnú situáciu jej neuľahčuje ani syn Samuel, ktorý trpí poruchou správania. Samuel ju navyše každý večer presviedča o tom, že sa v jeho izbe nachádza postava zo strašidelnej knihy, "Mr. Babadook". Je skutočným dôvodom jeho nevypočítateľného správania choroba? Alebo je Amelia natoľko unavená, že nie schopná vnímať skutočnosti, ktoré sa okolo nej dejú? (*CARNIFEX*)

Neaera

Ovdovělá matka a standartně zlobivé dítko jsou ústřední postavy toho temného až lehce depresivního hororu z Austrálie. Jednoho dne si synáček vybere knihu Mister Babadook a chce, aby mu jí maminka přečetla. S přibývajícími stránkami roste i brutalita obrázku v knize zobrazených a maminka knihu raději před synem schová. Jenže hošík o tajemné postavě pořád blábolí až to vypadá, že tímto ho zve k sobě domů... Film nevyniká ani brutalitou ani množstvím krve, ale jeho děsivá atmosféra Vás jen tak nenechá vydechnout. Perfektní jsou i výkonu obou herců, obzvláště psychický stav se na mamince hodně podepisuje :) ()

Tomiczekk

Ba Ba Dook Dook, vůbec to nebylo zlý. Svým způsobem ten malej uřvanej protivnej klučík my nakonec byl i sympatickej :) Babadook uměl vydávat krásný zvuk a šmrncnutí strašidelného napětí se mi líbila. Chtěl jsem 3 orionky dát, ale když zaokrouhlím... ()

Popo

Od zaujímavého námetu som čakal trocha viac. Dementné decko, ktoré ma neskutočne vytáčalo a sympatická mamina, ktorej v polovici filmu trochu viac pleskne v hlavici ma bavili. Príšerka Babadook mal zvučný a štýlovy hlas, ale jeho grafické prevedenie si žiadalo rok práce naviac, myslím si :) Koniec filmu som síce pochopil, ale absolútne mi tam nesedel a skončilo to ako dementná rozprávka. Odporúčam si predtým pozrieť krátkometrážny film MONSTER (2005), ktorý navezuje na Babadooka - to len aby ste boli v obraze :) ()

Margay

POZOR, asi budu spoilerovat. // Většina negativních recenzí se shoduje v tom, že pan Babadook je hloupá příšera. Jenže tohle není film s monstrem. Pan Babadook je naprosto báječná personifikace matčiny hluboko pohřbené nenávisti vůči synovi, který je ,,zodpovědný" za smrt svého otce. Jak se žena stále víc propadá do šílenství, tím silnější je i její vnitřní příšera, která je zde zhmotněná právě Babadookem. Naprosto skvělý psychologický film, který si rozhodně zaslouží víc než momentálních 63%. Jediné, co snad mohu vytknout, je ten konec, který se od psychologie vážně posouvá spíš k monstru a trochu do celkového ladění nesedí. Pro ty, kdo chtěli vidět bubáka - vždyť jste ho viděli. Byl tam od první minuty. ()

Margeline

Mladá vdova, ktorá stratila manžela v noc, keď porodila svojho syna. Obaja sa stým vysporiadavajú len veľmi ťažko a navzájom si tiež práve nepomáhajú. A do toho príde ešte ďalší nešťastník, pán Babadook z desivej knižky. Prvý z niekoľkých dojmov, čo mi tento film navodil bol "Tento film je divný! A ten fracek je otravný." V ďalšej časti sa pocit divnosti stupňoval no zakrátko som prišla na top ako to celé skončí - a ono to skončilo úplne inak. Babadook je originálny v tom, že také zmiešané pocity mi nenavodil hádam ešte žiaden film. Posledných dvadsať minút som sa rozpačito a neisto smiala a nevedela sa rozhodnúť, či ma rozuzlenie a dojazd pobavili. Každopádne som sa v niektorých scénach bála, niektoré situácie ma však svojim veľmi zvláštnym štýlom podania rozosmiala, čo sa asi stať nemalo. Myslím, že snímka stojí za skúšku. ()

oceanic6

Skôr psycho-thriller s hororovými prvkami ako čistokrvný horor, ale s atmosférou tak depresívnou a nepríjemnou, že vám ešte veľmi dlho po jeho skončení nebude do smiechu. Babadook však najmä dokazuje (bez hviezdnych hercov, úspešných tvorcov a s absolútne minimálnym rozpočtom), že v súčasnosti polomŕtvy hororový žáner dnes pri živote udržujú už len podobné malé a nenápadné projekty, ktoré by bola veľká škoda prehliadnuť. ()

Alasdaira

Bez hlavy a bez paty. Ani trochu tato ubohá slátanina nenaháněla strach, což by horor měl. Herecké výkony pod psa, trapné zvukové efekty a vyčpělý strašidelný domeček. Jednu hvězdičku za interaktivní leporelo, jinak všecko odpad, odpad, odpad. ()

kralikgamer

Nejsem zrovna největší fanoušek hororů. Na tomto filmu mě velice zaujal trailer a něco mi v hlavě řeklo, že to prostě musím vidět. Nelituji toho, že jsem se podíval. Když už se dívám na horor, měl by to být takový typ, který ve mně vyvolá takový zvláštní pocit, ne jako takové ty laciné "jumpscary". Babadook byl velmi dobře propracován jak ze stránky příběhu, tak i efektami. Film jsem ohodnotil čtyřmi hvězdičkami, začátek mohl být lepší. ()

Brumbambule

Už jsem se bála při pouštění tohoto filmu co mě podle názvu čeká. Odškrtnu si další béčko v seznamu hororů a pojedu dál. Jenže to byl omyl. Zlobivé dítě, psychicky labilní matka, „oživlý" strašák z knihy a do toho celková depresivní nálada filmu. Dámy a pánové, já tleskám!! Když si pouštím horor, přesně toto navození atmosféry očekávám. Ve skutečnosti bych toho nevychovaného „spratka" musela přiškrtit sama, ale ve filmu na mně zanechává skvělý dojem. Herecký výkon obou hlavních hrdinů byl brilantní. Opravdu jsem jim věřila, že někdo takový někde žije a něco takového se mu děje. Celkový nápad s obrázkovou knihou mě nadchl a pokaždé jsem čekala, kdy se děj v knize změní. A při telefonátu matky, ve kterém bylo slyšet jen Ba-ba DOOK! DOOK! DOOK! mi tuhla krev v žilách. Tento snímek vřele doporučuji. Já sama si ho pouštím i několikrát do roka ()

jenspifa

Dlouho mi takhle neutkvěl v hlavě žádnej film, jako tenhle. Hlavně atmosféra dělá hodně. Musím dát repete, ale zatím s přehledem 65% ()

Max Frajer odpad!

Těžká nuda, strašidelné to nebylo, pointa taky žádná, celý film jako hlavní postavy byl prostě jen weard, mě to nechytlo.. ()

90125

Paci sa mi ako je vymyslena postava maminy a pre mna neznama Essie Davis ju hra velmi dobre. Zo zaciatku film pripomina Tildu a jej Kevina, obetavu matku, ktora napriek velkej snahe ma co robit aby zmestila do koze svojho podareneho synacika. Casom sa veci zmenia. Objavenim sa isteho rozpravkovo tajuplneho, neviditelne prítomného Babadúka, pribeh prijemne zošajnigovatie. Mamina podlahne jeho čaru, scvokne a chalanisko mamu bráni. Babadook nie je démonické posadnutie, teda vymysleny bubak, skôr symbolizuje rodinnu traumu, ktorou mama od smrti manzela prechadza (je si chlapec neisty laskou svojej mamy, kedze otec zomrel taktrosku kvoli nemu ?). A aj ked je zaverecna cast zlahka rozpičatá, ehm rozpačitá (na konci je totiz strasidielko az prilis realne), na mna tento australsky filmik dost zapôsobil. Obsahuje niekolko fakt dobrych napadov, napriklad, ked sa Babadook objavi v televizii, uprostred historickej Meliesovej klasiky. Pri tych vsetkych sialenych sračkách, ktore som v ramci zanru "horor" za poslednu dobu videl, vychadza The Babadook velmi dobre. 71% ()

injoy odpad!

Tuhle sra*ku nemělo ani cenu dokoukat. Filmy jak z první třídy. Zápletka kde? Horor, cože? Strašidelný? Ale kdeže... Nuda? Ano všude. ()

Stinger78

Matka s nervama v pérdeli, synek minimálně ADHD. Matka den ode dne více v pérdeli, synek den ode dne nesnesitelnější a do toho vpadne Babadook, ovlivňující soužití v už tak nepříjemně tísnivém domě. Moc lekaček nečekejte, spíše budete uvažovat, komu dřív rupne v kouli a jaký to bude mít dopad na okolí. Fajn kousek na večer. ()

Miroslav.Zac

Před tímto filmem jsem viděl kraťas od té samé režisérky, kterým se inspirovala pro natočení Babadooka. Musím říct, že byl (ten kraťas) v něčem lepší, zároveň však ve své krátkosti nezaznamenal budování temné atmosféry a postupný propad do šílenství, tak jak to můžeme vidět ve filmu. Protože konec u obou verzí byl prakticky stejný, nebyl jsem už nijak překvapen. ()

janosss

Film s vynikajúcim príbehom, atmosférou a myšlienkou. Hoc je Babadook zaradený medzi horory, nedokážem ho porovnať so žiadnym iným hororom, ktorý som videl. Nenachádza sa tu žiadna nadprirodzená bytosť či entita ako sa na prvý pohľad javí z ukážky, film zobrazuje človeka ovládaného žiaľom. Atmosféra je vytváraná postupom príbehu nie lacnými „jumpscaremi“. Napríklad pri vyvrcholení filmu bola atmosféra tak intenzívna, že počas celej asi 20 minútovej pasáže som mal husiu kožu. Babadook bol podľa mňa veľmi smutný film s „happy endom“, ktorý však vôbec nepokazil môj dojem z neho, naopak bol akousi katarziou. Babadook je podľa mňa celkovo filmový „masterpiece“ nielen čo sa hororov týka. ()