Babadook

(festivalový název)

Amelia prišla počas tragickej autonehody o svojho manžela. Ťažkú životnú situáciu jej neuľahčuje ani syn Samuel, ktorý trpí poruchou správania. Samuel ju navyše každý večer presviedča o tom, že sa v jeho izbe nachádza postava zo strašidelnej knihy, "Mr. Babadook". Je skutočným dôvodom jeho nevypočítateľného správania choroba? Alebo je Amelia natoľko unavená, že nie schopná vnímať skutočnosti, ktoré sa okolo nej dejú? (*CARNIFEX*)

ledzepfan

S odstupem let musím říct, že ten film zpětně víc a víc doceňuju. Babadook se mi svou psychologickou naléhavostí, filmařskou osobitostí a odvahou rozplétat příběh cestou kterou pravověrný hororový fanda rozhodně neocení, jaksi zavrtal pod kůži a i když mi tam pořád dost věcí neladí, má moje sympatie. Koneckonců je to jeden z hrstky žánrových filmů za posledních cca 5 let který mi v záplavě trapně šablonoidních"tutovek" typu Conjuring, opravdu zůstal v paměti. Ale je fakt, že já od hororu očekávám něco jiného než běžný konzument. ()

maddy

Babadook môže vyvolávať dosť pochybné očakávania. V názve a na plagáte totiž odkazuje na ústredného bubáka, avšak prekvapivo sa jedná o veľmi silný psychologický horor, v ktorom sú postavy neustále zdeptané a podobný pocit nervozity sa prenáša aj na diváka. Ústredná postava ovdovelej, vyčerpanej, rezignovanej matky s jej nespratným, hyperaktívnym synom môže svojim pasívnym prístupom v divákovi vyvolávať až nervozitu a spočiatku som bol z toho dosť neistý, ale to je presne účelom. Neistota, nervozita, depresia, rezignácia, pasivita .. pocity postáv sa darí úspešne navodiť aj divákovi. Pokiaľ by Babadook ostal čisto v tej psychologickej rovine s postavami, ktoré postupne prepadnú do poriadnej psychodepky a začnú vídať rôzne výjavy, pri ktorých si divák nemôže byť istý, či sú skutočné alebo nie, bol by som nadmieru spokojný. Bohužiaľ, režisérka do toho primiešala pochybnú mysterióznu líniu so strašidlom z akejsi detskej knižky menom Babadook a to je u mňa ten najväčší problém. Strašenie z Babadookom nielenže vôbec nefunguje, ale celá táto línia je pomerne lacná. Spolieha to na pár zbytočných „bu-bu-bu“ scén a samotný Babadook je otrasne digitálny s otravným škriekaním výrazu „Ba-ba-ba-dook-dook-dook, takže pri každej scéne s ním film pôsobí ako lacné duchárske Béčko. Navyše je celá táto línia aj úplne nezaujímavá a bolo mi ukradnuté kto alebo čo je samotný Babadook vôbec zač, keďže o jeho strašenie vo filme ani vôbec nejde. Celú psychicky vyhrotenú atmosféru následne doslovne zabíja záver s množstvom klišé (duch mŕtveho manžela), ktorý príbeh bez rozmyslu asi tri krát znova reštartuje a namiesto nejakého depresívneho zakončenia naservíruje skôr nevhodný, až úsmevne pôsobiaci záver. V tomto momente u mňa Babadook stratil akúkoľvek vážnosť, až som musel z hodnotenia ubrať jeden bod. Režisérka vie síce veľmi solídne budovať atmosféru, ale v tomto prípade si ukrojila z koláča až príliš veľký kus a ten sa jej postupne rozmrvil na márne kúsky. CELKOVO: 2,5* (5/10) ()

baribal

Čistě atmosferické bez lekaček. Komornost, skoro až lítost vůči hlavní postavě za to, jakého má doma fakana a tajemný Báá Báá Duk Duk Důůůůůůk. Top horor posledního roku, poctivá filmařina v žánru zprzněném litry krve a upištěnými divačkami v kinech. ()

zdepapepa

Text může obsahovat stopové prvky spoilerů: Mohlo to být velice zajímavé psychologické drama. Bohužel internet mi to přehypoval jaký to je megahoror, jak se budu bát a tak. Zbytečné zklamání z nesprávného očekávání. Nebál jsem se. Místo hororu se mi dostalo sympatického pana Babadooka, od kterého bych si knížku klidně objednal. A dostalo se mi taky hyperaktivního spratka, který by zasloužil pořádně seřezat a ne se ho snažit uplácet zmrzlinou a podporovat ho ve stavbě všemožných nebezpečných udělátek. Lepší dvě hvězdy (uvažoval jsem i o třech) táhne nahoru hlavně ústřední hrdinka, která učebnicově ztvárňuje potlačené pocity hněvu, smutku a žalu. Jsem trochu zklamán z věci, která mi byla vyspoilována a o které tu raději psát nebudu. Zkuste si sami přijít na identitu pana Babadooka. A nebraňte se mu, abychom pak nemuseli vidět ve zprávách zprávu jako je tato: (opět - spoilery) "A nyní zprávy ze zahraničí - ve Spojených Státech včera v brzkých ranních hodinách vdova řeznou ranou nožem zavraždila svého syna i psa a následně si vzala i svůj život. Experti tvrdí, že příčinou byla prohlubující se přetrvávající deprese z nezvladatelného chování syna a úmrtí manžela, vše vedoucí až k halucinacím. Dále vinu přikládají faktu, že blízké okolí a posléze i policie, ti všichni její snahu problémy vyřešit ignorovali, jakkoliv mohla být malá. Když byli dotázáni, k tomuto závěru se odmítli vyjádřit." ()

GodComplex

Bubaci s.r.o. Prijemna zenska odpoved na exorcismy a podobne horurky, solidni rezisersky debut vhodny zejmena pro matky s ditetem. 6/10 ()

kaylin

Tohle rozhodně patří k nejzajímavějším hororům posledních let, a to i v tom smyslu, jak jsou prezentovány jednotlivé děsivé scény. Není to nic, co si hraje na lekačky, je to v tomhle smyslu jiné, nové, originální. Toho kluka máte chuť zabít celou dobu, ale on s tou matkou do celé situace a děje dokonale zapadá. ()

vercza

Ten uřvanej fracek mi lezl tak na nervy, že jsem spíš fandila Babadukovi, ať ho co nejdřiv sežere, zabije, rozkuchá, prostě cokoliv, ien ať ten malej smrad drží hubu. Bohužel ten jeho řev rval uši i Babadukovi, tak se po většinu filmu jen schovával ve stínech a ne a ne spratka sežrat :-( ()

..Lucas..

Dobrá atmosféra a velké plus za Essie Davis, která dokázala ztvárnit Amelii velmi důvěryhodně. Konečně zas nějaký horor, který je alespoň trochu originální. ()

movieband

"Ba-ba-.. dook-dook-dook!" Ani nevím, co jsem čekal, ale tohle určitě ne. Babadook je jedním z těch hororů, kde děs z neznámého je druhořadý a divák je ničen sledováním postupného drcení psychiky hlavní postavy. Kdy je jedna i druhá strana na dně a prokopávají se jen hlouběj a hlouběj do beznaděje. O samotné zpracování té hororové části nemám jedinou výtku. Původ toho děsu, je ve filmu pěkně vymyšlený (zajímalo by mě, kde ti filmaři, v tomhle případě ženská režisérka, chodí na takové psycho říkanky). První polovina děje je nahlédnutí do ponurého života matka, který je spíš živořením. Minimum spánku, sexuální i citová deprivace, labilní dítě, nudná práce a víceméně vyřazení ze společnosti. Když si to člověk dá dokopy vyleze mu z toho nepříjemná noční můra, ze které je nepravděpodobné probuzení. Do toho se jednoho večera dítěti přečte knížka s podivným textem a ještě podivnějšími kresbami a peklo může začít. Nepříjemné to určitě je. Pár nepříjemných záběrů se ve filmu taky určitě najde (za mě je to určitě zjevení Babadooka ve vedlejším domě) - to počítám jen jen tu hororovou část. Obecně je sledování celého filmu jedna nepříjemná záležitost, protože režisérce se podařilo převést depresi hlavní postavy i na diváka, který ji pociťuje spolu s Amélií. Vymyšlené je to dobře, zahrané perfektně, ale není to dotažené do úplně smysluplného konce. Protože právě ze závěru jsem byl zmatený, jak sáňky v létě. 50% ()

stration

V tom filmu byli všichni tak jebnutí, že mi z toho začalo jebat taky. To děcko jsem měl chuť zabít už po deseti minutách a společně s matkou jsem jim přál, ať je fakt něco sežere a bude klid. Postupem času jsem si ale celkem zvyknul a ke konci jsem si dokonce přál, ať je to jebnutí přejde. No, nepřešlo a já doufám, že přestane jebat aspoň mně. Jinak celkem slušná atmosféra, výborní herci (nebo byli opravdu jebnutí?), ale celé to kazí konec, který je prostě divný a co si budeme vykládat - jebnutý. ()

Philcze

Pozdě, ale přece. I 2014 má nakonec svůj esenciální příklad "US-hypeu", kde si Babadook vypěstoval kolováním po festivalech pověst pomalu nejlepšího hororu od Osvícení. A nakonec je to jen lehce nadprůměrná záležitost, která solidně prodává psychologii postav, ale zdaleka nejzajímavější motiv (dětská kniha a její ústřední monstrum) zůstává vlastně dost v pozadí. Rozhodně dobrý pokus, ale co mnoho zahraničních recenzí vychválilo jako "chytré nastiňování" zápletky, není nic jiného než vyložené prozrazení vývoje příběhu. 60% ()

Helo

Vono už jen sama vychovávat extrémně hyperaktivní dítě s velkou fantasií může bejt docela horor. Není potom divu, že vám najednou hrábne a jednu mu natáhnete, když vás od zubu bolí půlka ksichtu a on chce ještě na dobrou noc přečíst nějakou pohádku, co vůbec nedává smysl. --- Film je krásnou povídkou o mateřský lásce a snaze vyrovnat se se smrtí manžela. ()

AlistairMir

Ťuk Ťuk Ťuk jsem strašlivej BabaĎůk. Každou kterou celou noc, Tě budu prudit děsně moc. No a mě strašák prudil taky, prudilo mě to dítě, prudila mě ta jeho máma, prudilo mě naprosto všechno a to celou první hodinu. Pak se chvilku něco i děje a pak zazvoní zvonec a pohádky bude konec. Chápu, že někomu tenhle bubák, připomínající psychoverzi Kloboučníka z Alenky v říši divů, strach nažene, ale mně to fakt nebralo. Možná proto, že nemám rád, když jsou všechny hlavní postavy pošahaný a tak jsem fandil bubákovi, kterej ale měl téhle rodinky asi taky dost, takže v zájmu zachování svého duševního zdraví skoro nevylez. ()

runner85

Tento film sa mal skôr volať Babaprd. Trápna nudná konina bez štipka napätia a strachu. Nudné herecké výkony ktoré len vrieskali a hučali ... ()

JohnMiller

Desivé to bolo veru až až. Čo sa stáva v horrorovom žánri už takmer raritou. Miesto krvi a nemiestnych „lakačiek“ stavili tvorcovia na atmosféru, strach z tmy a toho neznámeho, čo sa skrýva „tam“ kam nedovidíme. Detská postava ma príjemne prekvapila. Mladý herec to zahral až mrazivo realisticky a zo ženou nás držalo v napätí až do konca. Babadook je pre mňa šablóna toho, ako by mal vyzerať jeden dnešný obstojný horror. ()

Trevor

Príbeh má síce solídnu atmosféru, ale dal sa zvládnuť podstatne lepšie a nezaškodil by mu lepší casting, najlepší výkon asi podala suseda s parkinsonom. Celkove sa jedná a atmosferický horor s niekoľkými lepšími momentami, ale dnes je už druhým filmom v poradí, ktorý si sotva budem pamätať o niekoľko týždňov, nieto ešte rokov. Trochu lepší priemer. ()

Martpod

"Někdy ti chci třískat hlavou o zeď..." Taková normální rodinka malého MacGyvera, jebnuté maminky a psa, který je z téhle trojky zdaleka nejnormálnější. ()

Caminzind

Metafora vytěsnění. Takto se dá příběh pochopit asi nejlépe, jelikož ta řada souvislostí, které nabízí, nemůže být náhodná. Ztráta milované osoby, o které je zakázáno mluvit. Svátek (den smrti i zrození), který je zakázáno slavit. Sklepení jako podvědomá traumatická vzpomínka na otce. Nespavost, úzkost, Babadook a konečné smíření. To vše napasováno na klasickou klišé duchařinu, kterou činí atraktivním pouze země původu. Nebavilo. 39% ()